Mazda 626 GF (1997-02) Beyin Arızası

TolgaTeymen

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626 2.0 115bg
Araç Renk ve Tip
Yeşil
Sevgili Mazda kullanıcısı dostlar !!! 1998 model 626 kullanıyorum. Yaklaşık 2 aydır aracımda düşük devirde gaz kesme sorunu vardı. Birkaç tamirciyle görüştükten sonra güvendiğim bir elektronikçi arkadaşım beyin arızasından şüphelendi. Arıza tespit cihazı bağlanamadığı için manuel olarak beyini söküp kontrol etti ve beyinden boğaz kelebeği potansiyometresine akım gitmediğini tespit etti. Şimdilik by-pass yaparak soruna geçici çözüm ürettik ancak yeni bir beyine ihtiyaç duyuyorum. Bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşların bana ulaşmasını rica ederim. Herkese kazasız keyifli günler dilerim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Soruna teşhis konulmuş olması büyük kolaylık olmuş yoksa bütün ateşleme sistemi hallaç pamuğu gibi atılırdı... Çıkma olarak araştırma seçeneği en kuvvetli çözüm yolu gibi duruyor.

TolgaTeymen

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626 2.0 115bg
Araç Renk ve Tip
Yeşil
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Soruna teşhis konulmuş olması büyük kolaylık olmuş yoksa bütün ateşleme sistemi hallaç pamuğu gibi atılırdı... Çıkma olarak araştırma seçeneği en kuvvetli çözüm yolu gibi duruyor.
Adem Usta ile görüştüm bir hurdacıya yönlendirdi. Araştırıyoruz inşallah temiz sağlam bulursak çözeceğiz sorunu.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Beynin resmini yada kodunu yazarsanız bende arkadaşıma bir sorarım. Otomatik vites, manuel, klimalı, klimasız aracın durumuna göre değişiyor çünkü

TolgaTeymen

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626 2.0 115bg
Araç Renk ve Tip
Yeşil
FSM1-18881-D kodu. 1998 Manuel 115 beygir için olan.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Beyin arayışı devam ediyorsa :kötü:

50969
50970

Fiyat : 1000 ₺

Bir harf farklılığı var D değil H. Uygunluğu hakkında bilgi yok. Deneyip kontrol edilmeli yada bilen birine sormalı...

TolgaTeymen

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626 2.0 115bg
Araç Renk ve Tip
Yeşil
Maalesef usta uygun olmadığını söyledi.
Mesaj otomatik birleştirildi:

50987
50987

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME

TolgaTeymen

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626 2.0 115bg
Araç Renk ve Tip
Yeşil
Evet aracım bu model ancak sorun şu eğer uymazsa ne yapacağız ???

Hasan HÜKÜM

Sessiz
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Yeşil - Hatchback
Sevgili Mazda kullanıcısı dostlar !!! 1998 model 626 kullanıyorum. Yaklaşık 2 aydır aracımda düşük devirde gaz kesme sorunu vardı. Birkaç tamirciyle görüştükten sonra güvendiğim bir elektronikçi arkadaşım beyin arızasından şüphelendi. Arıza tespit cihazı bağlanamadığı için manuel olarak beyini söküp kontrol etti ve beyinden boğaz kelebeği potansiyometresine akım gitmediğini tespit etti. Şimdilik by-pass yaparak soruna geçici çözüm ürettik ancak yeni bir beyine ihtiyaç duyuyorum. Bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşların bana ulaşmasını rica ederim. Herkese kazasız keyifli günler dilerim.
İyi günler benim aracımda da aynı sorun var ateşleme sisteminde sofor hata gaz enjektörlerinden şüpheleniyordum lakin sizin paylaşımınızı görünce yine tedirgin oldum. Aracımın sorunu ; çoğu zaman rolanti normal ama yüklendiğim zaman bir süre sonra stop etme derecesine gelip ufak sarsıntı yapıyor normalinde 600rpm çalışıyor ve gaza sert bastığımda aracı sıkar gibi yapıp bir anda bırakıyor bunun da beyinle sizin söylediğiniz gibi arıza olabilirmi?

