Mazda 323 BG (1989-94) Arka Amortisör Değişimi

polat1989

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 323 GLX
Araç Renk ve Tip
A.Füme / 1.6 Sedan
Arkadaşlar Merabalar;

Yaklaşık 2 Ay Önce Değiştirdiğim Ve Kullanım Deneyimlerini de Sizlerle Paylaşmak İçin Epeyce Bekledim Konuyu Açmak İçin.
Resimlerde de Göreceksiniz Zaten Sökülen Yan sanayi parçayla Yeni parçanın arasındaki farkı.

Eski Amortisörler ismini ilk kez duyduğum conson marka dandik ve esneme payı hiç olmayan takır tukur gitmenize sebep olan bi amortisör.

Yeni Amortisör Monreo Marka Orjinal Birebir Aynı Olan Amorsisör

IMG_0044.JPGIMG_0043.JPG

Arka tarafın tabiri caizse at arabası misali sekmesinden bıktıkdan sonra N11 üzerinden tanesini 180 TL ye aldım monreoların kargo dahil. Şuan fiyatlar baya artmış durumda 210 tl civarında. Eski amortisörü söktükden sonra ikisini yan yana getirdim ve fark ortada. yan sanayi parçayla orjinal monreo parça arasında bariz bi fark var. helezon yay tablasının arasında 7cm gibi büyük bi fark var. bundan dolayı yay fazla kasılıyor ve hem esneme payı bırakmıyor hemde aracı 7cm yukarı kaldırmış oluyordu. Ayrıyetten Resimlerini çekmeyi unuttum ancak conson + maysan + monreo yu yanyana koydugunuzda conson ve maysan birebir aynı ölçülerde duruyor. Alacak arkadaşlar bunu göz önünde bulundursunlar lütfen.

IMG_0047.JPGIMG_0046.JPG

Eski parçaları çıkarıp yerine taktıkdan sonra şüperiz ki arabanın eski kondisyonuna ulaşacağından emindim ve Öylede Oldu :D

IMG_0048.JPG

Burdaki Resimlerde Öncesini Ve Sonrasını Görebilirsiniz Arkadaşlar

67BEAD15-A9C4-492D-9C39-3D7B3D8DE39B (1).JPGIMG_0062.JPG

Konfor açısından ben çok beğendim. Ne çok yumuşak nede çok sert. çukurları tümsekleri önceleri takırtı sesiyle şimdilerde fısırtı sesiyle geçmek muazzam bişey :D:D... Kaldı ki benim jantlar 14 ve lastiklerim 185/60/14 82H. Belki 13 jant 175/70/13 orjinal ebatlarda lastikden de kaynaklı olarak daha yumuşak olabilir.

Gel Gelelim Maliyete Dediğim Gibi 2 adet amortisörü 360 tl ye N11 üzerinden aldım. Şuanda adet fiyatı 210 tl gibi fiyata satılıyor ve önler 30-40 tl daha pahalı nedense. Amortisör toz körüklerini de burdaki parçaçıcan 2 adedine 30 tl verdim. İşçiliğini kendim yaptığım için ona para ödemedim. Bu arada kendim bilgisayar teknisyeniyim ve Resimlerde gördüğünüz tamirci dükkanı 10 yıllık hem tamircim hemde artık öz abi kardeş sayılabilecek insanın olduğu için dilediğim gibi çalışabiliriyorum.

Amortisör alacak Arkadaşlara Bir nebze katkı saylayabildiysem ne mutlu Bana :):)

İyi Forumlar...

Moderatörün son düzenlenenleri:

ReaL

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
@polat1989 mazda 323 ün çok güzelmiş.
Modeline göre pırıl pırıl. İyi bakmışsın, ellerine sağlık.

Amortisör bilgileri için de ayrıca teşekkürler.

polat1989

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 323 GLX
Araç Renk ve Tip
A.Füme / 1.6 Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
@polat1989 mazda 323 ün çok güzelmiş.
Modeline göre pırıl pırıl. İyi bakmışsın, ellerine sağlık.

Amortisör bilgileri için de ayrıca teşekkürler.

