Mazda 3 BL (2009-13) Direksiyon Kutusu Boşluk Ayar Vidası

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Merhaba arkadaşlar.

Bir süredir hayalet sesim var. Nerede yaptığı belli olmayan, nereden geldiği çözülmeyen. Her zaman yapmadığı için de bulamadığım :)
Hatta 5-6 ay önce; bir ay içinde üç kere kontrole rot-balansçıya girdiğimde abi ses geldiğine emin misin diyip gülmüştü. O günden beri bıraktım dinlemeyi.
Ses boşluk sesi. Amortisörden mi, rottan mı rot kolundan mı, rotilden mi derken bir türlü bulamadığım sesi geçen gün araç çalışmıyorken direksiyonu sağa sola sert şekilde salladığımda fark ettim.
Ses yapacak tüm aksamları tek tek araç tekere basarken de tekerler havadaykende kontrol ettim. En sonunda rot kolu veya direksiyon kutusu ihtimaline indirgeyip tekrar rot-balansçıya gittim. Konuyu gören arkadaşlar biliyordur, yayların altına koyduğumuz lastiklerden sonra rot ayarı yaptıracaktım zaten. Emre sesi buldum dedim :) (Emre benim rot-balansçı)
Ön arka rot ayarı yapıldı tekrar kontrol etti aracı. Ses direksiyon kutusunda, rot veya rot kollarında bir şey yok dedi. (Sevinsem mi üzülsem mi bilemedim.)

O araca bakarken ben Honda da yaşadığım tecrübeyi de düşünerek, boşluk ayar vidasını aramaya başladım çizimlerde internette. Buldum da...

Parçanın görevi; dairesel olarak hareket eden direksiyon milin dişlisini, yatay eksende hareket eden direksiyon kutusu miline yataklık ederek arkasındaki yay ile birlikte baskı uygulayıp birbirine tam basmasını sağlamak. Honda da japonyadan getirtip değiştirip 10 dakikada bozuk yollardaki tıkırtıdan kurtulmuştum.

Şekilde 14 no lu kutunun içindeki takım.
5461260.jpg

WhatsApp Image 2018-11-05 at 13.55.51.jpeg

Neyse Rot ayarını yaptıktan sonra Emre ben direksiyondan anlamam dedi, başka bir ustayı çağırdı o da baktı. Evet bir miktar lokurtu var dedi. Milin belli bir yerini, genelde düz giderken ki denk gelen yerini yediği için olur falan dedi. Ayar vidasını söyledim, evet oradan biraz alınır boşluk ama bu sefer de düz giderken rahatlar, direksiyon çevirdiğin zaman sıkar, oralarda ses yoktur zaten dedi. Sökülecek direksiyon, taşıyıcı traversle birlikte, mile bakılır ya mil değişir veya kaynakla doldurulup tornalanır, öyle yaparız dedi.

Tamam ayar vidasının fonksiyonunu biliyorum dedim, resmi göstererek anlattım. Dediğin gibi olsa direksiyonu biraz çevirdikten sonra sallayınca ses yapmaması lazım değil mi; direksiyonu tam sağ yap salla, tam sol yap salla ses yine var dedim. " O zaman dediğin gibi olma olasılığı yüksek, ayar milini sökeriz, yağlar az bişe boşluğunu alır sıkarız ama bunlarda travers engelliyor, erişilmiyor her halikarda sökülecek" dedi. Ne kadara çıkar dedim, 450-500 TL olur dedi.

Rot ayarı yapılırken araca gelip bakmadı da, aradan erişilip boşluk alınır mı bilmiyorum. Ben de fazla inceleyemedim o hengamede. Olaki erişilmiyorsa bile bir vidayı 10 derece sıkmak için fiyat çok değil mi? Tamam taşıyıcı tablayı fln sökecek ama yine de çok geldi bana. Direksiyon tamircisine sordum telefonla tanımadığım bir yer, oda dediğin gibiyse ayar vidasından kesilir ama sökmek gerekir dedi. O da 450 TL dedi. (İşin içine direksiyon kutusu girince piyasa bu sanırım.)

