Mazda 626 GE (1991-97) Distribütör Sorunu ve Çözümü

MAZDA626

Katılımcı
Araç Markası
1994-Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Merhaba saygıdeğer Mazda Garaj forum sakinleri :hhhhhh: yeni bir sorun ve çözümü ile karşınızdayım...
Bundan yaklaşık 20 gün önce motor yaptırdıkdan 1 ay sonrası felan motorda vuruntulu çalışma sarsıntı nasıl diyeyim motor saat gibi çalışıyor çalışıyor çalışıyor ateşlemeyi kesip tekrar ateşliyordu atlayarak çalışma vardı biz dedik herhalde sorun motorda motor yeni yapıldı tam olmadı felan düşünmeye başladık derken arabayla bastık trabzona gittik yaylalara felan çıktık gidişinde felan herhangi bir sorun yok rölantide çalışırken atlayarak çalışma vardı neyse gittik trabzonda dayımlar arabayı gördüler dediler bu arabada motorluk bir şey yok sıkıntı ateşleme de ateşleme sorunu var elektrikçiye gidelim dediler iyi dedik gidelim gittik elektrikçiye elektrikçi dedi distribütörün içinde ateşleme bobini var o değişecek o zaman düzelir dedi iyi dedik değişelim ateşleme bobini değiştiler Allah var araba orda düzeldi 10 numara 5 yıldızdı ne bi atlama ne bi sarsma vardı rölantide teşekkür ettik borcumuzu verdik çıktık.

Trabzonda değişen ve takılan yan sanayi bobin işçilik ve parça TOPLAM:150 TL

Orda bobin değiştikden sonra çıktık samsuna döndük arabayı kapının önüne çektik ve 2 3 gün yattı kapının önünde aşağıya indim dedim şu gemiyi bi çalıştırayım sesini özledim demez olaydım araç marş çeviriyor çeviriyor çeviriyor fakat bi türlü çalışmıyor derken iyice kafayı yedi ve çok acayip sesler çıkartmaya başladı marş yaparken böyle cartlama curtlama 2 metal birbirine sürtercesine ses yapıyordu fakat çalışmıyordu öyle öyle zorlarken aküyü de bitirdik olduğu yerde iyice elimizde kaldı araba gittik sanayiden elektrikçi aldık geldik dedik gösterdik dedik abi sorun bu adam distribütörü açtı ve içinde tevzi makarasını çıkarttıkdan hemen sonra gelen bir vida var onun sıkılmadığını farketti Trabzonda takan usta vidayı sıkmamış distribütör ateşlemiyordu o yüzden usta vidayı sıktı marş yaptık araba çalıştı fakat o dediğim cart curt sıyırma sesi vardı bu sefer elektrikçi usta dedi bu benim bildiğim bir şey değil bunu motorcuna göster sağolasın abi dedik teşekkür ettik geçtik motorcuya.

Burdan bobini değiştiren ustaya sesleniyorum yaptığın işçiliği seveyim rezil ettin bizi!

Motor ustamın yanına gittik kaputu açtık birde ne görelim motor tekrar vuruntulu,atlama yaparak çalışmaya başlamış usta dedim benim derdim şuanda bu değil bana arabanın marşını düzelt yoksa bu gidişle marş yaparken içerde bir yerleri parçalayacak çünkü öyle böyle değil motor kendini parçalıyor gibiydi ilk marşda video çekmek aklıma gelmedi o zamanlar keşke çekseydim paylaşırdım sizinle.

usta dedi öyle yapmasının sebebi motor yeni yapıldı silindir kapağının yüzeyi taşlandığı için motor sentesiyle distibütör sentesi birbirini karşılamıyor bu yüzden marş yaparken distribütör kaçırma yapıyor bizde eee dedik usta nolacak bu bunu düzeltin usta dedi avansı alabildiğimiz kadar geri alacağız olmadı silindir kapağının arasına ilave conta koyacağız dedi dedim tamam usta napıyosak yapalım ama bunu düzeltelim
avans ayarlama deliklerinden kestiler distribütörü avansı geri aldılar ettiler tabi ilave edeyim atlayarak çalışma tekrar başladığı için ateşleme bobini 10 gün içinde 2 defa değişti 10 gün içinde 300 lra bobin parası verdik.

