DSC ve Limitleri

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Yukarıda verdiğim videonun 2,50 den itibaren senin yaşadığın durumun izahı var.

Pazar günü sakar rampasını sol şeritten çıkarken (hız 100 civarı) bir anlık dalgınlığım sonucu keskin bir viraja içten hızlı girdim. Frenle birlikte direksiyonu çevirince aracım bu ani hareket sonrası çok az kayma eğilimi (lastik sesi duyuldu kayboldu) gösterdi ardından abs devreye girdiği için virajı alabildim yoksa direk bariyerlere giriyordum. Anti patinajın etkisi oldumu bilmem. Esp olsa idi belki hiç kaymayabilirdi.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
2:45 teki gösterilen olay benim durumumu çok iyi açıklıyor Mustafa abi teşekkürler :)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Aynı anda yazmışız ;D Bu arada video gerçekten çok güzel.

tamerdemir

Katılımcı
Araç Markası
Mazda Lantis
Araç Renk ve Tip
Yeşil
Adem Ustam,

ABS olmasaydı, DSC nasıl olacaktı? Sonuçta TCS, DSC gibi ekstra güvenlik donanımlarının hepsi ABS üzerine inşa edilmiştir.

Ayrıca ne tür sıkıntılar yaşadınız bilmiyorum ama ABS kaygan zeminlerde direksiyon hakimiyetinin devamı için elzemdir. İleri sürücülük eğitimlerinde bu katılımcılar tarafından çok net görülüyor.

Genellikle bizde ABS kaygan zeminlerde fren mesafesini kısaltan donanım olarak biliniyor. Kullanımda ise bunun tersi olduğu sanılıyor.

Her ikisi de yanlış. ABS fren mesafesini kısaltma donanımı değildir. Ayrıca devreye girdiğinde fren mesafesini de uzatmaz.

ABS kaygan zeminde tekerleklerin kilitlenmesini ve direksiyon kontrolünün kaybedilmesini önlemeye çalışan bir donanım, bu sebeple de çok yararlı temel bir güvenlik donanımıdır.

dediğin gibi ileri sürüş tekniklerinde abs nın yararları net ama biz abs yı nekadar orjınal halıyle kullanıyoruz lastık jant ebatımız lastık secımımız araç yukümüz denemeler sadece asfalt yolda ve asfalt uzeri ıslak zemınde araçların orjinal halıyle yapılıyor sevılmemesının en büyük nedenı bu olsa gerek

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
ABS, ESP gibi güvenlik donanımları her halükarda size fayda sağlar. Tabi bunun yanında otomobiller can taşıyor, çok önemli bu. Bu sebeple doğru lastik modeli, doğru ölçü ve doğru ömürdeki lastikleri kullanmak, aracın istiap haddini aşmamak tabi ki güvenlik donanımlarının performansını artıracaktır.

dediğin gibi ileri sürüş tekniklerinde abs nın yararları net ama biz abs yı nekadar orjınal halıyle kullanıyoruz lastık jant ebatımız lastık secımımız araç yukümüz denemeler sadece asfalt yolda ve asfalt uzeri ıslak zemınde araçların orjinal halıyle yapılıyor sevılmemesının en büyük nedenı bu olsa gerek

Adem Usta

Mazda Ekinci Özel Servis
Adem Ustam,

ABS olmasaydı, DSC nasıl olacaktı? Sonuçta TCS, DSC gibi ekstra güvenlik donanımlarının hepsi ABS üzerine inşa edilmiştir.

Ayrıca ne tür sıkıntılar yaşadınız bilmiyorum ama ABS kaygan zeminlerde direksiyon hakimiyetinin devamı için elzemdir. İleri sürücülük eğitimlerinde bu katılımcılar tarafından çok net görülüyor.

Genellikle bizde ABS kaygan zeminlerde fren mesafesini kısaltan donanım olarak biliniyor. Kullanımda ise bunun tersi olduğu sanılıyor.

Her ikisi de yanlış. ABS fren mesafesini kısaltma donanımı değildir. Ayrıca devreye girdiğinde fren mesafesini de uzatmaz.

