Benzin mi? Lpg mi? Neden?

venom06

gecekondu
Araç Markası
2006 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
ekstra bi ayara gerek yok.

bişey olacağını sanmam ama kullanmayacagım dediğinde vanayı kapat istersen için daha rahat eder.

illet derken bi sıkıntı mı var?
Hesap kitap matematik fizik derken çok bir fark yok gibi...
5tl lpg - 8tl benzin... bu durumda motor kaliteli yakıt kullansın diyorum.

Ilgaz-p

Katılımcı
Lpg'nin benzine göre %20 daha fazla yaktığı hesap edilirse 4,49 x 1,2 = 5,38 tL Karşılığı benzin yapıyor,
Benzin =7,80 Tl arada 2,42 Tl Litrede fiyat farkı var
100 Km ortalama 9 litre yakan bir otomobil benzin ile 70,2 TL
Lpg İle 10,8 Litre lpg tüketecek olup 48,92 TL maliyeti olacak 100 km 22 tl bir tasarrruf yapacak görünüyor yani tasarruf oranı kaba taslak %30 şu anda
şu anda 10,000 km de minimum 2,200 tl yakıt tasarrufu var lpg fiyatları değişkenliğine göre yapılan tasarruf değişebilir. yıllık yapılan km göre yeni kit taktırıp taktırmamak kararı tabiki son kullanıcı da şu anki fiyatlara göre ortalama kit maliyeti 20.000 km den sonra son kullanıcıya kar ettiriyor,şu anda eşsel mobil sistem gereki benzine zam gelmiyor ancak lpg'ye her zam yansıyor, ileride bu durum değişebilir eşsel mobil sistem olmasa şu an lpg fiyatı değişiyor benzin fiyatı değişmiyor ancak benzin 9 tl gibi bir rakam olacağı düşüncesindeyim bence yeni lpg taktıracaklar fiyatların düşmesini bekleyebilir ancak yıllık 15. binden fazla km yapanlar için tasarrıf halen daha mevcut olduğu düşüncesindeyim

Son düzenleme:

venom06

gecekondu
Araç Markası
2006 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Lpg'nin benzine göre %20 daha fazla yaktığı hesap edilirse 4,49 x 1,2 = 5,38 tL Karşılığı benzin yapıyor,
Lpg İle 10,8 Litre lpg tüketecek olup 48,92 TL maliyeti olacak 100 km 22 tl bir tasarrruf yapacak görünüyor yani tasarruf oranı kaba taslak %30 şu anda
şu anda 10,000 km de minimum 2,200 tl yakıt tasarrufu var lpg fiyatları değişkenliğine göre yapılan tasarruf değişebilir. yıllık yapılan km göre yeni kit taktırıp taktırmamak kararı tabiki son kullanıcı da şu anki fiyatlara göre ortalama kit maliyeti 20.000 km den sonra son kullanıcıya kar ettiriyor,şu anda eşsel mobil sistem gereki benzine zam gelmiyor ancak lpg'ye her zam yansıyor, ileride bu durum değişebilir eşsel mobil sistem olmasa şu an lpg fiyatı değişiyor benzin fiyatı değişmiyor ancak benzin 9 tl gibi bir rakam olacağı düşüncesindeyim bence yeni lpg taktıracaklar fiyatların düşmesini bekleyebilir ancak yıllık 15. binden fazla km yapanlar için tasarrıf halen daha mevcut olduğu düşüncesindeyim
Çok teşekkürler aşırı iyi analiz oldu benim için...

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Lpgye geçene kadar sarf edilen benzin dahil değil galiba.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Beyaz güvercin (Mazda 626 GF) çok geç lpg'ye geçiyordu, üç dört yere gösterdim ayarlardan bu sürenin düşürülemeyeceği söylendi tuhaf gelse de yapacak bir şey yoktu.

Soğuk çalıştırma
Yüksek rölanti
Otomatik vites
2.0 motor
Şehir içi

Kriterleri de devreye girince her gün kullanmadığım halde aylık ortalama 120-150 ₺ arası benzin alıyordum... :oops:

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Beyaz güvercin (Mazda 626 GF) çok geç lpg'ye geçiyordu, üç dört yere gösterdim ayarlardan bu sürenin düşürülemeyeceği söylendi tuhaf gelse de yapacak bir şey yoktu.

Soğuk çalıştırma
Yüksek rölanti
Otomatik vites
2.0 motor
Şehir içi

Kriterleri de devreye girince her gün kullanmadığım halde aylık ortalama 120-150 ₺ arası benzin alıyordum... :oops:
Ben de aylık 100 liralık benzin alıyorum, kışın yetmeyebilir.

