Mazda 3 BK (2003-09) Debriyaj Yukarıdan mı Kavrıyor?

Araç Markası
2008 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah - BK Sedan
İyi forumlar hepinize.

Aracımı yeni aldım sayılır, 2 ay oldu. Çok sık kullanmıyorum. Önceden kullandığım aracın debriyaj oldukça yumuşak ve kısaydı. Bu sebepten mi bilmiyorum ama sizin de görüşlerinizi almak istiyorum, sizce de BK kasa bu araçların debriyajı uzun ve bir tık sert mi yoksa gayet normal mi?

Ayrıca debriyajda bariz bir yukarıdan kavrama durumu söz konusu. Vites geçişlerinde gazı 3500 devir civarlarında sabitleyip ayağımı debriyajdan yavaşça çekiyorum. yukarı gelene kadar hiçbir şekilde devir azalmıyor. İyice yukarı gelince devir azalıyor ve motor şanzımana bağlanmış oluyor.

Baskı balatanın sağlığını test etmek için sıkça önerdiğiniz iki şeyi yaptım: Aracı yokuşta viteste bırakmak ve el freni çekikken aracı kaldırmak. İkisi testi de sorunsuz geçti. Acaba debriyajın yukarıdan kavraması da bu modelde doğal bir durum mu?

Araçta yeniyim, şoförlük olarak da pek tecrübeli sayılmam. Tecrübeli arkadaşlarımdan, büyüklerimden bu aracın debriyajını bana tanıtmasını istiyorum kısaca :D

Hepinize iyi günler, keyifli sürüşler diliyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Evet, debriyaj yukarıdan kavrıyor. Hatta bu durum Bl kasalarda elektrikli gaz teli sistemi (tel yok) olduğundan bazılarına sıkıntı olabiliyor. Testleri yaptığına göre, yakıt da normal değerlerde ise sadece bu duruma alışmak kalıyor.

Ayar yapılamadığı için şöyle çözüm geliştirildiği de vakidir. :D

Araç Markası
2008 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah - BK Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Evet, debriyaj yukarıdan kavrıyor. Hatta bu durum Bl kasalarda elektrikli gaz teli sistemi (tel yok) olduğundan bazılarına sıkıntı olabiliyor. Testleri yaptığına göre, yakıt da normal değerlerde ise sadece bu duruma alışmak kalıyor.

Ayar yapılamadığı için şöyle çözüm geliştirildiği de vakidir. :D
Peki BK kasalar için de böyle bir şey yapabilir miyiz? Ayrıca debriyajın çeşidi nedir? Mekanik (telli), hidrolik, elektronik...

Son düzenleme:

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Hidrolik sistem debriyajlar.
BL için ben de bir ayar mekanizması yaptım ama şöyle bir durum var, pedalın üstten boşluğunu bir aparat vs ile aldırıp pedalı aşağıda tuttuğunuzda sizin ayağınız pedala basılı gitmenizle bir farkı yok. Yani bilyaya hidrolik basılıyor ve bilya yük altında çalışıyor. Bilyanın ömrü ister istemez kısalacaktır. İşin sonunda olacak olan sadece bilya yüzünden şanzıman indirmek veya baskının sürekli yük altında kalmasından dolayı balatanın yeteri kadar sıkıştırılmamasından kaynaklı olarak aşınması. (Dizellerin torku yüksek olduğu için benzinlide ikinci durum daha az etken olabilir.)

Debriyaj baskı plakaları otomatik ayarlıdır. Balata eridikçe kalan boşluğu baskı plakasının mekanizması doldurur. Debriyaj balatası erimiş ve yeni de olsa 3 aşağı 5 yukarı aynı noktalarda kavrıyor debriyaj. Yeni debriyaj değiştirdiğim için bunu rahatlıkla söyleyebiliyorum. Sistem olarak ford grubunun pedal ve debriyaj üst merkezini kullandığımız için ayar mekanizması yok. Japon grubundaki gibi ayar mili olmadığı için pedalın ayar mekanizması hep yukarlarda kalıyor. Yaptığım düzeneğin testleri bitince konu olarak açacağım ben de.

