Mazda 6 GH (2007-13) Düşük Devirde Gaz Yememe Sorunu

sugurlu

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 6 Sport
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Merhaba. Araç Mazda 6 2011 benzinli. Son birkaç gündür araç özellikle 2 ve 3. viteste 1800 2200 devir arası gaz yemiyor ve sanki aracı 3. viteste kaldırmaya çalışıyormuşum gibi ses çıkartıyor. Herhangi bir arıza ışığı yanmıyor. Tatil için Antalya’dayım ve yetkili servis Mepaz yoğunluktan dolayı sadece periyodik bakım randevuları veriyormuş. Bu da ayrı saçma bir olay ama konu bu değil. Bu sorunla ilgili yardımcı olacak birisi var mı? Bazı forumlarda Ömer ustanın tavsiye edildiğini gördüm, bugün uğradım Cumartesi günü için randevu aldım, ama cumartesiye kadar aracı böyle kullanmamın sakıncası var mıdır?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Antalya ve çevresi için Ömer usta tavsiyesi çok var gönül rahatlığıyla gidebilirsiniz.

Baskı balata ilk aklıma gelen katalizör de olabilir, bunlar sadece tahmin tabi. Senin yapabileceğin şey Akü kutup başını söküp takarak sistemi sıfırlamak, radyo istasyonları ve camların sıfırlanacağını hatırlatmakta fayda var.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Merhaba. Araç Mazda 6 2011 benzinli. Son birkaç gündür araç özellikle 2 ve 3. viteste 1800 2200 devir arası gaz yemiyor ve sanki aracı 3. viteste kaldırmaya çalışıyormuşum gibi ses çıkartıyor. Herhangi bir arıza ışığı yanmıyor. Tatil için Antalya’dayım ve yetkili servis Mepaz yoğunluktan dolayı sadece periyodik bakım randevuları veriyormuş. Bu da ayrı saçma bir olay ama konu bu değil. Bu sorunla ilgili yardımcı olacak birisi var mı? Bazı forumlarda Ömer ustanın tavsiye edildiğini gördüm, bugün uğradım Cumartesi günü için randevu aldım, ama cumartesiye kadar aracı böyle kullanmamın sakıncası var mıdır?
Cumartesiye kadar bu şekilde kullanmanızın zararı olmaz, örneğin 2.viteste iken devirlendiğinde dip gaz yapsanız devir 5-6bine Redline girmiyor mu hiç bir şekilde, motorla ilgili sorun olsa sadece o viteste olmaz, şanzımanda sorun olabilir.

sugurlu

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 6 Sport
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Cumartesiye kadar bu şekilde kullanmanızın zararı olmaz, örneğin 2.viteste iken devirlendiğinde dip gaz yapsanız devir 5-6bine Redline girmiyor mu hiç bir şekilde, motorla ilgili sorun olsa sadece o viteste olmaz, şanzımanda sorun olabilir.
1800-2200 devirden sonra devirlenmesi normal, daha önceki Subaru aracımda benzer sıkıntı vardı ve sorun MAF sensörü çıkmıştı umarım şanzıman değildir

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Elinizden geliyorsa egr boğaz ve maf sensör temizliği yapın düzelmezse tekrar yazarsınız

sugurlu

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 6 Sport
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Şimdi farkettiim klima açıkken daha çok yapıyor, klima kapalıyken çok çok az yapıyor

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Şimdi farkettiim klima açıkken daha çok yapıyor, klima kapalıyken çok çok az yapıyor
Klima kompresörü sıkıştırıyor muhtemelen, Klimayı kullanmayın, Antalya gibi yerde bu mevsimde işkence gibi bir şey ama eğer sorun klima ilgili ise daha büyük hasar oluşmasın.

sugurlu

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 6 Sport
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Klima kompresörü sıkıştırıyor muhtemelen, Klimayı kullanmayın, Antalya gibi yerde bu mevsimde işkence gibi bir şey ama eğer sorun klima ilgili ise daha büyük hasar oluşmasın.
Bugün dikkat ettim. Kaputtan benzin kokusu da geliyor. Sorun ateşleme sistemi veya enjektörde olabilir gibi geldi. Buji ve kabloları 6 ay önce değiştirmiştim ya bobin ya da enjektör diye düşünüyorum

sugurlu

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 6 Sport
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Benzer sorunlar yaşayabilecek arkadaşlar için güncelleme vermek istedim. Bugün Ömer Usta’ya gittim. Öncelikle kendisinin gerçekten çok iyi niyetli ve işinin ehli bir usta olduğu çok belli. Benzin kokusu sıcaktan dolayı normalmiş. Sağ önden buharlaşan benzini atan bir tahliye varmış ordan geliyormuş koku. Gelen ses ve alt devirdeki isteksizlik de motor alt takozundan kaynaklıymış, İstanbul’a dönünce orjinal parça alıp değiştireceğim

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Benzer sorunlar yaşayabilecek arkadaşlar için güncelleme vermek istedim. Bugün Ömer Usta’ya gittim. Öncelikle kendisinin gerçekten çok iyi niyetli ve işinin ehli bir usta olduğu çok belli. Benzin kokusu sıcaktan dolayı normalmiş. Sağ önden buharlaşan benzini atan bir tahliye varmış ordan geliyormuş koku. Gelen ses ve alt devirdeki isteksizlik de motor alt takozundan kaynaklıymış, İstanbul’a dönünce orjinal parça alıp değiştireceğim
Bilgilendirme için teşekkürler.
Neler salladık ne çıktı... :utan:

Üst Alt