Buji, Performans, Ömür, Ekonomi ve Tavsiyeler

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Değişmeyen herhangi bir sıvı yok bildiğim. Hele hele fren hidroliği gibi nem tutan yağların değişmediğini söylemek aymazlıktır. Haydi şimdi hep birlikte fren hidroliği neden değişmelidir diye bir düşünelim :)
Öncelikle enerjinin korunumu yasasını hatırlayalım. Nedir bu yasa! Enerji kaybolmaz, toplam miktarı azalmaz yalnızca başka bir enerji türüne dönüşür. Evet hatırladık tekrar fren konumuza dönelim. Fren yaptığımızda aracın ileri yönlü hareketine bağlı olan kinetik enerjimize ne oluyor? Balatalar diske yapışarak aracın gitme enerjisini disk üzerinde ısı enerjisine dönüştürüyor. Özelikle performans araçlarındaki frenlemelerde Disklerin kıpkırmızı kor hâline geldiğine şahit olabilirsiniz. Konuyu fren hidroliğne bağlamanin zamanı geldi ;) dot3 DOT 4 DOT 5.1 hepsi de fren hidroliği olarak piyasada satılmaktadır. Aralarındaki fark kaynama noktalarıdır. O disk kor hale geldiğinde kaliper içindeki yağı kaynatir, eğer doğru değerde yağ yoksa. Peki doğru değerde yağ varsa kaynar mi? Değişmezsen kaynar tabi :) :) :) neden kaynar, yorumumun başında hidroliğin nem tuttuğunu söylemiştim. Atıyorum 200 derecede kaynayan yağ 100.derecede kaynayan nem ile birleştiğinde, kaynama noktası haliyle düşecektir. Daha da bişi demiyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Abi lafım ustalaraydı ha sana yöneliktir bişi yok aman diyim :) tabi 10 binde bir fren hidroliği değişmez. 50 bin idealidir Sanki Nemli bölgelerde 40 bine çekilebilir.
Bende onu diyorum işte... Üzerime alındığım bir şey yok çok şükür. :)

Üst Alt