TolgaTeymen

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626 2.0 115bg
Araç Renk ve Tip
Yeşil
Gaz kelebeğiniz sağlamsa mıhtemelen potansiyometreye sinyal gelmiyordur. Anlayan bir ustaya göstermekte fayda var.

Hasan HÜKÜM

Sessiz
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Yeşil - Hatchback
Gaz kelebeğiniz sağlamsa mıhtemelen potansiyometreye sinyal gelmiyordur. Anlayan bir ustaya göstermekte fayda var.
Abi sorun onlardan değil bujiler bitmiş durumdaydı onları değiştirdim ve şu anlık sorun hiç yok ama klimayı açtığımda stop etme derecesine geliyor gaz kelebeğinin üzerindeki elektronik üç hava girişli walfin "L" şeklinde ki boruları içerisine yaşıkan girmiş ve çalışmıyor onunla bir alakası varmıdır uzun yolda sorun yok ama durduğumda debriyaj a bastığımda stop dahi ediyor 52373

Eengin

Sessiz
Araç Markası
2000 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Koyu Mavi Hatchback
selamın aleyküm 2000 model Mazda 626 araç sahibiyim aracın beyinde sıkıntı olduğu tespit edildi yeni beyin aldık bu arada kontakda değişti fakat yeni alınan beyin arabada arıza verdi ilk önce immolazir ışığı yandı o arazıyayı gidermeden önce arabayı çalıştırıyordu giderdik sonra ateşleme yapmıyordu beyinciye tekrar gönderdik şuan ateşleme yapıyor enjektörü açmıyor ve şöyle bi durum var 1997 model 626 beyin takılıyor araç çalışıyor tecrübesi olan siz değerli forum üyelerinin cevaplarını bekliyorum saygılar sunarım

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
selamın aleyküm 2000 model Mazda 626 araç sahibiyim aracın beyinde sıkıntı olduğu tespit edildi yeni beyin aldık bu arada kontakda değişti fakat yeni alınan beyin arabada arıza verdi ilk önce immolazir ışığı yandı o arazıyayı gidermeden önce arabayı çalıştırıyordu giderdik sonra ateşleme yapmıyordu beyinciye tekrar gönderdik şuan ateşleme yapıyor enjektörü açmıyor ve şöyle bi durum var 1997 model 626 beyin takılıyor araç çalışıyor tecrübesi olan siz değerli forum üyelerinin cevaplarını bekliyorum saygılar sunarım
Bildiğim bir konu değil fakat mantıken yeni beyinde sorun olduğu ortada; ya kontak sistemini (immo) tanımıyor ya da arızalı. Çıkma beyin alındı ise hepten şüpheli.

Eengin

Sessiz
Araç Markası
2000 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Koyu Mavi Hatchback
Beyin çıkma aldık önceki bitmişti kontak bile gelmiyordu immolazir kırdırdık fakat araç ateşleme yapıyor ama enjektör açmıyor

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Beyin çıkma aldık önceki bitmişti kontak bile gelmiyordu immolazir kırdırdık fakat araç ateşleme yapıyor ama enjektör açmıyor
"Enjektör açmıyor" ilk defa duyduğum bir terim. Enjektör açmıyor tespiti yapan kişinin tavsiyesi ne? Ne yapılmasını öneriyor yani?

En kısa yoldan çözüm bulmak istiyorsanız yeni bir beyin daha alıp denemek ve beyinde mi problem var tesisattamı, enjektördemi anlaşılır.
Kronik bir problem olmadığı içinde tecrübe sahibi birini bulmak çok zor hele araç Mazda olunca imkansıza yakın bişey.

