Mazda 626 GF (1997-02) Direksiyon Pompası (Direksiyon Power'ı) Sorunu

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Araç Markası
Mazda 626 GW 98
Araç Renk ve Tip
Kırmızılı-STW
Merhaba Dostlar :)

Kırmızılı'nın direksiyon pompasında (kimisi direksiyon power'ı da diyor) sorun oldugunu düşünüyorum. Aşagıdaki sorunların temelinde de bu sorunun oldugu kuvvetle ihtimal.

Yaşanılan sorunlar;
1- Yag azaldıysa ciddi şekilde direksiyonda titreme oluyor, yag biraz az ise hafif saga cekme oluyor. Yag tam dolu oldugunda cekmede gidiyor, düzeliyor.
2- İlk çalışmada Hidrolik cok sert oluyor sonrasında ve uzun yolda sorun yok.
3- Yag sızıntısı, yag tüketimini arttırıyor.

IMG_6507.JPG

Direksiyon pompasının dibinden yag sızıntısı başladı, ben bunu hortum ve kelepçeden sanmıştım düzelttim ama sorun dipteki kısımda. Oring-conta olabilir o parçanın altında, söküp detaylı bi inceleyecek vaktim olmadı.

Konu hakkında tecrübesi ve fikri olan Forumdaşların yardım ve tavsiyesini bekliyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yağ kaçağının önüne geçilmesi gerekiyor, sonrasında bu sorunlar ortadan kalkıyor mu kalkmıyor mu (ki yağ tamken sorun yok demişsin) ona göre ilerlemek gerekiyor... Senin işaretlemiş olduğun yerden kaçırma ihtimali yüksek ama ters köşe yaparak, benim işaretlediğim yerden de kaçırma ihtimali var. Oraya sonradan kelepçe takılmış çünkü. Kolay gelsin. :)

6565656.JPG

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Bizim GE kasalarda hortumun pompaya oturduğu dip kısımda oring var. O oringten kaynaklı yağ kaçağı oring değiştirilerek çözülebilir. Ben birkaç ay içerisinde 3 defa değiştirdim ve hala çok az terleme gibi durum devam ediyor. Yağ eksilme olmadığından ve kaliteli parça takacağım için aklımın bir köşesinde duruyor. Sanırım sizin probleminiz de bu şekilde çözülebilir. Yanınızda yağ bulundurmayı unutmayın.

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Araç Markası
Mazda 626 GW 98
Araç Renk ve Tip
Kırmızılı-STW
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Sonradan kelepçeyi ben taktım Abi, sorunun kelepçe-hortum kısmından oldugunu ön görerek. kelepçe hortum kısmından sızıntı yok.
Kırmızı okun ucu, tam o dip kısımdan kaçırıyolar. 6 köşe yıldız vidanın sıktıgı kısım var altında, büyük ihtimal altında oring var, milimlik hafif oynama oluyor. Calışma esnasında sanıyorumki basıncı yiyince milimlik boşlukta olsa sızma yapıyor. Hava bile alıyor olabilir.

Daha öncesinde motor altına karton koyup damlama testi yaptım. 8-9 saat sonunda hiç motor yagı gözlemlemezken, direksiyon yagının 5-6 damla kadar karton üzerine damladıgını gözlemledim.

Bu sızıntıyı düzeltmek hidrolik direksiyon sertligini etkiler mi bu kısım hakkında ise hiç bir fikrim yok şuan.

Yağ kaçağının önüne geçilmesi gerekiyor, sonrasında bu sorunlar ortadan kalkıyor mu kalkmıyor mu (ki yağ tamken sorun yok demişsin) ona göre ilerlemek gerekiyor... Senin işaretlemiş olduğun yerden kaçırma ihtimali yüksek ama ters köşe yaparak, benim işaretlediğim yerden de kaçırma ihtimali var. Oraya sonradan kelepçe takılmış çünkü. Kolay gelsin. :)

Ekli dosyayı görüntüle 26834

Yaşa! Bende zaten o hortumun dibindeki parçanın altında oring oldugunu ve bunun zarar gördügünden sızma oldugunu ve hava aldıgını, kısmi sorunların o yüzden oldugunu tahmin etmiştim.

Oradaki tek baglantı o 6 köşe yıldız vidaysa gerçekten sızıntı olması dogal gibi, çift olması daha mukavemetli kılardı bu parçayı.
Takım taklavat, yag, su eksiksiz gezerim hep aracımda.

GE ile farklı mı direksiyon pompası?

Teşekkür ederim.