Araç Markası
2008 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah - BK Sedan
Hidrolik sistem debriyajlar.
BL için ben de bir ayar mekanizması yaptım ama şöyle bir durum var, pedalın üstten boşluğunu bir aparat vs ile aldırıp pedalı aşağıda tuttuğunuzda sizin ayağınız pedala basılı gitmenizle bir farkı yok. Yani bilyaya hidrolik basılıyor ve bilya yük altında çalışıyor. Bilyanın ömrü ister istemez kısalacaktır. İşin sonunda olacak olan sadece bilya yüzünden şanzıman indirmek veya baskının sürekli yük altında kalmasından dolayı balatanın yeteri kadar sıkıştırılmamasından kaynaklı olarak aşınması. (Dizellerin torku yüksek olduğu için benzinlide ikinci durum daha az etken olabilir.)

Debriyaj baskı plakaları otomatik ayarlıdır. Balata eridikçe kalan boşluğu baskı plakasının mekanizması doldurur. Debriyaj balatası erimiş ve yeni de olsa 3 aşağı 5 yukarı aynı noktalarda kavrıyor debriyaj. Yeni debriyaj değiştirdiğim için bunu rahatlıkla söyleyebiliyorum. Sistem olarak ford grubunun pedal ve debriyaj üst merkezini kullandığımız için ayar mekanizması yok. Japon grubundaki gibi ayar mili olmadığı için pedalın ayar mekanizması hep yukarlarda kalıyor. Yaptığım düzeneğin testleri bitince konu olarak açacağım ben de.
Hocam; Domestos'un paylaştığı konuda bir kullanıcı, bu şekil debriyajı pedalını kısaltma işlemlerinin hidrolik sisteme zarar vereceğini söylemiş. Mantıklı görünüyor. Peki buna ne diyorsun?

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Hocam; Domestos'un paylaştığı konuda bir kullanıcı, bu şekil debriyajı pedalını kısaltma işlemlerinin hidrolik sisteme zarar vereceğini söylemiş. Mantıklı görünüyor. Peki buna ne diyorsun?

Veriyor zaten :)
Konuda iki uygulama vardı. Biri pedalı üstten baskılayıp aşağıda tutan ki bu uygulama sorun yaratacak olan. Diğeri alttan pedalın döşemeye yapışmadan durması, bi nevi takoz konması gibi. ikinci uygulamanın bi mahsuru yok ama çok gereği de yok. Çünkü pedala zaten istemedikten sonra döşemeye kadar basmayabilirsiniz.

Benim araçta bilya sorunum vardı, baskı balatam kaçırmadığı halde bilya ötmesinden dolayı şanzıman inecekti zaten. Şanzıman inmeden bir iki deneme yaptım, düşündüğüm gibi bilyaya zarar veriyor üstten mesafenin kısaltılması. Bilya zaten volanla birlikte sürekli dönüyor, ama pedala basılı değilken boşta dönüyor. Pedala ayak konduğu zaman veya üstten ayar mekanizması ile aşağıda tutulduğu zaman ön tarafından debriyaj baskısı, arka tarafından hidrolik baskısı ile sıkışarak dönmesine devam ediyor. Böyle olunca da bilya içerisindeki misketler dediğimiz parçalar yuva içinde sıkışarak dönüyor ve aşınma/boşluk artıyor.

Zamanla bilyada şıkırtı şeklinde ses oluşuyor, üzerine gidildiğinde uzun vadede misketler içerde dağılabiliyor.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bir noktaya vurgu yapayım...

Forumda bahsi geçen konu içerisinde, debriyaj boşluğu üstten alınmıyor diye biliyorum... Aparat; debriyajın basılıp vites değiştirip tekrar debriyaj bırakılırken kavrama noktasına kadar olan boşluğu alıyor... Yani, debriyaja basılınca kavrama noktasına kadar basılmış oluyor vites geçişi sonrası bahsi geçen "yukarıda kavrama" şeysi önlenmiş oluyor.

Bu sistemde; devamlı debriyaja basılıyor durumu olmuyor ki.

:rolleyes:

Ben yazana kadar @ibrasoft üstteki mesajında olaya açıklık getirdi, ellerine sağlık.

:)

Konuda iki uygulama vardı. Biri pedalı üstten baskılayıp aşağıda tutan ki bu uygulama sorun yaratacak olan. Diğeri alttan pedalın döşemeye yapışmadan durması, bi nevi takoz konması gibi. ikinci uygulamanın bi mahsuru yok ama çok gereği de yok. Çünkü pedala zaten istemedikten sonra döşemeye kadar basmayabilirsiniz.

