Mazda 3 BK (2003-09) Camı Açınca Gelen Koku Sorunu

musab

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
Herkese merhaba, 2005 sedan mazda3 alalı 2 yıl oldu. Aracımda camı açtığımda içeri değişik bir koku geliyor(egzoz kokusu büyük ihtimalle). camlar kapalıyken sorun yok ama cam açınca koku gelmeye başlıyor. Özellikle de motor çok çalıştıkça kokuda artıyor. Bir sürü tamirciye ve egzozcuya gösterdim sebebini bulamadılar. Yağ ve su kaçağı yok. Lütfen çözüm veya tahminlerinizi söyleyin. Yada Trabzon Erzurum Elazığ Erzincan Diyarbakırda bildiğiniz iyi usta var mı sorunumu halledebilecek.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Araç seyir halinde iken mi geliyor bu koku yoksa durduğu yerde çalışırken mi?

musab

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Araç seyir halinde iken mi geliyor bu koku yoksa durduğu yerde çalışırken mi?
Seyir halindeyken geliyor, özellikle de arabayı zorladigimda koku da artıyor. Otomatik dört vites olduğu için bazen mecbur yüksek devirde kullanmak zorunda kalıyorum koku da yoğun şekilde geliyor

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Seyir halindeyken geliyor, özellikle de arabayı zorladigimda koku da artıyor. Otomatik dört vites olduğu için bazen mecbur yüksek devirde kullanmak zorunda kalıyorum koku da yoğun şekilde geliyor
Şanzımanda veya motorda yada her ikisinde de olabilir yağ kaçakları var ve bu kaçaklar egzoz sistemine damladığı için yanık yağ kokusu içeriye giriyor.

Motor ve şanzıman komple temizlenip kaçağın kaynağı bulunup sorun giderilmeli.

musab

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
Y
Şanzımanda veya motorda yada her ikisinde de olabilir yağ kaçakları var ve bu kaçaklar egzoz sistemine damladığı için yanık yağ kokusu içeriye giriyor.

Motor ve şanzıman komple temizlenip kaçağın kaynağı bulunup sorun giderilmeli.
Yağ ve su kaçağı vardı dün tamir ettirdim ama koku geçmedi. Belki kaçağı tam halledememislerdir bunu kontrol edeyim o zaman

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Y

Yağ ve su kaçağı vardı dün tamir ettirdim ama koku geçmedi. Belki kaçağı tam halledememislerdir bunu kontrol edeyim o zaman
Yağ kaçağının olduğu yerlerdeki kalıntılar tamamen temizlenmediyse, kaçağı gidermiş olsanız bile bir süre daha koku gelebilir. Motor(yağ kaçağının olduğu muhtemel yerler) iyice yıkanıp temizlenmeli.

musab

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
Yağ kaçağının olduğu yerlerdeki kalıntılar tamamen temizlenmediyse, kaçağı gidermiş olsanız bile bir süre daha koku gelebilir. Motor(yağ kaçağının olduğu muhtemel yerler) iyice yıkanıp temizlenmeli.

Kaçak kesildiyse ve egzoza bulaşan bölümler temizlenmediyse koku devam eder.
Bir ayı geçti. Yağ kacağı gitti ama koku geçmedi, yağ kacağı belki gitmemiştir diyerek dün Mazda servisine götürdüm arabayı. Araçta yağ ve su kacağı yok, belki motor yağ yakıyorsa onun kokusu geliyordur dedi. Ama bana bu mantıklı gelmedi, yağ yaksa bile neden camı açınca normal egzoz kokusu içeri gelmiyorda motor ısınınca yağ yakma kokusu geliyor olsunki. Bunu kendisine sorduğumda contalardan felan gelir dedi, ama neden sadece yağ kokusu geliyorda egzoz kokusu yok dediğimde net bi cevap veremedi. Bu sorunu cozemeyecem galiba ya

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bir ayı geçti. Yağ kacağı gitti ama koku geçmedi, yağ kacağı belki gitmemiştir diyerek dün Mazda servisine götürdüm arabayı. Araçta yağ ve su kacağı yok, belki motor yağ yakıyorsa onun kokusu geliyordur dedi. Ama bana bu mantıklı gelmedi, yağ yaksa bile neden camı açınca normal egzoz kokusu içeri gelmiyorda motor ısınınca yağ yakma kokusu geliyor olsunki. Bunu kendisine sorduğumda contalardan felan gelir dedi, ama neden sadece yağ kokusu geliyorda egzoz kokusu yok dediğimde net bi cevap veremedi. Bu sorunu cozemeyecem galiba ya
Yağı gözlemle, eksiltme varsa yağ yakıyor ve yakıt kokusundan ağır olduğu için geliyor olabilir. Yağ eksiltme yoksa hakikaten çetrefilli bir şey.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Motoru detaylı olarak tertemiz yıka veya yıkat, muhtemel yağ damlamış olabilecek her yere ulaşmaya çalış, sonrasında eğer kaçak kesinlikle yoksa koku gelmesi imkânsız bence

musab

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
Yağı gözlemle, eksiltme varsa yağ yakıyor ve yakıt kokusundan ağır olduğu için geliyor olabilir. Yağ eksiltme yoksa hakikaten çetrefilli bir şey.
Tamam hocam yarın kontrol edeyim iki hafta sonra bidaha kontrol edeyim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Motoru detaylı olarak tertemiz yıka veya yıkat, muhtemel yağ damlamış olabilecek her yere ulaşmaya çalış, sonrasında eğer kaçak kesinlikle yoksa koku gelmesi imkânsız bence
Motoru yıkatmıştım ama dediğiniz gibi detaylı yıkadıklarını sanmıyorum, yağ kaçağını gidereli iki hafta oldu hâlâ kalan yağ böyle koku yapar mı

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
Tamam hocam yarın kontrol edeyim iki hafta sonra bidaha kontrol edeyim.