Rica Ederim elimizden geldiğince herşeyini yapmaya çalışıyorum :) :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Mazdagaraj üyelerinin birçoğu usta seviyesinde teorik bilgiye ve yanısıra el becerisine de sahip.Daha önce takip ettiğim forumlarda böyle bir durum görmedim.Mazda sever olmaktan mı kaynaklanıyor acaba?

13 yıl oldu alalı 16 yaşındaydım ve baba oğul gibiyiz :D :D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Rica Ederim elimizden geldiğince herşeyini yapmaya çalışıyorum :):)

13 yıl oldu alalı 16 yaşındaydım ve baba oğul gibiyiz :D:D
Kullandıkça tecrübelerini de bekliyoruz. Kazasız belasız günlerde kullanmak nasip olsun. Paylaşım için teşekkürler.

Evladiyelik olma yolunda emin adımlarla ilerliyor desene. :) Maşallah.

polat1989

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 323 GLX
Araç Renk ve Tip
A.Füme / 1.6 Sedan
@Domestos Anlatılacak o kadar çok şey varki inan sabah akşam yazsam bitiremem.

aracı 145.000 km de almıştım 2012 de 280.000 de lpg sistemi taktırdım ve şuan 328 binde. geçen hafta keyfi motor testine soktuk lpg de %69 benzinde %76 çıktı. Bu şekilde çıkması sizce normal mi ?

Kullandıkça tecrübelerini de bekliyoruz. Kazasız belasız günlerde kullanmak nasip olsun. Paylaşım için teşekkürler.

Evladiyelik olma yolunda emin adımlarla ilerliyor desene. :) Maşallah.

Elimden Geldiğince en iyi şekilde bakıyorum masrafından falan hiç kısmıyorum inanın gözüme gelmiyor harcadıklarım. ::) :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu tarz ölçümler bana mantıklı gelmiyor. Ama kilometre ve lpg faktörü göz önüne alındığında normal denilebilir. Periyodik yağ değişimi aralığında yağ eksiltme durumu ve Kullandığın yağ viskozitesi nedir?

polat1989

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 323 GLX
Araç Renk ve Tip
A.Füme / 1.6 Sedan
@Domestos açıkcası bundan 1 yıl kadar önce 4000 km de 1 litre kadar yağ eksiltiyordu. yağ yakması yoktu tabi alt kısımdan sızıntı vardı. İnternetden araştırmalarım sonucunda motor yağ sızıntı önleyici bi katkı maddesi aldım 37 tl ye. yağ değişimi bekleyip yeni yağla birlikte koydum. ben 10 binde 1 yağ değiştiriyorum muhakkak. ve şuana kadar 10 bin kmden fazla yaptım ve 9000 km de 1 litre yağ ekledim sızıntıyı falan komple kesti denebilir.

@Domestos pardon gözümden kaçmış hangi yağı kullandığımı sormuşsun. Aldığımdan beridir 10-40 kullanıyorum yağı hiç değiştirmedim.

Son düzenleme:

ReaL

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Rica Ederim elimizden geldiğince herşeyini yapmaya çalışıyorum :):)

13 yıl oldu alalı 16 yaşındaydım ve baba oğul gibiyiz :D:D

1992 model bej rengi vardı bende. 16 yıl kullandım. Şimdi sattığıma çok pişmanım. Gerçi 2013 yılında piyasası 6-7 bin TL iken ben 10 bin TL ye sattıydım. Donanım olarak pek iyi olmasada kullanımı Mazda 6 dan daha rahat.

major35

__/ Hasan \__
Araç Markası
Mazda 323 1.8
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
hayırlısı olsun
Arkadaşlar Merabalar;

Yaklaşık 2 Ay Önce Değiştirdiğim Ve Kullanım Deneyimlerini de Sizlerle Paylaşmak İçin Epeyce Bekledim Konuyu Açmak İçin.
Resimlerde de Göreceksiniz Zaten Sökülen Yan sanayi parçayla Yeni parçanın arasındaki farkı.

Eski Amortisörler ismini ilk kez duyduğum conson marka dandik ve esneme payı hiç olmayan takır tukur gitmenize sebep olan bi amortisör.

