Mazda 323 BG (1989-94) Cam Düğmesi Değiştirme Rehberi

polat1989

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 323 GLX
Araç Renk ve Tip
A.Füme / 1.6 Sedan
Herkese Merhabalar İyi Forumlar :)

Geçen Hafta İçerisinde Aracımın sağ ön cam düğmesi kırıldı. daha önceden de onarım yaptığım için toparlanacak durumda değildi. Bende yenisini veya çıkmasını almaya karar verdim. Araştırmalarım sonucunda yenisini bulamayacağımı anlayıp çıkmalara yöneldim ama onlarda gerçekten çok fahiş rakamlara satılıyordu. Bende kendi kendime MAzda Seviyorsak Suçmu lan die veryansın ederken farklı düğme takma fikri yer edindi kafamda. Bizim araçlara en uygun düğme opel in astra corsa cam düğmeleri görünüyordu. arayı çok uzatmadan hemen parçaçıya koşup düğmeyi sordum ve 15 tl ye opelin cam düğmesinden ve kablo uçlarından aldım :D:D
opel.jpg

Şimdi sıra geldi bu düğmenin uç tespitini yapmaya. internetden bulduğum bazı kaynaklarıda ortada bulunan 3 ve 6 numaralı uçlar (-) 2 ve 4 (+) 1 ve 5 ise cam açma ve kapama uçları olduğu bilgisine ulaştım.
Ekran Alıntısı.JPG

şimdi sıra geldi bizim kırık düğmemizin uç tespitine. (-) uç yani şase diye adlandırılan ucu avometreyi kısadevreye alıp bi ucunu aracın kaportasındaki herhangi bir yere değdirip bulabilirsiniz. (-) ucumuzu buldukdan sonra (+) uçlarımızı bulmak içinse avometremizi V--- moduna alıp 12v aldığınız uçlar ise (+) uçlarınızdır. Geriye kalan 2 uç ise cam açma ve kapama uçlarıdır. Aşağıdaki görselde daha kolay olması açısından kabloların tespitini yapıp isimlendirdim işinizi kolaylaştıracaktır.
IMG_1770.JPG

Şİmdi sıra geldi uygulamaya :D:D

Ben lehimle uğraşmayıp kabloları lehim diplerinden kesip uçları montaj ettim daha sonra yukarıda belirttiğim gibi uç bağlantılarını düğmeye yaptım ve sonuç süper ve düğme çalışıyor :D:D çıkmanın 10 da 1 maliyetine yeni cam düğmemiz hayırlı olsun :D:D yerine tam oturmadı oda düğmenin sağında ve solunda bulunan tırnaklardan kaynaklanıyor. Tırnakları üst kısmından bıçakla 2-3 mm kadar keserseniz cuk diye yerine oturuyor :D:D
4980bdd4c6a28350edd895c2d6efc133.jpg

Daha önceden 4 lü düğmemin de bi tanesi içten kırılmış aktif değildi ve aynı şekilde tamiri mümkün değil açıkcası. Bende Aynı düğmelerden 4 adet daha alıp mevcuttaki 4 lü düğmesinin üzerinde kesme delme işlemi yaparak yeni bir 4 lü düğme yapma peşindeyim. Bazı hazırlıkları yaptım ve iş yoğunluğumdan pek zaman ayıramadığım için haftasonunu bekliyorum. yeni düğmelerin üzerinde 6 soket olduğu için 24 lü bi soket yapıp orjinal birşey yapmak istiyorum. Aynı tek olarak düğme bozulması bi kaç kez başıma geldi ve 3 defa yeni 4 lü düğme almak durumunda kaldım. Şuanda bulduğum en uygun fiyat 180 tl civarında. Yeni yapacağım 4 lü düğmeler tek tek olduğu için bozulsa bile 15 tl gibi cuzi bir miktara alıp sadece bozulan düğmeyi kısa sürede değiştirebilirim die düşünüyorum :D:D
Görseldeki 24 uçlu Soketimiz hazır geriye kalan sadece düğmeleri yerleştirmek ve kablo tespitini yapıp sistemi çalıştırmak kaldı :D:D
İşlem tamamlandıkdan sonra gerekli görsel ve bilgileri siz değerli #MazdaGaraj ailesiyle paylaşacağıma emin olabilirsiniz :):)
IMG_1779.JPG

Moderatörün son düzenlenenleri:

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Elinize sağlık güzel bir çalışma olmuş. Paylaşımınız için teşekkürler. Sol ön cam düğmesi demişsiniz ama ben sağ ön gibi algıladım çalışmayı.

polat1989

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 323 GLX
Araç Renk ve Tip
A.Füme / 1.6 Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Elinize sağlık güzel bir çalışma olmuş. Paylaşımınız için teşekkürler. Sol ön cam düğmesi demişsiniz ama ben sağ ön gibi algıladım çalışmayı.

