Mazda 3 BM Skyactiv City Brake, TPMS, DSC ve Arıza Lambası Kombosu

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Nazara geldik herhalde:) İlk defa bir Mazda aracımda arıza lambası yaktık, hatta trafikte kalıyordum neredeyse. Bugün sabah Atakule yokuşundaki kırmızı ışıkta bekliyordum. Yeşil yandı gaza bastım tak diye bir ses duyuldu, arıza lambasının yanında çarpışma önleyici, lastik basınç ve esp lambaları da aynı anda yandı. Araç çok nazlı şekilde hareket etti, devir 2000-2500 den yukarı çıkmıyor ancak araç da çok zor hareket ediyordu. Sağa yanaştım, motoru durdurup geri çalıştırdım. Arıza lambası yanık kaldı ancak diğerleri söndü. Araç normal bir şekilde hareket etti ve eve kadar da bir problem olmadı diyecekken aynı şeyleri siteye girerken de yaşadım:) Yine bir ses geldi, bu 3 lamba yanmaya başladı ve araç bir çeşit güvenli moda aldı kendisini, gaza basıyorsunuz devir 2000-2500 civarında oynuyor ancak 3-5 km hıza çıkabiliyorsunuz. Stop edip tekrar çalıştırdım ve devam edebildim.

Yabancı forumlarda bulabildiğim en yakın konu bu;

Major problem mazda3 2013 skyactiv went in ''limp mode'' - 2004 to 2016 Mazda 3 Forum and Mazdaspeed 3 Forums

Bir de şikayetvarda çözülüp çözülmediğini bilmediğim dizel Mazda 3'te benzer bir sorun var ama bu daha komplike gözüküyor.

Mazda Aracın Arızalarını Servis Çözemiyor.

Bahsettiğim lambalarda aşağıdaki şekilde yanıyor,

Bakım gelmişti zaten, hafta içi Asalet hocama uğrayıp gösterelim bakalım.

IMG_1012.JPG

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Geçmiş olsun, inşallah basit bir problemdir.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Mantıksal olarak düşünürsek; sistem veya sistemlerden birisinde arıza var devreye giremiyor ve araç kendisini korumaya alıyor diye aklıma geldi. Geçmiş olsun, sonucu bekliyoruz.

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Mazda'nın arıza lambası yakmasını kendime yediremeyip tüm gün onla uğraştım ve sonunda halloldu sanırım. Öğleden sonra aracı çıkardım ve 4-5 km sonra hızım 50-60 civarı iken tekrar tekliyor gibi olup tüm arıza lambalarını yaktı. Bu durumda güvenli moda alıp kesinlikle 2500 deviri geçmiyor araç. Uygun bir şekilde sağ tarafa yanaştım ve bizim ekranda bir bilgi var mı bakayım dedim. Maşallah
ölmüşsün ağlayanın yok uyarısı verdi :rolleyes:
IMG_1020.JPG

Tekrar kapatıp açtım motoru ve Motor Sistemi Arızası harici diğer uyarılar söndü. Bu arada rölantide düşüş vardı ve araç bariz titriyordu. Bu şekilde eve gittim ve emektar OBD cihazını aradım. Bir kaç saatlik aramadan sonra saklandığı yerden çıktı amma velakin bende artık Android cihaz yoktu:) Maalesef veri iletimindeki kısıtlardan dolayı Apple uyumlu değil bu cihazlar. Üşenmeden gidip babamın android telefonunu ödünç aldım ve Torque programını kurdum.

IMG_1018.JPG

Direksiyonun altındaki bağlantı noktasından cihazı bağladım ve program arayüzünden hata kodunu "PO882" olarak aldım. Kodu araştırdım ve " Powertrain (TCM Power Input Low )" uyarısına denk geldiğini gördüm. Sensör müdür, akü müdür, yağmurdan mı oldu diye düşünürken, aynı şeyin bir CX-5 kullanıcısının başına geldiğini gördüm.

