Mazda 6 GH (2007-13) Bagaj Açma Buton Değişimi

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Bu konumuzda Mazda 6 GH (2007-2013) serileri için orjinal GS1D-56-8DXB parça numarası ile servis tarafından satılan bagaj açma butonunun montajı hakkında bilgiler vereceğim.

Yapacağımız işlem basittir ve fazla bir teknik bilgi gerektirmez.

42588

Bu parça hakkında benim anladığım; aracımızın bagaj açma butonunun dış kısmı lastik olduğu için zamanla deforme olup parçalanarak buton içerisine su, toz ve kir girmesi ile çalışma hassasiyeti kaybolup ardından arızalanmaktadır.

42589

Parçanın yan sanayisi yok ve yerine uydurulabilecek farklı bir buton da bulamadım. Bu nedenle 3-5 TL değerindeki basit bir butona servisten 90 TL gibi bir fiyatla alabiliyoruzo_O

Montaja geçersek ilk önce bagaj iç kısmında bulunan döşemeyi klipsler ve kapama tutamacını sökerek çıkartıyoruz ve bagaj üstü led stop ışığı kısmına ulaşıyoruz.

Bagaj açma butonu led stopta montajlı olduğu için led stop ışık bölümünü sökmeliyiz ve ilk önce fotoğrafta gösterilen B1 (led stop güç kablosu) soketi ile B2 (Bagaj açma buton kablosu) soketini dikkatli bir şekilde yerlerinden çıkartıyoruz.

42591

Soketleri çıkarttıktan sonra led stopu tutan A1 ve A2 10mmlik iki vidayı söküp led stopu bagajdan ayırıyoruz.

Led stopu söktükten sonra kırmızı camını kasadan ayırmak için 6 adet soketi basit bir şekilde baskı uygulayarak söküp bagaj açma butonu ve led stopun içerisine ulaşıyoruz.

42592

Ulaştığımız bagaj açma butonunu değişmek için onu tutan iki vidayı yıldız tornavida yardımı ile söküp yerine yenisini takıyoruz.

42593

42594

Hazır led stopu sökmüşken iç dış temizliğini de yapıp ardından sökme işlemlerini tersten montaj olarak yapıp led stopumuzu bagaja monte ediyoruz ve artık çalışmayan bagaj açma butonumuz çalışmaya başlıyor.

Hayatımın en pahalı buton değişimini yaptıktan sonra artık bu butona daha bir özenle basıp hatta kumanda varken hiç basmamayı bile düşünüyorum:koptum:

42595

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ellerine sağlık Yakup, orijinal parça olması nedeniyle uzun süre dayanacağını tahmin ediyorum.

90 TL olduğunu okuyunca, aklımdan son paragrafta yazdıklarına yakın şeyler geçmişti, hatta bagaja ufak tefek şeyler koymam açıp kapatmamak için demiştim... :) aşağıda (son paragrafta) yazdıklarını okuyunca da kahkaha attım... :utan:

Son düzenleme:

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
@Domestos abi aracın bagajı 2+1 ev gibi o yüzden baya bir kullanışlı olduğu için çok kullanılmış ve bende de çok kullanılıyor :D

Nasipse önümüzdeki süreçte içten bagaj açma butonu da ekleyeceğim, Parça teminine başladım bahara çalışma tamamlanacak.

@ezmocesteri aynen parça temin edebilmekte bazen ücretin önüne çıkıyor sağolsun Herter Otomotiv @dr_azoom yardımlarıyla.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Güle güle kullanın. İlk fotoğrafta gördüğüm kadarıyla baya büyük sanmıştım ama tornovida referansında baya küçük olduğunu görünce çok şaşırdım.:) Aslında eski buton temizlenebiliyor ve çalışır duruma getirilebiliyorsa, kauçuk/lastik bir parçaya ısıyla şekil vererek benzeri bir kaplama yapılabilir gibi görünüyor. Ama orjinalin yerini tutar mı? İşçiliğe bağlı sanırım. Yine de orjinalin yeri başka. Kauçuk kısmı plastidip veya 2. bir ince lastik malzemeyle kaplarsanız ömrü daha uzun olur diye düşünüyorum. En azından 9-10 sene yerine 14-15 sene idare edebilir. :p

Diğer markaları bilmiyorum ama Mazda yedek parçanın yetkili servis aracılığı ile temini konusunda çok hoşuma gidiyor. Hele yetkili servislere bir telefonla parça siparişi vermek çok kolay. Ben de dün Merser'e vites kol burçlarını sordum, şak diye mailde görselleri geldi, direkt siparişini verdim. :) Parçanın pahalı olması evet can sıkıcı. Ama hala orjinal tedariği yapıldığı için bir nevi sineye çekilebiliyor. (az birşey de olsa. :p)

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Teşekkürler, eski buton benden önceki sahibi tarafından sökülmüş veya söktürülerek müdahale ettirilmiş. Plastik parçası kırılıp japon yapıştırıcısı sürülerek tekrar yapıştırılmış.

