Mazda 3 BK (2003-09) Bir Motor Rektefiye Hikayesi

exseri

Sessiz
Araç Markası
2004 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah - HB
Arkadaşlar Merhaba. Öncelikle şunu söyleyeyim Mazda hakkında ülkemizde çok kısıtlı bilgi ve birikim var. Çoğu şehirde yetkli servis yok onu geçtim mazda'dan anlayan usta yok. Ben burada yazacaklarımı bir çok forumda yazmaya çalıştım.

Burdaki tek amacım benim yaşadığım belirtileri yaşayan insanların dikkatli olması ve gereken önlemleri alması. Yoksa Mazda'yı karalamak gibi bir amacım yok. Kaldıki aracımı satmadım hala kullanıcısıyım. Ama bir hayal kırıklığı olmadı değil yani önceki aracım vasat palio 1,4(1999model) 180000km'de sattım ve böyle bir sorun yaşamadım.

Evet arkadaşlar anlatmaya başlayayım.

Arkadaşlar öncelikle şunu söyliyeyim araba %80 Erzurumda % 20 Rize ikliminde kullanıldı ve hep 5-30 castrol magnetech yağ kullanıldı Bunun dışında motor veya başka bir yerden bir kayış bile değişmedi aslında 100bin 200binde triger falan değişmeli ama dediğim gibi biraz özensizim ve hiç o tip bakımlar yapılmadı. Uzun yol olarak Erzurum-Rize arası dağ yolarında(3000m rakımlı geçitler falan geçiliyor) diğer ve çoğunluk zamanda ise şehir içi kullanıldı. Ve 225000km'de araca motor yaptırmak zorunda kaldım. Bu arada kendimde gördüğüm tek hata eskiden beri motor yağını pek kontrol etmem ve 10bin km olunca hatta 12-11bin km'de falan gider değişirim.Palioda sorun olmamıştı bu alışkanlığım.

Şimdi öykü kısmına gelelim 190bin'km civarında rizeden erzuruma giderken dağ yolunda özellikle viraja girdiğimde yağ simgesinin yandığını virajdan çıkınca söndüğünü fark ettim. Erzuruma gidince güvendiğim resmi bir castrol point'e gittim adam yağa bakıyo ama ucuna bile değmiyo çubuğun. Abi bunda yağ kalmamış dedi alttan yağı boşalttık yarım litre belki 1litre yağ çıktı. Usta her araç yağ yakar ama bu normal değil dedi ya bi yerden yağ kaçırıyor ya yağ ince geliyor KM arttığı için yada senin bir motor ustası görme zamanın geldi dedi.

İlk adım olarak yağı 10-40yarı sentetik koyalık ve sızdırıyormu diye garajında kontrol et dedi. Her neyse garajda arabayı tuttum diğer gün baktım 1gram bile yağ yok yerde yani sızdırmıyor. egzozdan siyah mavi falan bir duman gelmiyor. Tamam dedim ve arabayı 2 yıl daha 35bin km daha kullandım. Ama bu süreçta araba sürekli yağ yakıyor ve nerdeyse 5binde bir yine 1 litre 8bine falan beklerse 2litreden fazla yağ ışığı yanacak kadar yağ eksiltiyor. Tabi ben kabullenmek istemiyorum çok masraf çıkar diye(APTALLIK) yağ koyup devam ettim 30bin km.

Neyse 220bin olduktan sonra hala egzozdan duman atmıyor ama artık araba titreşimli çalışıyor ve değişik sesler çıkarmaya başladı. Özellikle ilk çalıştığında böyle araç öksürürgibi bi ses çıkarıyodu. Teklemek değil böyle tiz bir ses. En belirgin ses ise devir 2bin ile 3500devir arasında garip daha tiz bir bağırma sesi vardı motorda. İlginç şekilde 2bin devire kadar yada 3500leri geçince ses azalıyodu.

