Efsane Geri Döndü : Gri Atmaca

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Herkese selamlar, saygılar. Yaklaşık 1.5 yıllık bir ayrılığın ardından yeniden yine bir Skyactiv 3 ile yola devam edicem inşallah. 2014 Haziran ayında severek ve beğenerek almış olduğum Türkiye'ye gelen ilk partinin son arabası olan BM kasa benzinli sedan power donanımlı beyaz aracımı elimde olmayan sebepler yüzünden satmak zorunda kalmıştım. Hem aracı sattığım için hem de araç üzerinde harcadığım ve emek verdiğim zamanlar için çok üzülmüştüm. Rabbim Haziran 2017'de tekrar yeni bir Skyactiv 3 nasip etti. Bu sefer kül grisi makyajlı sedan dizel power ile Mazda günlerime geri dönmüş oldum. Rabbim hepimize gönlümüzdeki aracın en güzelini nasip etsin.

Gelelim aracın incelemesine :) Aslında benimki incelemeden ziyade Makyajlı ve Makyajsız kasayı kullanan bir kullanıcının gözüyle iki aracın farklarından bahsetmek şeklinde olacak. İlk aracımda neleri beğenmiyordum, makyajlı da ne kadarını düzeltmişler, neleri daha iyi yapmışlar biraz bu konulardan bahsedicem. Performans olarak karşılaştırmak belki doğru olmayacak çünkü aracın biri benzinli diğeri dizel ama bu konuya da biraz olsun dokunmak istiyorum. Not: Bahsedecek olmamın sebebi benzinli kasada beni en çok üzen konunun performans olmasıydı :D Araçla ilgili çok fazla resim çekme şansım olmadı çünkü annemin rahatsızlığı sebebiyle bir yandan da onun için koşturmaca içindeyiz. İlerleyen zamanlarda hem konuyu güncellerim hem daha çok resim paylaşırım inşallah. Araca yapılacak daha çok şey var :rolleyes:;) Şu an için tek yaptırdığım cam filmi oldu.

Tasarım
Aracın ön tasarımında yapılan tasarım değişikliği büyük ve gösterişli ön panjur nedeniyle ilk bakışta aslında hiç anlaşılmıyor ama bence çok ciddi farklar var. En dikkat çekici detay krom panjur kaplamanın artık far grubunun üst kısmına doğru uzamıyor olması olarak gösterilebilir. Ayrıca panjurun üstünde bulunan ve motor kaputuna temas ediyor gibi görünen Mazda amblemi bir miktar aşağıya doğru çekilmiş. Tampon tasarımı da tamamen değişmiş ve sis farlarının farklı tasarımı da dikkat çekici değişiklikler arasında bulunuyor. Ayrıca artık sis farları da led oldu. Panjurda bulunan krom çıta ise artık tamponun alt kısmına kadar neredeyse havada dururcasına uzanıyor. Izgaradaki siyah kaplamaların kalitesi ise makyajsız kasaya göre ciddi şekilde artmış ve parlak kaplamaya dönüşmüş. Arka tampon grubunda HB kasada değişiklik var ama benim aracımda yani sedan kasada bir değişikliğe gidilmemiş. Sadece arka stop grubunun iç tasarımı ve renkleri de değiştirilmiş ve daha şık olmuş.

Aracın içi ve Konsol
Kokpitte ilk göze çarpan ayrıntı değişen direksiyon simidi. Hem şekil olarak daha spor hem de daha zarif bir hala büründürülmüş, ayrıca artık daha kaliteli tuş takımları ve deri direksiyon kaplaması kullanılmış. Mekanik el freni ise artık kullanılmıyor ve onun yerine elektronik sistem tercih ediliyor. Bu sayede kapaklı büyük bir göz kol dayamanın önüne yerleştirilmiş ve araca premium hava katması sağlanacak eklemeler yapılmış. Koltukların tasarımları ise değişiklikler arasında yer alıyor. Ben kendi aracımı siyah deri koltuk döşemesi ile aldım. Ön konsoldaki multimedya ekran çerçeve ve ekranın hafif tipinin değişmesi ile biraz daha kalite algısı artırılmış. Head up display artık renkli ve daha canlı gözüküyor. Navigasyon da olursa aracınızda camdaki kamera sistemiyle yoldaki trafik işaretlerini de algılayıp head up ekranına aktarıyor. Ön camdaki kamera artık daha küçük ama yaptığı işlevler artık daha büyük. Sonuç olarak aracın dışında gerçekleşen ince değişiklikler aynı şekilde kokpitte de gerçekleşmiş diyebiliriz. Daha önce 30 km/s ile sınırlı olan otomatik frenleme sistemi artık 80 km/s hıza kadar devreye girebiliyor. Aracın gösterge ekranlarında da iyileştirilmelere gidilmiş.

