Mazda 323 BG (1989-94) Direksiyon Pompası Sorunu

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Çıkma olanın sağı solu yağ içindeyse muhtemelen sağlam değildir buna dikkat edin.

Otomotivci

Rölanti
Araç Markası
1994 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
Olanı tamir ettirmek daha mantıklı garantisini verecekler sonuçta yada çıkmayı ustana bir göster sağlam mı, kaçak varsa bul

Skynet

Mazda Tutkudur...
Araç Markası
1991 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Beyaz
Merhaba

Direksiyon pompasında basınç kaçırma olayı muhtemel arıza gibi görünüyor.
Aşağıdaki resimde kırmızı ile görünen parçalar pompanın paletleri, bunlarda yağsızlıktan dolayı aşınma olduğunda yağı yeterli seviyede sıkıştırıp direksiyon kutusuna iletemez o yüzden sert direksiyon dönüşleri meydana gelir. iyi bir tamirci bu ve diğer tamir takımlarını değiştirir ise büyük bir ihtimalle sorun ortadan kalkacaktır. Ayrıca sarı ile çizilen parça paletlerin takıldığı ve çevrildiği merkezdir bu kısım yağsızlıktan aşındı ise masrafı biraz artabilir. tabii her kapalı bölümün açılmadan sonuca varıp fiyat belirlenmesi pek makul değildir.
ikinci el pompayı muhayyer olarak almanızı uğultu gibi sorunlar var ise hiç tamiratına bulaşmadan iade etmenizi tavsiye ederim. (tecrübe ile sabit) :)

İkinci resimde de direksiyon kutusu ile ilgili bir bilgi paylaşayım dedim. Burada da kırmızı ile belirlenen kısımda sağa ve sola dönüşlerde yağ basıncının itiş kuvvetinin baskı altında tutulduğu merkez piston keçesi bulunmakta. bu keçe pompadan gelen yağı kaçırır ise direksiyon sert işlev gerçekleştirir. bu kaçırma dış keçelerde olur ise yere yağ damlatma da olacaktır. ayrıca sarı ile belirttiğim yerde pompadan gelen ilk basıncın pistona iletildiği biraz karışık bir bölüm var bu kısımdan da zayıfda olsa yağ basıncı kaçırma olabilir. zaten direksiyon kutusu tamir için sökülecekse bu kısımlardaki tüm keçe ve oring takımları yenilecektir. Tabii iyi bir ustasını bulmak kaydı ile.

Umarım az çok fikir verebilmişimdir.
Sağlıcakla.

Ekli dosyalar

• pump.jpg
    pump.jpg
    192.4 KB · Görüntüleme: 140
  • dir.jpg
    dir.jpg
    41.1 KB · Görüntüleme: 72

Mustafa3434

Sessiz
Araç Markası
1991 Mazda 323 f
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
Estağrullah Allah razı olsun gayet yeterli paylaştığınız bilgiler.tamirinia yaptırmak istedim ancak beni hep durduran araba ilk çalışmasında 5-7 dakka kadar direksiyonun pamuk olması...bide çıkma pompa olan bir direksiyon servisi bunda başka bişe var ben direksiyonu takarım ben malımdan eminim çalışmazsa sökmem demesi..nerden bilim senin malının temiz olduğunu...işte anlıycanız kafamı karıştırdılar.

Skynet

Mazda Tutkudur...
Araç Markası
1991 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Beyaz
Aracın ilk çalışmada yağın soğuk olması nedeniyle viskozitesi kalın olduğu için basıncı yeterli oluyor ve pompa gerekli işleyişini yapıyor.
Ancak sıkışan ve baskı altında olan yağ kısa sürede ısındığı için, sistemde de basıncı kaçıracak aşınmalar olduğu için direksiyon pompası yeterli basıncın altına düşüyor diye tahmin ediyorum. Büyük bir ihtimalle bahsettiğim paletlerdeki aşınma neticesinde yağ kaçırma oluşuyor.
basınç düşünce de doğal olarak direksiyon sertleşiyor.
Bulunduğunuz yerde mutlaka bunların tamiratını yapan bir usta elbette vardır. Maliyet ne çıkar bilemiyorum. ama sadece palet değişimi, bilyası ve keçe oring v.s. malzeme olarak çok pahalı değildir. işçilik ne alırlar bilemem.
bulamazsanız tavsiye olarak direkt olarak hurdalıklara gitmenizi (tabii vaktiniz varsa) hasarlı, kazalı veya hurdaya ayrılmış olan aynı modelden söküp takmanız daha mantıklı olacaktır.
sebebi ise henüz üzerinden sökülmedi ise (yani araç kurdalanmadı ise) sağlam çıkma olasılığı daha yüksektir.
tabii pompanın görsel durumunun da temiz olmasına dikkat etmelisiniz. biraz takım maharetiniz var ise sökmesi çokta zor değildir.
Ayrıca belirteyim benimki sadece tavsiye olarak bir fikir.

Sağlıcakla.

Mustafa3434

Sessiz
Araç Markası
1991 Mazda 323 f
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
Tamam bütün dediklerinizi dikkate alcam teşekkür ederim.sizde sağlıcakla kalın.

Mustafa3434

Sessiz
Araç Markası
1991 Mazda 323 f
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
Arkadaşlar merhaba arabayı aldığımdan bu yana direksiyonum araba ilk çalıştığında çok yumuşak pamuk gibi neredeyse sonrasında ağırlaşıyor gaz verince yumuşuyor vs..yarın kısmet olursa direksiyon pompası değişecek arabanın direksiyonu normalde ilk çalıştığı gibi o kadar yumuşak mı oluyor eğer öyleyse çok mutlu olacam..
Mesaj otomatik birleştirildi:

Birde yapıldıktan sonra gene gaz verince yumuşama artacak mı yoksa rolantideyken veya gaz vermeyle standt mı olacak yumuşaklık..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Değişim sonrası yakaladığı yumuşaklığı devam ettirir, azalma artma olmaz, hıza duyarlı sistem varsa ki tahmin etmiyorum o zaman yüksek hızlarda sertleşir.

Mustafa3434

Sessiz
Araç Markası
1991 Mazda 323 f
Araç Renk ve Tip
Kırmızı HB
Veli bugün de açıklarmış bu sabah gittim değiştirdiler pompayı çok şükür senin de söyledigim gibi şuan için memnunum..ilgilendiğin için ayrıca teşekkür ederim.

Araç Markası
1990 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
arkadaşlar yakın zamanda 90 model 323 sedan aracımın direksiyon sert diye bakıma sokturdum. hidrolik yağ kutusu değişti basınçlı hidrolik hortum değişti direksiyon kutusu bakıma gitti sorun yok denildi pompa izmire revizyona yollandı geldi ilk bi kaç gün idare ederdi ama şimdi yine sert ustalara göstendim bişey yok diyolar aynı model başka mazdayı sündüm direksiyon on numara bana bi yardımcı olun ya ne yapmalıyım.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
arkadaşlar yakın zamanda 90 model 323 sedan aracımın direksiyon sert diye bakıma sokturdum. hidrolik yağ kutusu değişti basınçlı hidrolik hortum değişti direksiyon kutusu bakıma gitti sorun yok denildi pompa izmire revizyona yollandı geldi ilk bi kaç gün idare ederdi ama şimdi yine sert ustalara göstendim bişey yok diyolar aynı model başka mazdayı sündüm direksiyon on numara bana bi yardımcı olun ya ne yapmalıyım.
Mesajının taşındığı bu konuyu incelemekte fayda var.

Üst Alt