Mazda 3 BL (2009-13) Dizel Genel Kontrol ve Bakım (Traktörün Yeniden Doğuşu)

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Aracı alırken bakan usta biraz masrafın olur, sahibi de yağ değişimi gerektiğini söylediği için, içim pek rahat değildi. Dönüşte Aydında Veli abi ve Oğuzhan ile biraz yağ ekleyip İstanbulda bakım yapma kararı aldık ama yolda fikrim değişti :) Can ile görüşüp Japon car servis ile iletişime geçtim, şansıma onlara çok yakın bir yerdeymişim 10 dakikada servise ulaştım.
Dündar ustayla konuşup yapılacak işlemleri sıraladım ve gözünüze takılan en ufak bir şeyi dahi yapalım dedim. Dündar usta haftasonu tatiline çıktığı için araçla Cihangir usta ilgilendi, hakkını ödeyemem. Güzelce motor temizliği yapıp, kafamız rahat olsun diye triger setini de değiştirdik.

Aracımıza yapılanlar;

- Motor temizleyici katkı
- İnce yağ ile motor temizliği
- Motor yağı değişimi (liqui moly)
- Hava filtresi
- Yağ filtresi
- Polen filtresi
- Trigel seti değişimi
- Ön balata değişimi
- Ön disk torna
- Direksiyon hidroliği (değişim)
- Fren hidroliği (kontrol)
- Şanzıman yağı (kontrol)
- Arka Z rot değişimi
- Şarj dinamo kavraması değişimi
- Klima kompresör kavraması değişimi
- Sağ aks taşıyıcı kelepçe değişimi
- Şarj dinamosu onarım ve bakımı
- Klima kompresör değişimi
- Direksiyon pompası revizyonu
- Dizel enjektör katkısı (berner ve liqui moly) 1 tanesi depoda, diğeri yedekte duruyor.
- Klima bakım ve gaz dolumu

Aracı perşembe akşamı bıraktım, Ctesi akşamı teslim aldım. Normalde istanbula ctesi dönecektim ama, vakit var diye pazar günü dönüş yaptım. Tırnak ucu kadar bir pim yüzünden 6 saat uğraştık :D :D İzmirde Japon Car Servise giden olursa, Cihangir ustaya selamlarımı iletsin ve maceralarımız dinlesin :) :)

Bakımın biraz uzaması bir yandan çok iyi oldu aslında. Bu sebeple İzmir tayfasını yeniden görme şansım oldu. @aurora @bayraktar @major35 @MX9 @skyline_323F GT hepinize tek tek teşekkür ederim.

Üst Alt