Yalıtım ve sürüş
Aslında ilk söylemem gereken hayatımda 18 inç janta sahip olan ve bu kadar iyi süspansiyonlara sahip olan bir araç sürmedim. Yol tutuş olarak da çok beğendim ve özellikle esp çok çok iyi çalışıyor. Süspansiyonlar çok konforlu ve aşırı sessiz. Makyajsız kasada iç kısıma biraz fazla ses geliyordu, makyajlı kasada hem yol sesi hem rüzgar sesi gerçekten inanılmaz derecede azaltılmış hatta yok edilmiş :rolleyes::) Multimedya sistemi on/off olmadığı için makyajsız kasada sesi tamamen kıssanız dahi içeride bir cızırdama şeklinde hoparlörlerden bir ses geliyordu makyajlı kasada bu konu da gördüğüm kadarıyla giderilmiş. Anlaşılıyor ki mazda gerçekten kullanıcılarının sesini ve şikayetlerini dinlemiş ve elinden gelenin en iyisini yapmış. Aracın sürüşü inanın makyajsız kasadan neredeyse tamamen farklı yada beni çok mest ettiği için bana öyle geliyor :harika: Dizel skyactivin bence en büyük artısı adblue katalizör katkısının kullanılmaması ve düşük sıkıştırma oranından dolayı vuruntu olmadan, titreşimsiz çalışması. Aydınlatma konusunda yine makyajsız kasaya göre çok fark var, hem aydınlatma çok iyi hemde tamamen led fara dönülmesinden ötürü sellektör yapması çok keyifli :islik: Şimşek etkili sellektör sevenler için güzel bir far seçimi olmuş ;)

G-Vectoring Controle gelecek olursak belki bunu anlaması zor ama otobanda bir virajda denediğimde bariz bir şekilde araç sizi yolda tutmak için zorluyor ve bunu hissedebiliyorsunuz. Zaten yol tutuşunu artırmak üzere geliştirilen bu teknoloji, özellikle virajlarda ve ani hız değişimlerinde otomobilin şasi geometrisiyle oynayarak size mükemmel bir yol tutuş sağlıyor. Örneğin virajlarda aracın arka aksa verdiği tork değerini düşürüp ağırlığı ön aksa aktaran sistem, daha pürüzsüz ve kontrollü bir dönüş sağlıyor.

Performans
Performans konusu göreceli de olsa ben yine de bir kullanıcı olarak kendi düşüncelerimi paylaşmak istiyorum. Makyajsız kasada benzinli versiyona sahiptim, araç beni şehir içinde hiç üzmedi ama uzun yolda özellikle rampalarda torkun düşük olması sebebiyle hem zorlanması hemde çıkma çabası için çok bağırması ve içeriye gelen ses beni çok üzüyordu. Aracı yaklaşık 43bin km kullanmıştım. Şehir içi ortalamam yazın 7.0-7.2 arası kışın ise en çok 8.0 oluyordu daha üstünü görmedi. Dizel versiyonda ise torkun verdiği güç beni hem tatmin etti hem de yüzümü güldürdü :cool::D:harika: Henüz araç daha 430km'de olması sebebiyle yakıt için net bir şey söylemek doğru olmaz ama aracı ilk aldığımda depoyu fulledim. Bana 990 km menzil gösterdi. 430km'nin 370kmsi uzun yol 60 km ise şehiriçinde kullandım. Şu anda ortalamam 5.1lt. Rodaj süresinden sonra bu ortalama daha da düşecektir. Sonuç olarak performans,yakıt tüketimi 10 üzerinden 11 :D:p

