Mazda 6 GJ (2012 skyactiv) DPF Sorunu

Cihan34

Sessiz
Araç Markası
2014 - Mazda Atenza
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan
Merhaba arkadaşlar,

Kullandığım otomobil sağ direksiyon 90.000 km yol yapmış, 2014 model 2200 motor dizel Mazda 6 ( Atenza ) skyaktive, arabayı kullanırken DPF uyarısı aldım, makinist arkadaşıma konuyu ilettim. Bana rejenerasyon yapacağını ve iki adet DPF temizleyici kullanacağını bu şekilde DPF' in temizleneceğini iletti. Arabayı servise vermeden önce DPF ışığı yandıktan yaklaşık 30 km kullanım sonrasında arabanın tekleme yaptığını da fark ettim. Makinist arkadaşım ilgili işlemleri yaptığını ve arabanın hazır olduğunu, temizleme sırasında DPF' ten kurum benzeri maddeler de çıktığını söyledi. Arabayı uzun yolda kullanmaya başladım ilk önce çok akıcı bir kullanım sunarken yaklaşık 10 km sonra DPF ışığı tekrar yandı ve sonrasında tekleme ve eksozdan gelen ağır koku tekrar ortaya çıktı. Arabayı geri götürdüğümde tekrar kontrol ettiğini fakat DPF' in temiz olduğunu belirtti. Bilgisayarda DPF uyarısı verdiğini ve sildiğini buna rağmen yeniden aynı hatayı verirse bu konunun kendisini aştığı belirtti. Arabam şu an garajda dinlenme halindedir. Konuyla ilgili değerli görüşlerinizi rica ederim.

Saygılarımla,

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Kısa kilometre ve devirsiz kullanım bu soruna kısa vadede yol açıyor maalesef.

Servisin önerisi, yüksek Devirlerde rejenerasyon yaptırmak olmuş ama dolu bir sistemden kurumların yakılıp atılması ne derece mümkün bilemiyoruz. :rolleyes:

Cihan34

Sessiz
Araç Markası
2014 - Mazda Atenza
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
İlginiz için teşekkürler. Makinist arkadaşımın bana söylediği şuan için DPF' in temizlenmiş olduğu. 90.000 km de olan bu araba için DPF değişimini önerir misiniz? Tekleme sorunu DPF' e mi bağlı olabilir yoksa enjektör sorunundan kaynaklanabilir mi? Umarım enjektör sorunu değildir. Çünkü tanesi 1.300,00 EUR civarı imiş. Yani arkadaşımın bana söylediği bu.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
İlginiz için teşekkürler. Makinist arkadaşımın bana söylediği şuan için DPF' in temizlenmiş olduğu. 90.000 km de olan bu araba için DPF değişimini önerir misiniz? Tekleme sorunu DPF' e mi bağlı olabilir yoksa enjektör sorunundan kaynaklanabilir mi? Umarım enjektör sorunu değildir. Çünkü tanesi 1.300,00 EUR civarı imiş. Yani arkadaşımın bana söylediği bu.
Arıza kaydı kodu varmı ?
Sadece dpf olarak odaklanmamak lazım.
Egr olabilir?
Enjektör pulu olabilir?
Hava alıyor olabilir?
Emisyon sisteminde bi sensörde olabilir belki

Cihan34

Sessiz
Araç Markası
2014 - Mazda Atenza
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Arıza kaydı kodu varmı ?
Sadece dpf olarak odaklanmamak lazım.
Egr olabilir?
Enjektör pulu olabilir?
Hava alıyor olabilir?
Emisyon sisteminde bi sensörde olabilir belki
DPF uyarısı vermesine rağmen başka bir arızayı gösteriyor olabilirse arabayı tekrar bilgisayara bağlatıp konuyu sizinle paylaşacağım. Anladığım kadarıyla DPF uyarısı yanmasına rağmen aynı birime bağlı farklı bir objeyi de kastetmiş olabilir.
Teşekkürler. İyi çalışmalar dilerim.

Üst Alt