* * *

Döşemeye kadar basmama işini ayarlamak, alışkanlık meselesi herkes yapamayabilir. Uğur (diğer konu sahibi) bu sebeple ve aracı kaldırırken yaşadığı sıkıntı için aparatı yapmıştı.

Araç Markası
2008 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah - BK Sedan
Veriyor zaten :)

Benim araçta bilya sorunum vardı, baskı balatam kaçırmadığı halde bilya ötmesinden dolayı şanzıman inecekti zaten. Şanzıman inmeden bir iki deneme yaptım, düşündüğüm gibi bilyaya zarar veriyor üstten mesafenin kısaltılması. Bilya zaten volanla birlikte sürekli dönüyor, ama pedala basılı değilken boşta dönüyor. Pedala ayak konduğu zaman veya üstten ayar mekanizması ile aşağıda tutulduğu zaman ön tarafından debriyaj baskısı, arka tarafından hidrolik baskısı ile sıkışarak dönmesine devam ediyor. Böyle olunca da bilya içerisindeki misketler dediğimiz parçalar yuva içinde sıkışarak dönüyor ve aşınma/boşluk artıyor.

Zamanla bilyada şıkırtı şeklinde ses oluşuyor, üzerine gidildiğinde uzun vadede misketler içerde dağılabiliyor.
Şimdi benim bir tık kafam karıştı gibi.. Anladığım kadarıyla debriyaj pedalını kısaltmanın bir tane zararlı bir tane de zararsız çözümü mevcut o konuda. Ancak hangisi hangisi anlayamadım. Zararlı ve zararsız çözüm yöntemini link olarak paylaşabilir misiniz?

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Şimdi benim bir tık kafam karıştı gibi.. Anladığım kadarıyla debriyaj pedalını kısaltmanın bir tane zararlı bir tane de zararsız çözümü mevcut o konuda. Ancak hangisi hangisi anlayamadım. Zararlı ve zararsız çözüm yöntemini link olarak paylaşabilir misiniz?
1- Uygulamanın biri metalin tabana uzanması ile pedalın tabana örnek veriyorum 2cm kala durmasıyla ilgili. Bunda bir zarar yok.

2- Diğeri pedalın üst kısmından bir metal ile bastırılarak aşağıda tutulması. Bu bilyanın bozulmasına ve balatanın erken bitmesine neden olacak olan uygulama.

Acele etmeyin isterseniz, ben ikinci uygulamayı yaptım. Bilyaya yük bindirmeyecek şekilde pedalın aşağıda durmasını ve çalışma aralığının kısa olduğu uygulamayı bir haftadır kullanıyorum. Bir hafta daha test edip; sorun olmadığından emin olduktan sonra konu olarak yapılışını ve görsellerini " Dizel İmpressive'm " konusu altında paylaşacağım.

Araç Markası
2008 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah - BK Sedan
1- Uygulamanın biri metalin tabana uzanması ile pedalın tabana örnek veriyorum 2cm kala durmasıyla ilgili. Bunda bir zarar yok.

2- Diğeri pedalın üst kısmından bir metal ile bastırılarak aşağıda tutulması. Bu bilyanın bozulmasına ve balatanın erken bitmesine neden olacak olan uygulama.

Acele etmeyin isterseniz, ben ikinci uygulamayı yaptım. Bilyaya yük bindirmeyecek şekilde pedalın aşağıda durmasını ve çalışma aralığının kısa olduğu uygulamayı bir haftadır kullanıyorum. Bir hafta daha test edip; sorun olmadığından emin olduktan sonra konu olarak yapılışını ve görsellerini " Dizel İmpressive'm " konusu altında paylaşacağım.

Şu an farkı anlamış bulunmaktayım. Açıklayıcı cevaplarınız için teşekkür ederim hocam. Konunuzu takibe aldım. Diğer yöntem hakkındaki tecrübelerinizi ve yorumlarınızı bekliyor olacağım.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bir numaralı seçenek işini görür.
Debriyaja basınca kavrama noktasında durur ve aradaki boşluk alınmış olur.

Daha yeniyseniz tavsiyem, bu tarz işlere meyletmeden ayağınızı mevcut duruma adapte etmek olur.

İyi şoför; aracı kaldırıp üç dört vites değişiminden sonra debriyaja adapte olandır. :islik:

Üst Alt