Mazda 323 BJ (1999-03) Direksiyon Sertlik Sorunu

Starhan95

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 hb 1.5 1999
Araç Renk ve Tip
Bordo - Astina (Hb)
Herkese merhabalar. Aracım 99 model hb astina modeli. Aracın direksiyonu çok aşırı sert. Aynı zamanda araç sola çekiyor. Rot balans ayarı yapıldı. Sağ ve sol lastikler yer değişti ama sola çekme ve sertlik devam ediyor.
Önceki 94 model 1.6 ve 98 model 1.5 araçlarım oldu direksiyonlari pamuk gibiydi ama bu aracımın direksiyonu çok sert. Bu model de bu şekilde mı oliyor yoksa başka bir sıkıntı mı var ? Ustam direksiyon kutusuna bakılması lazım dedi önerileriniz nedir?
Birde araçta bobin sorunum var tekliyor yan sanayi bobin buldum 2si 800₺ değiştirsem tekleme gider mi? Hava alma olayı yok

Mazda kullanan bir abim model yükseldikçe süspansiyon sertleşir dedi ama alakası var mıdır? Eski modeller daha sağlam olduğu için özenli ve kaliteli dedi. Alakası var mıdır bilmiyorum

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Direksiyon sertliği bana göre orta üst derecede olmalı, hıza duyarlı direksiyon sistemi yoksa bu durum uzun yolda sürüş güvenliğini arttırır. Bu sistem aracında var mı bilmiyorum.

Direksiyon yağı eskiyse değişim çözüm olabilir, ayrıca çekme sorununun sonucu da olabilir bu sertlik. :rolleyes:

* * *

Tekleme sorununu iyi bir usta ile çözüme kavuştur, boş yere masraf yapmış olma. Teklemenin bir çok sebebi var, forumda aratıp okursan özellikle de "Mazda fakirleşmesi" konusunu incelersen sorunu nokta atışı olarak çözme ihtimalin kuvvetlenir.

Starhan95

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 hb 1.5 1999
Araç Renk ve Tip
Bordo - Astina (Hb)
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Hıza duyarlı direksiyin sistemi olup olmadigini nasıl anlarız. Sola çekmeden kaynaklı ciddi anlamda sol kolumla tutmaktan kolum ağrıyor bir süre sonra.

Cekmeyle alakalı mı bilmiyorum ama sabitken bile direksiyon sert dönüyor.

Bahsettiginiz konuyu okuyacağım. Çok teşekkür ederim
Mesaj otomatik birleştirildi:

Mazda fakirleşmesi konusunun link olarak paylaşma imkanınız var mı rica etsem

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Hıza duyarlı direksiyin sistemi olup olmadigini nasıl anlarız. Sola çekmeden kaynaklı ciddi anlamda sol kolumla tutmaktan kolum ağrıyor bir süre sonra.

Cekmeyle alakalı mı bilmiyorum ama sabitken bile direksiyon sert dönüyor.

Bahsettiginiz konuyu okuyacağım. Çok teşekkür ederim
Mesaj otomatik birleştirildi:

Mazda fakirleşmesi konusunun link olarak paylaşma imkanınız var mı rica etsem

Forumda arama nasıl yapılır?

Starhan95

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 hb 1.5 1999
Araç Renk ve Tip
Bordo - Astina (Hb)
Allah razı olsun abi işin rast gelsin

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Astina larda hıza duyarlı direksiyon vardır lakin araç dururkende direksiyonu diğer hidroliklere göre serttir. Yağ değişimi ile bir nebze hafifletebilirsin ama diğer araçların hafifliğini beklemeyin.

Starhan95

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323 hb 1.5 1999
Araç Renk ve Tip
Bordo - Astina (Hb)
Astina larda hıza duyarlı direksiyon vardır lakin araç dururkende direksiyonu diğer hidroliklere göre serttir. Yağ değişimi ile bir nebze hafifletebilirsin ama diğer araçların hafifliğini beklemeyin.
Eski Mazda kullanıcısı bir abimiz de aynı şeyi söylemişti. Sanırım hidrolik ve sola çekmeyi halledersem sorun çözüme kavuşacak diye umuyorum altın değerinde ki bilgileriniz için çok teşekkür ediyorum

Üst Alt