Mazda 3 BL (2009-13) Dizel Volant Sorunu

DungeoN

Sessiz
Araç Markası
2011 - Mazda 3 - Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Arkadaşlar merhaba, 2011 Dizel Touring M3 için Volant arıyorum. Çıkmacı birçok yeri aradım bulamadım ve hangi marka alacağımı da bilemiyorum. Sıfır alayım diyorum 2000TL ortalama fiyatı var montajına da minimum 750 isteseler 2750 tl tutacak. Bide bana Volant değişiyorsa, Baskı - Balata da değişmesi gerekiyor dediler, o da 1000TL civarında. Yani 3750 - 4000TL masrafım olacak :agla:. Yardımlarınızı bekliyorum. Mersin - Tarsus'tayım.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
@ibrasoft

Yukarıdaki konuda bulunan Mersin'deki ustalardan yardım alabilirsin diye düşündüm.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Volantın ikinci eli olmaz!
Fren balatasının ikinci elini almak gibi bir şey söylediğiniz. Volant değişimi gerektiği kanısına nerden vardığınızı öğrenmemizde sakınca var mı?
Kalkışta kasayı sallayan vibrasyon mu var, marş motorunun bastığı dişli kısımında mı sorun var, yaylarında mı sorun var? Neye göre baskı balata değil de sadece volant değişimi gerektiği kanısına varıldı araçta bilmiyoruz.

Volant çift kütleli, iki kütle arasında yaylar bulunan bir parça. Balatanın bastığı yüzeyinde aşınma durumları var. Bu nedenle çıkma parça olarak kullanılmaz. Alınıp takılmaz mı, takılır. Verirsiniz 600-700 TL işçilik. Kalkış yaparsınız yaylarda veya hareketli kısımda boşluk vardır; verdiğiniz işçilik de parçaya verdiğiniz para da çöp olur. Yaylar veya hareketli kısmın yuvasındaki boşluk yüke binmeden belli olmaz.

Sıfır parça olarak sachs orijinal parçasıdır. Volant değiştiriyorsanız baskı balata da değiştirin zaten. Hem yeni volant yüzeyine aşınmış baskı balata kullanımı sağlıklı olmaz, hem de yukarıda söylediğim gibi bir sorun yaşandığında verdiğiniz paraları tekrar vereceksiniz.

Parça olarak aracınız hakkında bilgi sahibi olmadığım için parça kodu veremiyorum. Motorunuz dizel Focus ile aynı. 5 vites veya 6 vites durumuna göre aynı vites oranına sahip focus ile aynı baskı, balata ve volant olarak satın alabilirsiniz.
5 vites için volant 1700 TL civarı, baskı balata bilya set 1000 tl civarı. Şanzıman yağı 75W olarak alacaksınız 2 litre, 150 TL civarı. İşçilik 600-700 TL civarı olur genelde. İşlem sonrası rot ayarı da 50 TL diyelim. Ortalama 3.400-3.600 TL civarında tutar maliyetiniz. Ki bu araç için bu parça değişimlerini göz önüne alarak normal bir fiyat aralığı.

Son düzenleme:

DungeoN

Sessiz
Araç Markası
2011 - Mazda 3 - Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
@ibrasoft teşekkür ederim değerli yorumunuz için. Bende bilmiyorum, birçok kişi çıkma al boşver filan dedi. Baskı balata ve volantını komple aynı araçtan al filan dediler o nedenle. Ben Adana'da ve Tarsus'ta birkaç ustaya gittim hepsi volant dedi. Birisi de (şanzımanı söküp, düzgün toplayamayan ve bu sorunların olmasına neden olan kişi) debriyaj ile şanzıman arasındaki kablo, hortum artık neyse onunla alakalı olduğunu söyledi. Araçta olanları söyleyeyim belki siz daha iyi anlayabilirsiniz. Araçta 45 - 60 derecelik rampalarda veya yarım debriyaj ile 1. viteste geri kaçmayı engelleyip, tırmanmaya çalışınca, sıyırma sesi geliyor sol ön taraftan. Araçta vik vik bir ses var ince sinir bozucu bir ses. Debriyaja basınca kesiliyor, bırakınca yeniden başlıyor. Bazen gelmiyor bu ses ama debriyaja hafif basınca hem debriyajda bir titreme oluyor hafif bir tepme hemde vikvik sesi daha çok geliyor. Buna bakarak volant dediler. Geçen gün kiralamacı bir arkadaşım nasıl olur filan dedi ve baskı balatayı test etmek istedi. El frenini sonuna kadar çekip bastım gaza ve aracı sürükledi ama çok kötü lastik kokusu geldi, aynı işlemi geri viteste de yapmamı istedi, sonuç aynıydı. Baskı balatanda sorun yok onlarda yoksa, volantında sağlamdır dedi. Ama koku çok erken geldi dedi. Ben 1 yıl önce yani tam 10bin km önce (yağ fltre bakımlarını 8bin de yaptırdım) aracı aldığımda baskı balata yeni değişmişti. 3.viteste cortlama vardı ve senkromeç değişti. Zaten ne olduysa ondan sonra oldu. Araçtaki performans ve gürültülü çalışma olayı hep sonrasında başladı, önceden ses yoktu arabada. Olaylar bu şekilde. İnşallah Volant değildir :)

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
@ibrasoft .......................... Araçtaki performans ve gürültülü çalışma olayı hep sonrasında başladı, önceden ses yoktu arabada. Olaylar bu şekilde. İnşallah Volant değildir :)

Olabildiğince sade anlatmaya çalışacağım, yanlış ifadem olursa kusura bakmayın.
Debriyaja basınca kesilen ses yüksek ihtimalle şanzıman kaynaklı. Vites boşta dahi olsa debriyaja basmadığınız sürece volant baskı balata ile birleşik olduğundan şanzımanı milini çevirir. Araç eğer bir viteste ise mil o vites dişlisi ile volant hareketini akslara iletir. Eğer vites boşta ise mil ve bağlı olduğu rulmanlar döner ama aks ile arasında bir vites dişlisi olmadığı için aksa iletilmez. Yani vites boşta bile olsa şanzıman içinde bir takım parçalar döner. Debriyaja bastığınızda şanzıman ile volant arasındaki bağlantı kesildiği için hareket durur.

Eğer debriyaja basınca kesilen bir ses var ise yüksek ihtimal şanzımandaki bir sıkıntıdan kaynaklıdır. Ufak zararsız bir şey de olabilir, hatalı yapılan bir uygulama da olabilir. 2002-2005 civiclerde şanzımandaki bir bilyada kronikti mesela bir vitesin bilyası ses yapardı, ama ömrü boyunca bir sorun çıkarmıyordu. 1. vites veya geri vitesti tam hatırlayamadım şimdi rahatsız etmeyen bir sesi vardı. Bizim şanzımanlarda bildiğim böyle bir sorun yok ama bu tip başınıza iş çıkarmayacak bir şey de olabilir diye söylüyorum. Yine de yeni yaptırdıysanız sorun ne ise düzeltilmesini isteme hakkınız var.

Volant durumu ile ilgili olarak yapıldığını söylediğiniz test baskı balata kaçırma olayı hakkında fikir verir. Ama volant durumu hakkında bilgi vermez. Debriyaj değişip volant kontrol edilmeden veya değişim ihtiyacı olduğu halde değişmeden takılmış olabilir. Normal şartlarda volant bir baskı balata değişimi süresinde bozulmaz. Ama değişimden sonra ikinci seti çıkaracak kadar ömrü olur mu konusu araç kullanımı (ani hızlanmalar, ani kalkışlar, patinajlar vs gibi durumlara göre değişir) Yayları ve hareketli kısımda (volant iki kütleli, göbekten bağlı olduğu kısım) boşluk olabilir. Baskı balata üzerine tam basarken sadece yaydaki sıkıntı belli olabilir veya olmayabilirde. Kavrama yani kalkış anında titreme, sarsıntı var ise boşluk olabilir. Veya volantın balata ile temas yüzeyinde düzensiz aşınmalar olabilir.

