Aracınızı Kışa Nasıl Hazırlıyorsunuz?

osk@r78

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Gri Sedan
Antifirizli Cam suyu
Kış lastikleri
Buz kazıyıcı
Bagajda + olarak zincir ve çekme halatı

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Antifiriz konsantre. Auriste 5,3 lt soğutma sıvısı alıyormuş. 3 lt bunu boşaltırım. Kalanı su. %57 civarına denk geliyor. Çok sert kış geçirmediğimiz için oranların nerdeyse hiç önemi yok.
Saf suyu marketlerden bulabiliyor muyuz?
Daha önceki değişimde castrolu mecbur sulu kullanmıştım guex almıştım hepsiburadada

MetinU

Aktif
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Antifirizli Cam suyu
Kış lastikleri
Buz kazıyıcı
Bagajda + olarak zincir ve çekme halatı
Toyota kullanım kılavuzunda olan bir uyarıyı yazayım. Belki birilerine faydası olur.
Silecek suyuna motorda kullanılan antifrizi koymayın. (Hazır antifrizli silecek suyu kullanın.)
Motor antifrizi boyaya zarar veriyormuş. Antifriz doldururken de etrafa saçılırsa yıkanması gerektiğini yazıyor.

osk@r78

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Gri Sedan
Toyota kullanım kılavuzunda olan bir uyarıyı yazayım. Belki birilerine faydası olur.
Silecek suyuna motorda kullanılan antifrizi koymayın. (Hazır antifrizli silecek suyu kullanın.)
Motor antifrizi boyaya zarar veriyormuş. Antifriz doldururken de etrafa saçılırsa yıkanması gerektiğini yazıyor.
Zaten o şekil :harika:

Ayrıca kışın çekme halatı mutlaka bulundurmak gerekli.Bir keresinde memlekette , aracımda kış lastiği olmasına rağmen mahsur kaldım.Bir arkadaşımın arazi aracıyla çekmek suretiyle çıkarabildik aracımı..

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Antifiriz konsantre. Auriste 5,3 lt soğutma sıvısı alıyormuş. 3 lt bunu boşaltırım. Kalanı su. %57 civarına denk geliyor. Çok sert kış geçirmediğimiz için oranların nerdeyse hiç önemi yok.
Saf suyu marketlerden bulabiliyor muyuz?
Saf su markette olmaz, sanayide ya da oto aksesuar yedek parça satan yerlerde bulursun.

Öncesinde de kırmızı antifriz mi vardı yoksa tercih zaten böyle mi? Organik mevzusunu anlamadım gitti, ondan devam etmek gerekir vs hurafe midir, aslı var mıdır, varsa neden :rolleyes:

MetinU

Aktif
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Metro markette buldum, litresi 6 TL. Yüksek geldi.
5 lt bulup değiştireceğim.
2 sene önce değiştirildi ama ne kullanıldı bilmiyorum. Muhtemelen mavidir.
İnternette hangi marka model hangi antifiriz diye bir listeden baktım. Orada kırmızı olarak görünüyordu. (Şimdi baktım bulamadım listeyi)
Şöyle bir liste buldum.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bp den antifirizli cam suyu aldım. :)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Metro markette buldum, litresi 6 TL. Yüksek geldi.
5 lt bulup değiştireceğim.
2 sene önce değiştirildi ama ne kullanıldı bilmiyorum. Muhtemelen mavidir.
İnternette hangi marka model hangi antifiriz diye bir listeden baktım. Orada kırmızı olarak görünüyordu. (Şimdi baktım bulamadım listeyi)
Şöyle bir liste buldum.

Litresi 6 lira ne zaman oldu yahu, 1.5-2 TL idi. Kırmızı mavinin bir önemi yok kanımca.
Bp den antifirizli cam suyu aldım. :)

Pahalıdır o ya, ne gerek var, sanki Erzurum'dasın

Üst Alt