Mazda 3 BL (2009-13) Dizel Motor (PSA) Enjektör Değişimi (Fotoğraflı)

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Enjektör değişimi...

Aracım şuan 141 bin kmde. 90 bin km civarlarında enjektörlerde arıza ışığı yakmayan, herhangi bir belirti de vermeyen ve sadece forscan ile gördüğüm arıza kodları nedeniyle enjektör temizlik ve revizyon yaptırmıştım.
Geçen sene tekrar 2 numaralı enjektör ile ilgili bu kodu; "P02CF - Silindir 2 Yakıt Enjektörn Göreli Konum +=renimi maks. Sınırda" görmeye başlayınca fiyat araştırması, tekrar temizlik fiyatları fln derken artan maliyetlerle revizyonun da artık iyi paralara mal olduğunu öğrendim. (Şuan fiyatları sormak bile istemiyorum)

Bir kaç enjektörcü ile görüştükten sonra genel kanı; Abi gittiği yere kadar git, sonra bakarsın... Bobin arızası verirse komple değişim gerekiyor bu serilerde... Revizyon yaptırırsın bobin keserse yine komple değişmek gerekir.... gibi söylemleri duyunca da fırsat kovalamaya başladım. Ekim ayında nerdeyse revizyon fiyatına 4 lü set olarak satan bir satıcıdan enjektör takımını aldım kenara koydum. Sorun hissetmeye başlarsam değiştiririm, o arada araç değişikliği yaparsam yeni parçayı değerlendiririm; takarsam çıkan enjektörlerin üçünü çıkma olarak değerlendiririm düşüncesiyle. Geçen haftalarda sabahları soğuk marştan sonra hafif vibrasyonda artış ve multi medya da forscan ekranında 2. enjektörün öğrenilmiş değerlerinde aralık dışı rakamlar görmeye başlayınca artık değişelim, şu ekonomide araç değişimi de pek mümkün değil dedim.

Önce uğraşmayayım dedim, malzeme elimde nasılsa, işçiliğini verip taktırayım dedim sanayide iki enjektörcüye sordum malzemem hazır sadece değişim olacak diyince uğraşmak istemediler. Sanırım sadece sök tak işçiliği için alacakları para az geldi.

Mantık olarak biliyordum ama biraz da teknik döküman ve söküm videoları izleyince iş başa düştü diyerek girişme kararı aldım. Birinci korkum aslında yuvaya takılı kalma durumuydu. İkinci düşüncem de enjektör çıkartıldıktan sonra yuvanın temizlenmesi işi. Eski enjektörleri çıkarttıktan sonra yerindeki kurum pas gibi kalıntıların temizlenmesi gerekiyor. Bunun için enjektör raybası denilen bir takım satılıyor. Her yerde bulunmuyor. İki sanayi dolaştıktan sonra umudu kesip kendim yapmaya karar verdim. Yeni enjektör elimde olduğu için ölçtüm; 17mm alt kısmı, atölyedeki kırık 16 lık ucu taş motoru ile kesip ucunu düzleştirdim ve arkasına bir T kaynattık. İbrahim usülü raybamız hazır oldu.

Orijinal Rayba..
Enjektör rayba.jpg

Özel imalat raybamız:
IMG_20220416_102859.jpg

Enjektörün montaj, değişim prosedüründe montaj kadar önemli olan konu enjektör kodları. Her enjektörün 6 haneli kodu var bu kodları sırasına göre ecu ya tanıtmanız gerekiyor, donanım gibi. Enjektörlerin sadece yerlerini bile değiştirseniz bu durum geçerli. Her ihtimale karşı mevcut enjektörlerin kodlarının ekran görüntüsünü alıp kaydettim.