Motoru yıkatmıştım ama dediğiniz gibi detaylı yıkadıklarını sanmıyorum, yağ kaçağını gidereli iki hafta oldu hâlâ kalan yağ böyle koku yapar mı
Havalandırma kanallarındaki koku hala geliyor olabilir klima temizleyici parfümler var onla beraber polen filtresini değiştirip gözlemeyin. Aracın bir yerinde yağ kaçağından dolayı gözlemleyemediğiniz yerlerde yağ tortuları oluşmuş olabilir.
Sübap lastiklerinden yağ yakma probleminde olabilir sonuçta ihtimalleri konuşuyoruz. Yüksek devirlerde koku yapabilir özellikle uzun yolda daha çok gelir koku

musab

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3

Havalandırma kanallarındaki koku hala geliyor olabilir klima temizleyici parfümler var onla beraber polen filtresini değiştirip gözlemeyin. Aracın bir yerinde yağ kaçağından dolayı gözlemleyemediğiniz yerlerde yağ tortuları oluşmuş olabilir.
Sübap lastiklerinden yağ yakma probleminde olabilir sonuçta ihtimalleri konuşuyoruz. Yüksek devirlerde koku yapabilir özellikle uzun yolda daha çok gelir koku
Dostlar haberim var çok şükür kokunun sebebini bulup ortadan kaldırdım. Sebep ne motormus ne egzoz. Arabaların arka tamponun köşe kısımlarında araç içi basıncı dengelemek için kapakçık oluyormuş. Benimkinde o kapakçık yeri boşmuş. Instagramda o kapakcikla ilgili bilgi veren videoya denk geldim, arabamda boyaya vermiştim tamponda söküktü, gidip kontrol ettim arabamda benim o kapakçık yeri boş tamda egzozun olduğu taraf. boya işi de bitince orayı kapatıp sürdüm koku felan kalmadı yaklaşık 500 km yaptım çok şükür hicbisey kalmadı kurtuldum bu sorundan

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Dostlar haberim var çok şükür kokunun sebebini bulup ortadan kaldırdım. Sebep ne motormus ne egzoz. Arabaların arka tamponun köşe kısımlarında araç içi basıncı dengelemek için kapakçık oluyormuş. Benimkinde o kapakçık yeri boşmuş. Instagramda o kapakcikla ilgili bilgi veren videoya denk geldim, arabamda boyaya vermiştim tamponda söküktü, gidip kontrol ettim arabamda benim o kapakçık yeri boş tamda egzozun olduğu taraf. boya işi de bitince orayı kapatıp sürdüm koku felan kalmadı yaklaşık 500 km yaptım çok şükür hicbisey kalmadı kurtuldum bu sorundan
Bilgilendirme için teşekkürler. Bizde yeni bir şey öğrenmiş olduk.

:harika:

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Konuyu yukarıdan aşağı okurken arka tampon içindeki havalandırmalar yerinde mi diye yazmaya niyetlendim neyse ki doğru yere bakılmış sonunda. İlk bakılması gereken yer orasıdır.
Yalnız orayı tamamen kapatmak aracın içinin havasız kalmasa neden olur ve iç basıncın dengelenmesini engeller. Kapıyı açıp kapatınca araç içinde oluşan basınç oradan tahliye olur.
Mümkünse orijinal kapağı alıp takın içeriden hava çıkışına izin verir dışarıdan hava girişini engeller. Geçmiş olsun.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Şu arkadaştır kendileri

Screenshot_20230912-085407.png
Parça no: BS4N-51-920

musab

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
Bilgilendirme için teşekkürler. Bizde yeni bir şey öğrenmiş olduk.

:harika:
Ben teşekkür ederim çözüm için sizde çok ilgilendiniz, Allah razı olsun hocam

Şu arkadaştır kendileri

Ekli dosyayı görüntüle 67099
Parça no: BS4N-51-920
Sırf bu koku yüzünden arabayı değerinin çok altında satmayı düşünüyordum. Bu parçanın tam adı nedir biliyor musun hocam

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
*Vent Assembly (havalandırma düzeneği)
*Chamber Extractor (oda havalandırıcı)

Google hazretleri bunları veriyor, sorduğumuzda.

* * *

İşlevi ise araç içerisindeki sıkışan havayı dışarıya tahliye etmesi olayıdır. Bir nevi çekvalf görevi yapar, hatta araç kapılarını camlar kapalı iken kapatırsanız bunlardan ses gelir.

Edit, Oğuzhan da yapmış gerekli açıklamayı, yazdıktan sonra gördüm.

Forumun, okunmamış ilk mesaja değil de, son mesaja götürmesinin sonucu işte. :kedicik:

musab

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
*Vent Assembly (havalandırma düzeneği)
*Chamber Extractor (oda havalandırıcı)

Google hazretleri bunları veriyor, sorduğumuzda.

* * *

İşlevi ise araç içerisindeki sıkışan havayı dışarıya tahliye etmesi dolayıdır. Bir nevi çekvalf görevi yapar, hatta araç kapılarını camlar kapalı iken kapatırsanız bunlardan ses gelir.

Edit, Oğuzhan da yapmış gerekli açıklamayı, yazdıktan sonra gördüm.

Forumun, okunmamış ilk mesaja değil de, son mesaja götürmesinin sonucu işte. :kedicik:
Teşekkür ederim hocam

Üst Alt