Ayrıca aracı LPG ile çalıştırmayı denediniz mi? Yani tüp düğmesine basılı tutup müteakiben marş yaptınız mı hiç

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
2000 mıodel araç için aldığınız beyin ile araç immosu birbirini tanımıyor. Kodlama yaptırmanız gerek, 97 model beyin taktiğinızda aracın çalışması ise 97 model araç beyninde immo sistemi olmadığındadır. İmmo tanımlanmadığı sürece ateşlemeye sinyal gitmeyecektir. Ya immoyu bypass edeceksiniz ya da kodlatacaksınız

Eengin

Sessiz
Araç Markası
2000 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Koyu Mavi Hatchback
"Enjektör açmıyor" ilk defa duyduğum bir terim. Enjektör açmıyor tespiti yapan kişinin tavsiyesi ne? Ne yapılmasını öneriyor yani?

En kısa yoldan çözüm bulmak istiyorsanız yeni bir beyin daha alıp denemek ve beyinde mi problem var tesisattamı, enjektördemi anlaşılır.
Kronik bir problem olmadığı içinde tecrübe sahibi birini bulmak çok zor hele araç Mazda olunca imkansıza yakın bişey.

Ayrıca aracı LPG ile çalıştırmayı denediniz mi? Yani tüp düğmesine basılı tutup müteakiben marş yaptınız mı hiç

Beyin yeni almıştım enjektör yada tesisat arızalı olsa 1997 model mazdanın beyni takınca çalışmaz diye düşünüyoruz LPG ile hiç denemedim yinede teşekkür ederim dediklerinizi uygulamaya çalışacağım
Mesaj otomatik birleştirildi:

2000 mıodel araç için aldığınız beyin ile araç immosu birbirini tanımıyor. Kodlama yaptırmanız gerek, 97 model beyin taktiğinızda aracın çalışması ise 97 model araç beyninde immo sistemi olmadığındadır. İmmo tanımlanmadığı sürece ateşlemeye sinyal gitmeyecektir. Ya immoyu bypass edeceksiniz ya da kodlatacaksınız

Anladım saolun teşekkür ederim peki bu işlemleri beyin ile uğraşan ustalara göstermem gerek değil mi

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
97 beyni ile 2000 beynn pinout şemasına ulaşablirseniz, ikisi arasında ciddi bir fark yoksa 97 beynini kullanabilirsiniz. Tabi donanım olarak tek eksik immo ise, harici donanımlar varsa bu donanımlar çalışmayabilir. Beyinler aynı bile olsa pin çıkışları birbirini tutmayabilir model yılı farkından, bunların 2000 modele göre dizilmesi gerek ki sağlıklı bir çalışma yapılabilsin. Şuanda sizin yapmanız gerek şey mevcut immo sisteminin anhatara tanıtmak. Anahtar kodlayabilen biri immonuzu anahtarınıza kodlarsa, beyin ateşleme çıkışı verecektir. Tabi başka bir sorununuz yoksa veya aldığınız beyinde başka bir problem yoksa.

Eengin

Sessiz
Araç Markası
2000 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Koyu Mavi Hatchback
97 beyni ile 2000 beynn pinout şemasına ulaşablirseniz, ikisi arasında ciddi bir fark yoksa 97 beynini kullanabilirsiniz. Tabi donanım olarak tek eksik immo ise, harici donanımlar varsa bu donanımlar çalışmayabilir. Beyinler aynı bile olsa pin çıkışları birbirini tutmayabilir model yılı farkından, bunların 2000 modele göre dizilmesi gerek ki sağlıklı bir çalışma yapılabilsin. Şuanda sizin yapmanız gerek şey mevcut immo sisteminin anhatara tanıtmak. Anahtar kodlayabilen biri immonuzu anahtarınıza kodlarsa, beyin ateşleme çıkışı verecektir. Tabi başka bir sorununuz yoksa veya aldığınız beyinde başka bir problem yoksa.

Çok teşekkür ederim abi bende senin gibi düşünüyorum ama dediğin gibi çalıştırmadığı bazı aksamları olabilir şuan için beyinlerle ilgilenen bı usta 1997 model olan aracın beynindeki yazılımı buna atabilirim dedi ama çalışacak mı bilmiyorum pazartesi belli olucak çok teşekkür ederim

Üst Alt