Enjektör kodları.png

Enjektörleri sökmek için motor üst kapağını aldıkdan sonra üzerlerinde ses yalıtımı için bir sünger tabakası var onu çıkartmak gerekiyor. 1 numaralı enjektöre ulaşmak için de gaz kelebeğinden gelen emiş borusunu sökmek gerekiyor. Çünkü enjektörün üzerinden geçiyor. Bu parçayı sökmek de biraz uğraştırıcı. Her ne kadar gördüğüm videolarda euro5 lerde kilitlenmiş enjektöre denk gelmesem de, (50 bin km önce temizleme için söküldüğünü de düşünerek) aklımda hep enjektörün yapışma kilitlenme ihtimali vardı. O yüzden emiş borusunu sökmeden önce diğer enjektörleri söküp sorun yaşamazsam boruyu ve 1. enjektörü sökerim dedim. 3 ve 4. enjektörler biraz sağ sol yapınca çıkınca boğaz kelebeğine bağlı olan boruyu söktüm. Yağ buharı tutucu (oil catch can) taktığımdan emiş borusunun içinde fazla yağ yoktu bu arada. Boğaz kelebeğinin adaptasyonu ile uğraşmak istemediğim için soketini çıkarmadım. Kırmızı halkanın olduğu yer alttaki vidaya geçiyor, oradaki somunu çıkarmak biraz uğraştırdı, yeri oldukça dar. Hatta emiş borusunu söküp kenara almak 4 enjektörü sökmek kadar uğraştırdı diyebilirim.

IMG_20220416_133440.jpg

Enjektörleri sökerken önce geri dönüş hortumlarını, sonra yüksek basınçlı besleme borularını (mavi halka içerisinde), sonra da 12 numara dişi yıldız anahtar ile vidaları (kırmızı halka içerisinde) söküp enjektörü yuvaya basan kütüğü yan tarafa doğru çekip almak gerekiyor. Enjektör yakıt besleme hattının enjektör tarafı 13 anahtar, boru tarafı 14 numara anahtar ile ikili şekilde tutularak sökülüp takılmalı. Sonrasında enjektörü sağa sola oynatarak yapışıklığından kurtardıktan sonra yukarı çekip alıyoruz. Yuvanın içi enjektörün durumuna göre az veya çok kirli çıkabilir. Rayba ile yuvayı (aşındırmadan, sadece yüzeyi temizlemek gerekiyor), keçe ile de yan tarafları temizledim.
İki yuva nispeten diğer ikisine göre temiz çıktı. Enjektör gövdelerinden zaten hangi ikisinin daha temiz çıktığı tahmin ediliyordur.

IMG_20220416_185442.jpg

IMG_20220416_134032.jpg

IMG_20220416_185154.jpg

Tamamı söküldükten sonra:
IMG_20220416_134020.jpg

Çıkan enjektörler.

Eskiler.jpg

Enjektörlerdeki pas motor bloğu içerisinde kalan kısımda değil, enjektörün sadece puldan sonraki 7mmlik meme kısmı motor içerisine giriyor. Arada kalan kısım soğuk sıcak değişimi nedeniyle oluşan nemden dolayı paslanıyor. Eski enjektörlerin ortasında bulunan sarı halkayı söküp yeni enjektörlere geçirmek gerekiyor. Paslanma konusunda aynı durum yaşanmasın diye fren kaliperlerinde kullanılan 1300 derecelik ısıya dayanıklı seramik gres yağı ile yağladım.

Yeni enjektör.jpeg

Dikkatli bir şekilde korucuyları çıkarttıktan sonra enjektörleri yerine taktıktan sonra birleştirme sıralaması ; önce yüksek basınç hattı sonra enjektörü tutan kütük; geri dönüş hattı ve son olarak enjektör soketi. Sıkarken datasheette boşluğunu aldıktan sonra 7nm ile sıkın, sonra 85 derece daha sıkın deniyor. En çok aklıma takılan nokta bu oldu. Ya eksik olursa ya fazla olursa.. Sonra sök tak yapanları düşündüm, hiç bir enjektörcüde tork anahtarı görmedim, bunları da sökerken çok sıkı değildi. Belki bir miktar fazla sıkmışımdır. Bu kadar üzerinde düşünmeye gerek yok dedim.

Montajlı hali.
Bitti.jpg

Montajı bitirdikten sonra aracı çalıştırmadan önce yeni enjektör kodlarını ecuya kaydetmek ve öğrenilmiş pilot püskürtme değerlerini sıfırlamak gerekli. Sonrasında yeniden öğrenme prosedürünü tamamlamak gerekiyor. İkinci basamağı bir çoğu yapmıyordur muhtemelen. İlk marş enjektörler boş olduğu için, borulardaki yakıtta boşaldığı için biraz gecikmeli oluyor. Ve yakıt parametresi sıfırlandığı için kamyonet gibi çalışıyor araç. Biraz çalışıp hafif ara gazı verdikten sonra fazla olan sesin %40 ı gidiyor. Ama öğrenme tamamlanmıyor.