Direksiyon kutusunu bir sorunu kaçağı yokken kurcalatmak istemiyorum, revizyon sonrası daha beter olup kutu değişimine giden çok kişi okudum internette. Ama dişli çalışma şekli ile bu boşluk alınmazsa da yanal yüklerle daha fazla iş çıkaracak eninde sonunda. Bilgisi olan veya usta tavsiyesi olan var mıdır aramızda? En son gözü karartıp aracı forkliftle kaldırıp kendim sökeceğim bu gidişle :koptum:

Ayar vidasını çizimden tam seçemeyenler için; kırmızı ile yeri çizilmiş vida.

maxresdefault.jpg

Ekli dosyalar

• EQAAAgB9gOA-1920.jpg
    EQAAAgB9gOA-1920.jpg
    259.7 KB · Görüntüleme: 61
Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bana öyle geliyor ki bu işi ekiple birlikte siz yaparsınız... :)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bu biraz sıkıntılı yalnız, ekip yeterli olsa da alet edevat tam teşekküllü olmalı. Diğer taraftan da gerçekten fiyat yüksek duruyor yapılacak işe göre. Sıkmayla sonuç alınacağına emin misin? Honda'da getirtip değişmiştim demişsin, değişim maliyetli mi, zahmetli mi?

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bana öyle geliyor ki bu işi ekiple birlikte siz yaparsınız... :)

Abi iş ona doğru gidiyor zaten :)

Aks keçesini değiştirmiştim geçen sene, keçeyi kayık çaktılar. Alt kenarına bir çekiç daha vurduramadım ustaya. Bişe olmaz. Ya olmayacaksa vur bir tane daha düz dursun, simetri takıntım var belki. Belki hastayım elim ayağım titrer dedim. Bişe olmaz diye diye adam gene de öyle taktı aksı yerine. İşi bitirdim dediğinde ben de bişe olmaz dedim 20 lira eksik verdim.

Ertesi gün, forkliftle kaldırdık aracı; aks keçesi ile aynı çapta bir boruyu dikine ikiye kesip aksı içine saracak şekilde altına dayayıp bir çekiç vurup düzelttim.

Bu kadarcık işçilikte bir çekiç bile vurmamak için resmen inatlaşan "usta"lar yüzünden bu kısımı da söktürmek istemiyorum. 1 yıl garantili direksiyon yapıyoruz diyenlerin kullanıcı yorumlarında o kadar çok şikayet ve 2-3 kere daha git gellerini okuduktan sonra...

O yüzden, parası da önemli değil bir yerde,
"İstanbul da şu usta var üşenmez ayarlar", "sökmeden ben şuraya yaptırmıştım", veya ne bileyim bunun gibi tecrübesi olan arkadaşlar varsa, yardımcı olabilirlerse sevinirim. Ses şuan belli belirsiz, çok nadir geliyor, düz yolda, hatta parke taşlı yolda bile gelmiyor. Ama ben orada bir sorun olduğunu bilerek araç kullanmayı sevmiyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu biraz sıkıntılı yalnız, ekip yeterli olsa da alet edevat tam teşekküllü olmalı. Diğer taraftan da gerçekten fiyat yüksek duruyor yapılacak işe göre. Sıkmayla sonuç alınacağına emin misin? Honda'da getirtip değişmiştim demişsin, değişim maliyetli mi, zahmetli mi?

Honda da bundan çok daha fazla boşluk vardı. Stabilize ve parke taşlı her yolda tıkırtı yapıyordu. O yüzden parçayı getirttim. Onda aracın altından traversin arasındaki boşluktan erişiliyordu vidaya, araç liftte iken değiştirdiler. Ondaki o kadar boşluk ve sese rağmen değişmesekte olur, aşınma çok az, çeyrek tur sıktık ses kesildi, geri verebilirsen parçayı takmayalım dediler. Yurtdışı siparişi ile getirttim servise zaten 3 haftada geldi sen yenisini tak diyip taktırdım.

Onda o kadar ses buradan çözüldüğü için bunda daha çok azken çözüleceğini düşünüyorum.

Son düzenleme:

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Çok acaip öneriler var. Aracı sat kurtul, ses gelirse müzik aç, 18 jant tak ses fln kalmaz... Kutuna git, komple revizyon yaptır kurtul :-D

Ödünç lifti olan var mı :-D
@kadir @Murat Yılmaz sizde çıkar mı, kıyıda köşede bi lift. Şemaları biraz daha incelersem 3 saatte söker, toplarım gibime geliyor :-D

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Konu ile ilgili bir bülten buldum.