Ilgaz-p

Katılımcı
aracım için konuşuyorum geçiş sıcaklığım 35 derece ilk marşta yazın 30 saniye 1 dk arası geçiş yapıyor , kitimde motor sıcakken lpg ile başka seçeneği de var o yüzden ilk marştan sonra neredeyse benzin kullanmıyor, bu sebeple benzin tüketimim düşük, kışın ise yaklaşık 1 km kadar benzinde gidiyorum, gaz bitince de benzinde kullanıyorum biraz, o yüzden o tüketimi çok önemsemiyorum, yine benzin tüketimi kullanıma bağlı olarak artıp azalabilir genelde şehir için kullananlarda bu durum var ben şahsen evim ile iş yerim çok yakın olduğundan işe yürüme gidiyorum onun dışında genelde şehir dışı kullanımım var 32 litre lpg ile 300-350 arası km yapıyorum çok şehir içim yok trafık lamları dur kalk var sadece şehir içine kullanımım arttığında 250-300 km gibi yol yapıyorum, 2,0 otomatik bir araç için normal geliyor bana daha önce düz vites mazda 3 vardı oda şehir için 300-350 civarı yapıyordu 100 km 10 tl arttı maliyetim aracı mazda 6 yapınca keşke benzinde binebilsek ancak ekonomikdurum buna çok müsade etmiyor geçen ay izindeyken 4500 km yol yapmışım nerden baksan yakıttan 1000 tl karım var
Mesaj otomatik birleştirildi:

rica ederim fiyat ortalam fiyat şayet bulunduğum yerde ipragazdan 4,15 'den lpg alıyorum aslında lpg fiyatı için kritik eşik aşıldı yeni taktıranlar tereddütte Lpg fiyatı 7,8/2= 3,9 tl olsa % 50 civarı ekonomi var hükümet ötv geliri yerine lpg'ye 1 tl zam yaptı, aslında küresel piyasada fiyatı mayıs ayına göre düşük fiyatta ancak bizde 1 tl kadar gizli bir zam var Ötv'den falan feragat edildiği yok lpg kullananlara bindirildi

Ilgaz-p

Katılımcı
02/10/2021 tarihi itibari ile Güncel Lpg Fiyatı 5.80 Tl Benzin 7.80 Tl
100 Km 9 Litre Yakan Otomobil 9 x 7.8 = 70,20 TL
100 Km 10.8 Litre Lpg 10.8x 5.8 =62,64 TL + İlk Çalıştırmadaki Benzin Masrafı :D

Şu Anki Fiyatlar ile Lpg'nin bi espirisi kalmadı Taktırmak ve Lpg İle Kullanmak Mantıksız

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Zam gelmeden depoyu fulledim. Bazı yerlerde hâlâ 470 , eğer 5 i geçerse benzinle binerim.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
LPG taktırmak için mantıksız bir dönem. Hatta LPG ile sürüş de mantıksız olabilir. Güncel olarak ilk çalıştırmadaki benzin hariç 37 lt LPG (4.86 TL/lt) ile 420 km civarı sürüşüm var. Aynı tutara 50 TL ilave ederek benzin alıp bir test edeceğim ne kadar sürüş sunacak.

Yakında benzine de kallavi bir fark yansır gibime geliyor, oranlar yine eskisine doğru döner.

O değil de hala işverenler bu enflasyonu hane halkına pek yansıtmıyor. Alım gücü düştükçe ekonomi daha da daralacak. O zaman iş işten geçecek asıl.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
LPG taktırmak için mantıksız bir dönem. Hatta LPG ile sürüş de mantıksız olabilir. Güncel olarak ilk çalıştırmadaki benzin hariç 37 lt LPG (4.86 TL/lt) ile 420 km civarı sürüşüm var. Aynı tutara 50 TL ilave ederek benzin alıp bir test edeceğim ne kadar sürüş sunacak.

Yakında benzine de kallavi bir fark yansır gibime geliyor, oranlar yine eskisine doğru döner.

O değil de hala işverenler bu enflasyonu hane halkına pek yansıtmıyor. Alım gücü düştükçe ekonomi daha da daralacak. O zaman iş işten geçecek asıl.

Çalışan %50 zam isteyecek. Bu bile kurtarmaz ama en azından yükü hafifletir.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
02/10/2021 tarihi itibari ile Güncel Lpg Fiyatı 5.80 Tl Benzin 7.80 Tl
100 Km 9 Litre Yakan Otomobil 9 x 7.8 = 70,20 TL
100 Km 10.8 Litre Lpg 10.8x 5.8 =62,64 TL + İlk Çalıştırmadaki Benzin Masrafı :D

Şu Anki Fiyatlar ile Lpg'nin bi espirisi kalmadı Taktırmak ve Lpg İle Kullanmak Mantıksız
geleceği gördüm kimse inanmadı :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Çalışan %50 zam isteyecek. Bu bile kurtarmaz ama en azından yükü hafifletir.
5 yıldır istiyorum en sonun carrefour çeki vermeye başladılar aksoenrdprmrpdormro.....

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu iktidar, ülke yönetimini eline aldığında tıpkı bu günlerde olduğu ve gelecekte de göreceğimiz üzere enflasyonist bir sistem vardı, tek parti olması, meclise sadece iki partinin girmesi ve bulup getirdikleri paralarla ekonomiyi enflasyon baskısından kurtardılar ancak sabit gelirli (memur işçi emekli) kesime refah payı vermediler. Bu refah payı verilmiş olsaydı yirmi yıldır bu kesim daha rahat yaşar şimdi de önümüzde görünen krize daha geç yakalanırdı...

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Gardaşlar, yoldaşlar yapmayın gömmeyin şu LPG'yi, cânım ülkemizde bizler daha çok ekmek yiyeceğiz bu LPG'den..

58718

Yav ben oturmuş enjektör temizliği yapıyorum, siye oturmuş yok benzine geçtik, yok LPG kullanmıyoruz diyorsunuz, yok LPG tukakaymış falan, yapmayın yazıktır günahtır :p :D

awarahoon82

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Siyah Hb
Herkese Selamlar.Zamlardan Sonra Benzine Geçmelimiyiz Arkadaşlar Kararsız Kaldım.
Sizce ?

Üst Alt