Egzoz Ölçümünde Yeni Dönem Başlıyor

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Egzoz gazı emisyon ölçümünü yaptırmayan araçların trafikte otomatik saptanıp cezai işlem uygulanılacak sistem, yılbaşı itibarıyla Ankara'da hayata geçecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının, egzoz gazı emisyon ölçümünü yaptırmayan araçların trafikte otomatik saptanıp cezai işlem uygulayacağı Egzoz Gazı Emisyon Denetim Sistemi, 1 Ocak 2020 itibarıyla Ankara'da, altı ay içerisinde ise Türkiye genelinde hayata geçecek.

Bu yıl, egzoz gazı emisyon ölçümü süresi gelen araç sahiplerinin, yeni uygulamayla ve artacak cezayla karşı karşıya kalmaması için ölçümlerini yıl sonuna kadar yaptırması gerekiyor.

Ölçüm yaptırmayan araçlar trafikte otomatik olarak saptanacak
Bakanlık, insan ve çevre sağlığını tehdit eden, kış şartlarında ısınmadan kaynaklanan hava kirliliği ile etkisini daha da artıran motorlu taşıt kaynaklı kirliliği önlemek ve vatandaşların artacak cezayla karşı karşıya kalmaması için harekete geçti.

Bu kapsamda otomatik plaka tanıma sistemi olan Egzoz Gazı Emisyon Denetim Sistemi (EGEDES), 1 Ocak 2020 itibarıyla Ankara'da, 6 ay içerisinde de Türkiye genelinde hayata geçecek.

Söz konusu sistemle denetimler daha da artırılacak. Plaka tanıma sistemiyle, egzoz emisyon ölçümünü yaptırmayan araçlar trafikte otomatik olarak saptanacak ve cezai işlem uygulanacak.

Emisyon yaptırmayana SMS ile uyarı
Kısa süre içinde egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayan 1 milyon 555 bin 556 araç sahibine Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Takip Sistemi üzerinden uyarı mesajı gönderildi.

Kanun kapsamında egzoz emisyon ölçümü yaptırmayan motorlu taşıt sahiplerine 1546 lira, standartlara aykırı emisyona sebep olan motorlu taşıt sahiplerine ise 3 bin 93 lira idari para cezası uygulanıyor.

Bakanlık, bu yıl motorlu kara taşıtlarından kaynaklanan hava kirliliğinin önlenmesi amacıyla gerçekleştirdiği denetimlerde, uyarılara rağmen ölçüm yaptırmayan ve gürültü kirliliğine sebep olan 3 bin 678 araç sahibine toplam 10 milyon 483 bin lira idari para cezası uyguladı.

En çok ceza, Ankara, Niğde, Hatay, Kocaeli ve Adıyaman'da kesildi.

Yılbaşından itibaren cezalar artıyor
Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayan araç sahiplerine uygulanacak idari para cezası da 1 Ocak 2020'den itibaren artacak.

Yılbaşından itibaren ölçüm yaptırmayan araç sahiplerine 1895 lira, standartlara aykırı emisyona sebep olan motorlu taşıt sahiplerine ise 3 bin 790 lira ceza uygulanacak.

Ayrıca manipülasyona sebebiyet verdiği tespit edilen cihazlar, sistem üzerinden kapatılarak ölçüm yapmalarına izin verilmeyecek.

Egzoz emisyon ölçümü yapılan istasyonlar sıkı takibe alınacak
2020 yılı içerisinde egzoz gazı emisyonu ölçümlerini kurallara uygun yapmayan yetkili istasyonlara da idari para cezası uygulanacak, gerekirse iş yerleri kapatılacak.

Yetkili istasyonlarda görevli ve sisteme kayıtlı olan, ölçümlerini kurallara uygun yapmayan ve iş yerinin kapatılmasına sebep olan istasyon sahibi, yetkilisi ve personelinin, yeni istasyon açmasına veya başka istasyonda çalışmasına izin verilmeyecek. Bu kişilerin tüm belgeleri iptal edilecek.