Transmission takes a shit while on the highway

Forumun son mesajında bir kullanıcının "bende de aynı problem vardı akü kutup başlıkları gevşemişti, sıktım düzeldi" lafı ile bende bir deneyeyim belki bu kadar basittir diyerek kaputu açtım. Bingo! Elimi (-) kutup başlığına atar atmaz neredeyse çıkıyordu, o kadar gevşekti. İyice sıktıktan sonra 5-6 km kadar gittim, rölanti düzelmişti, bir sıkıntı yoktu ancak arıza lambası yanmaya devam ediyordu. Acaba bu kadar basit mi, yoksa hayal mi görüyorum diye düşünüp, olmadı serviste söndürürüz derken 1-2 km sonra arıza lambası da söndü :harika:

Gevşek akü kutup başlığından böyle problem çıkacağını beklemezdim. Sonuçta çalıştıktan sonra gerekli elektrik alternatörden sağlanmıyor mu? Herneyse Mazda yüzümüzü kara çıkarmadı yine:) Bu arada artık OBD cihazını torpidoda taşıyorum:) Ne zamandır haftasonu aksiyonum yoktu iyi geldi :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Günün hatta haftanın en güzel haberi oldu bu bana. :) derken serviste bu sorunun kaynağı tespit edilebilir miydi? Sorusu aklıma geldi. Geçmiş olsun :)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
BL yanılmıyorsam eğer alternatör 20A civarı basıyor bu sadece motor için yeterli olabilir ama diğer sistemler yeterli olacagını sanmıyor.

Bide akım demgesizliği bu korumaya sebep vermiş olabilir.
Akü kutup başı temas ediyor olabilir ama yeterli akımda bunu iletemez. Yada gerilimde devamlı bi dalgalanma

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Geçmiş olsun kendi kendinize çözmüşsünüz. :)

MetinU

Aktif
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Benim de başıma benzeri bir durum geldi.
1.5 ay kadar önce arkadaşlarla cuma dönüşü biraz abur cubur almak için markete girdik. Marketten çıkınca kontağı çevirdim ama hiçbir elektrik belirtisi yok. Bir bisiklete anahtar sokmuşum gibi tepkisiz.
Aklıma sigortalar geldi. Hepsini iki defa kontrol ettim. Sırtımdan terler boşaldı sıkıntıdan. Arabanın camları açık, koyup ta gidemiyorum. İşe de geç kaldık.
Neyse en son anlamsızca akünün eksi kablosunu bir salladım, ki öyle gevşekte değildi. Tıkır tıkır röle sesi geldi. Öyle çözülmüştü.

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Mazda'nın arıza lambası yakmasını kendime yediremeyip tüm gün onla uğraştım ve sonunda halloldu sanırım. Öğleden sonra aracı çıkardım ve 4-5 km sonra hızım 50-60 civarı iken tekrar tekliyor gibi olup tüm arıza lambalarını yaktı. Bu durumda güvenli moda alıp kesinlikle 2500 deviri geçmiyor araç. Uygun bir şekilde sağ tarafa yanaştım ve bizim ekranda bir bilgi var mı bakayım dedim. Maşallah
ölmüşsün ağlayanın yok uyarısı verdi :rolleyes:
Ekli dosyayı görüntüle 33568

Tekrar kapatıp açtım motoru ve Motor Sistemi Arızası harici diğer uyarılar söndü. Bu arada rölantide düşüş vardı ve araç bariz titriyordu. Bu şekilde eve gittim ve emektar OBD cihazını aradım. Bir kaç saatlik aramadan sonra saklandığı yerden çıktı amma velakin bende artık Android cihaz yoktu:) Maalesef veri iletimindeki kısıtlardan dolayı Apple uyumlu değil bu cihazlar. Üşenmeden gidip babamın android telefonunu ödünç aldım ve Torque programını kurdum.

Ekli dosyayı görüntüle 33570

Direksiyonun altındaki bağlantı noktasından cihazı bağladım ve program arayüzünden hata kodunu "PO882" olarak aldım. Kodu araştırdım ve " Powertrain (TCM Power Input Low )" uyarısına denk geldiğini gördüm. Sensör müdür, akü müdür, yağmurdan mı oldu diye düşünürken, aynı şeyin bir CX-5 kullanıcısının başına geldiğini gördüm.

