Elektronik ile Uğraşan Kimler Var?

SercanTEK

www.sercanca.com
Araç Markası
1991 - Tabanvay
Araç Renk ve Tip
Kırmızıyı Severim (:
Merhaba arkadaslar,

Merakımdan dolayı foruma sormak istedim.

Elektronik ile uğraşip mikrodenetleyiciler ile çalışanlar var mi ??

PIC ve arduino kullanıyorum.

Ben PIC tarafında jalv2 dili ile calisiyorum.
arduino tarafında ise mecburen C ole calisiyorum

Özellikle arabalar ile mikrodenetleyiccileri birleştirmek bana çok büyük zevk veriyor.

Benim gibi bu işlerle uğraşanlar var mi merak ettiğim icin bu başlığı açtım.

Yoksada elektroniğin herhangi dalı ile uğraşanlar varsa dinlemek isteriz.

süleyman46

Aktif
Araç Markası
Mazda 6 2010
Robotik kodlama sertifikasına başvurdum. Arduino beni kesmez dedim, ne işe yaradığını bilmeden rasberry pi aldım :D kendimi bu konuda geliştirmeyi çok istiyorken ailemizin yeni üyesi birçok şey gibi bu konuya da balta vurdu :) olsun canı sağ olsun. Esasında niyetim araba üzerinde değişik projeler geliştirmekti ama bilmemenin verdiği cahil cesaretiyle, nasıl birşeyin içine girdiğimi bilmeden bir heves sardı beni. Birşeyler öğrendikçe hiçbirşey bilmediğimi ikinci kez bu konuda yaşıyorum :) ilkini gitarda yaşadım.

Bilgi paylaşımı olursa bu başlık forumun ruhuna çok daha hizmet edecektir. Bilgi sahibi üyelerimizin paylaşımlarını dört gözle bekliyorum :)

SercanTEK

www.sercanca.com
Araç Markası
1991 - Tabanvay
Araç Renk ve Tip
Kırmızıyı Severim (:
Uğraşmıyorum ama kenarda arduino ile guzuya birkaç şey yapma fikrini tutuyorum. :)
Arduino elektronik bilmeyenlerin birşeyler yapması icin ortaya çıkmış ve kabul görmüş bir Platformdur. Bence zaman buldukça birşeyler yapmaya bakın. Zamanla zevk alacaksınız..
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Robotik kodlama sertifikasına başvurdum. Arduino beni kesmez dedim, ne işe yaradığını bilmeden rasberry pi aldım :D kendimi bu konuda geliştirmeyi çok istiyorken ailemizin yeni üyesi birçok şey gibi bu konuya da balta vurdu :) olsun canı sağ olsun. Esasında niyetim araba üzerinde değişik projeler geliştirmekti ama bilmemenin verdiği cahil cesaretiyle, nasıl birşeyin içine girdiğimi bilmeden bir heves sardı beni. Birşeyler öğrendikçe hiçbirşey bilmediğimi ikinci kez bu konuda yaşıyorum :) ilkini gitarda yaşadım.

Bilgi paylaşımı olursa bu başlık forumun ruhuna çok daha hizmet edecektir. Bilgi sahibi üyelerimizin paylaşımlarını dört gözle bekliyorum :)
Hocam adim adim gitmeye bakın yoksa hızlı soğursunuz.. rasberry pi güzeldir. Mini pc olarak düşünün. İcinde linux olan bir pc. Kalani hayal gücünüze kalmış. Ucuk kaçık projeler yapan çok adam var. Carputer, sip server, iptv vs vs.. insallah devam edersiniz..

Herkesin konu hakkındaki düşüncelerini bekliyoruz.. tecrübeli olanlarında tecrubelerini bekliyoruz..

ibrasoft

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Sağol @kadir.

Benim ki naçizhane hobi. Lise yıllarından kalma elektrik- elektronik devre elamanlarıyla ufak tefek mantık devrelerini aracın elektrik şemasına göre tasarlamaya çalışıyorum. Geçen sene Pic e el atayım, öğreneyim dedim, programlama kartları vs aldım... Bebek olayı gelince alt üst oldu, zira sıfırdan başlamak bu yaştan sonra daha çok zaman ve ilgi istiyor. 15-16 senedir Pic program işi ile uğraşan ve şuan meslek olarak yapan liseden arkadaşımla görüştüm geçen, arduino yu önerdi. Daha basit ve ek modüllerle sen daha çok şey yaparsın dedi. Bi ara ona bakacağım inşallah.