Yeni Enjektör kodları.png

Yakıt değerleri sıfırlamayı ve adaptasyonu çoğu yapmıyordur dedim çünkü; programla pilot değerleri sıfırladıktan sonra enjektör öğrenmeyi ( ekrandaki INJ_LRN ) ve eksik kalan öğrenmeyi gösteren (PICL_INC) değerlere bakmak gerekiyor. Sıfırlama sonrası INJ LRN değerleri her enjektör için 0 oluyor. Ve Her enjektör birbirinden bağımsız 7 olana kadar prosedürü tamamlayana kadar araç kasıntılı çalışıyor. Mesela trafikte dur kalk yaparken gazdan ayağınızı çektiğinizde frene dokunmadan araç kafa silkeliyor. Tam durmadan tekrar gaza dokununca hafif zıplamalı gaz veriyor... Prosedürün çabuk tamamlanması için belirtilen uygulamayı yapmazsanız süreç çok uzuyor. Mesela sıfırlamayı yaptıktan sonra 6 km yol gittim ama hiç bir enjektörün öğrenme değeri 0 dan yukarı gitmedi. 3.köprü yolunda işlemi yapınca 7 basamağın tamamlanması 8 km içerisinde bitti. 10 km gidip, geri dönüşte teyit ederek süreci tamamladım.

Enjektör yeniden öğrenim prosedürü şu şekilde; 3-4-5-6. viteslerden birinde (tercihen 4.vites.) araç 1500 devirdeyken dip gaz aralıksız 3500 devire kadar hızlanıp; gazı tamamen bırakıp frene dokunmadan aracın kendi ağırlığı ile 1500 devre düşmesini beklemek. 1500 devire gelince tekrar dip gazla 3500 devir. Bu işlemi ekrandaki tüm enjektörler için 7 olana kadar tekrarlamak. 6 km boyunca hiç oynamayan INJ_LRN değeri 2. hızlanıp geri salmada 4. kademeye ulaştı tüm enjektörler için.
Bu işlemi yaparken uygun bir yol bulmanız gerekiyor.

Learn.png

İşlemler bitip dönüş yolunda giderken girdiğim trafiğe tekrar girdim. Frensiz gaza dokunup geri çekmeler pamuk gibi olmuştu, aracın motor sesi de bariz şekilde azalıp düzene girdi. Tek başıma acele etmeden 2 saatte enjektör montaj kısmını bitirdim. Sonrası trafik, adaptasyon, yol testi.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
@ibrasoft emeklerin ve paylaşımın için teşekkürler. Yapmak isteyenlere cesaret verip, ışık tutması açısından bu güzel mesajı müstakil konu haline getirdim.

Ozanihat

Katılımcı
Araç Markası
2012 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Bizim orijinal enjektörler 3080 mi bilmiyorum ama 8680 olanlar son sistem galiba abi. Ben de düşünüyordum ama 8680 uyumlu olur mu acaba diye endişe ediyordum senin yaptığın bu değişim aklımdaki soru işaretlerini giderdi.
Eline emeğine sağlık, Allah kaza bela vermesin güle güle kullan İbrahim abi.

Görsel focus forumundan alıntıdır.
Screenshot_20220417-225334_Chrome.jpg

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
10 günlük kullanım ve incelemeler...

Yeni enjektörlerle yaklaşık 10 günlük ev-iş rutini, hafta sonu gezmeleri ile 350 km lik kullanım sonrası izlenimler için bir geri bildirim yapayım dedim.

Sabah ilk çalıştırmada (yaz kış fark etmez 30 sn ilk çalışmada rolantide beklerim), ilk rolantide beklerken hafif teklemeli gibi garip bir titreme yapıyordu kod verdiği zamanlarda. Bu titreme kayboldu diyebilirim. Kodu normal arıza ışığı olarak vermiyordu zaten, forscanla arıza kayıtlarına baktığım zaman görebildiğim bir koddu. Ve bu kodu sadece hız sabitleyici ile 80-85 kmlik sabit kullanımlardan sonraki sürüşlerde alıyordum. Çıkan enjektörleri temizleyip hata veren enjektörün ucunda birikmiş bir miktar kurumu görünce sanırım hız sabitleyici de düşük hızlarda çok ince ayar yapmasına engel oluyordu diye düşündüm.
Şuan kodlarda her hangi bir değişiklik yok. Öğrenimler 7, eksik öğrenimler 0. Skor tablosu gibi arada bakıyorum onların olduğu alana da.
Çıkan enjektörleri de çıkma olarak ilana koymayı düşünüyorum. Benim kadar hasta olmayan bir çok kullanıcının işine yarayacaktır. :komik:

IMG_20220425_182042.jpg

Temizlenen eski enjektörlerimiz.
IMG_20220426_124638.jpg

Ozanihat

Katılımcı
Araç Markası
2012 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
@ibrasoft abi '57 günlük kullanım ve incelemeler' başlıklı bir mesaj yazmak istersin belki diye hatırlatmak istedim.
Belki;
- Ara hızlanmalar
- Genel performans
- Yakıt tüketimi
- Konfor
İhtiva eden bir mesaj olur.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
@ibrasoft abi '57 günlük kullanım ve incelemeler' başlıklı bir mesaj yazmak istersin belki diye hatırlatmak istedim.
Belki;
- Ara hızlanmalar
- Genel performans
- Yakıt tüketimi
- Konfor
İhtiva eden bir mesaj olur.
Valla öyle bir düşüncem yoktu ama merak ettin madem; tüketim olarak bi tık ( gerçekten bir tık, sıfır nokta kaç litreye denk geliyor bilmiyorum ama neyse :D) 0,3-0,5 litre gibi düştü gibi. Ama göreceli bu kavram, yakıt fiyatlarından istem dışı daha sakin kullanıyor da olabilirim.

Ara hızlanmalar olarak uzun yolda biraz daha rahat devirleniyor onu kesin olarak hissediyorum. Performans olarak biraz iyileşme var o konuda. Konfor olarak bariz bir fark yok, çünkü çıkan enjektörler zaten tamamen arızalı, işlevinde teklemeye neden olacak kadar sıkıntılı enjektörler değildi. Ama hafif hız artmalarında, ince ayarlamalarda diyeyim daha rahatladığını hissediyorum aracın. 2 bin km civarında yol yapmışım, bir sorun yok. Aracı uçan ekonomimiz yüzünden bir süre daha değişemeyeceğim için ve aldığım tarihteki fiyatı ile enjektörlerin şuandaki fiyatlarını da düşününce iyi ki alıp koymuşum zamanında diyorum.

Bahadırmetin

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kristal Beyaz
Selamlar, çok güzel bir anlatım olmuş, bende de aracı aldığımda 1. ve 2. enjektörde yakıt sızıntısı vardı, aracı çalıştırmakta zorlanma ya da duman atma gibi bir problem görmediğim için; pul ya da keçede bir sorun olacağını, sızdırmazlık elemanlarının değişimi ile giderilebileceğini düşünerek çok önemsemedim. Fakat İzmir Mazda servisinde enjektörlerin sökülmesi ve test edilmesi gerektiği söylendi ve yüksek bir fiyat istenilince, şimdi araştırma yapmaya başladım, enjektörler servis dışında söküldü 119 bin km de ki bir araç için memelerde biraz aşınma vardı 1. enjektörde pul da yoktu. Basınç testine sokmadım, açıkçası söküldükten sonra da ECU dan tanımlama yapılmadı muhtemelen bu sebepli biraz şakırtı ve gürültülü çalışma oluyor, bir de yalnız ilk çalışmada 1 saniye kadar süreçte, mavi duman attığını fark ettim. İzmir de bir pompacı ile görüştüğümde bu enjektörlerin spesifik olduğunu elinde ki cihaz ile başarılı bir test yapamayacağını kendi servisinde yaptırmam gerektiğini söyledi, başka bir yer ile görüştüğümde yapabileceğini söyledi. Açıkçası bu kafamı karıştırdı! Cidden özel bir işlem gerekli mi yoksa işini iyi yapan bir kurumda düzgün şekilde bu testleri(bobin ölçümü, basınç testleri, meme, valf durumu) yapabilir mi emin olamadım. İzmir ve çevresinde önerebileceğiniz bir yer varsa önerileriniz bekliyorum, teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• 21227cf7-b40a-4ded-bed9-04cafea3d164.JPG
    21227cf7-b40a-4ded-bed9-04cafea3d164.JPG
    127.2 KB · Görüntüleme: 9
  • b7f44efb-d0c3-4c29-8d53-0de791ae2c27.JPG
    b7f44efb-d0c3-4c29-8d53-0de791ae2c27.JPG
    44.9 KB · Görüntüleme: 10
  • 4e0279af-30b1-4bcd-a161-0130a90b7145.JPG
    4e0279af-30b1-4bcd-a161-0130a90b7145.JPG
    122.4 KB · Görüntüleme: 9