Yok Yanlış anlaşılma değil üstad

Sağ düğmeyi değiştik sıra sol 4 lü düğmede şeklinde

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Herkese Merhabalar İyi Forumlar :)

Geçen Hafta İçerisinde Aracımın Sol ön cam düğmesi kırıldı.
Ekli dosyayı görüntüle 38280

Şimdi Farkettim Sağ Olacağına Sol yazmışım çok özür

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Yok Yanlış anlaşılma değil üstad

Sağ düğmeyi değiştik sıra sol 4 lü düğmede şeklinde

Şimdi Farkettim Sağ Olacağına Sol yazmışım çok özür

Düzenledim sıkıntı yok ;)

polat1989

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 323 GLX
Araç Renk ve Tip
A.Füme / 1.6 Sedan
Modüler 4 lü cam düğmemiz de hazır Allahın izniyle sadece kablo tespiti ve bağlantıları kaldı

8609b935154c4092b88a324104575153.jpg
719b37c46a0dfd941dc56846aeac55df.jpg
793418ab721f868d8a5c476b268206ae.jpg
25aac31b31d4adf2affaf71de6a912f0.jpg

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Modüler 4 lü cam düğmemiz de hazır Allahın izniyle sadece kablo tespiti ve bağlantıları kaldı

8609b935154c4092b88a324104575153.jpg
719b37c46a0dfd941dc56846aeac55df.jpg
793418ab721f868d8a5c476b268206ae.jpg
25aac31b31d4adf2affaf71de6a912f0.jpg

Elinize sağlık :) Sadece öneri olarak söyleyeceğim; Üstteki düğmelerin arası azıcık açık kalmış, düz yüzeye zımpara yapıştırıp düzeltebilrsiniz, ya da düz yüzlü törpü/eğe ile. Bir de arkasını siyah silikonla falan doldurursanız hem sağlam olur oynamaz hem de toz vs arada birikmez (bence)

polat1989

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 323 GLX
Araç Renk ve Tip
A.Füme / 1.6 Sedan
Elinize sağlık :) Sadece öneri olarak söyleyeceğim; Üstteki düğmelerin arası azıcık açık kalmış, düz yüzeye zımpara yapıştırıp düzeltebilrsiniz, ya da düz yüzlü törpü/eğe ile. Bir de arkasını siyah silikonla falan doldurursanız hem sağlam olur oynamaz hem de toz vs arada birikmez (bence)

Düşünceniz için Çok Teşekkür ederim Bahsettiğiniz konuyu bende düşündüm yapıştırıcı sürmek veya yüzeyini eğe yada zımparalamak yüzeyi bozacağı için üçgen şekilde olan eğe ile ortaya direk hafiften eğelenirse hem farklı bi desen olur hemde aradaki açıklığı kapatır diye düşünüyorum

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Düşünceniz için Çok Teşekkür ederim Bahsettiğiniz konuyu bende düşündüm yapıştırıcı sürmek veya yüzeyini eğe yada zımparalamak yüzeyi bozacağı için üçgen şekilde olan eğe ile ortaya direk hafiften eğelenirse hem farklı bi desen olur hemde aradaki açıklığı kapatır diye düşünüyorum

Yanlış anlattım sanırım, düğmeleri çıkarıp düzeltip tekrar takmanız daha iyi olur, daha orijinal görünür ;)

polat1989

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 323 GLX
Araç Renk ve Tip
A.Füme / 1.6 Sedan
Yanlış anlattım sanırım, düğmeleri çıkarıp düzeltip tekrar takmanız daha iyi olur, daha orijinal görünür ;)

Düğmelerin kenarını sıfır olarak kestim ama üst kısım biraz eğri oldu düzeştmeye çalıştıkca daha da kötü oluyor bende fazla uğraşmadım valla

polat1989

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 323 GLX
Araç Renk ve Tip
A.Füme / 1.6 Sedan
Güzel çalışma alternatif uydurmak önemli, bu zamanda hele

Tşkler @Otomotivci Tekli düğmenin çıkmasına 150 4 lü düğmeye 275 tl fiyat verdiler. Mecburen böyle yöntemlere başvuruyoruz ama iyi de oluyor

polat1989

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 323 GLX
Araç Renk ve Tip
A.Füme / 1.6 Sedan
Cam Düğmeleri Değişim Projemiz Sonuçlandı Arkadaşlar. Arka düğme bağlantılarını kendim yapabildim ama ön düğmeler beni gına getirdiği için elektrikciye başvurdum malesef

Bir kez daha esnafımızın bizi arabadan soğutma girişimleri sonuçsuz kaldı

4 lü düğmeyi bu şekilde yapmamın amacı ileride oluşacak düğme arızası için tamirine 60-80 tl yenisine 250-300 vermemek. Yaptığım 4 lü düğmede bundan sonra sadece bozulan düğme çıkartılarak yenisini takmak olucak. Şuan bu düğmenin tanesi 15 TL.

Yeni 4 lü düğme yapmak için ne kadar harcadım merak ediyorsunuzdur şimdi

Bi tane sağ öne 4 tane de sol dörtlü düğme için toplam 65 TL verdim. 30 Tl de elektrikciye bağlaması için verdim o kadar.

