Dizel İmpressive'm

ibrasoft

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Merhaba arkadaşlar.

Ocak 2016 da aldığım, 2012 Dizel 115lik aracımla haşır neşirim. Oldukça yoğun yakınlaşmalarımız sonucu çok fazla içli dışlı olduk kendisiyle. Tanıyanlar, az çok açtığım konularda görenler bilirler; aracımla uğraşmayı ve kendime göre eklentiler yapmayı seviyorum. Aslında geç kalınmış bir konu ama bir yerden başlamazsam da ipin ucu iyice kaçacak. Toplu konu olması açısından araçla ilgili yaptığım eklentileri fırsat buldukça buraya koymayı planlıyorum. Tamamını listelemem biraz zaman alabilir. Bazılarının fotoğrafı yok, bazıları kendi tasarladığım devreler...

Youtube eklediğim videolardan başlayayım.

Karşılama aydınlatması (follow me)
Devre kendi tasarımım. Kendi ihtiyacıma göre kullanışlı olduğunu düşündüğüm şekilde yaptım.
Çalışma şekli; kumandadan 2 saniye içinde iki kere açma komutu gönderirsem 25 saniye kısa farlar, ve park lambaları yanıyor. Eğer içerden anahtar konumu olarak sisler açıksa, sislerle birlikte yanıyor. Farlar yanarken araca binmekten vazgeçip kapıları kilitlediğimde sistem kapanıyor.

Ayna kapatma ve cam kaldırma modülü.
Cam kaldırma modülü BL ye özel modül. Tek tuşla diğer camlarında kapanması, araca binmeden cam açma veya aralık bırakma özellikleri var.
Ayna kapatma modülü kendi tasarladığım devre. Kapılar kilitlenince aynalar kapanıyor. Kapılar açıldığında aynalar açılmıyor. Bunu özellikle yaptım çünkü kapılar açılırken aynaların açılması bazen sıkıntı yaratıyor. Yanınıza sıfır yanaşan biri, aynanın buz tutması (başıma geldi), bir de araçtan bir şey almak için bile kapıyı açtığımda aynaların aç kapa yapmasını istemediğim için bu şekilde yaptım. İçerideki düğme aktif istediğim zaman içeriden açma kapama yapabiliyorum. Kapıları açtım; kontağı açmadan önce içerideki düğmeden aynaları kapalı konuma alırsam kontağı açtığım aynalar açılmıyor.

Kapı kilit korna modülü;
Çok fazla detaya gerek yok. Kapıları kilitleyince korna ile haber vermesi için yaptığım eklenti. Özellikle kalabalık yolculuklar sonrası inenlerin kapıyı kapatamama durumunda malum kumandadan kilit tuşuna bassanız da kapılar kilitlenmiyor ve bir işarette vermiyor. (Aslında dörtlü yakmaması bir işaret ama bazen dikkatten kaçabiliyor.)
İki kademeli olarak az ve çok dat şeklinde opsiyonlu bir devre ile bu duruma gelmiş oldu.

Otomatik bagaj açma;
Çocuk da olduktan sonra daha çok ihtiyaç duyduğum bir olay. Bir elimde poşetler bir tarafta çocuk veya bebek arabasıyla bagaja yanaşıp 3-5 cm açılıp orada kalması bazen çok sinir bozucu olabiliyordu. Spoylerden sonra ufak bir güncelleme daha yapmam gerekiyor aslında ama şuan ucu ucuna kurtarıyor, açılmamaya başladığında tekrar gaz revizyonu yapmam gerekecek.

Ayna altı ambiyans aydınlatma;
Çok elzem bir özellik değil. Önceki sene köyde sokak aydınlatması vs olmadığında olsaydı böyle bir özellik diyerek kurcalayıp yaptığım bir eklenti. Havası da var tabi akşam aracın kapılarını açtığımda çevredekiler istem dışı araca bakıyorlar :)

Forscan- Welcome mode
Bu da bazılarının olsa noolur, olmasa noolur diyeceği bir özellik ama olsun. Forscanla ilgili başlı başına bir konum vardı zaten. Oradan aktifleştirilen bir özellik, Welcome mode. Onu da eklemiş olayım.

Ayna modülü ile ilgili olarak farklı, daha gelişmiş bir model yaptım. Bir kaç gündür test ediyorum, bittiğinde onu da ekleyeceğim. Aynaların tercihe bağlı olarak kumandadan açılma özelliği olan bir modül yaptım. Yine içerideki düğme aktif elbette.

Butonlar ile ilgili eklentilerim;
Malum makyaj sonrası çalınan buton aydınlatmalarına taktım bir ara. Şoför paneli ve ön yolcu için yaptım şimdilik. Boş bir vaktimde arka cam düğmeleri için de ekleme yapacağım.
DSC_0029.JPG

Ön park sensörü eklentisi ve bagaj açma tuşu;
Orjinal görüntü taktıntım nedeniyle bir şeyleri hayata geçirmem zaman ve uğraş istiyor. 2 sene boyunca gitti geldi kafamda ön park sensörü sonunda ekledim. Buton Mazda 6 park sensör butonu. Sensörler özel ön park sensörü. Frene basıldı iken 1 metre içerisinde engel var ise sinyal veriyor, frene basılı değilken aktif değil. Kontağı ilk açtığımda 20 saniye süre ile 1 metre içinde engel var ise uyarı veriyor. (Sonradan duba, tüp vs koyulmasında işe yarıyor.) Geri vitese takıldığında 30 saniye devrede kalarak park manevrası sırasında sinyal veriyor. Işıklarda dururken aradan geçenler nedeniyle ötmesi durumu için park sensör iptal tuşunu da bu şekilde montajladım.