Neyse ses falanda değişince 225000de önce özel servise götüdüm adam hemen kartelden dedi ve yağ çubuğunu gösterdi metalik bir renk vardı. Açmadan bilemeyiz dedi ama 5bin tl yi geçmez dedi. Neyse düşündüm taşındım eski sanayilerden ağız yanmalarımdan dolayı(Palio zamanında) Orjinal yetkili mazda servisine götürdüm. tabii hemen kartelden geliyo dediler yatak vurma sesi gibi dediler. Neyse ön incelemede krank mili zarar görmemiş(sanırım sırf o 8bin tl) ama yataklarda sorun var açmadan bilemeyiz dediler.
Sonuç olarak açtılar aşırı bir sorun yok ama 2 yataktamı ne saorun var dediler tabii orjinal servis olduğundan her parçayı birde zamanıda geldiği için değişmek istediler bende karşı çıkmadım hatta indirmişken baskı balatayıda değişin dedim(İşte mazdanın süperliği 220000binde bakı balata bitmemişti tam olarak benim sürüşümde etkili tabii).

Sonuç olarak %30 indirimle 8800tl tuttu ve 1ay sürdü. Uzun sürme sebebi bazı siparişler ilk seferde gelmedi yurt dışından ikinci sefer kargo beklendi. Hemen altta değişen parçaların faturası var ingilizce terimler var bilen arkadaşlar bi baksınlar iyi muamele çekmişler mi:)

1.JPG

2.JPG

Bu faturaya dayanarak bilgili arkadaşlardan yorum almak isterim tam olarak neler değişmiş. Fiyat nasıl. Özel serviste yaptırsam daha mı iyi olurdu gibi.

Gelelim güncel soruna aracı 5bin daha kullandım ses yok vitesler süper falan tam mutluyum diyecem bi baktım yağ 2çizgiden alt çizgiyi biraz aşağı inmiş. Bu arada eski zamanlar gibi değil tabi ama ilk halini bilmediğim için yani gerçekten 4litremi koydular çizgi nerdeydi falan bilmiyorum yine benim aptallığım o kadar para verdin bi yağ çizgisine bak yani. Sadece 5-30 koyduklarını faturadan biliyorum.

Neyse tabi hemen dün zaman kaybetmeden castrole gittim usta kaldırdı arabayı motor parlıyo toz bile yok dedi sızdırma yok yani ustanın dediğine göre. Neyse açtı yağ kapağını alttan ve bayağı yağ çıktı yani tam litre ölçemedik( Ustanın sığırlığı)ama bayağı aktı yani usta çok bir azalma olmamış dedi ve yine magnatech yarı sentetik 10-40koyalım havalar sıcak zaten dedi. neyse 4litre koyduk. bu arada çıkan yağın rengi alttaki fotolar gibi(farklı ışıklarda farklı renkte görünmüş fotolarda)

3.JPG

4.JPG

Şimdi arkadaşlar çoooook mutsuzum arabamı seviyorum bakın bu arada ön amortisörleride kyb marka ile yeni değiştim. Mazda öyle bir araba ki amortisörü türkiye yollarında bile 230000km'de ancak patlıyor.
Yani arabamı seviyorum bu kadar masrafta(amortisör falan 10bin tl oldu) yapmışken 3-4yıl daha kullanmak istiyorum. Ama bu son olay ağzımda yandığı için iyice korkuttu beni. nerdeyse her saat yağ kontrol etmek istiyorum sürekli kafamda. Tamam bu sefer ses yok duman yok(İlk olayın başındada böyleydi gerçi) titreşim yok. ustanın dediğine göre öyle bir yağ eksilmeside yok. AMA NEDEN YİNE ÇİZGİ ALTINA İNDİ!!!!! azda olsa.

Neden 10-40 yağa geçti usta. Ne yapmalıyım arkadaşlar arabadan kurtulmalı mıyım yoksa takip etmelimiyim. son yaşanan normal mi. Yorumlarınızı bekliyorum. Ayrıca yaşadıklarımı detaylı anlattım ki bir rehber olsun arayan arkadaşlara. Bu arada araç benzinlidir orjinal yani ve yakıt tüketimi iyi gibi kullanıma göre 6.5 - 8 Litre/100km arası gösteriyor.

Arkadaşlar bu arada bu konuyu çeşitli başka forumlarda açmaktayım çünkü ben çok sıkıntı çektim internette veriye ulaşmak için bizim arabalar az satılan arabalar ve yeterince tecrübe edilmiş olay yok internette.

