Mazda 3 BL (2009-13) Dizel Motor (PSA) Enjektör Değişimi (Fotoğraflı)

ibrasoft

Katılımcı
Mesajlar
926
Konum
İstanbul
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Enjektör değişimi...

Aracım şuan 141 bin kmde. 90 bin km civarlarında enjektörlerde arıza ışığı yakmayan, herhangi bir belirti de vermeyen ve sadece forscan ile gördüğüm arıza kodları nedeniyle enjektör temizlik ve revizyon yaptırmıştım.
Geçen sene tekrar 2 numaralı enjektör ile ilgili bu kodu; "P02CF - Silindir 2 Yakıt Enjektörn Göreli Konum +=renimi maks. Sınırda" görmeye başlayınca fiyat araştırması, tekrar temizlik fiyatları fln derken artan maliyetlerle revizyonun da artık iyi paralara mal olduğunu öğrendim. (Şuan fiyatları sormak bile istemiyorum)

Bir kaç enjektörcü ile görüştükten sonra genel kanı; Abi gittiği yere kadar git, sonra bakarsın... Bobin arızası verirse komple değişim gerekiyor bu serilerde... Revizyon yaptırırsın bobin keserse yine komple değişmek gerekir.... gibi söylemleri duyunca da fırsat kovalamaya başladım. Ekim ayında nerdeyse revizyon fiyatına 4 lü set olarak satan bir satıcıdan enjektör takımını aldım kenara koydum. Sorun hissetmeye başlarsam değiştiririm, o arada araç değişikliği yaparsam yeni parçayı değerlendiririm; takarsam çıkan enjektörlerin üçünü çıkma olarak değerlendiririm düşüncesiyle. Geçen haftalarda sabahları soğuk marştan sonra hafif vibrasyonda artış ve multi medya da forscan ekranında 2. enjektörün öğrenilmiş değerlerinde aralık dışı rakamlar görmeye başlayınca artık değişelim, şu ekonomide araç değişimi de pek mümkün değil dedim.

Önce uğraşmayayım dedim, malzeme elimde nasılsa, işçiliğini verip taktırayım dedim sanayide iki enjektörcüye sordum malzemem hazır sadece değişim olacak diyince uğraşmak istemediler. Sanırım sadece sök tak işçiliği için alacakları para az geldi.

Mantık olarak biliyordum ama biraz da teknik döküman ve söküm videoları izleyince iş başa düştü diyerek girişme kararı aldım. Birinci korkum aslında yuvaya takılı kalma durumuydu. İkinci düşüncem de enjektör çıkartıldıktan sonra yuvanın temizlenmesi işi. Eski enjektörleri çıkarttıktan sonra yerindeki kurum pas gibi kalıntıların temizlenmesi gerekiyor. Bunun için enjektör raybası denilen bir takım satılıyor. Her yerde bulunmuyor. İki sanayi dolaştıktan sonra umudu kesip kendim yapmaya karar verdim. Yeni enjektör elimde olduğu için ölçtüm; 17mm alt kısmı, atölyedeki kırık 16 lık ucu taş motoru ile kesip ucunu düzleştirdim ve arkasına bir T kaynattık. İbrahim usülü raybamız hazır oldu.

Orijinal Rayba..
Enjektör rayba.jpgÖzel imalat raybamız:
IMG_20220416_102859.jpg


Enjektörün montaj, değişim prosedüründe montaj kadar önemli olan konu enjektör kodları. Her enjektörün 6 haneli kodu var bu kodları sırasına göre ecu ya tanıtmanız gerekiyor, donanım gibi. Enjektörlerin sadece yerlerini bile değiştirseniz bu durum geçerli. Her ihtimale karşı mevcut enjektörlerin kodlarının ekran görüntüsünü alıp kaydettim.

