Cep Telefonu Arızaları-Çözümleri (Ortak Konu)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Aslında telefon kurcalanmıyorsa pek reset atmıyor, bir yerlere bakınca yapıyor bunu. Ve dediğin gibi şaşırtıcı olan her reset sonrası başa sarması, sanki deep freeze yüklenmiş gibi. Ve daha da şaşırtıcı olan power+ses açma kapama tuşlarıyla yaptığım hard formatta da hiçbir değişiklik olmuyor.

Virüs olma ihtimali olabilir mi? Telefon rootlu idi, sistem dosyalarını ele geçiren bir virüs yapabilir mi bu kadar aksiyon?
Geçen aylarda, görev yaptığım bir kurumun wifi'sini kullandım, bir kaç gün sonrasında tarayıcı antin kuntin sitelere yönlendirmeye başladı, birisi dese ki, wifi ile bu sorun olur inanmazdım... Tarayıcıyı kaldırdım, tekrar kurdum, wifi ile bağlanmadım sorun yok, denemek için bir kez wifi'ye bağlandım yine aynı şeyler oldu, hatta önlem için hızlı davranmasam, yönlendirdiği siteler telefonu çalışmaz hale getirecekti, bir keresinde dondu çünkü.

Yetkililerine söyledim, evet bizim personel antin kuntin yerlere girip çıkıyor wifi'de virüs olabilir dedi, uzunca bir süre wifi'lerini kullanmadım, geçen hafta aklıma geldi, tarayıcıyı kaldırıp kurma pahasına denedim, sorun yoktu... Wifi'yi ne yaptınız diye sordum, anlayan birisi düzeltti dediler.

Yani;

Telefon virüs vs. yediyse ve mahiyeti neyse, ona göre telefonu pert ediyor olabillir. Bu teknoloji ile her şey mümkün maalesef.

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
@universitely76 root varsa işin rengi değişir :D içindeki romla her türlü oynama, ayar yapılabiliyor. Her şey geliştiricinin elinde. Rootu filan kaldırıp, orijinal rom yüklemeyi deneyin.
Telefonu sürekli orj rom ile kullandım abi, kullandığım programlar da genelde kurumsal firmaların mobil programları. Öyle abudik gubidik site veya programlarla da işim olmuyor. Ancak Veli abinin dediği wifi üzerinden gelebilecek bir virüs sebep olabilir bu duruma. Telefon da rootlu olunca at koşturuyor şimdi.

Geçen aylarda, görev yaptığım bir kurumun wifi'sini kullandım, bir kaç gün sonrasında tarayıcı antin kuntin sitelere yönlendirmeye başladı, birisi dese ki, wifi ile bu sorun olur inanmazdım... Tarayıcıyı kaldırdım, tekrar kurdum, wifi ile bağlanmadım sorun yok, denemek için bir kez wifi'ye bağlandım yine aynı şeyler oldu, hatta önlem için hızlı davranmasam, yönlendirdiği siteler telefonu çalışmaz hale getirecekti, bir keresinde dondu çünkü.

Yetkililerine söyledim, evet bizim personel antin kuntin yerlere girip çıkıyor wifi'de virüs olabilir dedi, uzunca bir süre wifi'lerini kullanmadım, geçen hafta aklıma geldi, tarayıcıyı kaldırıp kurma pahasına denedim, sorun yoktu... Wifi'yi ne yaptınız diye sordum, anlayan birisi düzeltti dediler.

Yani;

Telefon virüs vs. yediyse ve mahiyeti neyse, ona göre telefonu pert ediyor olabillir. Bu teknoloji ile her şey mümkün maalesef.
Tüm oklar şu an Wifi yoluyla gelebilecek bir virüsü gösteriyor, ortak kullanılan bir internet hattı var :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Ben, tarayıcıyı kaldırıp kurarak çözümü buldum. Dikkat etmesem belki daha büyük zarar verebilirdi.

Ortak kullanılan modemde temizlik yapmak gerekebilir.

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Şu an tüm riski göze alıp telefona orijinal romunu yüklemeye karar verdim. Genel olarak custom recovery programı ile rom yükleyenlerde sorunlar görülmüş, ben telefonun oynanmamış recovery si ile yine orj romunu fastboot ekranından yükleyeceğim.

Başarılı olursam telefon ile foruma giriş yapıp sonucu bildiririm, başarısız olursam da... (olmak istemiyorum, şu sıra olmasam çoh eyi olur :) )

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Şu an tüm riski göze alıp telefona orijinal romunu yüklemeye karar verdim. Genel olarak custom recovery programı ile rom yükleyenlerde sorunlar görülmüş, ben telefonun oynanmamış recovery si ile yine orj romunu fastboot ekranından yükleyeceğim.

Başarılı olursam telefon ile foruma giriş yapıp sonucu bildiririm, başarısız olursam da... (olmak istemiyorum, şu sıra olmasam çoh eyi olur :) )
Allah iniş takımlarına zeval vermesin hocam... :D

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 - 2011
Araç Renk ve Tip
Touring MY Editions

Merakla bekliyorum :)

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Telefonların rom-rot gibi konularında paylaşım yapan kişilerin de böyle paylaşımları var, telefonu brick edip tekrar kurtaranlardan biraz cesaret ettim ama sonuna kadar götüreceğim bu meseleyi.. Süreç sonunda yeni telefon alacak olsam dahi bu telefonu tuğla ettiğime deysin bari :)

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 - 2011
Araç Renk ve Tip
Touring MY Editions
Telefonların rom-rot gibi konularında paylaşım yapan kişilerin de böyle paylaşımları var, telefonu brick edip tekrar kurtaranlardan biraz cesaret ettim ama sonuna kadar götüreceğim bu meseleyi.. Süreç sonunda yeni telefon alacak olsam dahi bu telefonu tuğla ettiğime deysin bari :)
Bende bir kaç yıl önce bir kaç tane note 2 hallettim, sabah ilk iş kalkıp doğubanka gidiyordum :D hatta bir keresinde cuma akşamı 7 gibi başladım, pazar gecesi 2 gibi cihazı canlandırdım :) bilenler olur, yurtdışı samsunglarda şebeke sorunu çok olurdu eskiden :)

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Hala uğraşıyorum ama bir gıdım yol alamadım daha..