Volant çift kütleli diyorum. Ömrü ani kalkış ve yüklenmelerle nasıl değişir sorusu için de şöyle izah etmiş olayım. Normalde balatanın göbek çevresinde yaylar görürsünüz. Bu yaylar kavrama ve yüklenmelerdeki enerji yüklenmesini biraz süspanse etmeye yöneliktir. Hem kendi ömrü için, hem de ani hareketi bir miktar yumuşatmak için. Aynı olay volant içerisinde de mevcut. Kranka vidalı kısım ile balatanın bastığı yüzey birleşik tek parça döküm değil. İki ayrı parça. Bu iki parça göbekten dairesel olarak 3-4cm kadar hareket edecek şekilde bağlı. Araca göre esneme payı değişebilir. Ama aradaki hareket noktası balatadaki gibi yaylar ile dengeleniyor. Ani kalkışta 3-4 cm esneyerek hareketi balataya iletiyor. Yani hızlanırken de balata tam bassa dahi ani hızlanmalarda volant ve balata arasında bu esneme payı var. Balatanın da yaylar ile esneme payı var. Bu ani yüklenmelerde şanzımanı ve mekanik aksamı korur, yüksek torklu bir araçta çekiç gibi etki yapmasını engeller. Çok fazla ani kalkış, ara hızlanmaları sürekli sert şekilde yapmak bu parçaların ömrünü çok fazla kısaltır çünkü motordan çıkan gücü ilk göğüsleyen bu iki parçadır. Baskı balata ömrü bitince değiştiğinden çok sıkıntı olmaz, volantta birlikte değişirse onda da sorun olmaz. Ama balata değişip volant silinirse kullanım geçmişine ve mevcut kullanım şekline bağlı yukarda bahsettiğim sorunlar olabilir.

Çok uzun yazdım ama umarım fikir verebilmişimdir.

DungeoN

Sessiz
Araç Markası
2011 - Mazda 3 - Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Vallahi süper anlattınız, sizin meslek neydi :) ? Her halükarda şanzıman sökülecek sanırım. Parçalar çok pahalı taksit işi de sıkıntı en fazla 9 taksit yapıyorlar o da baya fark koyuyorlar üstüne. Bir de sağlam usta bulmak sıkıntı, buradakiler sizin bu anlattıklarınızı duysa şok olurlar. Aaa böylemi çalışıyormuş sistem derler. O derece kara düzenci hepsi. Gelişim yok. Nasıl olsa her birinin önü araba kaynıyor. Baskı balata volant 3500tl işçilik 1000tl olsa 4.500tl. Peki bu anlattıklarınızdan mütevellit size bir soru sorayım. Ben genelde fren yerine vites küçülterek yavaşlıyorum kırmızı ışıklarda vs. zararı olur mu?

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Vallahi süper anlattınız, sizin meslek neydi :) ? Her halükarda şanzıman sökülecek sanırım. Parçalar çok pahalı taksit işi de sıkıntı en fazla 9 taksit yapıyorlar o da baya fark koyuyorlar üstüne. Bir de sağlam usta bulmak sıkıntı, buradakiler sizin bu anlattıklarınızı duysa şok olurlar. Aaa böylemi çalışıyormuş sistem derler. O derece kara düzenci hepsi. Gelişim yok. Nasıl olsa her birinin önü araba kaynıyor. Baskı balata volant 3500tl işçilik 1000tl olsa 4.500tl. Peki bu anlattıklarınızdan mütevellit size bir soru sorayım. Ben genelde fren yerine vites küçülterek yavaşlıyorum kırmızı ışıklarda vs. zararı olur mu?