Enjektör kodları.pngEnjektörleri sökmek için motor üst kapağını aldıkdan sonra üzerlerinde ses yalıtımı için bir sünger tabakası var onu çıkartmak gerekiyor. 1 numaralı enjektöre ulaşmak için de gaz kelebeğinden gelen emiş borusunu sökmek gerekiyor. Çünkü enjektörün üzerinden geçiyor. Bu parçayı sökmek de biraz uğraştırıcı. Her ne kadar gördüğüm videolarda euro5 lerde kilitlenmiş enjektöre denk gelmesem de, (50 bin km önce temizleme için söküldüğünü de düşünerek) aklımda hep enjektörün yapışma kilitlenme ihtimali vardı. O yüzden emiş borusunu sökmeden önce diğer enjektörleri söküp sorun yaşamazsam boruyu ve 1. enjektörü sökerim dedim. 3 ve 4. enjektörler biraz sağ sol yapınca çıkınca boğaz kelebeğine bağlı olan boruyu söktüm. Yağ buharı tutucu (oil catch can) taktığımdan emiş borusunun içinde fazla yağ yoktu bu arada. Boğaz kelebeğinin adaptasyonu ile uğraşmak istemediğim için soketini çıkarmadım. Kırmızı halkanın olduğu yer alttaki vidaya geçiyor, oradaki somunu çıkarmak biraz uğraştırdı, yeri oldukça dar. Hatta emiş borusunu söküp kenara almak 4 enjektörü sökmek kadar uğraştırdı diyebilirim.

IMG_20220416_133440.jpgEnjektörleri sökerken önce geri dönüş hortumlarını, sonra yüksek basınçlı besleme borularını (mavi halka içerisinde), sonra da 12 numara dişi yıldız anahtar ile vidaları (kırmızı halka içerisinde) söküp enjektörü yuvaya basan kütüğü yan tarafa doğru çekip almak gerekiyor. Enjektör yakıt besleme hattının enjektör tarafı 13 anahtar, boru tarafı 14 numara anahtar ile ikili şekilde tutularak sökülüp takılmalı. Sonrasında enjektörü sağa sola oynatarak yapışıklığından kurtardıktan sonra yukarı çekip alıyoruz. Yuvanın içi enjektörün durumuna göre az veya çok kirli çıkabilir. Rayba ile yuvayı (aşındırmadan, sadece yüzeyi temizlemek gerekiyor), keçe ile de yan tarafları temizledim.
İki yuva nispeten diğer ikisine göre temiz çıktı. Enjektör gövdelerinden zaten hangi ikisinin daha temiz çıktığı tahmin ediliyordur.

IMG_20220416_185442.jpg

IMG_20220416_134032.jpg

IMG_20220416_185154.jpg


Tamamı söküldükten sonra:
IMG_20220416_134020.jpg


Çıkan enjektörler.


Eskiler.jpgEnjektörlerdeki pas motor bloğu içerisinde kalan kısımda değil, enjektörün sadece puldan sonraki 7mmlik meme kısmı motor içerisine giriyor. Arada kalan kısım soğuk sıcak değişimi nedeniyle oluşan nemden dolayı paslanıyor. Eski enjektörlerin ortasında bulunan sarı halkayı söküp yeni enjektörlere geçirmek gerekiyor. Paslanma konusunda aynı durum yaşanmasın diye fren kaliperlerinde kullanılan 1300 derecelik ısıya dayanıklı seramik gres yağı ile yağladım.

Yeni enjektör.jpegDikkatli bir şekilde korucuyları çıkarttıktan sonra enjektörleri yerine taktıktan sonra birleştirme sıralaması ; önce yüksek basınç hattı sonra enjektörü tutan kütük; geri dönüş hattı ve son olarak enjektör soketi. Sıkarken datasheette boşluğunu aldıktan sonra 7nm ile sıkın, sonra 85 derece daha sıkın deniyor. En çok aklıma takılan nokta bu oldu. Ya eksik olursa ya fazla olursa.. Sonra sök tak yapanları düşündüm, hiç bir enjektörcüde tork anahtarı görmedim, bunları da sökerken çok sıkı değildi. Belki bir miktar fazla sıkmışımdır. Bu kadar üzerinde düşünmeye gerek yok dedim.