Mazda nın elektrik şeması biraz farklı. Piyasadaki hazır ürünler uymuyor, revizyon gerektiriyor. Bir de kendi kafama göre tasarlayıp ekleme yapmak çok daha zevkli. Buraya kadar yaptıklarımı tamam devre tasarımı ile yapabildim ama bundan sonra aklımdakiler için de bir yazılım destekli kart şart. Bir kaç değişik fikir var kafamda ;)

SercanTEK

www.sercanca.com
Araç Markası
1991 - Tabanvay
Araç Renk ve Tip
Kırmızıyı Severim (:
Google çeviriyi kullanarak sayfayı tekrar okudum, yine bişey anlamadım :) Ne kadar da uzak olduğum bir konu.
Sizin gibi insanları tebrik ediyorum. Umarım bu işten para da kazanabiliyorsunuzdur.
Benim icin hobi. Birşeyler ortaya çıkartıp blog sitemde yayımlamak ve başkalarına faydası olduğunu düşünmek benim icin paradan önemli. Dijital hayrat :)
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Sağol @kadir.

Benim ki naçizhane hobi. Lise yıllarından kalma elektrik- elektronik devre elamanlarıyla ufak tefek mantık devrelerini aracın elektrik şemasına göre tasarlamaya çalışıyorum. Geçen sene Pic e el atayım, öğreneyim dedim, programlama kartları vs aldım... Bebek olayı gelince alt üst oldu, zira sıfırdan başlamak bu yaştan sonra daha çok zaman ve ilgi istiyor. 15-16 senedir Pic program işi ile uğraşan ve şuan meslek olarak yapan liseden arkadaşımla görüştüm geçen, arduino yu önerdi. Daha basit ve ek modüllerle sen daha çok şey yaparsın dedi. Bi ara ona bakacağım inşallah.

Mazda nın elektrik şeması biraz farklı. Piyasadaki hazır ürünler uymuyor, revizyon gerektiriyor. Bir de kendi kafama göre tasarlayıp ekleme yapmak çok daha zevkli. Buraya kadar yaptıklarımı tamam devre tasarımı ile yapabildim ama bundan sonra aklımdakiler için de bir yazılım destekli kart şart. Bir kaç değişik fikir var kafamda ;)
Eger PİC ile devam ederseniz zaman kaybınız fazla olur. Arduino daha hızlı ve kolay çözümler üretmenize yardımcı olur. Eger arduino ile devam etmek isterseniz kaynakta çok fazla.

Bu isler kafa dağıtmaya birebir :) bir arkadasım vardı bu isler ile uğraşmak ruhuma masturbasyon yapmak gibi derdi. :)

Sırf bu isler icin kendime sadece elektronik malzemelerim ve ihtiyaclarım icin çanta yaptım. Keyif alıyorum. İcinde elektronik malzemelerim, kartlar, deney boradlari, vs dolu..

20C38FF8-27D8-4B52-B059-8562EF8863FE.jpeg

95EFF51D-FDE1-46D4-8310-539ADA313724.jpeg

Son düzenleme:

SercanTEK

www.sercanca.com
Araç Markası
1991 - Tabanvay
Araç Renk ve Tip
Kırmızıyı Severim (:
Birde aklinizdaki projelerinde yazın. Ben başlayım.

Uno varken unoputer ismini verdiğim bir araç monitörü (saat,isi, tarih, yakıt durumu, başlıca ikazlar, vs) yapmak vardı tam projeye basladim bu sefer araç satıldı.

Unoputer Projesi Başlangıç | Sercanca Çözümler..

Mazdayi alınca araba beyinli diye çok sevinmiştim. Amacim değerleri beyinden okumaktı ve projeyi geliştirmekti. Birde hız sabitleyici projem vardı. Ama başlamak nasip olmadı ve araç satıldı.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Birde aklinizdaki projelerinde yazın. Ben başlayım.

Uno varken unoputer ismini verdiğim bir araç monitörü (saat,isi, tarih, yakıt durumu, başlıca ikazlar, vs) yapmak vardı tam projeye basladim bu sefer araç satıldı.

Unoputer Projesi Başlangıç | Sercanca Çözümler..

Mazdayi alınca araba beyinli diye çok sevinmiştim. Amacim değerleri beyinden okumaktı ve projeyi geliştirmekti. Birde hız sabitleyici projem vardı. Ama başlamak nasip olmadı ve araç satıldı.
Darısı Marbella nın başına artık. :)

Üst Alt