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Selamlar, çok güzel bir anlatım olmuş, bende de aracı aldığımda 1. ve 2. enjektörde yakıt sızıntısı vardı, aracı çalıştırmakta zorlanma ya da duman atma gibi bir problem görmediğim için; pul ya da keçede bir sorun olacağını, sızdırmazlık elemanlarının değişimi ile giderilebileceğini düşünerek çok önemsemedim. Fakat İzmir Mazda servisinde enjektörlerin sökülmesi ve test edilmesi gerektiği söylendi ve yüksek bir fiyat istenilince, şimdi araştırma yapmaya başladım, enjektörler servis dışında söküldü 119 bin km de ki bir araç için memelerde biraz aşınma vardı 1. enjektörde pul da yoktu. Basınç testine sokmadım, açıkçası söküldükten sonra da ECU dan tanımlama yapılmadı muhtemelen bu sebepli biraz şakırtı ve gürültülü çalışma oluyor, bir de yalnız ilk çalışmada 1 saniye kadar süreçte, mavi duman attığını fark ettim. İzmir de bir pompacı ile görüştüğümde bu enjektörlerin spesifik olduğunu elinde ki cihaz ile başarılı bir test yapamayacağını kendi servisinde yaptırmam gerektiğini söyledi, başka bir yer ile görüştüğümde yapabileceğini söyledi. Açıkçası bu kafamı karıştırdı! Cidden özel bir işlem gerekli mi yoksa işini iyi yapan bir kurumda düzgün şekilde bu testleri(bobin ölçümü, basınç testleri, meme, valf durumu) yapabilir mi emin olamadım. İzmir ve çevresinde önerebileceğiniz bir yer varsa önerileriniz bekliyorum, teşekkür ederim.

Aracınız nedir? Euro5 PSA motoru değil gördüğüm enjektörlere göre.
Euro4 motorluysa aracınız onların enjektörlerinin revizyonu daha kolay diyeceğim ama enjektörleriniz o aracınkine de benzemiyor.

Spesifik, kendi servisinde baktırın derken enjektörün servisini kastediyordur. Normal aracın yetkili servislerinde enjektörle alakalı bir işlem yapılmaz, eskisi söker yenisini takar araca tanıtma yaparlar. Enjektör markalarının Delphi, Bosch, Siemens, Continental vs servisleri olur. Enjektörünüzün markasına göre bu firmalardan yetkili bir onarım merkezine bakabilirsiniz.

Pul yoktu demişsiniz, daha önce sökülmediyse pul olmaması mümkün değil, motora yapışmış olabilir pul. Pulsuz oradaki basıncı tutması pek mümkün değil oradaki sistemin.

Enjektörleri numaralandırıp, aynı sırada takıldığı sürece yerleri değişmezse bilgisayarla ecuya tanıtmaya gerek yok. Sadece yol adaptasyonu yapmanız yeterli. Onun nasıl yapıldığını da konu içerisinde anlattım. Adaptasyon kaynaklı şakırtılar o işlem sonunda kesiliyor.