Montajlı hali.
Bitti.jpg


Montajı bitirdikten sonra aracı çalıştırmadan önce yeni enjektör kodlarını ecuya kaydetmek ve öğrenilmiş pilot püskürtme değerlerini sıfırlamak gerekli. Sonrasında yeniden öğrenme prosedürünü tamamlamak gerekiyor. İkinci basamağı bir çoğu yapmıyordur muhtemelen. İlk marş enjektörler boş olduğu için, borulardaki yakıtta boşaldığı için biraz gecikmeli oluyor. Ve yakıt parametresi sıfırlandığı için kamyonet gibi çalışıyor araç. Biraz çalışıp hafif ara gazı verdikten sonra fazla olan sesin %40 ı gidiyor. Ama öğrenme tamamlanmıyor.

Yeni Enjektör kodları.png


Yakıt değerleri sıfırlamayı ve adaptasyonu çoğu yapmıyordur dedim çünkü; programla pilot değerleri sıfırladıktan sonra enjektör öğrenmeyi ( ekrandaki INJ_LRN ) ve eksik kalan öğrenmeyi gösteren (PICL_INC) değerlere bakmak gerekiyor. Sıfırlama sonrası INJ LRN değerleri her enjektör için 0 oluyor. Ve Her enjektör birbirinden bağımsız 7 olana kadar prosedürü tamamlayana kadar araç kasıntılı çalışıyor. Mesela trafikte dur kalk yaparken gazdan ayağınızı çektiğinizde frene dokunmadan araç kafa silkeliyor. Tam durmadan tekrar gaza dokununca hafif zıplamalı gaz veriyor... Prosedürün çabuk tamamlanması için belirtilen uygulamayı yapmazsanız süreç çok uzuyor. Mesela sıfırlamayı yaptıktan sonra 6 km yol gittim ama hiç bir enjektörün öğrenme değeri 0 dan yukarı gitmedi. 3.köprü yolunda işlemi yapınca 7 basamağın tamamlanması 8 km içerisinde bitti. 10 km gidip, geri dönüşte teyit ederek süreci tamamladım.

Enjektör yeniden öğrenim prosedürü şu şekilde; 3-4-5-6. viteslerden birinde (tercihen 4.vites.) araç 1500 devirdeyken dip gaz aralıksız 3500 devire kadar hızlanıp; gazı tamamen bırakıp frene dokunmadan aracın kendi ağırlığı ile 1500 devre düşmesini beklemek. 1500 devire gelince tekrar dip gazla 3500 devir. Bu işlemi ekrandaki tüm enjektörler için 7 olana kadar tekrarlamak. 6 km boyunca hiç oynamayan INJ_LRN değeri 2. hızlanıp geri salmada 4. kademeye ulaştı tüm enjektörler için.
Bu işlemi yaparken uygun bir yol bulmanız gerekiyor.

Learn.pngİşlemler bitip dönüş yolunda giderken girdiğim trafiğe tekrar girdim. Frensiz gaza dokunup geri çekmeler pamuk gibi olmuştu, aracın motor sesi de bariz şekilde azalıp düzene girdi. Tek başıma acele etmeden 2 saatte enjektör montaj kısmını bitirdim. Sonrası trafik, adaptasyon, yol testi.
 

Ozanihat

Sessiz
Mesajlar
51
Konum
Adana
Araç Markası
2012 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Bizim orijinal enjektörler 3080 mi bilmiyorum ama 8680 olanlar son sistem galiba abi. Ben de düşünüyordum ama 8680 uyumlu olur mu acaba diye endişe ediyordum senin yaptığın bu değişim aklımdaki soru işaretlerini giderdi.
Eline emeğine sağlık, Allah kaza bela vermesin güle güle kullan İbrahim abi.