Transmission takes a shit while on the highway

Forumun son mesajında bir kullanıcının "bende de aynı problem vardı akü kutup başlıkları gevşemişti, sıktım düzeldi" lafı ile bende bir deneyeyim belki bu kadar basittir diyerek kaputu açtım. Bingo! Elimi (-) kutup başlığına atar atmaz neredeyse çıkıyordu, o kadar gevşekti. İyice sıktıktan sonra 5-6 km kadar gittim, rölanti düzelmişti, bir sıkıntı yoktu ancak arıza lambası yanmaya devam ediyordu. Acaba bu kadar basit mi, yoksa hayal mi görüyorum diye düşünüp, olmadı serviste söndürürüz derken 1-2 km sonra arıza lambası da söndü :harika:

Gevşek akü kutup başlığından böyle problem çıkacağını beklemezdim. Sonuçta çalıştıktan sonra gerekli elektrik alternatörden sağlanmıyor mu? Herneyse Mazda yüzümüzü kara çıkarmadı yine:) Bu arada artık OBD cihazını torpidoda taşıyorum:) Ne zamandır haftasonu aksiyonum yoktu iyi geldi :)
Bu sorunu ben de okumuştum da ihtimal vermemiştim, o kadar basit olmamalı diye. Demek ki olabiliyormuş:D

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Benim de başıma benzeri bir durum geldi.
1.5 ay kadar önce arkadaşlarla cuma dönüşü biraz abur cubur almak için markete girdik. Marketten çıkınca kontağı çevirdim ama hiçbir elektrik belirtisi yok. Bir bisiklete anahtar sokmuşum gibi tepkisiz.
Aklıma sigortalar geldi. Hepsini iki defa kontrol ettim. Sırtımdan terler boşaldı sıkıntıdan. Arabanın camları açık, koyup ta gidemiyorum. İşe de geç kaldık.
Neyse en son anlamsızca akünün eksi kablosunu bir salladım, ki öyle gevşekte değildi. Tıkır tıkır röle sesi geldi. Öyle çözülmüştü.
Aynısı bendede olmuştu :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Her zaman genel olarak söylerim... Haftada bir, açın kaputu motora ve diğer aksamlara göz gezdirin, yağına suyuna bakın, hortumları kontrol edin, akü kutup başlarına bakın oksit yapmış olabilir, gevşemiş (hiç denk gelmedim) olabilir. Bu rutin kontrol bile bazı şeylerin önüne geçebilir. Hiç bir şey olmasa araca verdiğiniz önem ve değer illaki karşılık bulur. :)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Her zaman genel olarak söylerim... Haftada bir, açın kaputu motora ve diğer aksamlara göz gezdirin, yağına suyuna bakın, hortumları kontrol edin, akü kutup başlarına bakın oksit yapmış olabilir, gevşemiş (hiç denk gelmedim) olabilir. Bu rutin kontrol bile bazı şeylerin önüne geçebilir. Hiç bir şey olmasa araca verdiğiniz önem ve değer illaki karşılık bulur. :)
Ben hep bakıyordumda...
Servisteki elemandan kaynaklandı...
Gece dukkanda alem yapmışlar aküyü bitirmişler söküp şarja koymuşlar sonrası malumm işte :)

dr_azoom

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Mps - Power
inşallah gec kalmamışımdır @chaos bazen camdaki sensör güneş ışığını yatay sekiilde ( güneş doğar iken veya doğduktan 1-2 saat sonrası ) güneş ışığı ile ön camdaki sensörleri yaymış olduğu sinyal güneş ışışı ile çarpışıp kırılma yapıp tekrardan sensörlere ilettiği zamanda araç arıza varmış gb algılayıp tüm lambaları yakıyor , bazende sabahlaarı oluşan ön camdaki kırağdan bile olabiliyor , geçmiş olsun bence gevşek akü kutup başı ile olması zor ihtimal ama tekrardan geçmiş olsun

Üst Alt