Bazı arkadaşlar bana kızacaktır ama herkesin kendi düşüncesi elbette, kimseyi yargılama veya eleştirme yapmıyoruz.
Vites küçültme biraz eskilerde kalan bir tabir. Aracın bir düşük vitesle kullanımı uzun menzilli yokuş inişlerde hızlanmaması, yokuşla birlikte artma eğilimindeki hıza dengeli şekilde omuz dayayan bir durum. Bunda sıkıntı yok. Misal duracağınız mesafe uzundur (ki bu durumlarda ben de öyle yapıyorum) 200-300 metre ilerde kırmızı ışık yandı. Belli orada duracaksınız ayağı gazdan çekip araca kafa eğdirmeyecek kadar dengeli hızlarda vites düşerek yavaşlamak.. bunda da sıkıntı yok.

Ama belli 50 metre sonra duracaksınız, 4 le gidiyorsunuz ve mevcut hız 3. vites için yüksek sayılır bi durumda. Vitesi 3 e çekip debriyajdan çektiniz ayağınızı kafa eğildi bayağı frenleme yaptı araç... >Veya yokuş aşağı iniyorsunuz saldınız aracı 4. vites 3000 devirlere geldi, frenlemeye başladınız ve balatalar ısınmasın fazla diye 3. e çektiniz. Araç vitesin devrine oturup ivmelenme stabil olana kadar tüm yükü şanzıman ve şanzıman dişlileri üzerinden baskı balata ve volantta.. En zayıf kısım neresi ise oranın yıpranması daha çok olacak. Yukarıdaki bahsettiğim kalkıştaki gibi durdurmak için gereken güce süspansiyon etkisini yapacak olan volant yayları, baskı balata yayları ve esneme toleransı olmayan şanzıman... Kalkıştaki maksimum tork bellidir, aracın üretiminde kullanılacak şanzımanın dayanacağı tork değeri bellidir. Bizim 6 vites şanzımanlarda sürekli yük 285Nm. Ama bu şekilde aracı durdururken maruz kalacağı tork değerini hesaplamak mümkün değil. O nedenle görmediğim bir şeye yorum yapma taraftarı değilim. Nasıl motor freni yaptığınıza anlattıklarıma göre kendiniz karar verin; araca zararı olacak şekilde mi, normal kabul edilecek şekilde mi...

Baskı balata değişimi ile volant değişimi arasında işçilikte bir fark yoktur pek. Tüm parçalar aynı söküldükten sonra 5-6 vida daha söküp volantı çıkaracak yenisini takacak. Hadi 50 TL fln fark istesin... İşçilik için baskı balata 700TL volant değişirse 1000 tl diyen ustadan uzak durun :)

DungeoN

Sessiz
Araç Markası
2011 - Mazda 3 - Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Kafa çok eğilmiyor, 2bin devrin altında iken vites küçültüyorum. Vites küçültürken, gaza biraz basıp desteklemeye çalışıyorum devri.

DungeoN

Sessiz
Araç Markası
2011 - Mazda 3 - Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Evet, dün akşam Mersin de güzel bir yere götürdüm arabayı. Bir akrabam önerdi ve sağolsunlar geç kalmama rağmen evlerine gitmeyip beni beklediler sadece araca bakmak için. Aracı lifte çekip baktılar ve dediler ki: Volant sıyırma yapmış, muhtemelen baskı balatada kaçırma var ve debriyaj merkezi de problemliymiş, vik vik sesi de %90 debriyaj merkezinden geliyor dediler. İster parçaları sen getir takalım, ister biz getirelim karar senin dediler bende de şu anda o kadar para yok. Bakacağım artık. Hatta detaylı bakıp kesinleştirmek için, bugün gündüz gelmemi söylediler fakat çalışıyorum zor izin alırım. Zaten param yok, gidip fiyat alsam dahi yaptıramayacağım.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Evet, dün akşam Mersin de güzel bir yere götürdüm arabayı. Bir akrabam önerdi ve sağolsunlar geç kalmama rağmen evlerine gitmeyip beni beklediler sadece araca bakmak için. Aracı lifte çekip baktılar ve dediler ki: Volant sıyırma yapmış, muhtemelen baskı balatada kaçırma var ve debriyaj merkezi de problemliymiş, vik vik sesi de %90 debriyaj merkezinden geliyor dediler. İster parçaları sen getir takalım, ister biz getirelim karar senin dediler bende de şu anda o kadar para yok. Bakacağım artık. Hatta detaylı bakıp kesinleştirmek için, bugün gündüz gelmemi söylediler fakat çalışıyorum zor izin alırım. Zaten param yok, gidip fiyat alsam dahi yaptıramayacağım.
Paranın varlığı ayrı bir dert yokluğu yara diye boşuna dememişler... :( bu haliyle guzuyu fazla kullanmamaya özen göstermeni tavsiye ederim... Gönül isterdi ki, tavsiye yerine para verelim ama henüz o noktaya gelemedik... :hhhhhh:

