Araç Muayenesinde Yeni Ücretler Açıklandı 2018

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Araç muayene ücretleri, 1 Ocak 2018'den geçerli olmak üzere yeniden değerleme oranında arttı. Buna göre, araç muayene ücretleri yıl başından itibaren 115,64 lira ile 305,62 lira arasında değişecek.

Araç muayene ücretleri, 1 Ocak 2018'den geçerli olmak üzere yeniden değerleme oranında artırıldı. Buna göre, muayene ücretleri 115,64 lira ile 305,62 lira arasında olacak. Karayolu Taşıma Kanunu ve Karayolu Trafik Kanunu ile bu kapsamdaki yönetmeliklerde düzenlenen belge, ceza ve muayene ücretleri 2018 yılı için yeniden belirlendi. Söz konusu ücretlerde, Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile 2018 yılı için belirlenen yüzde 14,47'lik yeniden değerleme oranında artışa gidildi. Buna göre, yıl başından itibaren KDV dahil muayene ücretleri; otobüs, kamyon, çekici ve tankerlerde 267,86 liradan 305,62 liraya, otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı, römork ve yarı römorklarda 198,24 liradan 226,56 liraya, traktör, motosiklet ve motorlu bisikletlerde 101,48 liradan 115,64 liraya yükseldi.

alican

06 MZD 49
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Bu muayene para tuzağından başka birşey değil. Neyi muayene ediyorsunuz be kardeşim, doktormusunuz siz. Aracı lifte alıp altına şöyle bir bakmak 225 Tl iyi valla , bende bakarım ona, soygunun adı muayene,sigorta,kredi,mtv,ötv,kdv,ytv,ktv vs.vs. ver allahım ver.Komedi gibi. Aklımızla dalga geçiyorlar.

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Bence zirt pirt zam yapmasinlar abi miletin psikoloji bozuldu. Benzin olsun 10 tl/lt 5 yil zam olmasin yani. Bune boyle her allahin gunu zam zam

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Yapılan fiyat yüksetlme doğrudur yanlıştır o apayrı bir tartışma konusu ama Para Tuzağı olduğu fikrine katılmıyorum ve hatta daha sıkı kontroller yapılması gerektiğini düşünüyorum.

Halen ( en azından benim gittiğim muayene istasyonu önünde) muayene istasyonları önünde bir çok tazgahta sadece muayneden geçebilmek için yangın tüpü,sağlık çantası ve hatta lastik değişimi kiralanıyor ve muayene çıkışı geri alınıyor.
Bu yüzden ki trafik ekiplerinin ( iş yoğunluğu ve diğer etkenler çok fazla olsa da ) yol kontrollerinde araçları tam anlamı ile kontrol etmesi gerektiğini düşünüyorum, misal kullanılan lastikler raf ömrünü tamamladı ise araç diğer sürücüler için tehlikeli diyerek belirli bir zaman trafikten men edilmeli veya o an trafik seti yok ise verilecek ceza miktarı yükseltmeli..

alican

06 MZD 49
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Sana katılmakla beraber, Yapılan iş le alınan para orantısının doğru olmadığı kanısındayım. Yoksa muayene ye karşı olmam düşünülemez.

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Araç Markası
Mazda 626 GW 98
Araç Renk ve Tip
Kırmızılı-STW
"Yapılan fiyat yüksetlme doğrudur yanlıştır o apayrı bir tartışma konusu ama Para Tuzağı olduğu fikrine katılmıyorum"
burda "ama" ile baglanmış birbiriyle çelişen iki cümle görüyorum. "ama"'dan sonra gelen cümle öncesindeki söylenenleri geçersiz kılar.

Denetim-kural vs kısmını artık düşünemez olmuş insanlar. Sürekli yolunmaktan işin o kısmını artık düşünemiyorlar. Tabikide ciddi bir muayene komisyonu olsun, ince inceye denetlensin. Fakat bu işler parayla dogru orantılı olmuş durumda.
Yarın TuvTurk ben sıkı sıkıya denetleme yapacagım ama muayene ücreti 800 lira dese kimsenin bunu tercih edecegini sanmam.