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Öncelikle geçmiş olsun, vermiş olduğun linkler, kaynağı tarafından bizlere sorun oluşturacağı için fotoğrafları aldım ve gerekli düzenlemeyi yaptım... Bu hikayede ben öncelikle temel hatanın sende olduğu kanaatine vardım, kızmayasın... :)

Yaşadığın tecrübe acı olsa da; Mazda sahiplerine büyük bir uyarı niteliği taşıyacaktır, bu konuda teşekkürler.

Özellikle; her muhabbette ve her konusu geçtiğinde yazarım söylerim. Hiç bir şey olmasa bile, 10-15 günde veya haftada bir (ben üç dört günde bir açarım) motor kaputunu açıp bakın, yağını suyunu kontrol edin, kaçak vs. var mı gözlemleyin... Emin olun bu 10 dakikalık gözle bakım elle kontrol bile bizleri bir çok büyük sıkıntıdan kurtaracaktır...

Yağ uyarı lambası nasıl olsa yanar, bende yağ ilave ederim diye düşünmek büyük hatadır. Yağ lambası 1 litre yağ kaldığında yanacaktır ki, bir çok olayda da bu uyarı ışığı yandığında büyük masraf açılmış oluyor maalesef...

Gelmiş geçmiş olsun. Kazasız belasız günler.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Öncelikle geçmiş olsun.Aracınıza bu kadar masraf ettikten sonra değiştirmeyi hiç düşünmeyin. Hele ki aracınızı seviyorsanız... Yeni alacağınız araçta kapalı kutu olacak, ne olacağı belli değil. Yolunuz Ankara tarafına düşerse orada iyi ustalarımız var, forumda arkadaşlarda tavsiyede bulunur. Yüzüp yüzüp kuyruğuna geldikten sonra bu iş çözülür ;)

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Yağ seviyesini iyi takip edin. 1000 km sonra eksilme vs varmı kontrol edip varsa yaptirdiginiz yer ile görüşün. Her motor yağ yakar olayı şehir efsanesi, ya da bunu yapsa bile yağ çubuğundan kullanıcının görmemesi gerekecek kadar olabilir.
Çok geçmiş olsun, umarım bunca masraftan sonra huzur ile binersiniz aracınıza...

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Tahminim motora sizden öncede çok güzel muamele yapılmamış. Sizde yeterli özeni göstermemişsiniz. En azından belirli bir km (rodaj) 5-30 kullanıp 10-40 a daha sonra geçseydiniz iyi olurdu. İnternette bununla ilgili bilgi yok demişsiniz ama aslında ortada bilgi olmasını gerektirecek bir durumda yok. Kaç kişi Mazda 3 motoru açtırıyor ki ? Gereken özen gösterildiğinde sorunsuz motorlar. Yağ değişimi 7 bin km geçmemeli her zaman yazıyoruz en iyi motor bakımı erken yağ değişimidir.
Yetkili servis olduğu için fiyat yüksek haliyle.
Büyük geçmiş olsun diyelim bence kullanmaya devam edin aracı.

exseri

Sessiz
Araç Markası
2004 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah - HB
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Tahminim motora sizden öncede çok güzel muamele yapılmamış. Sizde yeterli özeni göstermemişsiniz. En azından belirli bir km (rodaj) 5-30 kullanıp 10-40 a daha sonra geçseydiniz iyi olurdu. İnternette bununla ilgili bilgi yok demişsiniz ama aslında ortada bilgi olmasını gerektirecek bir durumda yok. Kaç kişi Mazda 3 motoru açtırıyor ki ? Gereken özen gösterildiğinde sorunsuz motorlar. Yağ değişimi 7 bin km geçmemeli her zaman yazıyoruz en iyi motor bakımı erken yağ değişimidir.
Yetkili servis olduğu için fiyat yüksek haliyle.
Büyük geçmiş olsun diyelim bence kullanmaya devam edin aracı.