ABS kaygan zeminde tekerleklerin kilitlenmesini ve direksiyon kontrolünün kaybedilmesini önlemeye çalışan bir donanım, bu sebeple de çok yararlı temel bir güvenlik donanımıdır.

kankam abs mevcut olan bir çok araçta dsc diger adı ile esp yada tcs vs iki si bir arada mevcut yanlız sadece abs olan araçlarda mevcut bazı araçlarda patinaj kontrol sistemi ön tekerleklerden devreye girer bazı araçlarda ise 4 tekerden kompütür yardımı ile yönetilir ..

kankam benim demek istedigim şuydu benim arabam sadece dscli olabilirdi tabiki yani böyle bir sistemle opsiyonel sunsalar idi ben abs li almaz idim bunu bu şekilde de yani abs tekerleklerden okuyup sadece dsc sisteminin olmasında bahsettim sadece ben öyle isterdim diyorum zamanında 2,5 opel d segmenti bir omegam vardı karda kaygan zemin abs bir deverye girdi durmadı bir türlü orda abs olmasa idi ben o aracı durdururdum lastikler kara otururdu ben abs ye bir türlü ısınamadım ama yine söylüyorum dsc bir çok kez aracı kaydırarak devreye sokmuşumdur kesiciye girmesi arcı yolda tutması baya bir kontrol saglıyor başarılı ..

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Güç ve konfor olarak ben 1993 model 626'yı 2009 model 3'e tercih ederdim... Ama güvenlik olarak yanına yaklaşamaz ayrı... Sıfır yerine 3-5 yaşında bir bir üst segment araç bana da hep mantıklı gelir...

3 bakarken hep gönlüm 6 da kaldı, devlete zaten boş yere veriyoruz fazlasını vermeyelim mantığı ve eşimin "bunun kasası büyük, kullanmakta zorlanırım" demesi üzerine istemeye istemeye 6'dan vazgeçtim... Ama hep gönlümün bir köşesinde vardır D sınıf araba...
Hepimizin kafa aynı kafa abi sıfır c segment yerine ikinci el d segment mantığı
Kapalı garaj düşüncesi vs vs Allahın utandırma bu camianın kalp atışları bile aynı
ZOOM ZOOM ZOOM ZOOM mazda

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Enes bu konuda bir şey sormuştu, değişik markalardaki ESP sistemlerinin farkları ile ilgili. Konu çok geniş olduğu için kendisinden rica edeyim burada sorarsa tam nasıl bir şey bilmek istediğini, ben de cevap vermeye çalışayım.

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
kankam abs mevcut olan bir çok araçta dsc diger adı ile esp yada tcs vs iki si bir arada mevcut yanlız sadece abs olan araçlarda mevcut bazı araçlarda patinaj kontrol sistemi ön tekerleklerden devreye girer bazı araçlarda ise 4 tekerden kompütür yardımı ile yönetilir ..

kankam benim demek istedigim şuydu benim arabam sadece dscli olabilirdi tabiki yani böyle bir sistemle opsiyonel sunsalar idi ben abs li almaz idim bunu bu şekilde de yani abs tekerleklerden okuyup sadece dsc sisteminin olmasında bahsettim sadece ben öyle isterdim diyorum zamanında 2,5 opel d segmenti bir omegam vardı karda kaygan zemin abs bir deverye girdi durmadı bir türlü orda abs olmasa idi ben o aracı durdururdum lastikler kara otururdu ben abs ye bir türlü ısınamadım ama yine söylüyorum dsc bir çok kez aracı kaydırarak devreye sokmuşumdur kesiciye girmesi arcı yolda tutması baya bir kontrol saglıyor başarılı ..
Ben de bu abs olayına gıcık olmuştum, eski aracım Linea ile 40 km hızla giderken göz göre göre bir araca arkadan çarpmıştım. Ancak benzeri durumlarla karşılaştığımda hemen elim el frenine gidiyor ve bir kaç kez el freni sayesinde kurtardım kendimi :)

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Enes bu konuda bir şey sormuştu, değişik markalardaki ESP sistemlerinin farkları ile ilgili. Konu çok geniş olduğu için kendisinden rica edeyim burada sorarsa tam nasıl bir şey bilmek istediğini, ben de cevap vermeye çalışayım.
Araçlardaki viraj dengeleme savrulma önleme sistemlerinin farklı farklı kısaltmaları var her marka koyduğu sisteme farklı kısaltmalar kullanmakta...Bu farklar sadece isimlerden ibaretmi yoksa teknoloji farklı üstünlük farkı da var mı? Dsc yi diğer markalardaki sistemlerle kıyaslayalım...Bir hondacı toyotacı renocu vosvoscu sorduğunda doğru cevabı verebilmek istiyorum...

