Mazda 323 BG (1989-94) Balata Değişimi Sonrası Frenler Tutmuyor

Yağkokusu

Sessiz
Araç Markası
1992 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Hatcback
Merhaba, aracım frenlerden muayneden kaldı.
Bende ön arka balataları ve çift arka fren merkezi aldım, çünkü sol arka tekerden hidrolik kaçırıyordu. Değişimi yaptım havasını aldım fakat fren eskisinden daha az tutuyor şu an ve el freni hiç tutmuyor, tekerin altına taş koyup viteste bıraktım aracı. kampananın içinde dişli mekanizması var onun ile nasil bir ayar yapman gerek bilmiyorum, yaklaşık bu işlemler için 5-6 saat harcadım o yüzden kendim yapmak istiyorum, ustaya gitmeden yapabilir miyim ?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
El Fren halatı gevşek olabilir mi?

* * *

Dişli ayarını deneme yanılma ile bulabilirsin ama aracını bu sorun ile kullanma veya dikkatli olun derim.

Yağkokusu

Sessiz
Araç Markası
1992 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Hatcback
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
El Fren halatı gevşek olabilir mi?

* * *

Dişli ayarını deneme yanılma ile bulabilirsin ama aracını bu sorun ile kullanma veya dikkatli olun derim.
El freni üzerindeki gerdirme somununu sıktım hiçbir etkisi olmadı.

Yağkokusu

Sessiz
Araç Markası
1992 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Hatcback
Tekrardan merhaba, kampanaların gergi demirini genişleterek sorunu çözdüm. tabi frenler genede zayıftı. El frenini ön taraftan sıkarken halatı koparttım :) sanayiye düştük gene anlayacağınız :) el freni halatı değişti 120 lira halat 100 lira da işcilik tuttu, frenler genede çok iyi değil açıkçası abs olmadığından mıdır yoksa eski araç bu bu kadar mı tutar bilmiyorum, acaba diyorum aracın orjinal jant çapı 13* ben 16* jant taktım yanak çapı 65" fren mesafesi bu yüzden uzuyor olabilir mi ?
Son olarak bozuk yollardan geçerken sol arka taraftan tak tuk ses geliyor, rotcuda alt takım kontrol ettirdim arka takoz düşmüş dediler yenisini alıp taktırdım, aynı ses gene devam ediyor neden olabilir ?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Tekrardan merhaba, kampanaların gergi demirini genişleterek sorunu çözdüm. tabi frenler genede zayıftı. El frenini ön taraftan sıkarken halatı koparttım :) sanayiye düştük gene anlayacağınız :) el freni halatı değişti 120 lira halat 100 lira da işcilik tuttu, frenler genede çok iyi değil açıkçası abs olmadığından mıdır yoksa eski araç bu bu kadar mı tutar bilmiyorum, acaba diyorum aracın orjinal jant çapı 13* ben 16* jant taktım yanak çapı 65" fren mesafesi bu yüzden uzuyor olabilir mi ?
Son olarak bozuk yollardan geçerken sol arka taraftan tak tuk ses geliyor, rotcuda alt takım kontrol ettirdim arka takoz düşmüş dediler yenisini alıp taktırdım, aynı ses gene devam ediyor neden olabilir ?
13'ten 16'ya geçiş zaten normal değil, mutlaka bir yerlerden belli ederdi, frendeki sıkıntı bu anormalliğin getirisi olabilir.

175 tabandan 205'e geçiş olsa bile toplamda 12 santim zemine basma farkı olur ki, bi yerlere olumlu/olumsuz etkisi olur.

* * *

Amortisör vidasının pulu ters takılmış olabilir. Daha önce böyle bir tecrübe paylaşımı olmuştu forumda.

Yağkokusu

Sessiz
Araç Markası
1992 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Hatcback
13'ten 16'ya geçiş zaten normal değil, mutlaka bir yerlerden belli ederdi, frendeki sıkıntı bu anormalliğin getirisi olabilir.

175 tabandan 205'e geçiş olsa bile toplamda 12 santim zemine basma farkı olur ki, bi yerlere olumlu/olumsuz etkisi olur.

* * *

Amortisör vidasının pulu ters takılmış olabilir. Daha önce böyle bir tecrübe paylaşımı olmuştu forumda.
Çok teşekkürler :)
Aracın lastik yuvası çok geniş malesef 13" jant çok ufak duruyordu araçta. İnce yanaklı lastik acaba sorunu çözer mi ? 195/40 16 gibi mesela.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Çok teşekkürler :)
Aracın lastik yuvası çok geniş malesef 13" jant çok ufak duruyordu araçta. İnce yanaklı lastik acaba sorunu çözer mi ? 195/40 16 gibi mesela.
O yanak konforu bozar ilk etapta ve çok ara bir ölçü hem lastik bulması zor olur hem fiyatı fazla olur. 185/60/15 üst limit olur bence.

Yağkokusu

Sessiz
Araç Markası
1992 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Hatcback
Anladım, 195/45 çapında lastik buldum fiyatı normal seviyede, sizce bu jant için en uygun lastik çapı ne olabilir, yada siz olsanız jantı değiştirir misiniz ?

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Anladım, 195/45 çapında lastik buldum fiyatı normal seviyede, sizce bu jant için en uygun lastik çapı ne olabilir, yada siz olsanız jantı değiştirir misiniz ?
Senin aracın modeli ney ya da fabrikasyon ölçüsü ney tam olarak, 13" ise 16"ya geçiş tam bir felaket olmuş, bunu acil düzeltelim

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Üst limit 15 jant olur.
185/60 /15

16 jant ile 45 yanak sorunlu olur. Memnunsan orası ayrı tabi.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Senin fabrikasyon ölçüler 175 \ 70 \ 13 sanırım. Bu durumda max %3 sapma imkanıyla geçebileceğin en uygun ebat 195/50/15 olur gibi görülüyor. 16 jant masrafını girdim artık dersen hiç tavsiye etmem ama 195/45/16 lastik ölçüleri anca ki bu jant aracı öldürür.

Yağkokusu

Sessiz
Araç Markası
1992 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Hatcback
Senin fabrikasyon ölçüler 175 \ 70 \ 13 sanırım. Bu durumda max %3 sapma imkanıyla geçebileceğin en uygun ebat 195/50/15 olur gibi görülüyor. 16 jant masrafını girdim artık dersen hiç tavsiye etmem ama 195/45/16 lastik ölçüleri anca ki bu jant aracı öldürür.
195/45/16 bile kötü olur diyorsunuz yani.
Teşekkürler yardımınız için :)

Üst Alt