Mazda 3 BL (2009-13) Bagaj Fitilinin Altının Islanması

tonkano

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Aracımı yeni aldım ve aranıza katıldım, aracı yavaş yavaş tanıyorum. Yapmak istediklerim var.
Bagajı çevreleyen contanın kaporta ile buluştuğu yerlerde su oluştuğunu gördüm. Özellikle arka tampon kısımlarında. Yanı contanın alt tarafında. İki gün evvel contayı söküp resim çektim. Bu günde yine contayı söktüm altında ıslaklık vardı. Bu durum hakkında yorumlarınızı almak isterim. Saygılarımla.

IMG_6828.JPG

IMG_6829.JPG

IMG_6830.JPG

IMG_6831.JPG

IMG_6832.JPG

Moderatörün son düzenlenenleri:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Fitilden mi su alıyor? Eğer öyleyse bir yırtık olabilir fitilde. Fitilin içi mi su doluyor?
Bana fitilin kaportaya oturduğu yerden alıyormuş gibime geldi, paslanmalar da bunun göstergesi çünkü. Bu pasları zımparayla alın, hiç kalmasın ama. Ardından da dayson poliüretan mastik ile fitilin kaportaya girdiği U şeklindeki yuvasının içine sıkın. Fitili kaportaya taktığınızda o zımparası alınmış yeri kapatıp hava almasını engeller, tekrar paslanmasını engeller. Ayrıca da olası su almalarını da engeller.
Eğer fitilde de yırtık, delik vs varsa bu mastiği oraya sürerek çözebilirsiniz.

Yalnız bu işlemleri havalar 3-4 gün yağmursuz ve güzelken yapın. Dayson poliüretan mastik dışında birşey kullanmayın. Diğer mastikler bunun kadar esnek, dayanıklı ve yapışma özelliği iyi değildir. Yapışması iyidir ama esnek olduğundan olası bir tekrar çıkarmak istediğinizde uzaya uzaya gelir, sıkıntı çıkarmaz.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Abi içeriye su alma var mı peki, fitilin ıslanması normal, yağmurla temas eden kısım fitil, ama fitilin geçtiği yerin pas tutmuş olması bu yaştaki bir Mazda için normal bir durum değil, sürekli suya maruz kalmış sanırım

tonkano

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Abi içeriye su alma var mı peki, fitilin ıslanması normal, yağmurla temas eden kısım fitil, ama fitilin geçtiği yerin pas tutmuş olması bu yaştaki bir Mazda için normal bir durum değil, sürekli suya maruz kalmış sanırım
Kardeşim, aracı aldığım galeri aracı temizlemek için herhalde banyo ettirdi. Yedek lastik altındaki plastik tapayı çıkarmış, kaybetmiş. Ytkili servisten aldım. İstepne altındaki keçe su içinde idi. Keçeyi attım, kapağı taktım. Şimdi bagajda su falan yok. Tedbiren bagajın her yerine gazete kağıdı serdim. Suyun izini takip için. Şu an içeri giren su yok.
Yalınız bagaj fitini kanalından çıkardım, paslı gözüken yerlerde su vardı.
Şimdi aklıma şunlar geliyor;
Galeri bagajı hortumla yıkadı, fitillerdeki su ordan kalma olabilir.
Fakat bu paslanmalar çok uzun zamanda oluşan pasa benzemiyor.
Hertürlü kontrole devam. Eski sihhi tesisatçı olduğumdan suyla aram iyidir. İyi anlaşırız onunla.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Bu sorunun sebebi conta içindeki silikonun eskiyip özelliğini kaybetmesiymiş. Aynısı benim araçta ortaya çıktı. Usta paslı yüzey için önlem aldı, üstünü boyadı ve fitil içine silikon çektikten sonra geri taktı. Bendeki paslanmalar buna göre çok ufaktı ama.