Takılan bobin yan sanayi olduğu için 10 gün dayanabildi siz siz olun Mazdanıza yan sanayi takmayın

Avansı geri aldılar demiştim ondan sonra marş düzeldi sesi felan kesti fakat onunda dayanabildiği 3 gün oldu 3 gün sonra tekrar aynı ses motor marşda tekrar kendini parçalamaya başladı gittik tekrar motorcunun yanına usta dedik durum yine aynı usta dedi yapacak tek şeyimiz kaldı silindir kapağı tekrar açılacak araya bir conta daha koyulacak usta dedim zararı olmaz mı hani hararet falan filan oda rektefiyecimle konuştum bu motorlar büyük motor olduğu için iç ısıları o kadar yüksek değil sıkıntı yaratmaz demiş iyi dedik bi yeri yaparken bir yer yıkılmasın usta dedi git 2 tane conta al gel orjinalinden tamam dedim gittim samsun oto japon var gülsan sanayide dedim abi bana 2 tane conta lazım 1ini orjinal 1inin yan sanayi conta verdi geldim ustanın yanına kalınlıklarını felan ölçtü orjinal olan conta biraz daha kalın gibiydi onu kullanalım dedi dedik tamam sıkıntı yok belki bilirsiniz bunların contası 3 yapraklı conta 3 kat var yani orjinal contayı koydular birde üstüne ilave olarak eski contanın 1 yaprağını çıkartıp koydular yani arada 4 yapraklı bir conta var şuanda taktılar ettiler topladılar her şey düzeldi marşlar artık daha tatlı hale geldi ses yok motorda titreme atlama vuruntu yok.

BU ARADA ALDIĞIM ORJİNAL CONTA VE 2.BOBİNE VERDİĞİM PARA 330 TL 10 GÜN ÖNCE 150 TL DAHA VERMİŞTİK BOBİNE TOPLAM 480 TL ŞUANDA OLAN MASRAF DAHA DEVAMI VAR!

her şey düzeldi tıkırında ilerlerken tabi bunlar yapıları 7 8 gün oluyor her şey güzel bunlar yapıldıkdan sonra tekrar Trabzona gittik 1 eylül TS-GS maçı için tribündeki yerimizi aldık(koyu TRABZONSPORLUYUMDUR) maça gittik ettik tekrar yaylalara çıktık gexdik tozduk arabada hiç bir şey yok canavar gibi rampalarda felan yok. Neyse döndük tekrar samsuna çektik arabayı kapının önüne 2 3 gün geçti yine marşına basılmadı indim çalıştırdım sıkıntı yok canavar mahallede 1 2 tur atarken gaz bitti :) aldım benzine geldim çektim kapının önüne akşam babam geldi dedim gaz bitti yarın gaz alırız köye mevlüte gideceğiz birde araba lazım abi yarın oldu geldik bindik arabaya araba bi tuhaf gaz yemez etmez gaz pedalına dokunursun başlar pırpırpır etmeye devir yükselmez motor bildiğiniz ateşlemiyor sadece rölantide çalışıyor dedik herhalde benzinden boğuldu bu yüzden böyle zaten boğuktu dedik hepten boğuldu herhalde zar zor gittik istasyona 100 liralık gaz aldık 15 litre civarı malüm LPG 3.40 ın üstünde samsunda arabayı gaza aldık birde ne görelim aman Allahım araba yerinden kalkmıyor gazda vites boşta gaza basın arabadan öyle bir ses çıkıyor ki böyle bir boğuk ses yok devir 2500ü zor görüyor bildiğiniz hem gazda hem benzinde kitledi araba kendini yakmıyor yakıtı işin kötü tarafı evde herkes bizi bekliyor mevlüte gidilecek ve bizim arabamız yerinden oynamıyor sen git 10 bin lira masraf et arabanı yaptır sonra da paranla rezil ol araba kaldı yolda bide rampadayız hiç gitmiyor araba dedik eğer bu yine bobinin halt yemesi ise hiç değiştirmeye felan uğraşmıyoruz gidip dooğru komple distribütör alıyoruz ne bu ya 10 günde bir 150 lira verip bobin mi değiştirilir darphane değiliz para basmıyoruz sonuçta.

Ordan bi şekilde benzinde kendimizi eve attık o kaldığımız rampayı çıktık ama nasıl çıktık siz bize sorun benzinde gaza yavaş yavaş basınca 10 numara gaz yiyor yine o güzelliği yaptı hep bırakmadı bizi orda neyse gittik eve bıraktık arabayı başka araba bulduk gittik köye mevlüte döndük arabayı hemen koştur koştur sanayiye attık zaten çıktığımız yok 3 aydan beri önce LPG ciye gittik hani dedik belki LPG dendrir bağladı bilgisayara ne bi arıza kaydı var ne başka bir şey tüpçü direk distribütörü işaret etti her şey bunun işi dedi bu karıştırıyor dedi araba yakmıyor dedi ben seni elektriçime yollayayım bi baksın iyi dedim baksın gittim yanına baktı etti abi dedi aynı bu araba geldi daha önce ondada bu sorun vardı ona yaptığım şey şi çözdü buna da yaparım inşallah çözer dedi çözmesse kmple distribütör alacaksın yapacak bir şey yok

sordu usta dedi daha önce ne yapıldı bu arabaya dedim usta 10 günde 2 defa bobin değişti şimdi sende bobin değişeceksen hiç bobine felan para veremem direk komple alalım dedim ve komple aramaya başladım @HakanEMRE ağabeyle irtibata geçtim elinde var mıdır varsa bize ne kadar olr felan bu arada elektriçidende haber bekliyorum adam yapmaya çalışıyor bir yandan Hakan abiyle irtibat halindeyim sağolsun yardımcı oldu baktı var mı yok mu fyatına felan