Siz yine 5-30 tam sentetik yağ mı öneriyorsunuz

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

exseri

Sessiz
Araç Markası
2004 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah - HB
Konu buraya varmışken aslında bunuda tartışılabilir hatta yeni konu açlıabilir. tabi belki forumda daha önce açılmıştır.
Yağ konusu 0 araç ne kullanır 200bin araç ne kullanır yada 200bin ama herşeyi değişmiş araç ne yağ kullanır. tüp kullananlar ne kullanmalı yada.
Şuan bu konu kafamı çok kurcalıyo şimdi herşey değişti tamam 5-30 tam sentetik koydu servis. Biraz çizginin altına düştü ve korkup yarı sentetik 10-40 koydum. Şimdi burda 3 soru var
1- Benim işlemlerden geçmiş araç için hangi yağ iyidir. tam sentetik 5-30 mu yarı sentetik 10-40 mı
2- tam sentetikten yarı sentetiğe geçmek sıkıntı yaratırmı.
3- Eğer yaratmaz ise en doğrusu kışın 5-30 yazın 10-40 kullanmak en iyisimi.
4-Yok eğer tam sentetik yarı sentetik değişmek iyi değilse burdada olay 2ye ayrılıyor

a-tam sentetik daha sağlıklı ama 5-30da özellikle yazın azaltma yapıyosa yine tam sentetik ama daha kalın olan 5-40 kullanmakmı
b-boşver tam sentetiği 10-40 devam et eğer eksiltmezse süper işte(ama burda da erzurum faktörü var kışın -20ler standart gün sayılır burda)

al işte yağ konusu böyle işte domestos ve oğuzhan tamamen zıt şeyler söylüyor:D
Böyle şeylerden nefret ediyorum biraz takıntılığı olduğumdan belki mühendis olduğumdan net tıpkı matematiksel cevaplar arıyorum. ama yok bu yağ numarası konusu binlerce farklı girdiye göre değişkenlik gösteriyor. ama onu geçtim daha yağ yakarmı yakmaz mı konusu bile tartışmalı

Son düzenleme:

romulus

Aktif
Araç Markası
Sephia
Araç Renk ve Tip
Sedan
Motor sıfır olması nedeniyle 5-30 doğru seçim olurdu.

Her canlı ölümü tadacağı gibi, her üstten egzantrikli motor da yağ yakar... Değişim periyodundaki kullanıma bağlı olarak yaktığı miktar değişir o kadar. :) :)
Veli abi bence kullanıcının göreceği kadar yakmamali. Kullandığım araçta 5 bin km oldu yağ değişim yapılalı ve gözlemlediğim bir eksiltme yok.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Arabasını tanımayan, özen göstermeyen sürücüsünün elinde araçlar ne hale gelir sorusunun çok güzel örneğisiniz.
Forumumuzda o kadar yağ konusu hatta tartışması var. Yağ eksiltmeye başladığı gibi kalınlaştırsaydınız hiçbir sorun olmayacaktı. Paranız da cebinizde kalacaktı.
Özel servis yerine yetkili serviste yaptırmanız da bence bir hata.
Motor ilk günkü durumuna döndüğü için 5-30 tam sentetik kullanın. Ama gözlemleyin sürekli. İlk rodaj sürecinde eksiltme olabilir. Sonrasında duruma göre tam sentetik yağ kullanın.
Mobil 1 esp 5-30 => mobil 1 New life 0-40 => mobil 1 peak life 5-50 => mobil 1 extended life 10w-60 sıralamasına eksilttikçe kalınlaştırabilirsiniz.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Veli abi bence kullanıcının göreceği kadar yakmamali. Kullandığım araçta 5 bin km oldu yağ değişim yapılalı ve gözlemlediğim bir eksiltme yok.
Şimdi oldu... :)