Bizim GE kasalarda hortumun pompaya oturduğu dip kısımda oring var. O oringten kaynaklı yağ kaçağı oring değiştirilerek çözülebilir. Ben birkaç ay içerisinde 3 defa değiştirdim ve hala çok az terleme gibi durum devam ediyor. Yağ eksilme olmadığından ve kaliteli parça takacağım için aklımın bir köşesinde duruyor. Sanırım sizin probleminiz de bu şekilde çözülebilir. Yanınızda yağ bulundurmayı unutmayın.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bildiğim kadarıyla farklı pompa değil, GF kasada detaylı inceleme fırsatım olmadı, daha doğrusu genel bakımdan geçtiği için dikkatimi çeken kaçak veya terleme olmamıştı.

Mukavemetli olması için çift olması iyidir demişsin ama oraları sökecek olursan o tek vidanın nasıl bir işlevinin olduğunu göreceksin zaten. :) Söktüğün yerde Can'ın ve senin bahsetmiş olduğun gibi oring var ve Japon yaparken sağlam yapıyor.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Yaşa! Bende zaten o hortumun dibindeki parçanın altında oring oldugunu ve bunun zarar gördügünden sızma oldugunu ve hava aldıgını, kısmi sorunların o yüzden oldugunu tahmin etmiştim.

Oradaki tek baglantı o 6 köşe yıldız vidaysa gerçekten sızıntı olması dogal gibi, çift olması daha mukavemetli kılardı bu parçayı.
Takım taklavat, yag, su eksiksiz gezerim hep aracımda.

GE ile farklı mı direksiyon pompası?

Teşekkür ederim.
Bizimkinde çift vida var. Sizinkiyle pompa farklı olmayabilir ama bağlantısı farklı. Muhtemelen o tek alyanı sökerseniz altındaki oringi görürsünüz. Sanıyorum ki oring ezilmiştir.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Sadece oring servisten temin edilebilir. Piyasadaki oringlerin ölçüsünü uydurmak sıkıntı olabilir bilginize. Çünkü çok milimetrik geçiyor orası. Sızıntıyı giderip sorunların düzelip düzelmediğini gözlemleyin.

uğur1806

Sessiz
Araç Markası
2000 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Station Wagon
Merhabalar forma bugün üye oldum aradan baya bir zaman geçmiş ama yinede başıma geleni anlatayım belki birileri faydalanır.Benim 626 nın aynı yerinde sızıntı vardı daha doğrusu resmen akıyordu . oring contası deforme olmuş bende contayı söktüm mahallemizdeki hırdavatcıya gittim bazı su bataryası ve flexlerde aynı contadan oluyor kaliteside fena değil aradan 3 ay geçti gram sızıntı yok ben böyle çözdüm :)

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Araç Markası
Mazda 626 GW 98
Araç Renk ve Tip
Kırmızılı-STW
Direksiyon power'ı değişmesi gerekiyormuş. 350-400 lira sıkışmış velhasılı.

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Araç Markası
Mazda 626 GW 98
Araç Renk ve Tip
Kırmızılı-STW
evet çıkma, sıfır yan sanayi ne mümkün o fiyata. Tamirinin verimi ne kadar olur oda soru işareti. sonuç: bu işler sıkıcı :)

350-400 lira çıkma fiyatıdır herhalde?

Çıkma yerine tamir edilmesini tavsiye ederim

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
evet çıkma, sıfır yan sanayi ne mümkün o fiyata. Tamirinin verimi ne kadar olur oda soru işareti. sonuç: bu işler sıkıcı :)

350-400 lira çıkma fiyatıdır herhalde?

Çıkma yerine tamir edilmesini tavsiye ederim
Çıkmasının başkasında incelmiş sizde kopmayacağı ne malum?

Tamirde sorun olacağını sanmıyorum. Benim araçtada pompa 30 bin km civarı önce tamir edilmiş, bir sorun yok şuan.

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Araç Markası
Mazda 626 GW 98
Araç Renk ve Tip
Kırmızılı-STW

RGM

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
@By_Nisay şöyle bir ürün buldum, oring ve conta bakımından sonra kullanılabilir, Liki Moli ürünleri bu konuda başarılı.

Liqui Moly Servo Direksiyon Yağı Kaybı Durdurma 35ml 1099 - n11.com

Ekli dosyayı görüntüle 33034
Abi benimde bahsettiginiz yerden kaçak vardı. doğaçlama yaparak O yıldız alyanı iyice sıktım. Baya döndü boşluk varmış. Sonra bu dediğin katkıdan koydum. 3 hafta falan oluyor. Ara sıra kontrol ediyorum sızıntı yada terleme yok şimdilik.

Üst Alt