Mazda 3 BL (2009-13) Bagajdaki Su Sızıntısı ve Çözümü

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Hepinizin bildiği gibi şu an beşinci mazdamı kullanıyorum. Öncelikle kullandığım modelleri tek tek yazmak istiyorum;

1993 323 sedan
1997 practica
1997 lantis
2007 m6
2011 m3

Son iki aracımın ikisinde de su sızıntılarıyla uğraştım. Atenzada bu işlem çok kolay oldu, bagaj fitilinin içine mastik doldurarak yapıştırdık ve olayı çözdük. Benzer bir olayı bu sefer traktörde yaşadım. Bagaj havuzunda su birikiyor. Aracı depoda iki hafta iyice kuruttum, tüm birleşim noktalarını mastikledim, fitil içini mastikledim, garanti olsun diye stop contalarını bile orijinaliyle değiştirdim. Bu daha su filan almaz derken, bugünki yağmur sonrası bagajda yine bir miktar su vardı. Suyun geldiği yeri tespit ettim, ama oraya nereden geldiğini çözemedim.

Sırf bu can sıkıntısı yüzünden aracı satmayı bile düşündüm ama kıyamadım. @kadir le çok emeğimiz var üstünde, harcadığım para filan da umrumda değil ama emeğimize kıyamadım. Bu sorunu er yada geç çözeceğim, gerekirse tüm birleşim noktalarına kaynak yaptırırım ama yine de çözerim. Benim derdim kalitenin neden bu kadar düştüğü...

Daha önce kullandığım 2003 öncesi, yani gerçek mazdalarda hiç böyle şeyler yaşamadım. 323 15, practica 13 ve lantis 18 yaşındaydı. Her zaman diyorum 2003 sonrası mazdalar gerçek mazda değil diye ama bu kadarını tahmin etmezdim. Ben şahsen 90'lı yıllardaki Mazdaların sağlamlığına, kalitesine güvendiğim için hala mazda kullanıyorum... Yahu atenza 10 yaşındaydı, traktör 6 yaşında. 6 yaşındaki aracın mastikleri nasıl paramparça olur biri bana anlatsın... Fitil içindeki mastik o kadar az ki erimiş o da bitmiş. Bir kaç donanım eksik bırakılsada biraz üretim kalitesi artsa olmaz mı? Bagaj su içinde olduktan sonra neyleyim far sensörünü, yağmur sensörünü. Gerçi BL kasayı yapamadıklarını kendilerine de anlamış olacak ki 3 yıl da banttan çektiler aracı.

Facebookta, internette bir çok kişi gördüm su sızıntısından şikayetçi olan, çoğunlukla da herkes mastik yetersizliğinden dertli.

Edit: çok sinirliyim, çok kızgınım ne demek istediğimi tam anlatamadım ama eksik yerleri siz tamamlayın.

Edit2: Konu sonunda çözüm mevcuttur, ama hemen son sayfaya atlamayın. Her mesaj ayrı bir bilgi ;)

Son düzenleme:

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Genel anlamda çok doğru bir yere değinmişsin abi. Belki yeni araçlarla çok haşır neşir değilim ama aynı kasa 626 modelinin 94'ü ve 97'si arasındaki kalite, işçilik, detay farkını çok iyi tecrübe etmiş bulunmaktayım. Maalesef ki bu durum beyaz eşyadan, telefona; bilgisayardan, televizyona; masadan, sandalyeye; hatta domatesten, bibere kullandığımız tüm tüketim mallarında mevcut. Yeni binyılda üreticiler "tüketim" kelimesinin hakkını vermek için böyle bir yol izlediler. Maliyetten çalınan bütçeler sayesinde ürünün fiyatı rekabet ortamında minimuma düşürülmesiyle, ürünlere daha kolay ulaşabildik fakat malzemeler hep kısa ömürlü olmaya başladı. İki ucu otlu değnek bir konu bu aslında...
Ne varsa eskilerde var, diyorum yine... ;)

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
@bayraktar aynen öyle ne varsa eskilerde var. Mesela senin araç 20 yaşında bakımını yap taş gibi bin, ama bl kasalar 15 yaşını zor görür çoğu, görseler bile gönül rahatlığıyla binilmez...

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Daha az kalite = kısa süreli tüketim süresi = daha sık satın alma = ceplerin daha çok dolması >>> kapitalizm

Ben en çok beyaz eşya, elektrikli ve elektronik eşyaların genelinde nasıl bir mühendisliktir ki garanti süresinin bitiminden itibaren oldukça yükselen arıza oranlarını yakalayabiliyorlar meselesine takılıyorum.

O marka bu marka değil A'sından Z'sine üretim mecraları nasıl daha çok tükettirebilirim felsefesiyle çalıştığı müddetçe kullanılan ürünlerde eskinin kalitesini aramak hayalperestlik olur.