Konu buraya varmışken aslında bunuda tartışılabilir hatta yeni konu açlıabilir. tabi belki forumda daha önce açılmıştır.
Yağ konusu 0 araç ne kullanır 200bin araç ne kullanır yada 200bin ama herşeyi değişmiş araç ne yağ kullanır. tüp kullananlar ne kullanmalı yada.
Şuan bu konu kafamı çok kurcalıyo şimdi herşey değişti tamam 5-30 tam sentetik koydu servis. Biraz çizginin altına düştü ve korkup yarı sentetik 10-40 koydum. Şimdi burda 3 soru var
1- Benim işlemlerden geçmiş araç için hangi yağ iyidir. tam sentetik 5-30 mu yarı sentetik 10-40 mı
2- tam sentetikten yarı sentetiğe geçmek sıkıntı yaratırmı.
3- Eğer yaratmaz ise en doğrusu kışın 5-30 yazın 10-40 kullanmak en iyisimi.
4-Yok eğer tam sentetik yarı sentetik değişmek iyi değilse burdada olay 2ye ayrılıyor

a-tam sentetik daha sağlıklı ama 5-30da özellikle yazın azaltma yapıyosa yine tam sentetik ama daha kalın olan 5-40 kullanmakmı
b-boşver tam sentetiği 10-40 devam et eğer eksiltmezse süper işte(ama burda da erzurum faktörü var kışın -20ler standart gün sayılır burda)

al işte yağ konusu böyle işte domestos ve oğuzhan tamamen zıt şeyler söylüyor:D
Böyle şeylerden nefret ediyorum biraz takıntılığı olduğumdan belki mühendis olduğumdan net tıpkı matematiksel cevaplar arıyorum. ama yok bu yağ numarası konusu binlerce farklı girdiye göre değişkenlik gösteriyor. ama onu geçtim daha yağ yakarmı yakmaz mı konusu bile tartışmalı
Zıt şeyler gibi geliyor. :) Doğru olanın parçalarını anlatıyoruz. Konuyu bir bütün olarak algılamadan cımbızlama sorular olunca zıt şeyler gibi yorum ortaya çıkıyor. :)

exseri

Sessiz
Araç Markası
2004 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah - HB
10-40 yağdan dolayımı bilmiyorum ama. bugün rolantide 2000-2500devir arası bir titreşim hissettim. hem gaz verirken hemde 5bin devirlerde gaz kesince yine 2500-2000arası titreşim oluyo. Yani önce 5bin kmde 5-30 yağın birazda eksilmesi şimdide bu olay. Yani herşeyi değişmiş motor yapan adamlar orjinal servis. Daha nedir anlamıyorumki belkide 8bin tl yi hala ödediğim için ben abartıyorum. bu ara bu titreşimden sonra bir şehir turu işimi falan hallettim geri dönünce garajda tekrar denedim rölantide sanki oldukça azalmış gibiydi. Acaba benim egzozlar spor o mu titreştiriyo kabini.
Yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar ha bu arada 10-40 yağı 200km kullandım(çok az tabii) yağ yerinden milim oynamamış

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yağın eksik olup olmadığını anlamak için erken daha. Ama rutin olarak ölçmek güzel bir şey.

Titreşim motor kulakları ile de ilgili olabilir, iyi gözlemlemek gerek. Bütün bu sıkıntılardan sonra bazı şeyler psikolojik de olabilir.

exseri

Sessiz
Araç Markası
2004 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah - HB
yok abi o titreşimi aldım psikojik değil eminim:) bu arada motor kulakları sağlam. biri kırılmıştı geçen sene yine orjina serviste 700küsüre değişmişti insafsızlar:)
En iyi yorumum egsoz titreşimi ikinciside 10-40 yağın biraz daha titreşimli çalışması ama tabi niye sadece 2000-2500arası. bu arada ilk çalışmadada biraz fazla titreşim yapıyo gibi kontağı çevirince

exseri

Sessiz
Araç Markası
2004 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah - HB
Bu tür yağ eksiltme gibi sıkıntılar yaşayanlar için süreci anlatmaya devam ediyorum.

