Mazda 323 BA (1994-98) Conta Yanık mı?

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    326 KB · Görüntüleme: 25

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Kalorifer peteği patlak mı yoksa tıkalı mı?

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Abi su akıyor torpidonun Altına 4-5 yer gezdim hepsi aynısını deri patak değişmesi lazım.
Daha önce denendi mi bilmiyorum ama belki deneyebilirsin, bir ihtimal işe yarar. Fakat müsait zamanda vaktinin bol olduğu bir zaman yapman lazım, kalorifer peteğini devre dışı bırakacaklar zaten, sen de sızıntı önleyici al bir tane kalitelisinden, kalorifer peteğinin giriş ve çıkışından hortum çek rahat çalışmak için, sızıntı önleyiciyi ve sıcak suyu kalorifer peteğine boşalt. Bir süre, belki birkaç gün beklesin, ardından su sökerek bir test et sızıntı var mı diye, eğer sızıntı yapmazsa kalorifer peteğini devreye alarak bir test et. Yine sızıntı yapmazsa kalorifer peteğine giden su hortumuna T boru takarak kullanıp gözlemleyebilirsin. Eğer işe yararsa kalorifer değiştirme maliyetinden kurtarır. Kış mevsiminde Petek iyi ısıtır mı ısıtmaz mı birşey diyemem ama.

Otomotivci

Rölanti
Araç Markası
1994 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
Abi su akıyor torpidonun Altına 4-5 yer gezdim hepsi aynısını deri patak değişmesi lazım.
ben anlamadım arabanın içindeki kalorifer peteğinin su damlatmasıyla araba nasıl hararet yükseltiyor ( bu arada araçta antfiriz var mı pislikten tıkanmış ve basınca dayanamış olabilir )

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Daha önce denendi mi bilmiyorum ama belki deneyebilirsin, bir ihtimal işe yarar. Fakat müsait zamanda vaktinin bol olduğu bir zaman yapman lazım, kalorifer peteğini devre dışı bırakacaklar zaten, sen de sızıntı önleyici al bir tane kalitelisinden, kalorifer peteğinin giriş ve çıkışından hortum çek rahat çalışmak için, sızıntı önleyiciyi ve sıcak suyu kalorifer peteğine boşalt. Bir süre, belki birkaç gün beklesin, ardından su sökerek bir test et sızıntı var mı diye, eğer sızıntı yapmazsa kalorifer peteğini devreye alarak bir test et. Yine sızıntı yapmazsa kalorifer peteğine giden su hortumuna T boru takarak kullanıp gözlemleyebilirsin. Eğer işe yararsa kalorifer değiştirme maliyetinden kurtarır. Kış mevsiminde Petek iyi ısıtır mı ısıtmaz mı birşey diyemem ama.
Çözüm için güzel yöntem fakat bi nokta önemli... Petek içine konulan zımbırtının, daha sonra soğutma sistemine bulaşmaması gerekiyor, Allah korusun, rölanti motoru arıza yapabilir...

Mazda 626 varken radyatör peteğinin deliğini tıkasın diye kullandığımda rölanti 1500 devirden aşağı düşmedi, rölanti motorunu söküp temizledik, radyatör devirdaim değişimi yaptık temiz su antifiriz koyduk ancak düzeldi... :)

Not; Fs 626 motoru gibi sıcak su rölanti motorundan geçmiyorsa bu motorda, söylediklerimi unut... :)

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Gece bırakmıştık abi arabayı sabaha kadar 2lt suyu boşaltmış. Zaten kışın ısıtmasında derdim vardı bazen çok iyi ısıtıyordu bazen de ılık yapıyordu. Kışa doğru arabayı değiştirmeye düşünüyorum alan kişiye külfet olmasın onu yaparak Bayram sonrası değiştiricem kısmetse. Bir usta ile anlaştım Petek antifiriz içinde 450e yaparım dedi ( Lantis kullanıcısıymış)
ben anlamadım arabanın içindeki kalorifer peteğinin su damlatmasıyla araba nasıl hararet yükseltiyor ( bu arada araçta antfiriz var mı pislikten tıkanmış ve basınca dayanamış olabilir )
aracım ilk sahibinden alınma hiç antifirizsiz kullanılmamış. 6 ayda bir değişimi yaptım. Kalorifer peteği su akıtınca radyatörde yeterli su kalmıyor bu sefer hararet yükseliyor ve fan hiç durmadan çalışıyor.
Çözüm için güzel yöntem fakat bi nokta önemli... Petek içine konulan zımbırtının, daha sonra soğutma sistemine bulaşmaması gerekiyor, Allah korusun, rölanti motoru arıza yapabilir...

Mazda 626 varken radyatör peteğinin deliğini tıkasın diye kullandığımda rölanti 1500 devirden aşağı düşmedi, rölanti motorunu söküp temizledik, radyatör devirdaim değişimi yaptık temiz su antifiriz koyduk ancak düzeldi... :)

Not; Fs 626 motoru gibi sıcak su rölanti motorundan geçmiyorsa bu motorda, söylediklerimi unut... :)
Rölanti motoruna giren bir tane su borusu var abi bu sıcak su mu başka bir şey mi bilmiyorum. Can abinin dediği mantıklı bir süre sonra yine başka yerden darbe açıcak veya dediğiniz gibi rölanti motoruna zarar verme ihtimali var :harika:
Mesaj otomatik birleştirildi:

Valla girek abi. Onlardan daha sağlam düzgün sökeriz. :D
200e anlaşalım abi :koptum:

Üst Alt