Mazda 3 BL (2009-13) Dizel Aracımın 1.Viteste Kontrolsüzlüğü

Ayhan Ersoy

Sessiz
Araç Markası
2016 Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan Dizel
Sadece benim araçta mı bilmiyorum ancak bazı forum başlıklarında da görmüştüm. Mazda 3 BL kasa 2013 dizel aracım var. 26 senedir manuel vites araç kullanıyorum ama yaklaşık 8 ay önce aldığım manuel vites dizel Mazda 3 aracıma hala alışamadım. Birinci viteste araç kalkışta çok sert ve atak çok kontrollü debriyaj kalkışı yapılmazsa araç kendini ileri çok hızlı atıyor.Bu arada yeni baskı ,balata, volan değişimi de yapıldı yine aynı. Bu konuda bir ayara yapılabiliyor mu? Bilgisi,yönlendirmesi olan varsa bilgilendirirse sevinirim.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Mazda 3 BL MDS
Normalde tam tersi, ben dahil bir çok kullanıcısı ilk kalkıştaki hantallıktan şikayetçiydi. Araçta hard diye tabir edilen yazılımdan olabilir mi?

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
İkinci vites normalden daha seri olduğu için sizin gibi şikayetçi olan kullanıcılar olmuştu özellikle şehir içinde, ben hiç bir problem yaşamadım kullanırken. Daha doğrusu kullanıma etki edecek kadar hantal ya da seri olma durumu yoktu.

Ayhan Ersoy

Sessiz
Araç Markası
2016 Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan Dizel
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Normalde tam tersi, ben dahil bir çok kullanıcısı ilk kalkıştaki hantallıktan şikayetçiydi. Araçta hard diye tabir edilen yazılımdan olabilir
Aracımda hiç bir yazılım yok.
Çok farklı araçlar kullandım ama dediğim gibi çok sevdiğim Mazda 3 üme hala alışamadım.Size şöyle ifade edeyim: Ayağımı debriyajdan çektiğimde çok dikkat etmesem aracım önümde yakın olan bir araç varsa ona çarpabilir.Bunu önlemek için debriyajla akıcı ve yumuşak kalkış yapmak çok zor oluyor ve dediğim gibi 26 senedir her gün manuel araç kulllanan biri olarak aracımın kalkışlarında sallama yaşıyorum zaman zaman.

Teşekkürler.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Mazda 3 BL MDS
@Ayhan Ersoy aklıma sadece yazılım geliyor. Benim aracımda soft yazılım vardı. Orijinal olarak ben de komple volant baskı-balata vs değiştirdim, ama böyle bir şey olmadı. Özellikle ilk kalkışı çok hantal geliyordu bana. Bundan önce kullandığınız araçlar dizel miydi?

Ayhan Ersoy

Sessiz
Araç Markası
2016 Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan Dizel
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
@Ayhan Ersoy aklıma sadece yazılım geliyor. Benim aracımda soft yazılım vardı. Orijinal olarak ben de komple volant baskı-balata vs değiştirdim, ama böyle bir şey olmadı. Özellikle ilk kalkışı çok hantal geliyordu bana. Bundan önce kullandığınız araçlar dizel miydi?
Evet 26 senedir hemen her gün araç kullanıyorum sadece 10 aylık bir Mazda 3 2006 benzinli otomatik kullandım onun harici hep dizel araçlar kullandım. Mazda 3 2006 benzinli aracım gerçekten güçsüz geliyordu bana.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Mazda 3 BL MDS
Evet 26 senedir hemen her gün araç kullanıyorum sadece 10 aylık bir Mazda 3 2006 benzinli otomatik kullandım onun harici hep dizel araçlar kullandım. Mazda 3 2006 benzinli aracım gerçekten güçsüz geliyordu bana.

Yetkili serviste yazılım kontrolü yaptırmanızı tavsiye ederim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Başkaca Mazda Dizel Bl kasa kullanıcıların da bu durumdan şikayet ettiğini okumuştum... Hatta Bl kasa manuel benzinlilerde de benzer sorunu okumuştum.

El ve ayak melekelerini bu kasa için geliştirmek lazım sanırım. :)

ucndmr

Sessiz
Araç Markası
2011- Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Merhabalar bende de dizeli var debriyajı tam bırakmayıp yarım debriyaj gibi kalkış yapınca ileri atıyor kendini seri bir şekilde kontrollü olmak lazım :)

Ozanihat

Katılımcı
Araç Markası
2012 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Debriyaj pedalındaki switch kontrol edilebilir. Yanlış bir sinyal gönderirse ecu motoru söndürmemek için gereğinden fazla gaz açabilir.