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Normal fren sisteminden ABS fren sistemine geçenlerin ABS nin çalışma şeklini çok iyi kavramaları lazım. Nasıl devreye girer? Amacı nedir? Nasıl frenleme yapmalıyız? Yoksa ABS nin sadece adı olur aracınızda. Abs yi devreye sokmayı bile bilmek lazım.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
ESP; Electronic Stability Programme
ESC; Electronic Stability Control
VDC; Vehicle Dynamic Control
VSC; Vehicle Stability Control
VSA; Vehicle Stability Assist
DSC; Dynamic Stability Control

vs gibi bir çok isimle gördüğümüz donanımların aslında çalışma mantıkları çok yakın. Dünya'da bu emniyet sistemlerini üreten bazı ünlü üreticiler var Bosch gibi. Otomobil üreticileri bu donanımları bu tedarikçilerden anlaştıkları birinden alıyorlar. Üreticiler kendilerine özel bir teknoloji imajı yaratmak için isimleri biraz farklı da kullansa, aslında çok benzer teknolojiler ve çalışma donanımları ve mantıkları da aynı.

Bu sistemi ilk lanse eden Bosch'tan tedarik eden Mercedes Benz olmuştu. Bosch bu sistemi ESP olarak adlandırdığı için ve EuroNCap da ESC olarak adlandırdığı için, literatürel olarak genellikle bu isimlerle anılır.

Bu sistemin de sürekli iyileştirildiği ve geliştirildiği unutulmamalı. Yani araç üreticilerine göre fark etmekten çok, bu sistemin hangi jenerasyon olduğu başarısında fark yaratır. Bir de üreticinin sistemin ayarlarını ve şasi dinamiği ayarlarına göre fark yaratır.

Yani model yılı aynı olsa dahi, örneğin X markalı araç da, Y markalı araç da 2014 model diyelim. Ancak birisi 2009 yılında dizayn edilmiş ve üretiminin son yılında. Ve 2009 yılında mevcut olan 4. jenerasyon Z marka ESC kullanıyor diyelim. Diğer araç ise 2013 yılında üretimine başlamış, daha yeni jenerasyon bir araç ve ESC sistemi de hali hazırda 5. jenerasyonuna geçmiş diyelim. Bu örneği daha fazla uzatmıyorum, gerisi tahmin edilebilir.

Ayrıca bu sistemlerin arasındaki diğer bir fark ta aracın şasi ayarları ve dinamikleri kalitesine göre ortaya çıkar.

Bir ESC sistemi genel olarak tekerleklere uyguladığı tek tek frenler ve gerekirse motor gücünü kısarak fonksiyon verir. Peki şasi ayarları nasıl etki edebilir çalışmasına? Bunu da bir örnekle açıklamaya çalışayım ama telefon geldi, hadi bana eyvallah!

Araçlardaki viraj dengeleme savrulma önleme sistemlerinin farklı farklı kısaltmaları var her marka koyduğu sisteme farklı kısaltmalar kullanmakta...Bu farklar sadece isimlerden ibaretmi yoksa teknoloji farklı üstünlük farkı da var mı? Dsc yi diğer markalardaki sistemlerle kıyaslayalım...Bir hondacı toyotacı renocu vosvoscu sorduğunda doğru cevabı verebilmek istiyorum...

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
:kafa: Yanlış numara! Buradan devam edelim;

Diyelim ki, araç ile girdiğimiz bir virajda ummadığımız şekilde kaygan bir zeminle karşılaştık ve aracımız kafadan (önden) viraj dışına kaymaya başladı. Bunun adı understeering, yani halk arasında kullanılan ismiyle; understeering!

Bu durumda ESC sistemi yere halen tutunabilmekte olan arka lastiklerden viraj içinde kalana tek başına fren uygular. (sürücü acemi ve gazlamaya devam ediyorsa, ayrıca motor gücünü azaltır) Böylece aracın kinetik enerjisinden destek alınarak viraj dışına kaymakta olan burun viraj içine doğru çekilir.

Arka viraj içi tekerleğe uygulayacağınız fren gücü bu tekerleğin yerde elde ettiği sürtünme kuvveti ile doğru orantılıdır. Bu tekerleğin yerde elde ettiği sürtünme kuvveti de, o tekerlek üzerine binen ağırlık ile doğru orantılıdır. Eğer aracınızın şasisi yeterince rijit değilse ve burulma katsayısı düşükse ve/veya süspansiyon ayarları gereğinden yumuşak yapılmışsa, ön arka ağırlık dengesi fazlaca öne kaymışsa, viraj içi arka tekerleğin yere uygulayabileceği ağırlık azalır. Ve ESC sisteminin bu tekerlekteki fren gücünün azlığından dolayı, bu olaya müdahale yeteneği de azalır.

