Mazda 6 GH (2007-13) Deri Koltuk Bakımı

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
Deri bakımı ürünlerini tamamladık. Dayanamadım gece gece ufak bir deneme yaptım :D Küçük alanlarda bile bezin kirini görmeniz açısında fotoğrafladım. Yarın aydınlıkta sonucu paylaşırım kısmet olursa.

Ürünler:
http://urun.n11.com/ic-temizlik-ve-koruma/autoglym-leather-cleaner-deri-temizleyici-500ml-P123051071
http://urun.n11.com/ic-temizlik-ve-koruma/autoglym-deri-besleyici-500ml-P72379094
http://urun.n11.com/ic-temizlik-ve-...ri-koltuk-temizleme-sungeri-09c072-P110709000

Ekli dosyayı görüntüle 11571 Ekli dosyayı görüntüle 11572

Geçtiğimiz haftasonu İlk temizlik-bakımı yaptım. Kullandığımız ürünler yukarıda belirttiklerimin dışında birkaç mikrofiber bez ve traş fırçası :D
20161231_145836.jpg

Önce temizlik ürününü abartmadan sıktım ve köpürttüm. Kirlilik durumuna göre kullanılan fırça değişebilir. Tıraş fırçası biraz ufak ve yumuşak kaldı. Bir dahakine, çok sert olmayan bir elbise fırçası kullanmayı düşünüyorum nasip olursa.

20161231_145946.jpg

Nano sünger ile köpüğün daha etki etmesini ve kirin çözünmesini sağladım. Tüm işlem bitince, aslında bu süngerin çok elzem olmadığı kanaatine vardım. Çünkü sünger kullandıkça küçük parçalar bırakmaya ve dağılmaya başladı. Temizliğe katkısı aşıkar ama mikrofiber bezi de sık sık temizleyerek aynı sonucu alabiliriz.
20161231_150135.jpg

Temiz bir mikrofiber bezle köpüğü ve beraberinde kiri aldım. Sonrasında başka bir nemli bezle, durulamaya benzer mantıkla, deriyi tekrar sildim ki temizlik ürünü fazlası kalmasın. Nemli kalan yerleri de kuru ve temiz bir mikrofiber bezle sildim. Sonuç;

20161231_154100a.jpg

En son aşama, Deri bakım ürününün uygulanması. Ürünü elimle hafiften ovalayarak uyguladım. Aynı elimizi Kremler gibi. Zaten ürün de el kremlerine yakın. Kutu üzerinde, 48 saat sonrasında tam koruma gerçekleştireceği yazıyor. Ben de fazlalıkları silmeden, deri emsin diye beklemeye bıraktım.

20161231_162824a.jpg

İlk uyguladığımızda parlıyor ama birkaç gün bekleyince deri, bakım ürününü çekiyor ve temizlik sonrası mat görünüm tekrar oluşuyor.

Yalnız, bu işlemlerin sıcak bir havada yapılması çok daha etkili olacağı kanaatindeyim çünkü soğuk havada deri sertleşiyor. Ben kaloriferleri sonuna kadar açıp ısıtmaya çalıştım ama ne kadar da olsa yaz günü gibi olmadı. Tecrübeli üyelerimiz eksik-yanlış yaptığımız şeyleri düzeltsinler lütfen :) Hepimize keyifli sürüşler dilerim...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Paylaşım için teşekkürler hocam, azıcık acemilik olsa da, güzel bakım olmuş... :)

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Başka bir yerde okuğudum ve mantığıma yattığı gibi, temizleme ve bakımı aynı uygulamada yapan bu tür ürünler bana doğru gelmiyor. Çünkü bakım yapan maddeler deride kalmalı, temizlik yapan maddelerin arındırılması bana daha doğru geliyor. İkisi bir arada olunca bu mümkün değil. O yüzden ayrı ayrı ürünler kullanmayı tercih ettim.

camoka

Sessiz
Araç Markası
Honda Jazz
Araç Renk ve Tip
Beyaz
Bu seri M6'ların deri koltuklarında kendini salma oluyor mu, ya da hangi kilometrelerde başlar sizce?

süleyman46

Aktif
Araç Markası
159
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bu seri M6'ların deri koltuklarında kendini salma oluyor mu, ya da hangi kilometrelerde başlar sizce?
Bence kilometreden çok, bakım faktörü sonucu belirliyor. Mesela ben koktuklara güneş gelmemesine dikkat ederim, bakımını aksatmamaya çalışırım ama benim aracımın yarı km.de olan biri bunlara dikkat etmezse durum daha kötü olabilir.

Çok m6 ilanında özellikle derileri inceledim, Salma veya yıpranma görmedim diyebilirim. Hele ki fosurgen grubunun yere göğe sığmayan, bizimkilerle akran araçlarında derinin halini gördükçe arabama bir kez daha sarılasım geldi :) aşırı derecede güneşte bırakılmış ve bakımsız kalmışsa bu deriler yıpranır, o şartlara da hiçbir deri dayanamaz zaten.

Yalnız, koltuk minderinin soför kısmında, inip binerken yük binen yerde süngerler biraz kendini bırakması ve şekil bozukluğu oluyor. Bu da incelediğim hemen her araçta gözlemlediğim bir durum. Ayrıca direksiyonun derisi yıpranmaya daha müsait bence

camoka

Sessiz
Araç Markası
Honda Jazz
Araç Renk ve Tip
Beyaz
Bilgiler için teşekkürler Süleyman bey.
Deri direksiyonlardaki yıpranma kaçınılmaz bence, kullanıldıkça karakter kazanıyor demek ki direksiyon. Mesela benim Jazz'daki direksiyonun malzemesi o kadar dandik ki, 300.000 km sonunda bile yıpranmaz diye düşünüyorum, tabi görsellik sıfır o ayrı :p

Üst Alt