Miata forumlarından birinde. Ortak paydada bunun gibi kesişen durumlarda faydalanmak için kullanabiliriz. Daha önce paylaşıldı mı bilmiyorum ama link vereyim; Technical Service Bulletins

Bülten bu direksiyon sistemini kullanan araçların tümü için geçerlidir denilmiş.
bultenn.jpg

bülten2.jpg

Translate çevirisini de ekleyeyim buraya;

Konu: Direksiyon Dönerken Direksiyon Dişlisi Gürültü ve / veya Titreşim
AÇIKLAMA
Direksiyon simidini döndürürken, bazı araçlar direksiyon dişlisinden olağan dışı bir ses ya da direksiyon simidinde hissedilir (titreşim, vurma, vb.).
SEBEB:
Direksiyon dişlisinin düzgün çalışmasını sağlamak için, raf ve pinyon dişlisi arasındaki bağlantı noktasına uygun ön yük uygulanacak şekilde tasarlanmıştır.
Bu tasarım bazen lastik-yol temas yüzeyinin, araç hızının ve direksiyon simidi çalışma hızının koşullarına bağlı olarak dişlilerin angajman noktasından bir geri tepme gürültüsüne izin verir.
Bu boşluk gürültüsü (titreşim) herhangi bir işlevsel arıza ile ilgili değildir.

KÜTLE ÜRETİM DEĞİŞİMİ
Seri üretim değişikliği planlanmamıştır.
ALINACAK EYLEM
Bu konuyla ilgili bir müşteri şikayeti ile karşılaştığınızda, bu gürültünün mekanizmasını açıklayın.
müşteriye ve onu bunun bir kalite kaygısı değil, bir işletme olduğuna ikna etme
direksiyon dişlisi sesi.
Direksiyon dişlisini yenisi ile değiştirmeyiniz, çünkü bu problemi çözmek için verimli olmayacaktır.

Teşhisi doğru yere koyduğuma sevinsem mi, olayı normal karşılayın müşteriyi de ikna edin diye bülten yayınlamalarına üzülsem mi bilemedim. Ama eskiden olmadığına eminim bunun. Destek yatağının arkasındaki yayın zamana bağlı olarak bir miktar gevşemesinden kaynaklı sorunu, bir yere kadar normal olarak tanımlamışlar. Benim yorumladığım türkçesi "Ya vidayı sıkmak için attığın taş ürküteceğiniz kurbağaya değmeyecek, boş verin" :koptum::koptum::koptum:

Neyse en azından sanayidekilerin dediği "Aybiea bundan bişi olmas bin böyle gitsin yeaa" sözünün; Mazda tarafından onaylanmış olması ile acil bir durum olmadığına ikna olsam da, elime geçecek fırsatta ilgili yeri söküp; boşluğunu alıcam :koptum::koptum::koptum:

@kadir bak ses Mazda onaylı çıktı :komik::komik:

Son düzenleme:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Konu ile ilgili bir bülten buldum.

Miata forumlarından birinde. Ortak paydada bunun gibi kesişen durumlarda faydalanmak için kullanabiliriz. Daha önce paylaşıldı mı bilmiyorum ama link vereyim; Technical Service Bulletins

Bülten bu direksiyon sistemini kullanan araçların tümü için geçerlidir denilmiş.
Ekli dosyayı görüntüle 39668
Ekli dosyayı görüntüle 39670

Translate çevirisini de ekleyeyim buraya;

Konu: Direksiyon Dönerken Direksiyon Dişlisi Gürültü ve / veya Titreşim
AÇIKLAMA
Direksiyon simidini döndürürken, bazı araçlar direksiyon dişlisinden olağan dışı bir ses ya da direksiyon simidinde hissedilir (titreşim, vurma, vb.).
SEBEB:
Direksiyon dişlisinin düzgün çalışmasını sağlamak için, raf ve pinyon dişlisi arasındaki bağlantı noktasına uygun ön yük uygulanacak şekilde tasarlanmıştır.
Bu tasarım bazen lastik-yol temas yüzeyinin, araç hızının ve direksiyon simidi çalışma hızının koşullarına bağlı olarak dişlilerin angajman noktasından bir geri tepme gürültüsüne izin verir.
Bu boşluk gürültüsü (titreşim) herhangi bir işlevsel arıza ile ilgili değildir.

