Mazda 3 BK (2003-09) Ayna Altlarının Çürüme Sorunu

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Selamun aleyküm hayırlı akşamlar arkadaşlar.
2006 model aracımın sağ iki kapısı daha önceden boyanmış ama kötü işçilikten dolayı tekrar boyası atmaya başlamıştı.Bende bu iki kapı ve artık sürtme ve taş çarpmaları sebebiyle boyası bayağı yıpranmış olan (kaportacının söylediğine göre tamponlar daha önceden de boyanmış) tamponları da boyatalım dedik.Ayrıca kaportadaki diğer yerlerdeki yerler de elden geçecekti.

Kaportacı ön sağ kapıyı boyamak için aynayı sökünce altının çok kötü bir şekilde paslandığını gördük.Onu öyle görünce ustadan normalde orası ile işi olmamasına rağmen diğer tarafı da sökmesini rica ettim.Sökünce o tarafta aynı çıktı.
Benzer kasa araçlarda, benzer sebeplerle bu aynaları söktüren var mı acaba?
Bu durum kronik midir?Yoksa benim araca özel bir durum mu?

Ekli dosyalar

• IMG-20200120-WA0002.jpg
    IMG-20200120-WA0002.jpg
    181.5 KB · Görüntüleme: 41
  • IMG-20200123-WA0010.jpg
    IMG-20200123-WA0010.jpg
    131.7 KB · Görüntüleme: 41

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
2006 model aracımın sağ iki kapısı daha önceden boyanmış ama kötü işçilikten dolayı tekrar boyası atmaya başlamıştı.Bende bu iki kapı ve artık sürtme ve taş çarpmaları sebebiyle boyası bayağı yıpranmış olan (kaportacının söylediğine göre tamponlar daha önceden de boyanmış) tamponları da boyatalım dedik.Ayrıca kaportadaki diğer yerlerdeki yerler de elden geçecekti.

Kaportacı ön sağ kapıyı boyamak için aynayı sökünce altının çok kötü bir şekilde paslandığını gördük.Onu öyle görünce ustadan normalde orası ile işi olmamasına rağmen diğer tarafı da sökmesini rica ettim.Sökünce o tarafta aynı çıktı.
Benzer kasa araçlarda, benzer sebeplerle bu aynaları söktüren var mı acaba?
Bu durum kronik midir?Yoksa benim araca özel bir durum mu?
Araca özel bir durum değildir hocam, oraya giren suyun zamanla yapmış olduğu korozyon maalesef. Aracın nemli bölge olan Samsun'da kullanıldığı ve geçen süre düşünülürse oluşan bir durum bence...

Konya veya Ankara menşeli araçlarda yok mudur? Vardır ancak bu derecede değildir...

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Araca özel bir durum değildir hocam, oraya giren suyun zamanla yapmış olduğu korozyon maalesef. Aracın nemli bölge olan Samsun'da kullanıldığı ve geçen süre düşünülürse oluşan bir durum bence...

Konya veya Ankara menşeli araçlarda yok mudur? Vardır ancak bu derecede değildir...
Bende onu merak ettim abi.Daha önce illa ki söktüren olmuştur orayı diye buraya bir sorayım dedim.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Büyük ihtimalle üzerine gelen üçgen parçadan dolayı bu kısmın hava alamamasından oluşan paslanma olayı. Sizin araca özel değildir.

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Büyük ihtimalle üzerine gelen üçgen parçadan dolayı bu kısmın hava alamamasından oluşan paslanma olayı. Sizin araca özel değildir.

Benim aklıma ilk olarak daha önce söküldü de düzgün takılmadı mı acaba diye geldi ama ikisi de öyle çıkınca bende sizin gibi düşündüm.
Hafif paslanma vs olsa neyse derim de resmen çürümüş :eek:

Aynen çoktandır su alıyormuş orası.

Ilgaz-p

Katılımcı
benim de mazda 3 aracımda vardı sol ayna kısmında ancak bu kadar değildi sadece alt kısmından başlamıştı, sizinki baya bir büyümüş , sürekli dışarıda duran araçlarda ve nemli bölgelerde normal sonuçta bu da kul yapısı ancak mazda'nın özellikle 1998 öncesi araçlarının kaporta aksamının daha dayanıklı olduğu düşünüyorum

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Çürüme ve pas konusu benim araç için o bölge temizlenip önce pütür sonra da boya yapılarak giderildi.
Fakat gerek burada gerek diğer yerlerde konu ile ilgili edindiğim bilgilere göre,bu sorun bu araçlar için kronik bir problem.
Sebebi ise aynanın gövdeye tam birleştiği yere koyulan sünger şeklindeki parça.O parça suyu emiyor ve tutuyor ondan dolayı da zamanla paslanmaya ve çürümeye yol açıyor.
Benim şanssızlığım aracımın benden önce çoğunlukla bol yağışlı ve deniz kenarı yerlerde kullanılmış olması.
Bu sebepten dolayı bendeki paslanma biraz fazla olmuş.

Not:İlk 2 resim o bölgenin ilk hali,
Sonraki resimler bölgenin yapılmış hali.

Ekli dosyalar

• IMG-20200120-WA0002.jpg
    IMG-20200120-WA0002.jpg
    181.5 KB · Görüntüleme: 31
  • IMG-20200123-WA0010.jpg
    IMG-20200123-WA0010.jpg
    131.7 KB · Görüntüleme: 33
  • IMG-20200123-WA0032.jpg
    IMG-20200123-WA0032.jpg
    189.8 KB · Görüntüleme: 35
  • IMG-20200123-WA0033.jpg
    IMG-20200123-WA0033.jpg