Mazda 2 DE (2007-13) Arka Paçalık Montajı

Konum
Erzincan
Araç Markası
1999 - Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Şampanya - HB
#1
Bu konumuzda Mazda 2 DE (2007-2013) serileri için orjinal D651-V3-460G parça numarası ile satılan arka paçalık parçasının montajı hakkında bilgiler vereceğim.

Mazda2 Accessories

Benim şahsi fikrim, bu parça daha çok kış mevsiminde bizim işimize yarayacak bir parça olarak gözükmekte olup bahar mevsiminin gelişiyle birlikte daha sportif bir görünüm için sökülmesi daha uygundur.

Parçanın takılması çok basit gibi gözükse de eğer orjinal spor jantlarınız varsa yada sonradan takma jantınız varsa, davlumbaz içerisinde bulunan vidaların sökümü için arka lastiklerin sökülmesi gerekecektir.

Bu konuda şanslıydım ve lastik çıkartmama gerek kalmadı çünkü ben orjinal jantlarımı söküp yerine kışlık 14" jant takmıştım ve buda bana çalışma alanı açtı ve vidaları kolayca sökebildim.

Anlatıma geçmeden önce ilk uyarım orjinal aksesuarları takmaya geçmeden ilk olarak ürünle gelen kurulum kitapçığını okuyup tam olarak ne yapmanız gerektiğini anlayınız. Anlamadığınız konuda Mazda servislerinden yada forumumuza danışıp bilgi alınız.

Benim aşağıda anlattığım bilgiler kurulum kılavuzunu daha pratik anlamak içindir :harika:

İlgili aksesuarımız,

p1.jpg

Çalışmaya geçersek ilk önce aracımızın arka tarafını kolay bir çalışma alanı olması nedeniyle yüksek bir alana çekmemiz gerekir. Yani aracın arkası yukarda, siz ise aşağıda durmalısınız. Yoksa aracın altına yat kalk yaparak baya bir sıkıntı çekebilirsiniz.

Garajım olmadığı için ben doğal yöntemleri seçip bahçede yükseklik farkı olan bir alana aracımı geri geri çektim ve önce güvenlik diyerek tekerlerime parke taşları ile takoz koydum.

p0.jpg

Gerekli şartların sağlanmasının ardından davlumbazın iç plastik parçasını tutan 3 adet vidayı söküp ardından soketlerinden ayırarak parçamızı yere alıyoruz.

p2.jpg


Parçayı alıp yıkayıp temizledikten sonra bir tornavida yada yan keski yardımı ile kurulum kitapçığında da gösterildiği noktalardaki 3 adet vida deliğini açıyoruz.

p3.jpg


Bu işlemin ardından söktüğümüz parçanın davlumbazdaki yerini temizledikten sonra paçalığa takacağımız vidaları tutması için takılması gereken vida yuvalarını tampondaki yerlerine takıyoruz.

Bunun ardından ilk söktüğümüz parçayı takıp üzerine ise paçalığımızı takıp vidalayarak işlemimizi bitiriyoruz.

Hayırlı uğurlu olsun...

p4.jpg


p5.jpg
 

ezmocesteri

Kıdemli Üye
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Ankara
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
#2
Güle güle kullan Yakup, bence yaz-kış kullanılabilir gibi duruyor.
 

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Konum
Bursa
Araç Markası
1999 Mazda 323F Astina
Araç Renk ve Tip
Kahverengi-Şampanya
#3
Bence işlevsel bir parça. Güle güle kullanın inşallah.
 

Domestos

(Veli Azak)
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Aydın-Merkez
Araç Markası
Mitsubishi Space Star
Araç Renk ve Tip
Bakır Kırmızı-MPV
#4
Oldum olası bu tarz paçalıkları sevmişimdir... Özellikle 90'lı yıllardaki ralli araçlarının uzun paçalıkları çok hoşuma giderdi... :) Ellerine emeklerine sağlık Yakup...:hhhhhh:
 

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Konum
Aydın
#5
Güle güle kullan abi kış aylarında çok iş görecektir. Sportif görünümü biraz azaltmış ama dediğin gibi istediğin zaman sökebilirsin.
 
Üst Alt