Ozanihat

Katılımcı
Araç Markası
2012 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Öncelikle geçmiş olsun. Gördüğüm kadarıyla enjektörler Siemens VDO. PSA kodu olarak son 4 hanesi 3080 ise memelerin oldukça hassas olduğunu biliyorum. 3080 kodu sırayla 5580 ve 8680 olarak güncellendi ve meme dahil bazı problemler giderildi. Eğer kalıcı bir çözüm arayışındaysanız 10-12 bin lira civarında maliyetle 8680 kodlu enjektörlerden alıp keyfini sürmenizi tavsiye ederim. O kadar maliyet çıkmasın derseniz; ülkemizde Siemens VDO (Yeni sahibi olan Continental olarak) distribütörlüğünü yapan 'intermobil' isimli şirketin internet sitesinden 'VDO dizel' servislerinin listesine ulaşabilirsiniz. Bu listeden seçtiğiniz bir servis ile görüşüp revizyon konusunda bilgi alabilirsiniz. Orijinal ürünlerle revizyon yapıldığında yine memeler 8680 oluyor ama maliyet 3-4 olmuyor maalesef. Güncel kur ile birlikte tahminimce 7-8 olur orijinal revizyon.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Öncelikle geçmiş olsun. Gördüğüm kadarıyla enjektörler Siemens VDO. PSA kodu olarak son 4 hanesi 3080 ise memelerin oldukça hassas olduğunu biliyorum. 3080 kodu sırayla 5580 ve 8680 olarak güncellendi ve meme dahil bazı problemler giderildi. Eğer kalıcı bir çözüm arayışındaysanız 10-12 bin lira civarında maliyetle 8680 kodlu enjektörlerden alıp keyfini sürmenizi tavsiye ederim. O kadar maliyet çıkmasın derseniz; ülkemizde Siemens VDO (Yeni sahibi olan Continental olarak) distribütörlüğünü yapan 'intermobil' isimli şirketin internet sitesinden 'VDO dizel' servislerinin listesine ulaşabilirsiniz. Bu listeden seçtiğiniz bir servis ile görüşüp revizyon konusunda bilgi alabilirsiniz. Orijinal ürünlerle revizyon yapıldığında yine memeler 8680 oluyor ama maliyet 3-4 olmuyor maalesef. Güncel kur ile birlikte tahminimce 7-8 olur orijinal revizyon.
Şahsi fikrim, özellikle uzun vadeli kullanılacaksa revizyon yerine yenileme olur.

Ozanihat

Katılımcı
Araç Markası
2012 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Şahsi fikrim, özellikle uzun vadeli kullanılacaksa revizyon yerine yenileme olur.
Benim de şahsi fikrim ve yaptığım şey bu oldu zaten. İntermobil ile görüştüm, hatta sağ olsun pazarlama direktörü Mustafa bey özellikle ilgilendi. Yetkili servisleri ile görüştürdü beni, servislerin çoğu yeni enjektör tavsiye etti. Ben de 2021 sonunda 4 adet enjektör alıp kenara attım. 2022 yazında da değişimini yaptım kızdırma bujileriyle birlikte. Eski enjektörleri de arkadaş temizleyip ayarladı ve yağlayıp ballamadan bütün olumsuzluklarını anlatarak bir galeri esnafının Focus'a taktık maliyetin yarısını çıkardık.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu işlemleri yaptığımda aracım 75 bin km civarındaydı. 75 bin km'de enjektörlere ne olacak daha 200 bin gider dedi hatta galeri esnafı

Bahadırmetin

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kristal Beyaz
Herkese teşekkür ederim, Yıldırım Pompaya gittim bir kaç gün önce tüm enjektörleri söktük, o ringler taşlaşmıştı, değişimlerini yaptık, enjektörleri teste soktuk bakım ve temizlik yaparak çözdük sorunu. Şimdi rölantide titreme ve arda bir siyah duman atma sorunu kalmadı, 119000 km araç için bunun gerçekleşme sebebinin, kötü yakıt kullanımına bağlı olduğundan bahsettiler., daha öncede enjektör bakımı yapılmış fakat değişim olmamış. Bu arada bu işlemlerden önce DPF ve motor içi karbon temizliği yaptırdım, açıkçası çok ciddi kurum çıktı araçtan sonrasında Bornova-Manisa arası genelde eğimli, yollarda aracı test ettim performansı artmış gibi hissettim ama bu sübjektif bir yorum olacak, sayısal veriler ile bir karşılaştırma yapma şansım olmadı. Mazda servisinde verilen enjektör test, kontrol fiyatının 1/3 ü tutarına çözüldü ayrıca yakıt filtresi de değişti. Mekanik tarafta gerekli değişim ve bakımları tamamladım, şimdi malum kronik sorun olan göğüslük ile ilgili sorunun çözümünü arıyorum, Konya da bir firma ile görüştüm eritme plastik ile çözdüklerini söylediler, İzmir de deri kaplama yapan bir iki yer ile görüştüm fakat belli süre sonra deride salma olma riskini göze almak istemiyorum, tek sefer de ciddi yol tepip bu işi halletmem gerekecek gibi gözüküyor. Bu konuda önerilere açığım, tekrar teşekkür eder, kazasız sürüşler dilerim.

Üst Alt