Mazda 323 BG (1989-94) Buji Değişimi (NGK Iridium Buji) ve İzlenimler

polat1989

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 323 GLX
Araç Renk ve Tip
A.Füme / 1.6 Sedan
Herkese Merabalar arkadaşlar. Uzun zamandır aklımda olan bi soruya buji değişimi ile cevap bulmuş bulunmaktayım.

Aracım 93 model Bg kasa. Km si 332.000 civarı. Hiç motor tamiri görmedi üflemesi kokması kesinlikle yok. Ölçümlerde benzinde %75 lpg de % 70 çıktı yaklaşık 2 ay öncesinde.

Lakin mıtoru bu kadar güzelken ve hiçbir sıkıntısı yokken rampada araç elden ayakdan düşüyordu içinde 4-5 kişi olunca. Bu duruma sebep olabilecek nedenleri ve sonuçları sıraladıkdan sonra mantıklı gelen tek şey lpg nin aracın orjinal bujileriyle tamamen tam yanmadığı oldu. İnternetten araştırdığım kaynaklar ve video larda bu teorimi doğruladı. Bende Tamircim vasıtasıyla tanesi 50 liradan 200 tl ye NGK nın orjinal İridyum Lpg 1 bujisini getirtmesini istedim. Orjinal araçda kullanıran buji aralığı 1.1 mm. Bazı Güvensiz kaynaklar ve işin kolayına kaçmak için daha iyi atrşleme için bunu 0,6-0,8 gibi değerlere çekersek sonucun daha iyi olacağını söyleyenlerde oldu. Ben yine bildiğimi okuyarak İridyum bujileri aldım ve bi hafta önce aracıma taktım.

Vee Gelelim Sonuca;
Pistonlardaki patlamayı gözle görüp daha iyi patlıyor diyemicez kısacası

İridyum buji den Sonra arabada ki değişiklikler ;

Yarım marşda motor soğuk sıcak farketmeksizin çalışmaya Başladı.

Ani hızlanmaları daha atak hale geldi.

Lastiklerim 7 aylık ve ortalama 5000 km yaptım. Buna rağmen sert kullanımda 2. Vitese geçişte pati yapıyor.

Yüksek devirlere çıkış süresi çok kısaldı.

Rampada Araçda 4-5 kişi varken bayılma sıkıntısı kalmadı.

Ara hızlanmalar gayet iyi hale geldi. Düz yolda 3. Vitesde 20 km hızdan 60 km hıza çıkması 4-5 sn gibi kısa bi sürede gerçekleşiyor.

Benim gözlemlerim ve deneyimlerin sonucunda iridyum buji tamamen mükemmel bişey. Üstelik uatamın dediğine göre normal bujiden 3 kat daha uzun ömürlü olduğunu söyledi.

Burda aklınıza şu soru takılabilir. Fiyatı pahalı.!!!

Normal aldığımız buji takımı 40 Tl ngk olan. 3 kat daha dayanıklı olduğunu hesaplarsan 120 TL. Ama bide şu var ki normal buji de alamadığın ataklığı performansı iridyum bujide alabiliyoruz. Yazı Biraz uzun oldu ama kusuruma bakmayın

Bence Değiştirmeye Değer de Artar Bile Guzuma Feda Olsun

d53fca15191855f35e4dcf3dbbb589d6.jpeg

b1095af51f6d50278fff65574782f07c.jpg

507d7ab94a313808acab07db08c26e81.png

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

serkan323

BeŞiKTaŞ'K
Araç Markası
1991 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Mavi Hb
Hocam verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Elinize emeğinize sağlık. Mazda 323 için tam modeli nedir bu bujilerin? Farklı farklı kodları var sanırım..

polat1989

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 323 GLX
Araç Renk ve Tip
A.Füme / 1.6 Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Hocam verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Elinize emeğinize sağlık. Mazda 323 için tam modeli nedir bu bujilerin? Farklı farklı kodları var sanırım..

Ngk nın kendi sayfasında benim araca uygun olan buji Ngk Lpg laserline No:1 olarak geçiyor. Aracın modeline motor türüne göre uygun olanı lpg1 olduğu için bundan aldık. Tabi farklı motor türlerine göre lpg2,3,4,5,6 die de değişik iridium bujiler mevcut. Benim araç 93 model sedan 323 karbüratörlü BG kasa B6 motor olarak geçiyor. Bu araca uygun buji de lpg laserline no:1 olarak geçiyor.

Mesaj otomatik birleştirildi:

LPG li araçlar için buji bulma formu
NGK - Ürün bulma aracı

BENZİN li araçlar için buji bulma formu
NGK - Ürün bulma aracı

Son düzenleme:

serkan323

BeŞiKTaŞ'K
Araç Markası
1991 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Mavi Hb
Ngk nın kendi sayfasında benim araca uygun olan buji Ngk Lpg laserline No:1 olarak geçiyor. Aracın modeline motor türüne göre uygun olanı lpg1 olduğu için bundan aldık. Tabi farklı motor türlerine göre lpg2,3,4,5,6 die de değişik iridium bujiler mevcut. Benim araç 93 model sedan 323 karbüratörlü BG kasa B6 motor olarak geçiyor. Bu araca uygun buji de lpg laserline no:1 olarak geçiyor.