KÜTLE ÜRETİM DEĞİŞİMİ
Seri üretim değişikliği planlanmamıştır.
ALINACAK EYLEM
Bu konuyla ilgili bir müşteri şikayeti ile karşılaştığınızda, bu gürültünün mekanizmasını açıklayın.
müşteriye ve onu bunun bir kalite kaygısı değil, bir işletme olduğuna ikna etme
direksiyon dişlisi sesi.
Direksiyon dişlisini yenisi ile değiştirmeyiniz, çünkü bu problemi çözmek için verimli olmayacaktır.

Teşhisi doğru yere koyduğuma sevinsem mi, olayı normal karşılayın müşteriyi de ikna edin diye bülten yayınlamalarına üzülsem mi bilemedim. Ama eskiden olmadığına eminim bunun. Destek yatağının arkasındaki yayın zamana bağlı olarak bir miktar gevşemesinden kaynaklı sorunu, bir yere kadar normal olarak tanımlamışlar. Benim yorumladığım türkçesi "Ya vidayı sıkmak için attığın taş ürküteceğiniz kurbağaya değmeyecek, boş verin" :koptum::koptum::koptum:

Neyse en azından sanayidekilerin dediği "Aybiea bundan bişi olmas bin böyle gitsin yeaa" sözünün; Mazda tarafından onaylanmış olması ile acil bir durum olmadığına ikna olsam da, elime geçecek fırsatta ilgili yeri söküp; boşluğunu alıcam :koptum::koptum::koptum:

@kadir bak ses Mazda onaylı çıktı :komik::komik:
Eline sağlık ;)

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Son bir haftadır ses birden sıçrama yaparak arttı. Kasislerde ön tekerin çift olarak girip çıktığı anlarda sorun yok, ama özellikle sol tarafın dengesiz vibrasyonlarında, parke taşlı yollarda lıkır lıkır ötmeye başladı. Bir kaç yere daha telefonla sordum; genel kanı olabildiğince direksiyonu söktürme, düzen tutmayıp daha çok sıkıntı yaşama ihtimalin var şeklinde. Sökmeyi ayrı yapan, direksiyoncuya gönderenler de çok içime sinmedi. Sorun yaşadığımda topu birbirine atma olasılığı yüksek diye düşünerek anadolu ve avrupa yakasında şubesi olan, diğer forumlarda da olumsuz yorumuna denk gelmediğim bir direksiyon tamircisi ile görüştüm. Hatta sözleşip gün bile aldım. Cuma günü işten izin alıp gidecektim. Yaptığı işe bir yıl garanti veriyor.

Dün başka bir alt takımcıya daha göstereyim o da direksiyon derse yapacak bir şey yok dedim. Ama bu arada ses artık asfalt yamalarından geçerken bile var, o derece oldu. Girdik kanala... Salladılar kastılar vs derken ses gelmeye başladı; iki kişi dinliyor aracı. "Abi ya rot kolu ya direksiyon kutusu gibi bakalım iyice dedi" biri. Aracın altındaki "dur, rot ayar kontra vidası gevşek" dedi! Vidayı sıktı, iki kişi salladık aracı ses kesildi. Tura çıktık ses hakikaten yok. Aracı durdurdu, kontağı kapattı sağ sol yapmaya başladı lık lık var bir ses. Bu sesle başladı benim takıntım dedim. "Abi bazılarında bu ses olur, bunu biraz azaltabilirsin ama kesemezsin, azaltayım derken de vidayı fazla sıkarlar direksiyon sertleşir" dedi. (ayar vidasını kast ediyor.) Araç çalışırken sert sağ sol yaptığında ses çok daha az. Dükkana geri döndük, usta "vidayı sıkarken rot ayarı kaymıştır" dedi, yeniden rot ayarı yaptırdık. Ustayla konuşuyoruz bu arada, "kendi kendine gevşemesi çok zor ihtimal, rot ayarı yapılırken sıkılmamış gibi, en son ne zaman rota girdin" diyince... Yayların altına lastik koyup, amortisör bilyalarını değiştirdikten sonra rot ayarı yaptırdım, hatta direksiyon kutusunu revizyon yap veya böyle bin diye orada da söylediler dedim. Güldü, "abi borcun 50 TL, tanıyorsan git; 600 TL verdim yaptırdım direksiyonu de bakalım ne diyecekler" dedi.

