Araç Alım & Satım, LPG İşlettirme, Muayene ve Plaka Değiştirme İşlemleri

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Benim bildiğim çekme belgeli aracın plakası ve ruhsatı oluyor. Sadece araç trafikten çekilirken plakalar emniyete verilip ruhsat üzerine de emniyet tarafından trafikten çekildiği yazılıp araç sahibine teslim ediliyor.

Aynen bu şekilde işlem görmüş bir motosikletim var. Edevlet te üzerime olan araçları sorgulattığım da direk bu trafikten çekilmiş motosiklet plakası ile birlikte görünüyor.

Eğer yeniden aracı trafiğe sokmam gerekirse muayene için mevcut ruhsat ve plaka ile muayene yaptırabilirim, tabi onun öncesinde emniyete yada notere bir yazı yazılır mı bilemiyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Çekme Belgeli Araç Alım-Satım İşlemleri Nasıl Yapılır?

-Çekme belgeliyken Trafik Sigortası yaptırıyoruz.
-Eksoz (Egzos-Egsos) Emisyon yaptırıyor.
-Muayene Randevusu alınıyor. Ancak plaka bilgisi felan nasıl olacak bunu halen çözemedim.
-Muayeneden geçen arac için tespit raporu düzenliyor TUVTURK. şaşe motor noları uyuşuyor mu ona bakılıyor.
-Tespit raporu ve Muayene raporu ile notere gidiliyor. Noterde yeni ruhsat basılıyor.
-Noter ayrıca Plaka cıkartılması için şoforler cemiyetine verilecek olan bir belge düzenliyor (22tl ücrete mukabil)
-Plaka bastırılıp takılıyor.
-Maliyeye de bildirim yapılması gerekiyormuş, çünkü maliyeye bildirim geç düştügünden -30-40 gün diyolla- olası çevirmede araç çekme belgeli görünüp sorun oluşuturabiliyormuş.

***Dikkat edilmesi gereken hususlar. Araç ne kadar muayenesiz kaldıysa TUVTURK bunu bafiliyor. O yüzden uzuuun uzun süre muayenesiz kalmış araç alırken alıcı-satıcı arasında uzlaşma saglanmalı. Biz alırken farkettim ve bir kısmını aldım. Aynı durum sigortada da oluyor mu bilemiyorum.
Muayene ücretinin hesaplandıgı uygulama TUVTURK sitesinde mevcut.
Ellerine sağlık Yasin, konu bütünlüğü açısından bu güzel bilgileri konunun ilk mesajına ekledim. Teşekkürler... :harika:

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Araç Markası
Mazda 626 GW 98
Araç Renk ve Tip
Kırmızılı-STW
Benim bildiğim çekme belgeli aracın plakası ve ruhsatı oluyor. Sadece araç trafikten çekilirken plakalar emniyete verilip ruhsat üzerine de emniyet tarafından trafikten çekildiği yazılıp araç sahibine teslim ediliyor.

Aynen bu şekilde işlem görmüş bir motosikletim var. Edevlet te üzerime olan araçları sorgulattığım da direk bu trafikten çekilmiş motosiklet plakası ile birlikte görünüyor.

Eğer yeniden aracı trafiğe sokmam gerekirse muayene için mevcut ruhsat ve plaka ile muayene yaptırabilirim, tabi onun öncesinde emniyete yada notere bir yazı yazılır mı bilemiyorum.
Evet Abi plakayı Noter alıyor. Dedigin gibi ruhsata trafikten cekildigini yazıp tarihi düşüyorlar. Mevcut plaka ile işlem yaptırılıyor, aynı numaraları alabiliyorsun. Ancak yinede plaka bastırmak gerekiyor malum muayeneye girerken somut plaka yok.
Ekleme: Şuan baktım e-devlette araç plakası ile görünüyor, dogru.

Handsomesalas

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Siyah
Allah kolaylık versin @By_Nisay bey..Son zamanlarda araç satın alıp, satış esnasında plaka değişimi yapan var mı Acaba? nasipse bu hafta ilimizin dışından araç alımı yapacağım inşallah işleyiş nasıl oluyordu? en son araç satışı yapılırken noter plaka değişimi yapılacak mı diye soruyordu ondan sonraki aşamaları nasıl tamamlayacağız?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Allah kolaylık versin @By_Nisay bey..Son zamanlarda araç satın alıp, satış esnasında plaka değişimi yapan var mı Acaba? nasipse bu hafta ilimizin dışından araç alımı yapacağım inşallah işleyiş nasıl oluyordu? en son araç satışı yapılırken noter plaka değişimi yapılacak mı diye soruyordu ondan sonraki aşamaları nasıl tamamlayacağız?
Plaka değişecekse, ikametine bağlı yerdeki plaka sıradan verilir, eski plaka seçimi yapılacaksa trafik şubeye giderek plaka seçimi ile aracı alacak kişiye tanımlama yapılıp noterden o plaka tahsis ediliyor...