şimdi en son rektefiye olaylarından sonra 5-30selenia dandik yağ 5bin kmde alt çizgiye gelmişti.
Serviste ne kadar ya koyduklarınıda bilmediğimden tam koymuşlardır 4.1litre düşünerek panik yapmıştım ve gidip 10-40 yarı sentetik magnetch koymuştum. 1500km kullandım bir eksiltme fark etmedim ama genel forumlardan gelen erzurumda yaşıyon bide motor sıfır gibi olmuş herşey değişmiş serviste tepkileriyle tekrar yağ değişmeye karar verdim.
Herneyse sonuçta MOTUL xclean fe 3-30 tam sentetik yağ koydum. filtrede değişti tabi. İlk koyduğumda çubukta yağ üst deliği kapatmıyodu ama hemen altındaydı yani 3,8litre falan koydum.
1500km sonunda(1200kmsi erzurumda 2bin metrede 300km si ise ispir dağ yolu) sanırım 200ml kadar yağ eksiltme oldu.
dediğim gibi ik koyduğumda zaten üstteki deliğe yağ gelmiyodu hemen onun altındaydı onun için tahminim 200ml. ekte resim var isteyen bakabilir.
Son durum budur. Yorum yapmak isteyenler normal anormal diyenler buyursun

Ekli dosyalar

• IMG_20171021_141001.jpg
    IMG_20171021_141001.jpg
    350 KB · Görüntüleme: 40

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Sürekli değişim yaptığın için çok sağlıklı fikir vermeyebilir, aynı yağ ile ikinci değişimde daha net veriler elde edebiliriz, tüketim miktarını kontrol ederek paylaşım yapmaya devam etmen iyi olur bizler için de, şuan bana göre normalden fazla eksilmiş ama dedigim gibi ikinci değişimde daha net belli olur.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Normalden fazla eksiltme var ama önemli bir fazlalık değil. Bülent in dediği gibi takipte kalalım. Bilgilendirme için teşekkürler.

ŞELALE

Sessiz
Araç Markası
2008 Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Arkadaşlar herkese merhaba
2008 Mazda 3 1.nesil otm vites aracı 2 yıl önce din kültürü öğretmeninden İstanbul'dan aldım.Araç 2 yılda onda kalmış Urfa İstanbul arası kullanmış.Aracı aldığımda teste tabi tuttum.testte zorladılar hafif performans düşük denildi ama sürüşte çekişte problem yoktu.2019 yazında klima açınca uzun yolda çekiş düşüklüğü kendini hissettirdi.REM OTOMOTİVDE YAĞ VE FİLTre değiştirdim.USTA sesinden senin süpap yanık dedi.Fakat arabada rolati dalgalanması baş göstermemişti,çekiside klimasiz gayet güzeldi.Genede fiyat teklifi aldım 3200 süpap değişimi motor kulağı Z rotalar derken 5900 fiyat çıkardılar.GÖZÜM KORKTU.idare eder belirtiler başlarsa değiştiririm diyerek 1 ay erteledim.BAŞAYARDA kompresyon testine soktum.4 ü de iyi denildi.Yakita katkı maddesi konuldu.BU arada ROLANTİDE TİTREME ve motor soğukken stop etmeler başladı.Forumu araştırdım boğaz kelebeğini mat sensörü bu temizleyin değişen birşey olmadı.Sabah yolda giderken endişe içinde gitmeye başladım bir iki kez yolda giderken stop etti.araç ısınınca çekiside gidiside güzel günün boyu sıkıntısını kullanıyorsun.Araci isitirken terliyordum stop etmesi hem benzinde hem gazda soğukken ve rolantinin dalgalanması beni yıldırdı.BELKİ rölanti motorudur diye FURKAN otomotive gittim.300 le kurtulursun diye düşünürken SATILMIŞ usta sabah kompresyon testini yaptı özellikle 2 numaralı piston düşük çıktı,2000-4000 arası masraf çıkar denildi tamam dedim,sonra aracı söktükten sonra %5 %7 %5 %5 başta piston yataklarının genişlediği sonra hepsi %7 aşınmış denildi süpapları yapsak gene aynı sorunları yaşarsın denildi,rektefiye ustasına bu araç senin olsa yaptırırmisin diye sordum yaptırırım dedi.Güvenip mecburen tamam yapalım o zaman dedim 6000 ortalama fiyatla yapılmaya başlandı.2 hafta FURKAN otomotivde kaldı bugün teslim aldım.ÖNCEKİ ve yeni halini,Ankara da Mazda sahibi olmanın sıkıntısını detaylıca yazacağım belgeleri ile.

Üst Alt