Yani herşey ESC sistemi ile açıklanamaz. İçinde bulunduğu şartların da çok önemi vardır. Bu demek oluyor ki, otomobil üreticileri bu ekipmanı dışarıdan tedarik etse bile, başarısını belirlemekte kendi dizayn yetenekleri de çok önemli rol oynar.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bu durumda ESC sistemi yere halen tutunabilmekte olan arka lastiklerden viraj içinde kalana tek başına fren uygular. (sürücü acemi ve gazlamaya devam ediyorsa, ayrıca motor gücünü azaltır) Böylece aracın kinetik enerjisinden destek alınarak viraj dışına kaymakta olan burun viraj içine doğru çekilir.
Böyle bir durumda gazı kesmek ya da frene basmak ESP yi nasıl etkiler ?

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Diğer önemli bir unsur da, otomobil üreticisinin ESC programını nasıl bir müdahale için programladığıdır. Bazı üreticiler tamamen güvenli yönünde bu programlamayı yaparlar ve sistem çok erken ve hatta bazen daha herhangi bir kayma sürücü tarafından hissedilmeden bile müdahale edebilir.

Bazı sportif sürüş imajı olan markalar ise, bu müdahaleleri biraz gecikmeli olarak ayarlayabiliyorlar. Burada sürücüye biraz daha fazla iş bırakmak, daha fazla araçtan ve sürüşünden keyif almasını sağlamak için. Bu tip ayarlamalar araçların biraz kontrollü bir şekilde kaymasına izin verip, sürücünün müdahalesi zamanında ve doğru gelmezse devreye giriyor.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Böyle bir durumda gazı kesmek yerine, gazı azaltmak daha doğru bir hareket olur. Tabi bir de önünde ne gibi bir durum olduğu ve kayma hızı da önemli. Ama genellikle frene basmamak ve gazı azaltmak tavsiye edilir. Sen gazı tamamen kessen de, frene bassan da ESP mevcut durumu ve bu durumda yapabileceği en iyi müdahaleleri sürekli, insan beyninin yetemeyeceği bir hızla hesaplar ve sürekli etki eder. Ama halen sürücünün yapacağı doğrular ve yanlışlar çok önemlidir.

Bu güzel sorunla birlikte şunları da belirteyim;

- Aracınızda ESC (yeni jenerasyonlarda TCS ve bazı diğer sistemlerle akuple olarak) var diye, bunun her koşulda sizi kurtarabileceğine sakın inanmayın. En gelişmiş elektronik sistemler bile, fizik kurallarının sınırları içinde başarılı olabilir. Bu sebeple ESC var diye asla ve asla normalden daha güvenli, hızlı ve dikkatsiz sürülmemeli.

- ESC tüm müdahalelerini lastiklerin gücüyle yapabildiği için, lastiklerin durumu, basıncı çok önemlidir.

- Çok uzun ve detaylı kurslardan bahsetmiyorum ama her sürücünün günlük hayatta karşısına çıkabilecek kaygan zeminde önden veya arkadan kayma, ani engellerden kaçınma manevrası gibi durumlarda, aracı en etkili nasıl yönetirim şeklinde kısa kurslara katılmasını tavsiye ederim. Klişe bir söz ama, halen sürücü bir aracın en önemli güvenlik donanımıdır!

Böyle bir durumda gazı kesmek ya da frene basmak ESP yi nasıl etkiler ?

Bir görüş belirteyim size ki bu durum gerçek..

Arkadaşın birisi diğerine öneriyor "ESP'yi kapat, bozulmasın gerek yok.."

İkinci bir olay ise "Yavaşlama oğlum viraj var diye, ESP var arabada bişey olmaz..."

Alem nerde biz nerde :)

Çelik yelek belli bir hız ve enerji taşıyan ve belirli bir açıyla gelen kurşunu durdurur ki buda seviye seviyedir...

Viris proğramları keza aynı şekilde...

Herşeyin ama herşeyin limiti olduğunu unutmamalıyız...

Fazla içirilen su bile öldürür..

Üst Alt