Digital Saatin Rengini Değiştirme

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
@mustafayk’ın beyaz led takıntısı hepinizin malumu, cam/klima tuşları, kadran Işık’ları, tavan, torpido lambası vs kısacası her bir ışığın beyaz olmasını istiyor ve bunları uygun ölçüdeki beyaz LED’ler veya mantar LED’ler ile değişiyoruz. Ama aracın digital saati yeşil, tabi bunun herhangi bir ampulu yok. Ama paşam onu da beyaz istiyor.
6399C7EB-246A-4647-9C6F-5FC2AD3C9773.jpeg

Haliyle uygun beyaz planlı bir saat ile değişmeden bunun mümkün olmayacağını söyledim. Yaparız kanka yaparız kanka dedi :) peki gerçekten yapabilir miydik?
Bilimsel araştırmalarım neticesinde bunun mümkün olabileceğini farkettim. O anki ruh halim
1209C634-DF11-41A9-8C18-599B7EC36EB9.jpeg

Araştırmalarım neticesinde yeşil ışığın kırımızı içerisinde süzüldüğünde beyaz yansıma yaptığını farkettim, ve kırmızı jelatin kağıdı alarak test ettim
544047CB-C77F-4AD6-9687-73E9A343AE6A.jpeg

1419D38D-7515-488F-BE72-BFCB18829EA2.jpeg

Üsteki resimde iki kat yaptığım jelatin kağıdını dıştan saate tuttum ve rengin beyaz olarak yansıdığını yani bilimin yanılmadığını gördüm ve sabah saati sökerek montaja geçtim
1B6499C5-9B6D-4F63-A85C-79C083BDE8AF.jpeg
A291BF9C-4E2E-40CF-9953-9D8D6B7466A2.jpeg

Montaj bitti ve 2 liraya (ki bu malzeme ile Türkiye’deki tüm maximaları yapabilirim) mutlu sona ulaştık. Aranızda Mustafa gibi takıntılı olanlar olabilir diye paylaşayım dedim :)
2 lira verseler bu kdr yazı yazmazdım, Mustafa bunlar hep senin yüzünden
Mesaj otomatik birleştirildi:

Farklı renklerde jelatin kağıdı kullanarak farklı renkler elde edilebileceğini de not edelim

Son düzenleme:

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
@mustafayk bi kuzu çevirirsin artık, bak adamın senin yüzünden saçları ağardı :D:D
Ben ona deve çevirecm abi :p

Forumda böyle sağduyulu insanların olması beni duygulandırıyor :)
Ne kadar ayıp

@mustafayk’ın beyaz led takıntısı hepinizin malumu, cam/klima tuşları, kadran Işık’ları, tavan, torpido lambası vs kısacası her bir ışığın beyaz olmasını istiyor ve bunları uygun ölçüdeki beyaz LED’ler veya mantar LED’ler ile değişiyoruz. Ama aracın digital saati yeşil, tabi bunun herhangi bir ampulu yok. Ama paşam onu da beyaz istiyor.Ekli dosyayı görüntüle 45998

Haliyle uygun beyaz planlı bir saat ile değişmeden bunun mümkün olmayacağını söyledim. Yaparız kanka yaparız kanka dedi :) peki gerçekten yapabilir miydik?
Bilimsel araştırmalarım neticesinde bunun mümkün olabileceğini farkettim. O anki ruh halim
Ekli dosyayı görüntüle 45999
Araştırmalarım neticesinde yeşil ışığın kırımızı içerisinde süzüldüğünde beyaz yansıma yaptığını farkettim, ve kırmızı jelatin kağıdı alarak test ettim
Ekli dosyayı görüntüle 46000
Ekli dosyayı görüntüle 46001
Üsteki resimde iki kat yaptığım jelatin kağıdını dıştan saate tuttum ve rengin beyaz olarak yansıdığını yani bilimin yanılmadığını gördüm ve sabah saati sökerek montaja geçtim
Ekli dosyayı görüntüle 46002Ekli dosyayı görüntüle 46003
Montaj bitti ve 2 liraya (ki bu malzeme ile Türkiye’deki tüm maximaları yapabilirim) mutlu sona ulaştık. Aranızda Mustafa gibi takıntılı olanlar olabilir diye paylaşayım dedim :)
2 lira verseler bu kdr yazı yazmazdım, Mustafa bunlar hep senin yüzünden

Farklı renklerde jelatin kağıdı kullanarak farklı renkler elde edilebileceğini de not edelim
Bi cugarayı daha hakettin hadi iyisin

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Eline sağlık @Erçay. Çok güzel çözüm olmuş. Tebrik ederim. :harika:
Jelatini neresinden yapıştırdın ekrana orayı atlamış olabilir misin acaba? Bir de jelatinden sonra ışığın şiddeti azaldı mı merak ettim?
Bir de benim de arkamda sen gibi ekürim olsun Renö'ya bile binerim. Kafasındaki tilkilere rağmen @mustafayk 'nın neden hala aracını değiştirmediği belli. :p

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Jelatinin yapışkınlı versiyonları var o şekilde alınırsa saatin dış camının içine yapıştırılabilir. Ben yapıştırmadım, dış camın içine koydum saat yerine koyunca zaten sıkıştırdı. Ekran Işığında bir azalma varsa da çok hissedilir bir durum değil. Henüz hava kararmadan çektiğim bir resim ekleyim. Gece görüntüsünü de atarım en kısa sürede.
D85AD92A-E811-4179-81D9-E336FD36B1FA.jpeg

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Jelatinin yapışkınlı versiyonları var o şekilde alınırsa saatin dış camının içine yapıştırılabilir. Ben yapıştırmadım, dış camın içine koydum saat yerine koyunca zaten sıkıştırdı. Ekran Işığında bir azalma varsa da çok hissedilir bir durum değil. Henüz hava kararmadan çektiğim bir resim ekleyim. Gece görüntüsünü de atarım en kısa sürede.
Ekli dosyayı görüntüle 46017
Sayem de popüler oldn kuşmmm

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Aradaki farkın anlaşılması adına saati yeşil olan arkadaşlar da resim atabilir, isim vermek istemiyorum baş harfi Mustafa

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Hani saat la :)

Üst Alt