Şimdi gelelim elektrikçi arabaya naptı abi sordu bana işte ne yapıldı buna diye dedim abi atlayarak çalışma vardı 2 defa bobin değişti taktığınız bobin yan sanayi bobin miydi dedi dedim büyük ihtimalle öyle idi dedi hatanın büyüğünü yapmışsınız bu arabalar hiçbir zaman yan sanayi parçayı kabul etmedi etmezdi bobin yan sanayi olduğu için iş görmüyor karşılamıyor dedi dedim doğrudur abi haklısındır şimdi ne yapacağız usta dedi yapılacak iş kolay ateşleme bobinini distribütörden dışarı çıkaracağız dışardan kabloyla bağlayacağız bende şaşırdım bian dedim ustam ne işe yaracayak bu bobin çalışsa içerde de çalışır bize ne sağlayacak bu usta dedi demesin mi ki dışardan bağlantıyla başka arabanın orjinal bobinini takacağız başka bobin buna uymadığı için içine sığdıramıyoruz mecbur dışardan kabloyla takacağız iyi dedim ustam merakla bekliyorum bende ilk defa duydum böyle bir şey çünkü :)

Neyse usta başladı işine açtı distribütörü bizim bobini aldı dışarı koydu kenara distribütöre 2 tane delik açtı soket yerinin arkasından doğru dışardaki bobine elektrik,şase ve ateşleme kablosu için derken felan iş bitti usta topladı distribütörü dışarıdan taktığı bobin LADA marka arabalarda kullanılan ateşleme bobini imiş orjinal parça aktı etti halletti araba düzeldi tekrar eski günlerine döndü gaz yemesi gitmesi çekişi felan bakalım inşallah böyle devam eder de yüzümüz güler artık çünkü gerçekten arabayı seven insanlarız sevmesek etmesek 10 bin liraya yakın masraf etmezdik kaportasına motoruna osuna busuna

Bugün yaptığımız dışardan kablo ile takılan bobin fiyatı 160 tl işçilik kullanılan başka malzemeler onlar bunlar toplam 300 tl daha masraf ettim bugün sırf araba adam olsun da bizi mutlu etsin diye sırf mazda hastası olduğum için

Tekrar tekrar söylüyorum siz siz olun yan sanayi parça kullanmayın heleki Mazda'da uzak durun yan sanayiden
Bana derlerdi de inanmazdım japonlarda parçam bozulsun da sürekli değişeyim diye bir şey yok adamın yaptığı parça ömürlük parça kolay kolay bozulmuyor ama bozuluncada tam bozuluyor yerini de orjinalden başka hiçbir şey tutmuyor

Son olarak arabanın yeni halinden 3 4 tane fotoğraf koyayım bobin nasıl yapılmış felan
Baya uzun konuştum baya uzun anlattım buraya kadar okuyan olursa çok çok teşekkür ederim olurda bir gün başınıza gelir mazdada veya başka bir araçta bilgilendirme olsun
Motor yaptırırken de kapak taşlanma miktarını önemseyin olmayacak sıkıntılar çıkabiliyor bizde olduğu gibi distribütör sıyırması vs

Herkese teşekkürler keyifli forumlar
20180908_184441.jpg20180908_184448.jpg20180908_184455.jpg20180908_184506.jpg20180908_184513.jpg20180908_184522.jpg
(Hava filtre kutusunun üstündeki takılan Lada bobini)
İYİ GECELER.....

Moderatörün son düzenlenenleri:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Okurken hem gerildim hem sevindim... Geçmiş olsun. Fakat bulunan çözüm de orijinal değil... :)

İnşallah, conta ve distribütör tekrar varlığını belli etmezler...