Anlayamadığım bir nokta var ki aslında telefonun asıl işletim sisteminin çökmesi dışında bir sorun yok, ben hala fastboot moda girebiliyorum ve her yerde anlatılan en basit stok rom yükleme yöntemini uyguluyorum: hafıza kartına dload klasörü açıp içine stok romu yükleme işi. Bunu yapıyorum, ardından fast menüden bunu bulmasını istiyorum ama telefon görmüyor rom dosyasını. Öyle çetrefilli iş değil yaptığım ancak dosyanın görünmüyor olması işin neticelenmesini engelliyor.

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Konuya noktayı koyma babında ekleyelim, Huawei G610 adına bir cızık çektim...

İnternetten yeterli seviyede araştırma yaptım, rom işiyle ilgili konuları okudum, program ile yüklemelere uğraştım ancak çözüm olmadı. Yerli/yabancı forumlarda yaşadığım sorunları yaşayıp çözüme ulaşmaya çalışanlarla aynı noktada takılıp kaldım. Yaşanan sorunların aynı olduğunu görünce de yazılımsal değil donanımsal bir sorun olduğu fikri ağır basmaya başladı. Yazılımsal problemine bakmak için bir arkadaşıma verdim ancak o da çözüm bulamadı. Artık arada bir oyun oynar gibi yazılım yüklemeye çalışırım ona :)

Burada yazımın sonunu bağlamamıştım, bağlayalım..
Telefon önerileri konusundaki tavsiyelere binaen Xiaomi Redmi Note 4 der miyiz Veli abi.. :)

emirdede

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Xiaomi mi5s telefonumdan çok memnunum ancak 1 aydır ekran kapatılan uygulamanın izleri takılmaya başladı, hayalet ekran diyorlardı heralde. Bunun bir çözümü var mı acaba

kadir

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Xiaomi mi5s telefonumdan çok memnunum ancak 1 aydır ekran kapatılan uygulamanın izleri takılmaya başladı, hayalet ekran diyorlardı heralde. Bunun bir çözümü var mı acaba
Lg'lerde bu sorunu ekran değiştirerek gideriyorlardı sanırım.

Araç Markası
Amarok
Araç Renk ve Tip
Beyaz
Selam ahali , son 1-2 haftadır telefonumun rehber- arama kısmında aşırı kasma var , akıllı arama olarak isimleri klavyeden yazdığımda isim veya numarayı bulamıyor , gelen ve giden aramalardada kayıtlı numara çıkıp isim çok geç görünüyor telefonum zenfone 2 bundan önce kasma vs yoktu ve ayrıca babamda venüs var ondada aynı şikayet var arkadaşta note 5 var aynı sorunu o da yaşoyormuş , bu sorunu yaşayan bilen çözümü olan varmıdır ? Saygılar

ezmocesteri

Seçkin Üye
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
Bu yazılımsal bir sorun olarak görünüyor Serkan, Android sorunlu sanırım, telefon bir güncelleme aldıktan sonra mı böyle oldu, bir anda olduysa ilginç, yani sadece rehber konusunda böyle olması ilginç, özel şeyleri yedekleyerek bir format kendine getirir diye düşünüyorum.

Araç Markası
Amarok
Araç Renk ve Tip
Beyaz
Bu yazılımsal bir sorun olarak görünüyor Serkan, Android sorunlu sanırım, telefon bir güncelleme aldıktan sonra mı böyle oldu, bir anda olduysa ilginç, yani sadece rehber konusunda böyle olması ilginç, özel şeyleri yedekleyerek bir format kendine getirir diye düşünüyorum.
asus zenui çevirici, kişiler uygulaması güncellendikten sonra oldu , ama sorun bende değil babamda ve bir arkadaşta da aynı sorun olunca android tabanlı bir sıkıntı var sanırım anlamadım gitti google da arattım birşey bulamadım?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Selam ahali , son 1-2 haftadır telefonumun rehber- arama kısmında aşırı kasma var , akıllı arama olarak isimleri klavyeden yazdığımda isim veya numarayı bulamıyor , gelen ve giden aramalardada kayıtlı numara çıkıp isim çok geç görünüyor telefonum zenfone 2 bundan önce kasma vs yoktu ve ayrıca babamda venüs var ondada aynı şikayet var arkadaşta note 5 var aynı sorunu o da yaşoyormuş , bu sorunu yaşayan bilen çözümü olan varmıdır ? Saygılar
Çok şükür yahu... :D :D Bende de aynı sorun var ve yalnız değilim... :) Fakat, bende her zaman olmuyor, sms geldiğinde veya yeni bir görüşmeyi sonlandırdıktan hemen sonra rehbere veya sms bölümüne girdiğimde bahsetmiş olduğun şekilde telefon takılıyor... Normal şekilde kilit ekranını açıp rehbere veya sms bölümüne girebiliyorum... Hatta bazen nadir olarak da; telefon görüşmesini bitirdiğim an yeni bir telefon geldiyse, rehbere kayıtlı kişinin ismi çıkmıyor, hatta bir kere pot kırdım bu sebepten... :)

Üst Alt