Araç ilk trafiğe çıkarıldığında, takılı egzoz sistemi ve katalizörleri sökülmüş veya standartlara uygun değilse, araç sahiplerine 1912 lira idari para cezası uygulanacak.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Öncelikle, plaka tanıma sistemini, sonuca etkili olacak şekilde kullanmak gerekiyor... Mevcut sistemde, Plakayı tanıyan yapay zeka, onu kullanan geri zekalı kokuşmuş sistemi aşamıyor maalesef... :cool:

Mesela, akaryakıt istasyonlarında da plaka tanıma sistemi var ama, sistemin yakaladığı araçların fiilen yakalandığını görmedim... ;)

Özetle, polise/jandarmaya bir fazla iş yükü biner, onlar da benim adım hıdır elimden gelen budur der, iş biter. ;)

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Geçen hafta sonu ve bu hafta sonu Ankara'ya gidiş geliş yaptım. Her gidiş ve dönüşte önümdeki "dumanyayar"lar sebebiyle defalarca dış hava girişi kapatıp, o dumanyayar'ı tez elden sollayıp, 4 camı birden açıp içerinin havasını tazelemek zorunda kaldım.

Bu sistem inșaAllah hakkaniyetli bir şekilde yürütülür, egzosu yaptırımlardan erteleme almış termik santral misali insan sağlığını tehdit eden araçlar ve o araçları o şekilde kullanarak herkesin hakkına giren iki ayaklılardan korumuş oluruz yollarımızı.

Ekleme: Karla karışık yoğun yağmurlu bir trafikte, 500 metre geriden, selektör şimşekleri yağdıran metalik gri Mercedes sahibini de saygıyla(!) yad ediyorum. Ne araba bee, önünde kendinden yavaş olan her arabanın hürmet etmesi farzdır(!) bu arabalara... Sahipleri de cennetmekandır desek başımız ağrımaz herhalde...:mad:

Bu saygın herifi uzaklardan böyle selektörlü görünce Adem ustanın orada gördüğüm bir arkadaş aklıma geldi. 136'lık beyaz bir 626'sı vardı. Arka pandizotun üstüne şerit led montajlamıșlardı. Selektörüyle saldıranlara karşı açılan ledler arkadaki şahsa yeteri kadar enerji pompalaması yapmaya yetiyor diye muhabbetini çevirmiştik.

O Mazdacı abimize de selam olsun :)

baykalbilgin

Katılımcı
Araç Markası
2011 Chevrolet Captiva
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUV
Umarım doğru yerdeyimdir :) Bildiğiniz gibi ocak ayında 99 model bir 626 aldım. Aracın vizesi 27.05.2020 tarihinde doluyor. Fakat egzoz muayene raporu ne yazık ki yok. E devlette de bir kayıt bulamadım. Vize ile aynı zamandadır diye umut ediyorum fakat bir trafik denetlemesine girersem evrak olmadığı için işlem yapılır mı?

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Umarım doğru yerdeyimdir :) Bildiğiniz gibi ocak ayında 99 model bir 626 aldım. Aracın vizesi 27.05.2020 tarihinde doluyor. Fakat egzoz muayene raporu ne yazık ki yok. E devlette de bir kayıt bulamadım. Vize ile aynı zamandadır diye umut ediyorum fakat bir trafik denetlemesine girersem evrak olmadığı için işlem yapılır mı?

Normal şartlarda yapılması lazım. Ama bu zamana kadar o belgeye bakan görmedim :)

baykalbilgin

Katılımcı
Araç Markası
2011 Chevrolet Captiva
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUV
E devlet üzerinden raporu buldum. Şöyle ki; Noter satış sözleşmesinde bulunan eski tescil numarası ve eski plakası üzerinden sorgulama yaptım. 25.05.2020 tarihinde son olan raporu bulup çıktı aldım. :)

Üst Alt