MAZDA626

Katılımcı
Araç Markası
1994-Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Okurken hem gerildim hem sevindim... Geçmiş olsun. Fakat bulunan çözüm de orijinal değil... :)

İnşallah, conta ve distribütör tekrar varlığını belli etmezler...
İnşallah abi ya temennimiz o yönde ustanın daha önce yaptığı 626 randuman vermiş hâlâ kullanıyormuş ağabey
Elektrikçi ustamın yanında bi lastikçide çalışan abi var 626 sı var samsun da 1 o 1 de biz varız zaten 626 cı. geldi yanıma dedi geçen bi mazda parçaladık bir şeye ihtiyacın olursa çekinme gel yanıma halledelim olmazsa çıkma orjinal distribütör alacaz
olmassa Hakan Emre abi var irtibat halindeydik dün bugün

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Geçmiş olsun. Üzülerek söylemeliyim ki idarelik, geçici bir çözüm olmuş son işlem de... Çıkma distribütör sıfır yan sanayiden daha verimlidir emin olun. :(
Tamamen "yan sanayi bir parçanın guzunun ayarlarını nasıl kaçırabileceğine" güzel bir örnek olmuş bu tecrübeniz. Evet, hep diyoruz; özellikle elektronik kısımlarda yan sanayi kullanmayın, kâr da edilmiyor keza. En basiti farda bile bunu fark ediyorsunuz...

Otomotivci

Rölanti
Araç Markası
1994 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
Geçmiş olsun. Siz yine bir araştırın irtibat halinde kalın çıkma distrübütör için ladada sağlamdır ama bobinlerin değeri ne derece birbirini tutuyor önemli.Hava filtesinin oraya koyması iyi olmuş fazla sıcağa maruz kalmaz vs. Bir daha olursa şayet buji kablolarını da değiştirin kısa devre gibi birşey olabilir bobin sonuçta kolay bozulcak birşey değil basit bir mekanizması var ama büyük bir işi üstleniyor.

Murat

Sessiz
Araç Markası
1992 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo Sedan
Hocam bizde ayni sorunla karsilastik bi numaranizi atabilir misiniz irtibata gecsek

MAZDA626

Katılımcı
Araç Markası
1994-Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
İyi günler uzun zaman sonra tekrar dönüş yaptım foruma..

Yaptığımız geçici çözüm 1.5 sene kadar idare etti bizi sorunsuz getirdi çok şükür.
Taki 20 gün önceye kadar 20 gün önce distribütör komple ateşlemeyi kesti yolda kaldım arabayla distribütör son görevini yerine getirmişti artık yaşamıyordu
Sıfır kyota marka distribütör aldık taktık 650 TL'ye 1.5 sene önce bulamamıştım bulsam o zaman alır takardım geçici çözüm yoluna gitmiştik mecburen
İyi akşamlar herkese

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Yaptığımız geçici çözüm 1.5 sene kadar idare etti bizi sorunsuz getirdi çok şükür.
Taki 20 gün önceye kadar 20 gün önce distribütör komple ateşlemeyi kesti yolda kaldım arabayla distribütör son görevini yerine getirmişti artık yaşamıyordu
Sıfır kyota marka distribütör aldık taktık 650 TL'ye 1.5 sene önce bulamamıştım bulsam o zaman alır takardım geçici çözüm yoluna gitmiştik mecburen
İyi akşamlar herkese
Bilgilendirme için teşekkürler. :harika: yeni distribütör daha uzun ömürlü olur inşallah.

Serfa

Sessiz
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo Sedan

İyi akşamlar herkese
Mesaj otomatik birleştirildi:

İyi akşamlar herkese
sıfır kyotayı nerden aldınız

MAZDA626

Katılımcı
Araç Markası
1994-Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan

Serfa

Sessiz
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo Sedan
arkadaşlar merhaba 1993 2.0 fs motor orjinal distribütör servis harici alabilecegim bir internet sitesi varmı yardımcı olursanız sevinirim

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
arkadaşlar merhaba 1993 2.0 fs motor orjinal distribütör servis harici alabilecegim bir internet sitesi varmı yardımcı olursanız sevinirim

Serfa

Sessiz
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo Sedan
arkadaşlar herkese hayırlı günler aracım 1993 2.0 sedan fs motor aracımda avansta vuruntu vardı daha sonra rolanti ayarı yapmak için ten gnd baglantısı yaptım aracın çalışması gidişi harika oldu avansta vuruntu gitti yanlız köprüyü çekince tekrar eski haline dönüyor vuruntu tekrar başlıyor bu konuda bilgi sahibi arkadaşların yardımına ihtiyacım var şimdiden teşekkürler.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
arkadaşlar herkese hayırlı günler aracım 1993 2.0 sedan fs motor aracımda avansta vuruntu vardı daha sonra rolanti ayarı yapmak için ten gnd baglantısı yaptım aracın çalışması gidişi harika oldu avansta vuruntu gitti yanlız köprüyü çekince tekrar eski haline dönüyor vuruntu tekrar başlıyor bu konuda bilgi sahibi arkadaşların yardımına ihtiyacım var şimdiden teşekkürler.
Distribütörden ayarlamayı denediniz mi?

Serfa

Sessiz
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo Sedan
denedim zaten vuruntudan dolayı düşürdüm ayarlıyamıyordum ama köprülemeden sonra avansı orta seviyelere getirdim vuruntu yok

Üst Alt