Beraber gittiğimiz arkadaş konudan ve olaydan habersizdi, gittiğimizde öğrendi. Dönüşte giderken olan ses şimdi yok hakkikaten dedi.
Kadir' i zaten olaya taktığımdan beri taciz ediyorum, olayı anlattıktan sonra; @kadir dedim akşam gidince bin araca kontak kapalıyken direksiyonu sert şekilde sağ sol yap; ses var mı yok mu.. Normalde onun sesle alakalı bir şikayeti yok çünkü. Akşam aradı, "la bunda da ses varmış" dedi, heh işte bu ses bültendeki ses dedim. Senin arabanda ses varmış bak öğrenmiş oldun dedim. Akşam akşam sinir ettim kapattım telefonu :koptum::koptum:

Kendi aracında deneyip durumu yazmak isteyen arkadaşlar için de söylemiş olayım. Özellikle araç çalışmıyor, kontak kilidi açık konumda iken; direksiyonu seri şekilde 10cmlik sağ sol çevirdiğinizde gelen bir ses. Sağa 10cm çevirdiniz, geri sola çevirme anında "lık" sesi geliyor. Durup tersine çevirme anlarında, aracın solundan, direksiyon milinin altından gelen bir ses.

@kadir rahatlayabilirsin. Uğraşmayacağım artık. Ama olurda lift getirirsen bir yerden 5 derece sıkıp ne kadar azaldığını görmek isterim o ayrı :koptum:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Son bir haftadır ses birden sıçrama yaparak arttı. Kasislerde ön tekerin çift olarak girip çıktığı anlarda sorun yok, ama özellikle sol tarafın dengesiz vibrasyonlarında, parke taşlı yollarda lıkır lıkır ötmeye başladı. Bir kaç yere daha telefonla sordum; genel kanı olabildiğince direksiyonu söktürme, düzen tutmayıp daha çok sıkıntı yaşama ihtimalin var şeklinde. Sökmeyi ayrı yapan, direksiyoncuya gönderenler de çok içime sinmedi. Sorun yaşadığımda topu birbirine atma olasılığı yüksek diye düşünerek anadolu ve avrupa yakasında şubesi olan, diğer forumlarda da olumsuz yorumuna denk gelmediğim bir direksiyon tamircisi ile görüştüm. Hatta sözleşip gün bile aldım. Cuma günü işten izin alıp gidecektim. Yaptığı işe bir yıl garanti veriyor.

Dün başka bir alt takımcıya daha göstereyim o da direksiyon derse yapacak bir şey yok dedim. Ama bu arada ses artık asfalt yamalarından geçerken bile var, o derece oldu. Girdik kanala... Salladılar kastılar vs derken ses gelmeye başladı; iki kişi dinliyor aracı. "Abi ya rot kolu ya direksiyon kutusu gibi bakalım iyice dedi" biri. Aracın altındaki "dur, rot ayar kontra vidası gevşek" dedi! Vidayı sıktı, iki kişi salladık aracı ses kesildi. Tura çıktık ses hakikaten yok. Aracı durdurdu, kontağı kapattı sağ sol yapmaya başladı lık lık var bir ses. Bu sesle başladı benim takıntım dedim. "Abi bazılarında bu ses olur, bunu biraz azaltabilirsin ama kesemezsin, azaltayım derken de vidayı fazla sıkarlar direksiyon sertleşir" dedi. (ayar vidasını kast ediyor.) Araç çalışırken sert sağ sol yaptığında ses çok daha az. Dükkana geri döndük, usta "vidayı sıkarken rot ayarı kaymıştır" dedi, yeniden rot ayarı yaptırdık. Ustayla konuşuyoruz bu arada, "kendi kendine gevşemesi çok zor ihtimal, rot ayarı yapılırken sıkılmamış gibi, en son ne zaman rota girdin" diyince... Yayların altına lastik koyup, amortisör bilyalarını değiştirdikten sonra rot ayarı yaptırdım, hatta direksiyon kutusunu revizyon yap veya böyle bin diye orada da söylediler dedim. Güldü, "abi borcun 50 TL, tanıyorsan git; 600 TL verdim yaptırdım direksiyonu de bakalım ne diyecekler" dedi.