Görsel focus forumundan alıntıdır.
Screenshot_20220417-225334_Chrome.jpg
 

ibrasoft

Katılımcı
Mesajlar
926
Konum
İstanbul
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
  • #7
10 günlük kullanım ve incelemeler...

Yeni enjektörlerle yaklaşık 10 günlük ev-iş rutini, hafta sonu gezmeleri ile 350 km lik kullanım sonrası izlenimler için bir geri bildirim yapayım dedim.

Sabah ilk çalıştırmada (yaz kış fark etmez 30 sn ilk çalışmada rolantide beklerim), ilk rolantide beklerken hafif teklemeli gibi garip bir titreme yapıyordu kod verdiği zamanlarda. Bu titreme kayboldu diyebilirim. Kodu normal arıza ışığı olarak vermiyordu zaten, forscanla arıza kayıtlarına baktığım zaman görebildiğim bir koddu. Ve bu kodu sadece hız sabitleyici ile 80-85 kmlik sabit kullanımlardan sonraki sürüşlerde alıyordum. Çıkan enjektörleri temizleyip hata veren enjektörün ucunda birikmiş bir miktar kurumu görünce sanırım hız sabitleyici de düşük hızlarda çok ince ayar yapmasına engel oluyordu diye düşündüm.
Şuan kodlarda her hangi bir değişiklik yok. Öğrenimler 7, eksik öğrenimler 0. Skor tablosu gibi arada bakıyorum onların olduğu alana da.
Çıkan enjektörleri de çıkma olarak ilana koymayı düşünüyorum. Benim kadar hasta olmayan bir çok kullanıcının işine yarayacaktır. :komik:

IMG_20220425_182042.jpgTemizlenen eski enjektörlerimiz.
IMG_20220426_124638.jpg
 

Ozanihat

Sessiz
Mesajlar
51
Konum
Adana
Araç Markası
2012 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
@ibrasoft abi '57 günlük kullanım ve incelemeler' başlıklı bir mesaj yazmak istersin belki diye hatırlatmak istedim.
Belki;
- Ara hızlanmalar
- Genel performans
- Yakıt tüketimi
- Konfor
İhtiva eden bir mesaj olur.
 

ibrasoft

Katılımcı
Mesajlar
926
Konum
İstanbul
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
  • #9
@ibrasoft abi '57 günlük kullanım ve incelemeler' başlıklı bir mesaj yazmak istersin belki diye hatırlatmak istedim.
Belki;
- Ara hızlanmalar
- Genel performans
- Yakıt tüketimi
- Konfor
İhtiva eden bir mesaj olur.
Valla öyle bir düşüncem yoktu ama merak ettin madem; tüketim olarak bi tık ( gerçekten bir tık, sıfır nokta kaç litreye denk geliyor bilmiyorum ama neyse :D) 0,3-0,5 litre gibi düştü gibi. Ama göreceli bu kavram, yakıt fiyatlarından istem dışı daha sakin kullanıyor da olabilirim.

Ara hızlanmalar olarak uzun yolda biraz daha rahat devirleniyor onu kesin olarak hissediyorum. Performans olarak biraz iyileşme var o konuda. Konfor olarak bariz bir fark yok, çünkü çıkan enjektörler zaten tamamen arızalı, işlevinde teklemeye neden olacak kadar sıkıntılı enjektörler değildi. Ama hafif hız artmalarında, ince ayarlamalarda diyeyim daha rahatladığını hissediyorum aracın. 2 bin km civarında yol yapmışım, bir sorun yok. Aracı uçan ekonomimiz yüzünden bir süre daha değişemeyeceğim için ve aldığım tarihteki fiyatı ile enjektörlerin şuandaki fiyatlarını da düşününce iyi ki alıp koymuşum zamanında diyorum.
 

Üst Alt