Araçların Elektrikli Araca Dönüşümü Mümkün mü?

tsrahman

Sessiz
Araç Markası
1998 Mazda Xedos 9 SE
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
25.05.2022 Tip belgesi yasalaşırsa lpg dönüşümü gibi elektrikli araçlara da dönüşümler başlayacak haberi geldi. 2500 motor bir benzinli araç kullanan ben hesap yapmaya başladıysam bu dönüşüm bize nasıl yansır merak ediyorum. acaba motor hacmi dönüşümde sıkıntı çıkarır mı?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
25.05.2022 Tip belgesi yasalaşırsa lpg dönüşümü gibi elektrikli araçlara da dönüşümler başlayacak haberi geldi. 2500 motor bir benzinli araç kullanan ben hesap yapmaya başladıysam bu dönüşüm bize nasıl yansır merak ediyorum. acaba motor hacmi dönüşümde sıkıntı çıkarır mı?
Güzel konu, teşekkürler :harika:

Elektrik konusunda genel düşüncem "eğer, çok efektif ve ucuz işletme maliyeti olsaydı, akaryakıt fiyatları anormal şekilde düşerdi"

Nasıl ki, telefon, televizyon gibi aletleri satın alıp, sorunsuz 8-10 yıl kullanamıyorsak, elektrikli araçların da işletmesi uygun maliyetli değil.

:rolleyes:

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Araç "dönüşüm maliyetini kaç yılda ekarte eder" diye hesaplar yapılır ama öncelikle bu dönüşümü eski lpg ustaları mı yapacak :D onlar yaparsa bu iş yaş :D

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Araç "dönüşüm maliyetini kaç yılda ekarte eder" diye hesaplar yapılır ama öncelikle bu dönüşümü eski lpg ustaları mı yapacak :D onlar yaparsa bu iş yaş :D

Birincisi onlar yakıt sistemi eklemesi yapıyorlar. Bir dönüşüm değil, sadece ilave bir hat ve ilave ecu ile bypass sistemi mantığında ekleme oluyor. Onun sancılarını, montaj hataları ve arızaları olduğunu düşününce sanayide bu işin yapılmasını düşünemiyorum.

Hybrit çözüm için en basit çözüm ön çekiş araç için arka akslara elektrik motoru ilavesi ile olur. Onun da porya, alt takım değişimi, arka depo muhtemelen sorun çıkaracak aks ve motor için alan açmak gerekecek vs... çok problem. Ayrıyetten ön çekişe göre düzenlenmiş bir aracı arka akstan itmeye kalkarsalar muhtemelen arka aks bir yerleri koparıp tek başına gitmeye kalkar. Ben normal bisikletimi elektrikliye çevirdiğimde ön çekiş motorla yaptım o güçte arka tekerlek bulamadığım için. Amortisörlü ön çatal kopup gidecekti nerdeyse. Sağlam ve sabit çatala çevirmek durumunda kaldım hepi topu 100 kg luk ağırlıkla hareket edecek bisiklet için bile...

Normal motoru iptal edip yerine elektrikli motor desek; her araç için ayrı sistem, ayrı motor kulağı, sabitleme ve aks ekipmanları vs...

Her araç için dünya emekle araca özel yapılır mı, yapılır. Ama lpg gibi %90 ı standart olan sistem eklemesi bile araç sahiplerine zehir olurken bu iş yaş...

Son düzenleme:

tsrahman

Sessiz
Araç Markası
1998 Mazda Xedos 9 SE
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
fiyat düşerse ve ustamın dediği yenilemeler olursa eski araç sahibi olarak ben xedosuma veririm elektriği... tadına doyulmaz valla.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Birincisi onlar yakıt sistemi eklemesi yapıyorlar. Bir dönüşüm değil, sadece ilave bir hat ve ilave ecu ile bypass sistemi mantığında ekleme oluyor. Onun sancılarını, montaj hataları ve arızaları olduğunu düşününce sanayide bu işin yapılmasını düşünemiyorum.

Hybrit çözüm için en basit çözüm ön çekiş araç için arka akslara elektrik motoru ilavesi ile olur. Onun da porya, alt takım değişimi, arka depo muhtemelen sorun çıkaracak aks ve motor için alan açmak gerekecek vs... çok problem. Ayrıyetten ön çekişe göre düzenlenmiş bir aracı arka akstan itmeye kalkarsalar muhtemelen arka aks bir yerleri koparıp tek başına gitmeye kalkar. Ben normal bisikletimi elektrikliye çevirdiğimde ön çekiş motorla yaptım o güçte arka tekerlek bulamadığım için. Amortisörlü ön çatal kopup gidecekti nerdeyse. Sağlam ve sabit çatala çevirmek durumunda kaldım hepi topu 100 kg luk ağırlıkla hareket edecek bisiklet için bile...

Normal motoru iptal edip yerine elektrikli motor desek; her araç için ayrı sistem, ayrı motor kulağı, sabitleme ve aks ekipmanları vs...

Her araç için dünya emekle araca özel yapılır mı, yapılır. Ama lpg gibi %90 ı standart olan sistem eklemesi bile araç sahiplerine zehir olurken bu iş yaş...
Mazda'da sorun olmaz raaad ol

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Bence de olacak aynı LPG dönüşümü gibi tesisler açılacak. Hybrid değil de tam elektrige dönüşüm olması daha muhtemel. Tabi sökülen takılan parçaların ağırlık dağılımı, yeni takılacak parçaların yalıtımı, aracın ısıtma soğutma sistemi ve diğer sürüş güvenlik sistemleri gibi donanımlarin mühendisliği yapılmalı, bu her araç için nasıl olacak zaman gösterir. Atiker prins ladrinezo vssvs yerine Mazda subaru Toyota vag grubu gibi dönüşüm yerleri olabilir :)

MetinU

Aktif
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Aslında butik firmalar var bu işleri yapan. Derindere firması corolla'ları yapıyordu. Antalya'da İmecar diye bir firma vardı. Ticari araçlar üzerine çalışan.
Ama günümüz pil teknolojisi ve fiyatları (ve döviz kurumuz) ile bu sektör pek gelişemez gibime geliyor.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Aslında butik firmalar var bu işleri yapan. Derindere firması corolla'ları yapıyordu. Antalya'da İmecar diye bir firma vardı. Ticari araçlar üzerine çalışan.
Ama günümüz pil teknolojisi ve fiyatları (ve döviz kurumuz) ile bu sektör pek gelişemez gibime geliyor.
Bugünkü muhabbeti hatırlatırım o arabalara binenler var ya onlar işte bizlik bişey yok o konuda haklısın

Üst Alt