Buton çalışmadığı için kablosu kesilmiş ve bir müdahale yapılmış ama yine çalışmamış.

Kısacası saçma sapan müdahale yapılmış ve bu nedenle artık kullanılamayacak duruma geldiğinden dolayı bende herhangi bir müdahale yerine direk orijinali ile değişmeyi uygun gördüm.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Teşekkürler, eski buton benden önceki sahibi tarafından sökülmüş veya söktürülerek müdahale ettirilmiş. Plastik parçası kırılıp japon yapıştırıcısı sürülerek tekrar yapıştırılmış.

Buton çalışmadığı için kablosu kesilmiş ve bir müdahale yapılmış ama yine çalışmamış.

Kısacası saçma sapan müdahale yapılmış ve bu nedenle artık kullanılamayacak duruma geldiğinden dolayı bende herhangi bir müdahale yerine direk orijinali ile değişmeyi uygun gördüm.
Hep şu cümleyi kuruyoruz ya; "kurcalanmamış bir Mazda" şeklinde... Seninki; Allah'tan "Kur" kısmında kalmış... :p Oysa; ilk müdahale gerektiği gibi yapılsa, daha uzun ömrü olabilirdi... Neyse artık. :)

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Aynen öyle abi, benim bu aracın en büyük şanssızlığı ilk sahibinin bulunduğu ilde Mazda servisinin olmayışı imiş. Adam komple özelde yaptırmış bakımları eğer yetkili servis olsa bunlar başımıza gelmezdi tabi.

Gerçi motor, şanzıman arızalarının yanında ufak defek leblebi türünden problemler bunlar 3-5 kuruş fazladan vererek biz hallediyoruz.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Fiyatı çok uygunmuş güle güle kullan.

wackylex

Sessiz
Araç Markası
Mazda 6
Konu belki eskidi ama
Bagaj açma butonunun yenisini almak yerine 2.5 TL ye(bazı yerlerde 5 TL) ince korna butonu alıp çözebilirsiniz. Bizim açma kapama butonunun içini matkapla oyup ince kornayı yerleştirebilirsiniz. Çok teknik gerekmiyor.

Ekli dosyalar

• IMG_20200624_074158.jpg
    IMG_20200624_074158.jpg
    396.3 KB · Görüntüleme: 23
  • IMG_20200624_074146.jpg
    IMG_20200624_074146.jpg
    299.3 KB · Görüntüleme: 23

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Konu belki eskidi ama
Bagaj açma butonunun yenisini almak yerine 2.5 TL ye(bazı yerlerde 5 TL) ince korna butonu alıp çözebilirsiniz. Bizim açma kapama butonunun içini matkapla oyup ince kornayı yerleştirebilirsiniz. Çok teknik gerekmiyor.
Mükemmel çözüm yolu... :hhhhhh:

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Alternatif bir çözüm elinize sağlık. Zaten sistemin tümü basit bir butondan oluşuyor ve yerine farklı buton takmakta sizin dediğiniz gibi çok basit. Fakat orjinalci oldumu elden birşey gelmiyor. Açıkçası ben amiral gemisi Mazda 6'ya binip bagaj açma butonunu orjinal yapmadımı rahat etmem.

wackylex

Sessiz
Araç Markası
Mazda 6
Alternatif bir çözüm elinize sağlık. Zaten sistemin tümü basit bir butondan oluşuyor ve yerine farklı buton takmakta sizin dediğiniz gibi çok basit. Fakat orjinalci oldumu elden birşey gelmiyor. Açıkçası ben amiral gemisi Mazda 6'ya binip bagaj açma butonunu orjinal yapmadımı rahat etmem.
Sende haklısın Yakup bey
Hazır sen cevap yazmışken söyleyeyim fikir soruyordun diye hatırlıyorum
Hafızalı koltukta koltuk düğmesine basınca aynalarda hafızalı olsa çok iyi olur. Sen biraz bilgilisin bu işi halledersen tam süper olur.

Üst Alt