Ayrıca şunu da test edebilir misiniz;
Düz yolda gaza basmadan debriyajı bırakıp aracı rölantide yürütmeye çalışınca kalkış ve seyir esnasında bir anormallik olacak mı?

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Mazda 3 BL MDS
Debriyaj pedalındaki switch kontrol edilebilir. Yanlış bir sinyal gönderirse ecu motoru söndürmemek için gereğinden fazla gaz açabilir.

Ayrıca şunu da test edebilir misiniz;
Düz yolda gaza basmadan debriyajı bırakıp aracı rölantide yürütmeye çalışınca kalkış ve seyir esnasında bir anormallik olacak mı?

Bu mevzuda kontrol edilmesi gereken bir şey yok bence. Sadece gaza fazla yüklenmeden kalkmaya çalışacak bu sorunu yaşayan kişiler.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu mevzuda kontrol edilmesi gereken bir şey yok bence. Sadece gaza fazla yüklenmeden kalkmaya çalışacak bu sorunu yaşayan kişiler.
Aynen öyle :harika:

Debriyaj ayağının alışması gerekiyor; bu durum kazanılan vites değiştirme melekeleri ile doğrudan ilgili.

İyi şürücü; farklı bir aracı kaldırdıktan sonra o aracın mevcut sürüş dinamiklerine uyum sağlayandır.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Mazda 3 BL MDS
Benim traktörle trafikte takılırken gaza basmadan debriyajla kalkıyordum düz yolda. Şimdi düşündüm de traktör bana hiç manuel araç gibi gelmiyordu. Trafikte hiç yormuyordu beni :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Benim traktörle trafikte takılırken gaza basmadan debriyajla kalkıyordum düz yolda. Şimdi düşündüm de traktör bana hiç manuel araç gibi gelmiyordu. Trafikte hiç yormuyordu beni :)
Ayak ve kulak hassas hareket ederse 5.vites ile de kalkıyor araçlar. :utan:

(Deneme tavsiyesi değildir)

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Debriyaj switchi euro5 lerde tek. Euro4 lerde üst ve alt olarak iki tane. Euro4 leri o kadar incelemedim ama euro5 ler için gaza basılmasa da kalkışta devir ecu tarafından istenenin altına düşerse araç kendi gaz verip devir yükseltiyor.
İkinci konu ve sanırım arkadaşın alışamadım dediği olay aracın devriyaj switchi pedalı okurken gaz hassasiyeti aşırı artıyor. Örneğin araç dururken normalde 1800 devire gidip gelecek kadar gaza bas bırak yaptığınız pompalamada; aynı şekilde debriyaj pedalına basılıyken pompalama yaparsanız 2100 devire kadar gidip geldiğini görürsünüz. Pedal hassasiyeti artıyor.

Çözüm gaza kalkışta daha az veya hiç basmamak olabilir, debriyajla kalkıştaki ilişkiyi çabuk bitirmek olabilir.

Bir diğer konuda eski araçlardaki alışkanlıktan kalma yarım debriyajla temkinli olarak yavaş geçtiğimiz yerlerde, bu süreç uzayınca ecu teker devri ile motor devrini eşitlemek için gaza bastığından devir istemsiz fırlıyor, yarım debriyajda bağırıyor gibi oluyor. Her zaman değil ama bazen o an debriyaj pedalını salsanız aslında tekerlerin 1.viteste o devirde döndüğünü fark edersiniz.

Bana göre huzursuzluğun özeti; pedalın hassasiyetinin ve ölçü olarak basılan gaza basılan miktarın denk geldiği devirin aracın debriyaj durumuna ve ecunun kafasına göre değişmesi. Ben 1cm gaza bastığımda devir her durumda aynı yere gelsin isterim, stop edecek gibi olursa veya debriyajı erken çektiğim için devir fazla düşerse eksiği tamamlasın ama bunu yaparken 500 devir fazladan verdiği zaman sinir bozabiliyor. Bu kadar müdahale etmesi yüzünden telli gaz pedal mekanizması olan araçları arıyorum. Aynı durum bir iki kere bakabildiğim aynı motorlu focusta bu kadar değil, daha yakın oranlarda ve müdahale daha az hissediliyor. Mazda kendince bi değişiklik yapmış ama fazla olmuş bu bi gerçek.

Üst Alt