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yapılan fiyat yüksetlme doğrudur yanlıştır o apayrı bir tartışma konusu ama Para Tuzağı olduğu fikrine katılmıyorum ve hatta daha sıkı kontroller yapılması gerektiğini düşünüyorum.

Halen ( en azından benim gittiğim muayene istasyonu önünde) muayene istasyonları önünde bir çok tazgahta sadece muayneden geçebilmek için yangın tüpü,sağlık çantası ve hatta lastik değişimi kiralanıyor ve muayene çıkışı geri alınıyor.
Bu yüzden ki trafik ekiplerinin ( iş yoğunluğu ve diğer etkenler çok fazla olsa da ) yol kontrollerinde araçları tam anlamı ile kontrol etmesi gerektiğini düşünüyorum, misal kullanılan lastikler raf ömrünü tamamladı ise araç diğer sürücüler için tehlikeli diyerek belirli bir zaman trafikten men edilmeli veya o an trafik seti yok ise verilecek ceza miktarı yükseltmeli..

+1908

:)

2018 yılı son kullanıcı için kabus yılı olacak gibi duruyor. :(

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Gerçek muayene yapıyor olsalar helali hoş olsun. Ama görevliden görevliye kurallar değişiyor, istasyondan istasyona kurallar değişiyor. İnsanımız da kuralları suistimal ediyor (emanet olayları).

Periyodik muayene haricinde şöyle bir şey yapılamaz mı; Belli başlı noktalarda, arada-sırada polis ekipleri çevirme yapacak, çevirme esnasında tüvtürk personeli genel araç kontrolü (lastik-ilk yardım-aydınlatma vs.) yapacak, kesilen cezayı tüvtürk ile devlet bölüşecek :)

Eşşeğin aklına karpuz kabuğu düşürmede üstüme yok yane :ssrtcbya::ssrtcbya::ssrtcbya:

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Gerçek muayene yapıyor olsalar helali hoş olsun. Ama görevliden görevliye kurallar değişiyor, istasyondan istasyona kurallar değişiyor. İnsanımız da kuralları suistimal ediyor (emanet olayları).

Periyodik muayene haricinde şöyle bir şey yapılamaz mı; Belli başlı noktalarda, arada-sırada polis ekipleri çevirme yapacak, çevirme esnasında tüvtürk personeli genel araç kontrolü (lastik-ilk yardım-aydınlatma vs.) yapacak, kesilen cezayı tüvtürk ile devlet bölüşecek :)

Eşşeğin aklına karpuz kabuğu düşürmede üstüme yok yane :ssrtcbya::ssrtcbya::ssrtcbya:
Ben bunu özellikle fren lambaları yanmayan, aydınlatmaları doğru düzgün çalışmayan araçları her gördüğümde istiyorum. Adam frene asılıyor, dikkatli olmasan güm girersin. Hiç bakmıyor, bakım falan yapmıyor ki...

hs4255

kedi
Araç Markası
2000 - 626 2.0 115 hp
Araç Renk ve Tip
gümüş gri
Arkadaşlar Mazda 3 bk için orjinal trafik seti arıyorum krikonun orda yeri var fakat kendileri yok temin edebileceğimiz bir yer var mıdır orjinalini bulmak mümkün müdür yoksa o boyda bi trafik seti çantası yapıp oraya iliştirmek mi lazım

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Arkadaşlar Mazda 3 bk için orjinal trafik seti arıyorum krikonun orda yeri var fakat kendileri yok temin edebileceğimiz bir yer var mıdır orjinalini bulmak mümkün müdür yoksa o boyda bi trafik seti çantası yapıp oraya iliştirmek mi lazım
Bu tip malzemelerde orijinal şartı aranmaz, orijinali isterseniz servislerden temin etmek mümkün. Aynı boyda piyasada bir sürü muadil ürün var, dilersen daha makul fiyatlara onlardan alın.

touch the sky

Katılımcı
konunun başlığını okuyunca gene zam mı geldi düşüncesiyle girdim :)
bir bilgi vereyim geçen okudum ocak ayında ödenen mtv ücretlerini piayasada ki araçların 3 te 2 si yatırmamış

Üst Alt