teşekkür ederim hocam verdiğiniz bilgiler için. Bendeki de Mazda 323 1.6 Hb. aynı motor olması gerek sizdeki ile. Bende bir araştırayım :D

polat1989

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 323 GLX
Araç Renk ve Tip
A.Füme / 1.6 Sedan
teşekkür ederim hocam verdiğiniz bilgiler için. Bendeki de Mazda 323 1.6 Hb. aynı motor olması gerek sizdeki ile. Bende bir araştırayım :D

Ben 323 hb lerin enjeksiyonlularıylada karşılaştım. eğer sizinkiside karbüratörlüyse aynı şekilde lpg 1 iridyum buji alabilirsiniz :)

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Hayırlı olsun. Yakıtla ilgili gözlemlerinizi bekliyorum. Benim de bujiler değişeli 25 bin km oldu sanırım. Acaba denesem mi diye bir düşünüyorum bu bujileri.

polat1989

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 323 GLX
Araç Renk ve Tip
A.Füme / 1.6 Sedan
Hayırlı olsun. Yakıtla ilgili gözlemlerinizi bekliyorum. Benim de bujiler değişeli 25 bin km oldu sanırım. Acaba denesem mi diye bir düşünüyorum bu bujileri.

@aurora Çok teşekkür ederim.
Öncesinde bi depoyla şehiriçi 330-340 km arası yapıyordum. Depoyu her doldurdugumda km sıfırlayıp bakıyorum yaptığım yol km si hemen hemen hep aynı.

Kısmetse bi sonraki depoda test etme şansım olacak bujilerin yakıta etkisinin olup olmayacağı deponun bitmesine daha 120 km var

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
@aurora Çok teşekkür ederim.
Öncesinde bi depoyla şehiriçi 330-340 km arası yapıyordum. Depoyu her doldurdugumda km sıfırlayıp bakıyorum yaptığım yol km si hemen hemen hep aynı.

Kısmetse bi sonraki depoda test etme şansım olacak bujilerin yakıta etkisinin olup olmayacağı deponun bitmesine daha 120 km var

Umarım yakıtta da tasarruf sağlıyordur, gerçi tasarruf yapmasa da çok problem değil, yanmadan alınan verimi biraz arttırsa bile yeterli benim için. Ölçümünüzü bekliyorum. Alıntı yaparak yazarsanız çok makbule geçer. :)

polat1989

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 323 GLX
Araç Renk ve Tip
A.Füme / 1.6 Sedan
Umarım yakıtta da tasarruf sağlıyordur, gerçi tasarruf yapmasa da çok problem değil, yanmadan alınan verimi biraz arttırsa bile yeterli benim için. Ölçümünüzü bekliyorum. Alıntı yaparak yazarsanız çok makbule geçer. :)

Tasarruf bende beklemiyorum açıkcası. Gaz tepkimesi baya baya iyi hale geldi aracın. Motorun hırıltısı bile daha bi tatlı gelmeye başladı

polat1989

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 323 GLX
Araç Renk ve Tip
A.Füme / 1.6 Sedan

Aradan uzun uzun zaman geçti deneyimi geçtik artık baya fazla bi tecrübe oldu

Yakıtta bi etkisi olmadı bujilerin ama performans etkisi çok iyi. Bujileri takalı neredeyse 2 yıl oldu bugün kontrol etmek için söküp baktım hala tertemiz ve sağlıklı duruyorlar. Gerçekden de normal bujilere göre kat kat daha dayanıklı çıktı bunlar. Normal bujiler olsa yılda bi değiştirmen gerek lpgli araçlarda. Ama iridyum bujiler bi harika

polat1989

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 323 GLX
Araç Renk ve Tip
A.Füme / 1.6 Sedan
Kaç kilometre oldu hocam?

Tam Emin Değilim ama Sanırım 30000 km oldu. Çünkü arada bi araç aldım 10 ay kadar ona bindim sattım Guzuyu babaya vermiştim. 311.000 de ön düzen falan yaptırdıkdan bi kaç ay sonra bujileri değiştirdim. Şimdide 348.000 de km.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Aradan uzun uzun zaman geçti deneyimi geçtik artık baya fazla bi tecrübe oldu

Yakıtta bi etkisi olmadı bujilerin ama performans etkisi çok iyi. Bujileri takalı neredeyse 2 yıl oldu bugün kontrol etmek için söküp baktım hala tertemiz ve sağlıklı duruyorlar. Gerçekden de normal bujilere göre kat kat daha dayanıklı çıktı bunlar. Normal bujiler olsa yılda bi değiştirmen gerek lpgli araçlarda. Ama iridyum bujiler bi harika

Öncelikle teşekkürler dönüş için. :) Uzun kullanım süresi haricinde performans ile ilgili gözlemleriniz nasıldır acaba?

polat1989

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 323 GLX
Araç Renk ve Tip
A.Füme / 1.6 Sedan
Öncelikle teşekkürler dönüş için. :) Uzun kullanım süresi haricinde performans ile ilgili gözlemleriniz nasıldır acaba?

İlk zamanlarda taktığımda nasılsa şuanda da performans ve gaz tepkimesi aynı düzen devam ediyor. Ara hızlanmalar ve performansı normal bujilere göre daha iyi

Üst Alt