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Babamlarda 26 yıllık AEG çamaşır makinesi var. Ufak tefek yıpranan conta vs. tamiri ile bugüne kadar geldi. Servisten gelen elemanlar hayran kalıyor, zamanında ne makine yapmışlar diyorlar.

20 senelik Bosch marka buzdolabını ise geçen sene değiştiler. Bizim 8 yıllık buzdolabı ise neredeyse 8 kere tamire gitti.

Cuma günü arkadaşla birkaç otomobil plazası gezdik. C sınıfında başa giden araçlardaki kapı iç yüzeyi bizim BJ 323'lerden geride kalır. Döşemeler hakeza öyle. Tasarımlar gelişiyor ama kalite düşüyor. Bilerek düşürülüyor.
Eski arabaların kalitesinin yanı sıra o tanımlayamadığımız ruh da git gide ölüyor galiba.
Su sızıntısı da can sıkıcı ve görmezden gelinmeyecek bir problem.

özer

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6 2.3 Sport
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Sedan
Bagaja su alma problemi benim araçtada var her yağmur yağdıktan sonra suyu sünger yardımı ile tahliye ediyorum suyun nereden sızdığını bir türlü bulamadım o bölge resmen göl oluyor.

IMG_1157.JPG

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
@özer bagaj fitilinin içini mastikle doldur yapıştır geri ;)
stop arkalarından da alıyor olabilir...

özer

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6 2.3 Sport
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Sedan
@özer bagaj fitilinin içini mastikle doldur yapıştır geri ;)
stop arkalarından da alıyor olabilir...
Sıkıntı sadece sol tarafta olunca benim aklıma stop lambası geliyor o çukur bölge komple su ile doluyor :( mastik konusunu pek bilmediğim için nasıl bir ürün kullanacağım link verirmisin birde kaç tüp almam lazım

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Sıkıntı sadece sol tarafta olunca benim aklıma stop lambası geliyor o çukur bölge komple su ile doluyor :( mastik konusunu pek bilmediğim için nasıl bir ürün kullanacağım link verirmisin birde kaç tüp almam lazım

Dayson al; Dayson - n11.com

1 tüp yeterli gelir, istersen stop contası için fiyatta al servisten...

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Bugün facebook grubunda bir arkadaş aynı dertten muzdarip olmuş. Başlık altında bir kaç kişi daha vardı aynı sorunu yaşayan. Bu akşam ki tetkiklerden sonra suyun girdiği son noktayı tespit ettim.

Suyu bu noktadan döktüm, stopun kaportaya oturduğu noktadan su kaportaya giriyor.
20171205_190856-747x1328.jpg

Oradan giren su, bu fotoğraftaki alandan bagaja giriyor. Diğer taraftarları çözmüşüz...
20171205_190901-1328x747.jpg

dr_azoom

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Mps - Power
Bagaja su alma problemi benim araçtada var her yağmur yağdıktan sonra suyu sünger yardımı ile tahliye ediyorum suyun nereden sızdığını bir türlü bulamadım o bölge resmen göl oluyor.

Ekli dosyayı görüntüle 25484

Arka cam fitillerinden ve tavan oluk yağmur/su gider borusuna bi bak abi

Su alma problemi ile bi mazda6 ile 3 gün uğraşmışlığım var ve su alan yerin arka cam tavan köşesinden aldığını tespit ettim

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Bugün facebook grubunda bir arkadaş aynı dertten muzdarip olmuş. Başlık altında bir kaç kişi daha vardı aynı sorunu yaşayan. Bu akşam ki tetkiklerden sonra suyun girdiği son noktayı tespit ettim.

Suyu bu noktadan döktüm, stopun kaportaya oturduğu noktadan su kaportaya giriyor.
Ekli dosyayı görüntüle 25493

Oradan giren su, bu fotoğraftaki alandan bagaja giriyor. Diğer taraftarları çözmüşüz...
Ekli dosyayı görüntüle 25494
Gecmis olsun abi sorunun kaynagini bulmana sevindim

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
1 saat önce iki tane mazda 3 elimden geçti ;)

Bk kasa ve BL makyajsız
Bk kasanın sunroof ön sol hortumu yerinden çıkmış komple su dolmuş arabanın içi

Bl makyazsız stepnede , stepne balıkları vardı ;)

Kış geldi herkez aracını kontrol etsın

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
1 saat önce iki tane mazda 3 elimden geçti ;)

Bk kasa ve BL makyajsız
Bk kasanın sunroof ön sol hortumu yerinden çıkmış komple su dolmuş arabanın içi

Bl makyazsız stepnede , stepne balıkları vardı ;)

Kış geldi herkez aracını kontrol etsın
stepne de kini hallettin mi??

Üst Alt