Plaka değişmezse zaten işler rutin ve kolay... ;)

Handsomesalas

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Siyah
Plaka değişecekse, ikametine bağlı yerdeki plaka sıradan verilir, eski plaka seçimi yapılacaksa trafik şubeye giderek plaka seçimi ile aracı alacak kişiye tanımlama yapılıp noterden o plaka tahsis ediliyor...

Plaka değişmezse zaten işler rutin ve kolay... ;)
o zaman veli abi yeni plaka için; ikamet ilinin yeni harf sırasına göre noterden talep ediyoruz anladığım kadarıyla o ilin eski harflerinden seçmeyeceksek özel basım istersek trafik şubeden. sonrasında ise noterden plakayı seçip şoförler odasına ücreti ödeyip plakamızı alıyoruz sanırım..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
o zaman veli abi yeni plaka için; ikamet ilinin yeni harf sırasına göre noterden talep ediyoruz anladığım kadarıyla o ilin eski harflerinden seçmeyeceksek özel basım istersek trafik şubeden. sonrasında ise noterden plakayı seçip şoförler odasına ücreti ödeyip plakamızı alıyoruz sanırım..
Aynen böyle... :harika:

By_Nisay

Kırmızılı (06JN208)
Araç Markası
Mazda 626 GW 98
Araç Renk ve Tip
Kırmızılı-STW
Cevaplanmış ama bende yinelemiş olayım :)
Evet, Noterde plaka değişecek mi soruluyor. Aracın alındıgı ilde nerede plaka basılıyorsa gidip ikamet ilinin plakasını bastrırıp cıkıp geliyorsun memleketine :D Plakayı sıradan verip geçiyolar.
Not: Ankara riskli plaka grubunu atlattı :) 06 BOJ, BOH, BOK... sıraları geçti :D BYN BZA'lar cıkmaya başlamış, geçmiş bile olabilir.

Son düzenleme:

Handsomesalas

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Siyah
Eyvallah @By_Nisay bey. artık şansımıza çankırı olarak yeni plakalar AAL sonrası çıkmadan (L'den sonrasını plakaya koyarlarsa herkez özel bastırır sanırım:) )bu hafta alacağız inşallah bi terslik çıkmazsa. Satıcı zaten forumdan o da şoförler cemiyetine kadar bana eşlik eder sanırım İzmir'i bilmediğim için söylüyorum...

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Arkadaşlar, silindir tüpün 1 yıl ömrü kalmış, muayene de 1 ay sonra. Simit tüpe geçmek istiyorum, ne yapmam lazım.

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Arkadaşlar, silindir tüpün 1 yıl ömrü kalmış, muayene de 1 ay sonra. Simit tüpe geçmek istiyorum, ne yapmam lazım.

Tüp değişikliği yapacağından dolayı muayeneye girmesi gerekecek aracın o yüzden ya şimdi yaptırıp kurtul yada aracı eğer 2 yıl içinde satma planın varsa boşuna masraf edip yaptırma. Senden sonraki sahibinin keyfine bırak.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Tüp değişikliği yapacağından dolayı muayeneye girmesi gerekecek aracın o yüzden ya şimdi yaptırıp kurtul yada aracı eğer 2 yıl içinde satma planın varsa boşuna masraf edip yaptırma. Senden sonraki sahibinin keyfine bırak.
Satma işi zor.
Muayeneyi bu şekilde yaptırsam tankın ömrüne bakarlar mı ki.

Alperen

42 LU 626
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
2020'de uygulanacak araç muayene ücretleri şöyle (₺):
Araç GrubuEski ücretYeni ücret (KDV dahil)
Otobüs, kamyon, çekici ve tankerler377,60462,56
Otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı, römork ve yarı römork279,66342,2
Traktör (römorklu ve römorksuz), motosiklet, motorlu bisiklet142,78174,64
AA

touch the sky

Katılımcı
Zamanında yıllık gelirinin bir buçuk katına satın aldılar (tabi ki yandaş adamlarına :) )
Ege bölgesindeki birden fazla ili de zeybekçinin sahibi olduğu firma almış :)

venom06

gecekondu
Araç Markası
2006 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Tek seferde mıyaneden geçtik ;)
Egzoz ölçümü dışarda yaptırdım. 180 tl
Fazla kalabalık yoktu (Ankara-İvedik)

20230123_122930.jpg

Üst Alt