tonkano

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Contanın altına bir yerden su giriyorsa süzülerek çıtayı komple dolaşır. İyice incelemek lazım bagaj içinde su var mı?
Güzel yere parmak bastınız kardeşim. İhtimaller dahilinde. Şu an bagajda su yok, girmede yok. Yağmur yağmadı araçta yıkanmadı ama. Yıkama veya yağmur olduğunda bagaja su girmezse büyük ihtimal sizin dediğiniz gibi contaya bir yerden su girebilir. Takipteyim.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Abi, öncelikle yağmur ya da yıkamada içeriye su alıp almadığı kontrol edilmeli, su alıyorsa öncelikle bu kısma eğilmeli, su almıyorsa eğer, o paslar temizlenip fitil altına su dolaşmaması için ne gerekiyorsa ona eğilmeliyiz.

tonkano

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Abi, öncelikle yağmur ya da yıkamada içeriye su alıp almadığı kontrol edilmeli, su alıyorsa öncelikle bu kısma eğilmeli, su almıyorsa eğer, o paslar temizlenip fitil altına su dolaşmaması için ne gerekiyorsa ona eğilmeliyiz.
Ayne öyle kardeşim, bu tesbit, şu anlık yeterli. Gazete kağıtlarıkaporta aksamına serili vaziyette bekliyor. İçeri su girmiyorsa, sorun fitildedir. Fitin iç kanalında su olduğuna göre su ya alttan geliyor zayıf ihtimal ama. Yada üstte bir yerden içine girip dolaşıyor. Yarın yine detaylı bir fitil incelemesi yapıp, fitili çi diş temizleyip görsel incelemeye alayım ben.

tonkano

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Arkadaşlar sonuca ulaştım; aldığım kişi bagajı yıkamış, stepne altındaki keçe ıslanmış, burada oluşan nem dışarı çıkmak için baga fitilinin orada yoğuşma ve ıslaklık yapmış. Bagajı komple boşaltıp kuruladım. Fitili temizledim. Yıkama ve yağmurlardan sonra kontrol ettim fitilin altı tamamen kuru. Şimdi ordaki pası alıp temizleme işi kaldı. Bu konuda fikri olanları bekliyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Arkadaşlar sonuca ulaştım; aldığım kişi bagajı yıkamış, stepne altındaki keçe ıslanmış, burada oluşan nem dışarı çıkmak için baga fitilinin orada yoğuşma ve ıslaklık yapmış. Bagajı komple boşaltıp kuruladım. Fitili temizledim. Yıkama ve yağmurlardan sonra kontrol ettim fitilin altı tamamen kuru. Şimdi ordaki pası alıp temizleme işi kaldı. Bu konuda fikri olanları bekliyorum.
Geçmiş olsun. :)

Zımpara ile küfü/pası temizleyerek, anti pas boyaları ile boyayarak tekrar küflenmesinin/pas tutmasının önüne geçebilirsin.

Dekor Anti̇ Pas Gri̇ Sprey Boya 400 Ml - n11.com

Macota Antipas Koruyucu Astar Boya Sprey Gri 400 M Aksesuar - KolayOto

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Veli abinin dediği gibi zımpara veya tel fırça ile pas temizlenerek önce antipas astar sonra aracınızın iç renk boya koduyla hazırlanmış sprey boyayı kullanarak boyamanız lazım.
Boyacıya kodu vererek sprey boya hazırlatmanız yeterli.

tonkano

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Veli abinin dediği gibi zımpara veya tel fırça ile pas temizlenerek önce antipas astar sonra aracınızın iç renk boya koduyla hazırlanmış sprey boyayı kullanarak boyamanız lazım. Boyacıya kodu vererek sprey boya hazırlatmanız yeterli.
İlginize çok teşekkür ederim.

Geçmiş olsun. :)

Zımpara ile küfü/pası temizleyerek, anti pas boyaları ile boyayarak tekrar küflenmesinin/pas tutmasının önüne geçebilirsin.

Dekor Anti̇ Pas Gri̇ Sprey Boya 400 Ml - n11.com

Macota Antipas Koruyucu Astar Boya Sprey Gri 400 M Aksesuar - KolayOto
Çok teşekkür ederim veli bey.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Üst Alt