Yeni Amortisör Monreo Marka Orjinal Birebir Aynı Olan Amorsisör

Ekli dosyayı görüntüle 31670Ekli dosyayı görüntüle 31669

Arka tarafın tabiri caizse at arabası misali sekmesinden bıktıkdan sonra N11 üzerinden tanesini 180 TL ye aldım monreoların kargo dahil. Şuan fiyatlar baya artmış durumda 210 tl civarında. Eski amortisörü söktükden sonra ikisini yan yana getirdim ve fark ortada. yan sanayi parçayla orjinal monreo parça arasında bariz bi fark var. helezon yay tablasının arasında 7cm gibi büyük bi fark var. bundan dolayı yay fazla kasılıyor ve hem esneme payı bırakmıyor hemde aracı 7cm yukarı kaldırmış oluyordu. Ayrıyetten Resimlerini çekmeyi unuttum ancak conson + maysan + monreo yu yanyana koydugunuzda conson ve maysan birebir aynı ölçülerde duruyor. Alacak arkadaşlar bunu göz önünde bulundursunlar lütfen.

Ekli dosyayı görüntüle 31671Ekli dosyayı görüntüle 31672

Eski parçaları çıkarıp yerine taktıkdan sonra şüperiz ki arabanın eski kondisyonuna ulaşacağından emindim ve Öylede Oldu :D

Ekli dosyayı görüntüle 31673

Burdaki Resimlerde Öncesini Ve Sonrasını Görebilirsiniz Arkadaşlar

Ekli dosyayı görüntüle 31674Ekli dosyayı görüntüle 31675

Konfor açısından ben çok beğendim. Ne çok yumuşak nede çok sert. çukurları tümsekleri önceleri takırtı sesiyle şimdilerde fısırtı sesiyle geçmek muazzam bişey :D:D... Kaldı ki benim jantlar 14 ve lastiklerim 185/60/14 82H. Belki 13 jant 175/70/13 orjinal ebatlarda lastikden de kaynaklı olarak daha yumuşak olabilir.

Gel Gelelim Maliyete Dediğim Gibi 2 adet amortisörü 360 tl ye N11 üzerinden aldım. Şuanda adet fiyatı 210 tl gibi fiyata satılıyor ve önler 30-40 tl daha pahalı nedense. Amortisör toz körüklerini de burdaki parçaçıcan 2 adedine 30 tl verdim. İşçiliğini kendim yaptığım için ona para ödemedim. Bu arada kendim bilgisayar teknisyeniyim ve Resimlerde gördüğünüz tamirci dükkanı 10 yıllık hem tamircim hemde artık öz abi kardeş sayılabilecek insanın olduğu için dilediğim gibi çalışabiliriyorum.

Amortisör alacak Arkadaşlara Bir nebze katkı saylayabildiysem ne mutlu Bana :):)

İyi Forumlar...
hayırlısı olsun eski günlerim canlandı bende de bir zamanlar bg kasa 94 model beyaz vardı. Çok güzel araçlar tadında binin inş.

Handsomesalas

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Siyah
Güle güle kullanın.Yanlış anlamadıysam 13 yıl yan sanayi amortisör iyi gitmiş bu mazda üzerine takılan parçayla da idare etmesini biliyor.

polat1989

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 323 GLX
Araç Renk ve Tip
A.Füme / 1.6 Sedan
Maşallah kazasız belasız nice yıllara.

Teşekkürler :)

1992 model bej rengi vardı bende. 16 yıl kullandım. Şimdi sattığıma çok pişmanım. Gerçi 2013 yılında piyasası 6-7 bin TL iken ben 10 bin TL ye sattıydım. Donanım olarak pek iyi olmasada kullanımı Mazda 6 dan daha rahat.

Okadar sıkıntılı zamanlarım oldu ama bi an olsun satmak aklımın ucundan bile geçmedi hocam :) :)

hayırlısı olsun

hayırlısı olsun eski günlerim canlandı bende de bir zamanlar bg kasa 94 model beyaz vardı. Çok güzel araçlar tadında binin inş.

