Çatlak Nasıl Onarılır?

mehmet_spb

Buzlar Ülkesi
Araç Markası
2018-Mazda Cx9,
Araç Renk ve Tip
Siyah
Merhaba arkadaşlar, arka diferansiyelin yağını değiştirirken doldurma vidasını aşırı sıktığımdan maalesef çatlak oluştu, Bu şekilde oluşan çatlakların tamiri mümkün mü? Germedik veya benzer metal bir yapıştırıcı yardımcı olabilir mi?

53262
53261

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Çatlağın oluştuğu boğazı kelepçe ile sıkma imkanı varsa çözüm olabilir. :rolleyes:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
@mehmet_spb

Blok kaynakları yapıyorlar geçmişte bi arkadaşımın motosikletinin bloğunda böyle bi çatlak vardı yaptırmıştık ama pek uzun süre gitmedi ama alan kısıtlı oldugundan ince bi kaynaktı sendeki alan geniş işini görebilir.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Böyle durumlarda pulu mutlaka değiş yükü üzerine alacagı için çatlama olasılığı azalacaktır.

mehmet_spb

Buzlar Ülkesi
Araç Markası
2018-Mazda Cx9,
Araç Renk ve Tip
Siyah
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan

Ekteki resimdeki epoksi malzemesini çelikçi bir arkadaşım önerdi. Onunla beraber üç farklı şekilde test yaptık, metali metale çok iyi bir şekilde yapıştırıyor. Yapıştıktan sonra ayırmak için çekiç kullandık. Bu akşam zamanım olursa araç üzerinde uygulayacağım. Sonuçları forumdan paylaşacağım
53298

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
siyah silikon(dayson) iş görür tamponum için Çelik macun(Arap macunu da diyorlar) uyguladım ama sıcak soğuktan çatlama yapıyor. Siyah silikon sıcakta genleşiyor soğuka büzüşüyor gerçekten etkili bir ürün

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Araç Markası
Mazda 626 GW 98
Araç Renk ve Tip
Kırmızılı-STW
Kaynak ile halledilebilir bence, ikinci çözüm ise çelik macun denilen sun-fix ve türevleri. Bunlar oldukça sağlam oluyor.

Ekli dosyayı görüntüle 53299
Tamda Sun-Fix yazmak için giriyodum. Çok yaşa.
Sun-fixile motor blogu yapıştıran varmış :) bende radyatör bidonun catlagını yapıştırmıştım. sanırım sun-fix iş görür.

mehmet_spb

Buzlar Ülkesi
Araç Markası
2018-Mazda Cx9,
Araç Renk ve Tip
Siyah
önerileriniz için çok teşekkür ediyorum, kaynak için bir kaç yerle görüştüm, “söküp getirin kaynatalım” diyorlar. Sökmek ayrı bir iş, götürüp dolandırmak ayrı bir iş :),
Kaynaktan önce şansımı denemek istiyorum, ya tutarsa diye. Sır bu işler için üretilmiş yapıştırıcılar var. Tek dikkat edilmesi gereken nokta uygulanma şekli. Doğru uygulandığında sonuç 100% e yakın oluyor

Gökan Turmuş

Katılımcı
Araç Markası
Citroen C5 DC
Araç Renk ve Tip
Gümüş
önerileriniz için çok teşekkür ediyorum, kaynak için bir kaç yerle görüştüm, “söküp getirin kaynatalım” diyorlar. Sökmek ayrı bir iş, götürüp dolandırmak ayrı bir iş :),
Kaynaktan önce şansımı denemek istiyorum, ya tutarsa diye. Sır bu işler için üretilmiş yapıştırıcılar var. Tek dikkat edilmesi gereken nokta uygulanma şekli. Doğru uygulandığında sonuç 100% e yakın oluyor
Epoxy yapıştırıcı daha mantıklı, kaynak işi sıkıntılı. Malzemenin ısıl işlem görmesi gerekiyor sonra malzeme gevrek bir hal alıyor. Tavlamadan kaynak yaparsanız da kaynaktan başka yerlerde çatlama oluyor.

mehmet_spb

Buzlar Ülkesi
Araç Markası
2018-Mazda Cx9,
Araç Renk ve Tip
Siyah
İyi akşamlar arkadaşlar,
Uygulamadan 24 saat sonra 100 km kadar yol gittim, hiç bir akıntı veya buna benze bir durum gözlenmedi. Kullanmış olduğum malzemenin detaylarını yarın paylaşacağım.
53323

mehmet_spb

Buzlar Ülkesi
Araç Markası
2018-Mazda Cx9,
Araç Renk ve Tip
Siyah
Çivata yada bulaşmış ama :)
Kadir Bey;
işi garantiye almak için vidayada biraz sürdüm. işaretli yerdede çatlak vardı

53324

Mesaj otomatik birleştirildi:

Hayırlı cumalar herkese

Çatlak problemini nasıl çözdüm, hangi malzemeyi kullandım ve nasıl uyguladım.

Yukarıda anlattığım gibi gereğinden fazla sıktığım için blok üzerinde çatlak oluşmuştu. çatlaktan yağ sızıntı şeklinde akıyordu. Aleminyum veya döküm kaynağı yapan yerlerle konuştum. Hepside kaynak yapabileceklerini ama %50 olur garantisi veriyorlardı. Birde kaynak işleminden önce blokğun ısıtılması gerekiyormuş bu işlem sonrasında da başka çatlaklarda oluşabiliyormuş. Araç üzerinde kimse kaynak yapmıyor. konuştuğum heryer redüktörün söküp getirmemi istiyor. Sökmek takmak ortalama 8 saat zaman alıyor.
Arkadaşım inşaatlarda kimyasal dübel dediğimiz ısıya, neme, dış ortam etkilerine dayanan bir malzeme önerdi. Kimyasal dübel genellikle beton yüzeye demir filizlerini tuturmak için kullanıyor. Araç üzerinde uygulamadan önce üç farklı şekilde kimyasalı test ettik. Demiri demire yapıştırdık. Metal yüzey üzerindeki deliği kapattık ve Bir vidayı başka bir noktaya montaj yaptık. hepside beklediğimiz sonucu verdi.
Arabaya uygulamadan önce tel fırca ile bölgeyi güzel pas ve kirden arındırdım. Karbüratör temizleyici ile temizleyerek iyice kuruladım. Malzeyi çatlak olan yüzeye uyguladım sonuç olarak memnun kaldım. Şimdilik yakın bir zamanda sıkıntı olacak gibi gözükmüyor.

53325

Son düzenleme:

Üst Alt