Buji, Performans, Ömür, Ekonomi ve Tavsiyeler

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Ngk ve Denso ikiside iyidir. İkiside gönül rahatlığıyla alınır

Ben geçen hafta Spark için Ngk veya Denso aradım ama bulamadım Bosch aldım.
Eski bujiler Champion markaydı, kaç km önce takıldı bilmiyorum ama Bosch bujilerde yakıt tüketimim azaldı.
Teşekkür ederim, mesela ne kadar bir tüketim ?
Şuan hala deniyorum. Bir iki güne kadar aradaki farkı yazarım.
34.5 lt gaz ile deopoyu fulledim. Şuan 440 km oldu hala gaz var :) bitince adadaki farkı net olarak yazacağım. Düşüş olduğunu şu aşamada anlayabiliyorum.

Ngk ve Denso ikiside iyidir. İkiside gönül rahatlığıyla alınır

Ben geçen hafta Spark için Ngk veya Denso aradım ama bulamadım Bosch aldım.
Eski bujiler Champion markaydı, kaç km önce takıldı bilmiyorum ama Bosch bujilerde yakıt tüketimim azaldı.
Champion buji de çok iyi markadır menşei italya olabilir....
Opel (GM) bujilerini Champion'a yaptırıyormuş, Alman menşeili olabilir...

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
Bosch iridyum bujiyi tecrübe eden var mı? Yaklaşık olarak takımını 100 liraya almak mümkün. Normal buji ile denemeye değecek kadar az fark var. Alsam mı diye düşünüyorum

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Fiyatı denemeye değer gibi duruyor. Taklit vs. Değilse tabi.
Abi @Kırmızı Ruhum Ertan abi ve brn 115 tl. İridyum buji aldık 1 2 aydır kullanıyoruz... Bir sıkıntı çıkmadı ancak... Adem ustanın ateşleme konusunda araç üzerinden çıkan marka ne ise onla devam edilmesi gerektiğini söylemişlerdi... Biz risk aldık bir olumsuzluk yok....

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
Sipariş verdim abi orijinallik konusunda problem olmaz bosch bayisi. Filtreleri de onlardan alıyorum. Deneyelim bakalım puan filan derken 95 lira civarlarina geldi .
Mesaj otomatik birleştirildi:

Abi @Kırmızı Ruhum Ertan abi ve brn 115 tl. İridyum buji aldık 1 2 aydır kullanıyoruz... Bir sıkıntı çıkmadı ancak... Adem ustanın ateşleme konusunda araç üzerinden çıkan marka ne ise onla devam edilmesi gerektiğini söylemişlerdi... Biz risk aldık bir olumsuzluk yok....
Peki olumlu bir etki fark ettiniz mi?

Son düzenleme:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Buji tırnak aralığının küçültülmesi, motor sesinde artışa sebep olur mu? Deneyimleyen oldu mu?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
O zaman yan sanayi motor takozu değişimi motordan daha fazla titreşim ve ses motor kabinine geliyor Veli abi. Sağolasın. Motor takozu kopuk gezseydim keşke. :D
Bu konuda maalesef durum bu ve forumda sıkça dile getirildi. :) sen yine iyisin, Can değişim sonrası inşallah parkinson olmuşumdur demiş ya... :p :D

Son düzenleme:

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Sipariş verdim abi orijinallik konusunda problem olmaz bosch bayisi. Filtreleri de onlardan alıyorum. Deneyelim bakalım puan filan derken 95 lira civarlarina geldi .

Peki olumlu bir etki fark ettiniz mi?
Yakıt ortalamam düştü...

fatihnet

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 2013
Merhaba arkadaşlar 2006 Model Mazda 3 Sedan Dynamic LPG li araç için iridyum buji tavsiyesi olacak varmı yada çok gereklimi kararsız kaldım.

Teşekkürler.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Merhaba arkadaşlar 2006 Model Mazda 3 Sedan Dynamic LPG li araç için iridyum buji tavsiyesi olacak varmı yada çok gereklimi kararsız kaldım.

Teşekkürler.
Konu içerisinde bir çok faydalı tavsiye ve tecrübe var. :) şahsen gerekli görmüyorum.

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
Bosch iridyum bujileri taktirdim bugün. Lpg ayarıyla beraber çok bariz bir performans artışı hissettim. Bunun ne kadari bujiden bilmiyorum ama sonuç tatmin edici.

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
@MutluTEKİR
geçenlerde buji aralığı ve motor sesinden sen mi bahsetmiştin tam hatırlayamadım ama 2-3 aydır 0.8 lik buji kullanırken bende farkettim motor daha sesli geliyordu ama çokda önemsemedim
dün orjinal aralıkta ve doğru kodda bujileri takınca farkettimki motor sesi azaldı patlama zamanı değişince ses de değişiyor demekki ben bunu tecrübe ettim bir daha da ne daraltırım ne dar takarım :)gaz pedalı kendine geldi

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
@MutluTEKİR
geçenlerde buji aralığı ve motor sesinden sen mi bahsetmiştin tam hatırlayamadım ama 2-3 aydır 0.8 lik buji kullanırken bende farkettim motor daha sesli geliyordu ama çokda önemsemedim
dün orjinal aralıkta ve doğru kodda bujileri takınca farkettimki motor sesi azaldı patlama zamanı değişince ses de değişiyor demekki ben bunu tecrübe ettim bir daha da ne daraltırım ne dar takarım :)gaz pedalı kendine geldi
Sağolasın abi ben de Adem ustaya gittiğimde düzelttireyim o zaman.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
@MutluTEKİR

Tırnak aralığının temel düşürülme sebebi lpg de alt devirlerde oluşan teklemedir. Değişim yaptığım bütün bujilerin tırnak aralığını 0,6 veya 0,7 yaparım ama motor sesi ile ilgili anormallik sezmedim... Hatta son yapılan bakımda yine buji tırnak aralığını 0,7 olarak ayarladılar. Buji ile birlikte yağ filtre değişimi de olduğu için motor sesinin azalmasını ben yağ değişimine bağlamıştım. Yani ses bende azaldı. :)

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
bizim astina bu konunun her detayında çok kıl bir araba abi ben bunu anladım artık o ne derse onu yapıyoruz :)bende tekleme yok etme amaçlı yapmış idim etkisi oldu ama şu anki gaz yeme durumu 1-2 teklemeyi kabul ettirir durumda :D
bobin +buji değişiminden sonra perşembe akşamı izmirde tekrar yolda afr ayarına gittim haritayı düzenledik şimdi şükür hem sessiz hem gaz yemesi güzel :)

mmd

Sessiz
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kahverengi HB
Normal bujiden iridyum bujiye geçiş yaparken , buji kablolarında yada tesisatında değişiklik yapmak gerekiyor mu? IFR5E13 kodlu ngk buji megaparca isimli sitede 66 TL. Normal buji ise n11 de 35-40 TL arası. Eger tesisatta değişiklik veya kabloda değişiklik gerektirmiyor ise iridyum bujiye geçmek istiyorum. Öneriniz nedir?

Fiyatlar 4 lü set fiyatı

Üst Alt