Beraber gittiğimiz arkadaş konudan ve olaydan habersizdi, gittiğimizde öğrendi. Dönüşte giderken olan ses şimdi yok hakkikaten dedi.
Kadir' i zaten olaya taktığımdan beri taciz ediyorum, olayı anlattıktan sonra; @kadir dedim akşam gidince bin araca kontak kapalıyken direksiyonu sert şekilde sağ sol yap; ses var mı yok mu.. Normalde onun sesle alakalı bir şikayeti yok çünkü. Akşam aradı, "la bunda da ses varmış" dedi, heh işte bu ses bültendeki ses dedim. Senin arabanda ses varmış bak öğrenmiş oldun dedim. Akşam akşam sinir ettim kapattım telefonu :koptum::koptum:

Kendi aracında deneyip durumu yazmak isteyen arkadaşlar için de söylemiş olayım. Özellikle araç çalışmıyor, kontak kilidi açık konumda iken; direksiyonu seri şekilde 10cmlik sağ sol çevirdiğinizde gelen bir ses. Sağa 10cm çevirdiniz, geri sola çevirme anında "lık" sesi geliyor. Durup tersine çevirme anlarında, aracın solundan, direksiyon milinin altından gelen bir ses.

@kadir rahatlayabilirsin. Uğraşmayacağım artık. Ama olurda lift getirirsen bir yerden 5 derece sıkıp ne kadar azaldığını görmek isterim o ayrı :koptum:
Mazdaya güven normal diyorsa normaldır ama sen anormalsin onada yapacak bişey yok ;)

Lık sesi harici bi ses var artık yaza doğru bakacam ona.

Tam turlarda çıkan bi ses tık tık diye.

Sendeki bilyaları takmadan önce tak tak tı , taktık tık tık oldu :)

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Sıkılmayan vida nelere sebep olacakmış az kalsın... :)

Abi sorma... Bir de yılardır rot ayarını yaptırdığım, yaz kış lastiğini değiştirdiğim yer. Rica minnet çalışır, mıy mıy iş yapar ama yaptığı yerde sorun yaşamadığım hatırına gidiyordum. Tekrar gözden geçireceğim artık.

Mazdaya güven normal diyorsa normaldır ama sen anormalsin onada yapacak bişey yok ;)

Lık sesi harici bi ses var artık yaza doğru bakacam ona.

Tam turlarda çıkan bi ses tık tık diye.

Sendeki bilyaları takmadan önce tak tak tı , taktık tık tık oldu :)

Ben dedim sana 100K görmüş amortisör bilyası, sökene kadar tık yok, söker takarsın tık derse yakarım ben onu :koptum:
O yüzden yenileri alıp taktım, ama senin bilyalar daha kötü olduğu için benden çıkanları senin aracına taktık. Çok rahatsız etmiyorsa bu kışı çıkar, yaza doğru alırsın bilya+takoz, söker takarız yine :koptum:

Ben aşırı takıntılıyım, anormal de olabilirim, sabahları parke taşlı yolda teybi kapatıp arabayı dinliyorum. :)
Bir şey; ne olduğunun önemi yok, normal çalışması dışında bir şekilde çalışıyorsa söküp düzeltme takıntım var. Bu sabah bebek arabasının tekerleklerini söktüm getirdim iş yerine :komik:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Abi sorma... Bir de yılardır rot ayarını yaptırdığım, yaz kış lastiğini değiştirdiğim yer. Rica minnet çalışır, mıy mıy iş yapar ama yaptığı yerde sorun yaşamadığım hatırına gidiyordum. Tekrar gözden geçireceğim artık.

Ben dedim sana 100K görmüş amortisör bilyası, sökene kadar tık yok, söker takarsın tık derse yakarım ben onu :koptum:
O yüzden yenileri alıp taktım, ama senin bilyalar daha kötü olduğu için benden çıkanları senin aracına taktık. Çok rahatsız etmiyorsa bu kışı çıkar, yaza doğru alırsın bilya+takoz, söker takarız yine :koptum:

Ben aşırı takıntılıyım, anormal de olabilirim, sabahları parke taşlı yolda teybi kapatıp arabayı dinliyorum. :)
Bir şey; ne olduğunun önemi yok, normal çalışması dışında bir şekilde çalışıyorsa söküp düzeltme takıntım var. Bu sabah bebek arabasının tekerleklerini söktüm getirdim iş yerine :komik:

Kış lastiği geçişine daha var :p:p

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Kış lastiği geçişine daha var :p:p

10 güne kadar taktırırım ben :)

Ticariler için 1 Aralıkta başlıyor uygulama. 1 Aralık sabahı hava 15 derece de olsa, denetim ve ceza yazmaya başlarlar, malum... :D
Şirketteki araçları şimdiden başladım göndermeye lastikçiye.

Üst Alt