Dikkat çekenler
Power donanıma standart olarak eklenen geri görüş kamerası, elektrikli ve bel destekli ön koltuk ayarları, otomatik katlanan aynalar, artık bütün camların otomatik olması, cam düğmelerinin ışıklandırılması, özellikle arka koltukların kalitesinin artırılması ve yerine çok iyi monte edilmesi, makyajsız kasada gerçekten arka koltuklar montaj konusunda çok basitti. Jantlardaki kıvrımların artık düzleştirilerek daha sportif görünmesi. Ve en önemlisi gerçekten makyajsız kasada keşke dediğim her şeyin düzeltilmesi ve daha bir çok özelliğin eklenmesi.

Beğenmediklerim
Bagaj kapağı hala çok zayıf duruyor, alt kısımdaki kaplama daha kaliteli ve korunaklı olmalıydı. Torpido içinin süvet kaplama olması daha güzel olabilir ve kalite algısını artırabilirdi. Arkada koltuk önlerinde halen havalandırma ızgarası olmaması yine bir eksik. Genel olarak bunlar çok da büyük eksiklikler değil.

Sonuç
Kısa ve öz araç mükemmel. Rabbim inşallah bu aracı çok uzun süre sürmemi nasip eder ve satmak zorunda bırakmaz. İnanın bu donanım, kalite ve fiyatta Türkiye şartlarında başka bir araca binilmez. Mazdayı ve Japon amcaları bu yüzden çok seviyoruz. Teşekkürler MAZDA ;):harika:

Araçla ilgili yine yapacağım çok çalışma ve plan var onları da müsait zaman buldukça yapıcam ve forumda paylaşıcam inşallah.

WhatsApp Image 2017-06-15 at 13.26.41.jpeg
WhatsApp Image 2017-06-15 at 13.26.43.jpeg
WhatsApp Image 2017-06-15 at 13.29.48.jpeg
WhatsApp Image 2017-06-15 at 13.30.00.jpeg

0x0-21.jpg

WhatsApp Image 2017-06-21 at 19.38.56.jpeg
WhatsApp Image 2017-06-21 at 19.38.57.jpeg

Cam filmi sonrası :

WhatsApp Image 2017-06-22 at 16.27.57.jpeg

Ekli dosyalar

isa83

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Hb
Hocam hayırlı olsun bilmiyordum sattığını.Kazasiz, belasız sürmek nasip olur inşallah.

mustafayk

Aktif
Araç Markası
Nissan maxima 2.0
Araç Renk ve Tip
Gri-bronz
Kıymetli abim geçen ki buluşma da duyduğum da sevinmiştim şimdi kesin olduğu için daha çok sevindim.kendim almış kadar mutlu oldm..rabbim kaza bela göstermesin..annen için de tekrar geçmiş olsun.rabbim acil sifalar versin.annen hakkın hayırlısı ne ise rabbm onu nasip etsin inşallah.

ezmocesteri

Seçkin Üye
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
Tekrar hayırlı olsun Kerim, kazasız belasız satmak zorunda bırakmadan binmeni nasip etsin Allah, değerlendirmelerin on numara, çok kişi için fayda sağlayacak. Çok beğeniyordum Skyactiv 3 'ü makyajla aşırı çok beğeniyorum artık :)

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Hayırlı olsun. Bir soru sorcam neden gri biz bıktım valla grilerden :) De mi @Murat abi
Neden gri çünküüüü ilk aracımda da gri istiyordum olmadı kırmızı olsun dedim ama nasip beyazaymış. Bu aracımda gönlümdeki renk oldu o yüzden forever gri diyorum :);)

Ebubekir

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda Mirai
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Neden gri çünküüüü ilk aracımda da gri istiyordum olmadı kırmızı olsun dedim ama nasip beyazaymış. Bu aracımda gönlümdeki renk oldu o yüzden forever gri diyorum :);)
Gri de güzel de beyaz ve gece mavisi renkleri çok hoşuma gidiyor ben alırsam bir gün (inşallah) 2 sinden birini alırım.

skyline

Fedakarlık yoksa, zafer de olmaz.
Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB
Hayırlı uğurlu olsun. Cam filminden sonra çok güzel görünüyor, maşallah.

Üst Alt