İşte Sonuç
b1821f7920b2091e8864eff4614071c1.jpg
537ad6863ae933f8a59a469efb3c069d.jpg
e860ae0a20c15747e95fae3fab43b641.jpg
7af73035fba605c1f984bfabc9e9b322.jpg

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

polat1989

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 323 GLX
Araç Renk ve Tip
A.Füme / 1.6 Sedan

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan

polat1989

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 323 GLX
Araç Renk ve Tip
A.Füme / 1.6 Sedan
Boşver abi ışıklı düğmeleri olmuş :) Hemi de sıkıntı çıkarsa daha ucuza halledebilecek :)

Aynen Öyle Yolda giderken farklı bişeymiş hissi veriyor alışık olduğumuz bişey değil farklı ve güzel bi his veriyor

spyheart

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323
bu başlıkta yazılanları takip ederek sağ ön cam düğmesini aynı buradaki gibi opel (hyundai de olabilir) düğmesi ile değiştirdim.. kendi başına cama hükmetti .. ama sol taraftaki 4 lüden çalışmadı. ben anlamamış olabilirim diye elektrikçiye gittim.. çok güzel bağlamışsın dedi.. sağ kapıya geçti sol kapıya geçti.. o da yapamadı .. anahtar içlerinde devre vardır.. anhatar uymuş ama devre uymamış demekki .. böyle idare et dedi. eski anhtarın ve bu opelin anahtarının içlerini açtım kendi orjinalinde
Mesaj otomatik birleştirildi:

kendi orjinalinde hiçbir devre diyot vs. yok.. (ortak uç+sağ sol) opelin anahtarında devre çıktı.. küçük bir direnç gibi bişeyler var .. o küçücük plakayı kaldırıp devreyi iptal edip düz anahtar şekline getirmeyi düşündüm.. bağlantı itibarı ile ..devreyi sökersem .. klasik bir on/off düğme haline getirebilir miyim diye inceledim .. olmuyor;(( bu haliyle gerisingeri taktım ve şu an sol (şoför tarafındaki 4 lü) taraftan kumada edemiyorum. ama sağ düğme kendisi indirme/kaldırma yapabiliyor 54048 anahtar burada görülen anahtarın aynısı .. konuyu açan arkadaş bu problemle karşılamadı mı .. veya bu konuda bana bilgi ve tecrübesini aktarabilecek birisi var mıdır aramızda.

Son düzenleme:

polat1989

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 323 GLX
Araç Renk ve Tip
A.Füme / 1.6 Sedan
bu başlıkta yazılanları takip ederek sağ ön cam düğmesini aynı buradaki gibi opel (hyundai de olabilir) düğmesi ile değiştirdim.. kendi başına cama hükmetti .. ama sol taraftaki 4 lüden çalışmadı. ben anlamamış olabilirim diye elektrikçiye gittim.. çok güzel bağlamışsın dedi.. sağ kapıya geçti sol kapıya geçti.. o da yapamadı .. anahtar içlerinde devre vardır.. anhatar uymuş ama devre uymamış demekki .. böyle idare et dedi. eski anhtarın ve bu opelin anahtarının içlerini açtım kendi orjinalinde
Mesaj otomatik birleştirildi:

kendi orjinalinde hiçbir devre diyot vs. yok.. (ortak uç+sağ sol) opelin anahtarında devre çıktı.. küçük bir direnç gibi bişeyler var .. o küçücük plakayı kaldırıp devreyi iptal edip düz anahtar şekline getirmeyi düşündüm.. bağlantı itibarı ile ..devreyi sökersem .. klasik bir on/off düğme haline getirebilir miyim diye inceledim .. olmuyor;(( bu haliyle gerisingeri taktım ve şu an sol (şoför tarafındaki 4 lü) taraftan kumada edemiyorum. ama sağ düğme kendisi indirme/kaldırma yapabiliyor Ekli dosyayı görüntüle 54048 anahtar burada görülen anahtarın aynısı .. konuyu açan arkadaş bu problemle karşılamadı mı .. veya bu konuda bana bilgi ve tecrübesini aktarabilecek birisi var mıdır aramızda.

Merhabalar,

Sağ düğmeyi ilk bağladığımda bende aynı şekilde sorunla karşılaştım. Bunun sebebide opel araçlarda + uç direkt olarak cam motorundan düğmeye geliyor. Ama bizimkilerde ana kumandadan gelip motora aktarılıyor. Yani sadece sağ tarafdan çalışıp ana düğmeden çalışmaması gayet normal. Ben ana düğmeyi iptal edip hepsini aynı düğme yapıldan sonra düğmelerde olması gereken +~- uçları yer değişikliği yaptıkdan sonra çalıştı. Mesela şuan arka düğmeler arkadan inip kalkmıyor merkez düğmeden inip kalkıyor oda ana düğmeden giden hatla orhinal düğmenin hattının uyuşmamasından kaynaklı. Çalışması için de arka düğmelerin kutuplarını değiştirmem gerekiyor ama bu şekilde benim için sorun olmadığı için böyle kullanıyorum. Deriğim gibi sağ camı ana kumandadan indirip kaldırmak için tesisatda kutupları değiştirmek gerekiyor ama ana kumandaya zarar veriyor direkt olarak.

Üst Alt