Bagaj açma aracı aldığım gün avmye girdiğimde güvenlikle sorun yaşadım. Meğer el freni çekili değilken açılmıyormuş meled :) Bir de sürekli bagaj açmayı bulamayan görevliler nedeniyle yapmak şart oldu. Orjinal dışı görüntüyü sevmediğimden onu da ışıklı ve boş buton yerine gelecek şekilde yaptım. Diğer mazda logosu site otopark kumandasına bağlı, aynanın yanında kumanda. Olurda ilerde başka bir şey bağlarsam tuş simgesi ile uğraşmayayım diye Mazda logosu yaptım. Cam filminden dolayı kumandanın cam açması çok uğraştırıyordu, bir de anahtar ara kumanda ara derdinden kurtuldum.

IMG_20180120_180757.jpg
IMG_20180120_180803.jpg

Satine folyo ve eşik krom uygulaması.

Uzak doğu folyoların yapışma özelliği zayıf. Reklam sektöründe çalıştığım için ürünlerle ilgili çok fazla deneyimim var. 3M veya oracalın satine (fırçalanmış) ürünlerini bulmak hem maliyet hem de tazelik yönünden yorucu. Bayat ürünün yapışkanlık özelliği ve yüzeyinde sorunlar oluyor. Orjinal ürün 3M m2 fiyatı 37€/m2 civarı idi. Kullandığım ürün 25€/m2.
Orjinal kapı kolları da boyama olduğu için bir süre sonra soyulma oluyor, sonradan boyanma işine de ısınamadım bir türlü. O nedenle kaplama yaptım. Kumanda, torbido kuşağı, direksiyon, kapı kolları, hoparlör çerçeveleri ve anahtarımı. (Anahtarın işçiliğini sormayın, anahtarlığı da kendim elde dikmiştim, şuan başka anahtarlık kullanıyorum. )
İnce ince uğraşması yorucu, ama içime sindi. Hoparlör çerçevelerini de orjinal ürün alıp, onları da kapladım, takımın ve ahengin bozulmaması açısından.

Kapı eşiğindeki kromlara mecbur kaldım bir anlamda. Benden önceki sahibi, soba boyası gibi bir boya ile griye boyamış. Çıkarmak için çok uğraştım. Temizlediğimde ise sonuç boya nedeniyle matlaşmış ve beyazımsı bir hal almış kapı eşikleri idi. Hem temizleme hem de görsellik olarak krom kapı eşiklerini alıp montajladım.

1.JPG
2.JPG

4.JPG

DSC_0456.JPG
DSC_0455.JPG
3.JPG

Moderatörün son düzenlenenleri:
Araç Markası
2010-Mazda 3 Impres AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-HB
Maşallah yok yok arabada :) Keşke birileri uğraşsa da benim araçta da olsa bu özellikler :)

MetinU

Katılımcı
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Satine kaplamaya bayıldım.
Özellikle anahtarlık bambaşka olmuş.
Allah keyifle bindirsin.

ibrasoft

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Fırçalanmıs kaplama harika alüminyum olani yok mu satiliyor mu bunlar ?
Alüminyum olanı da var. Hatta ilk onu uyguladım. Buna nazaran iki ton daha açık gibi. Ama döşeme krem, krem siyah alüminyum uyumu iyi olmadı. Bir de açık renkte biraz çiğ gibi duruyor fırçalanmış folyo. Tabi zevkler kişiye göre değişir..
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Dosyaları bulabilirsem bir kaç şey daha var ekleyeceğim. Yeni ayna modülünün videosunu da çekmem lazım :)
Arabanın dosyası gibi olsun burası bari :)

Şöyle bi uygulama videosu buldum ama ,forumdan mı arkadas bılmıyorum
Bm kasa için bu modül. Diğer forumdaydı sanırım bu arkadaş. Ayna kapamalı versiyonu da var. Ama her kapı açıldığında ayna da açıldığı için hazır ayna modüllerini sevemedim. Evrensel ayna modülleri de BL de işlev sıkıntısı olabiliyor. Kontak kapandıktan sonra yaklaşık 1dk konsolda enerji olduğu için aynalar tekrar geri açılabiliyor. Ondan dolayı kendi ayna modülümü yaptım. Ondan sonra o olsun bu olsun ilerledi işler..

BL için cam kaldırma modülü @kadir de vardı isteyen olur ise. Stoğu bitirmediyse tabi :)

Son düzenleme:
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Alüminyum olanı da var. Hatta ilk onu uyguladım. Buna nazaran iki ton daha açık gibi. Ama döşeme krem, krem siyah alüminyum uyumu iyi olmadı. Bir de açık renkte biraz çiğ gibi duruyor fırçalanmış folyo. Tabi zevkler kişiye göre değişir..

Dosyaları bulabilirsem bir kaç şey daha var ekleyeceğim. Yeni ayna modülünün videosunu da çekmem lazım :)
Arabanın dosyası gibi olsun burası bari :)

Bm kasa için bu modül. Diğer forumdaydı sanırım bu arkadaş. Ayna kapamalı versiyonu da var. Ama her kapı açıldığında ayna da açıldığı için hazır ayna modüllerini sevemedim. Evrensel ayna modülleri de BL de işlev sıkıntısı olabiliyor. Kontak kapandıktan sonra yaklaşık 1dk konsolda enerji olduğu için aynalar tekrar geri açılabiliyor. Ondan dolayı kendi ayna modülümü yaptım. Ondan sonra o olsun bu olsun ilerledi işler..

BL için cam kaldırma modülü @kadir de vardı isteyen olur ise. Stoğu bitirmediyse tabi :)
Wireless şarj da uygulama yapın bence harıka olur :harika::)

Üst Alt