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Parçaları internetten taksitle parça parça toplayabilirsiniz.
İşçilik kısmı için de eliniz rahatlayınca duruma göre hareket ederseniz daha az zorlar.

DungeoN

Sessiz
Araç Markası
2011 - Mazda 3 - Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Parçaları internetten taksitle parça parça toplayabilirsiniz.
İşçilik kısmı için de eliniz rahatlayınca duruma göre hareket ederseniz daha az zorlar.
Bende öyle düşünüyorum. Ford Parçacısına gittim, yeni nesilse ucuz, eski nesilse pahalı parçalar dedi. Bende parçaların kodlarını aldım, internette araştırdım uyumlu parçalardan Ford kodunu çıkartıp gösterdim. Baskı + Balata + Bilya + Volant için 2100TL fiyat verdiler 6 ya kadar da taksit yapabileceklerini söylediler. Sorun şu ki, internette de 2400TL fakat 14 gün süre veriyorlar. 14 gün içinde iade edebilirsin diyorlar. Yani aldığım parça yanlış ise elimde kalacak. Parçanın doğruluğu için, sökün getirin diyorlar. Onu bir netleştirsem, bende o şekilde düşünüyorum.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Bende öyle düşünüyorum. Ford Parçacısına gittim, yeni nesilse ucuz, eski nesilse pahalı parçalar dedi. Bende parçaların kodlarını aldım, internette araştırdım uyumlu parçalardan Ford kodunu çıkartıp gösterdim. Baskı + Balata + Bilya + Volant için 2100TL fiyat verdiler 6 ya kadar da taksit yapabileceklerini söylediler. Sorun şu ki, internette de 2400TL fakat 14 gün süre veriyorlar. 14 gün içinde iade edebilirsin diyorlar. Yani aldığım parça yanlış ise elimde kalacak. Parçanın doğruluğu için, sökün getirin diyorlar. Onu bir netleştirsem, bende o şekilde düşünüyorum.

Şase numaranızı verin, mazda oem parça kodunu yazayım size. Karşılığındaki sachs kodunu da yazarım, alacağınız parçayı o kodla alırsınız.

Baskı+balata+volant için 2100 TL bedava fiyat. Parçalarda bazen piyasalardan kaldırılan eski kodlu ürünler olabiliyor. Piyasadan kaldırma derken, yerine geliştirilmiş varsa üretim hatası giderilmiş ürün yeni kodla sürülüyor. 6 viteslilerin baskı yaylarında sorun kronikti mesela. 2011-2012 aralığında çıkan euro5 lerin baskı yayları kırılıp yolda kalabiliyordu. Parçada revizyon oldu. Alacağınız parça hangi marka olursa olsun üzerindeki kodu, ürünün kendi sitesinden son revizyon olup olmadığını kontrol edin.

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İlgili kodlar aşağıdaki konumuzda mevcut... Teşekkürler @ibrasoft :harika:

Mazda3Ankara

Sessiz
Araç Markası
2013-Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri
Yazdıklarınızın tamamı doğru katılıyorum. Tanışmak isterim , benimde değişik sorunlarım var.

Üst Alt