Teşekkürler Herkes Kazasız belasız İnşallah :) :)

Güle güle kullanın.Yanlış anlamadıysam 13 yıl yan sanayi amortisör iyi gitmiş bu mazda üzerine takılan parçayla da idare etmesini biliyor.

Teşekkür ederim Çok Sağolun. ben aldıgımda orjinaldi 2012 de arkaları orjinal die conson die dandik bişi takmışlar. söküldüğünde sağlamdı ama esmene vs hiçbişey yoktu çok sertti. önleri geçen sene orjinalleri patladığı için çıkartıp maysan taktırmıştım 6 ay önce birisinden lıkır lıkır ses gelmeye başladı sanırım patladı. önümüzdeki ay monreo yada kyp ile değiştireceğim çift olarak

Teşekkürler :) :)

Handsomesalas

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Siyah
@polat1989 bey Aracınızın eski olmasına rağmen aracınızdan memnun olmanız ne güzel bişey. Aslında bizim mahallede de kırmızı otomatik ve sanırım 94 model bi 323 var bi ara satılık felan diye duydum ama araba bayadır bu adamda herhalde 24 yaşında ve otomatik düşündürüyor ister istemez. Dıştan temize de benziyor. bi denk gelince sorayım diyorum satıp satmadığını bütçemi bi yoklayarak tabi..

polat1989

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 323 GLX
Araç Renk ve Tip
A.Füme / 1.6 Sedan
@Handsomesalas Ben kendi şahsım adına konuşacak olursam her sabah kontağı ayrı bi hisle açıyorum uyanınca arabaya binmek için çabucak evden çıkmak istiyorum. Yani kısacası Bazıları bi yerlere gitmek için arabalarını kullanır, bizler mazdaya binmek için biyerlere gideriz... ;) ;)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Güle güle kullan eski amortisörler başka model bir araca aitmiş sanırım çanakta o kadar fark olmaması lazım. Monroe güzeldir ben 93 323 aracımda önlerde kullanmıştım ne yumuşak ne sertti orta karar bir amortisör.

polat1989

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 323 GLX
Araç Renk ve Tip
A.Füme / 1.6 Sedan
Haftasonu itibariyle Öndeki maysan amortisörlerin yerine Monreo amortisörler takıldı. Ayrıyetten 185/60/14 lastik jant sökülüp tekrardan orjinal boyutlara döndüm 175/70/13 e. Resimdeki jant lastiği bi arkadaşdan çok uygun fiyata aldım. Kendiside 4 ay önce sıfır almıştı 15 e geçeceği için lastikci 500 e alırım demiş bende dedim ele vereceğine bana ver dedim 500 e kapattık. öncekileri de iyi bi fiyata sattım hemen aıcısı çıktı. Ön monreoları 218 tl ye aldım tanesini ama araç şuan fısır fısır mükemmel oldu :D :D

IMG_1118.jpg

polat1989

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 323 GLX
Araç Renk ve Tip
A.Füme / 1.6 Sedan
Güle güle kullanın ;)
Teşekkürler :)

Güle güle kullan, jant lastik bedavadan az pahalı olmuş :)

Her Fırsat Gördüğümü Paylaşıyordum Sizlerle de Bunu Paylaşamadım kendime aldım :D :D

Arkadaşlar bu arada önden çıkan maysan amortisörler bi yıl önce sıfır alınmıştı. sol önden çukurlarda hafif bi lıkırtı sesi sesi geliyordu. Herşeye kıl tüy oldugum için beni rahatsız ediyordu o yüzden değiştim. Amortisörler sağlam ama birinden işte öyle lıkırtı geliyor vuruntu değil hani.

Forumda aynı araca sahip ön amortisörlere ihtiyacı olan birisi varsa ona vermek istiyorum. İhtiyacı olan varsa benimle irtibata geçebilir ama gerçekden ihtiyacı olan birisi. Gerçi ihtiyacı olmayanda alıp satmak için isteyebilir tabi ama oda o kişinin vicdanına kalmış. umarım ihtiyacı olan birine vermiş olurum :) :)

Üst Alt