Arabayla Avrupa Turu - 2 (Bu Sefer Kendi Aracımla)

MutluTEKİR

Aktif
Konum
Karabük
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Neden:
Sohbet muhabbet başlığında paylaşmıştım çekincelerimi. Sonunda çok büyük oranda aracımla seyahat etmeyi planlıyorum.
Seyahat amacına gelirsek Erasmus+ Staj Hareketliliğini kazanarak doktora tezim hakkında Almanya'daki bu konuda uzman hocamdan yardım alacak olmam. Aynı zamanda eşim de Belçika'da kazandı. Euro kurunun yüksek olması nedeniyle ancak ikimiz de Erasmus+'u kazanırsak gidecektik, şükür ki ikimiz de kazandık. 3 aya yakın vakit geçireceğiz oralarda. Bu noktada benim Düsseldorf'a gel git yapma zorunluluğum oldu. Tek yön tren bileti 40€, tek yön otobüs bileti ise 18-20€ ücreti var, fakat otobüsler de 5 saatte gidiyor. Trenle git gel yapmaya kalksam bir sefer sadece 400 küsür tl ye malolacak. Tl kazanıp € harcayacak olmamdan ötürü de enine boyuna düşünmek durumunda kalıyorum.

Yaptığım hesap kitap sonucunda 5bin tl ye yakın tasarruf edeceğimi düşününce arabayla seyahat da ağır basmaya başladı. Buradan Brüksel 3000 km. git gel 6000 km. Brüksel-Düsseldorf 200 km. Az düşünüp 10bin km yapacağımı düşündüğümde 1000€ tasarruf sağlayacakken, km haliyle artacak ve tasarruf oranı da artacak. Araç kiralama düşüncesi kiralama ücreti, kredi kartından depozitonun bloke edilecek olması, hemen isteyince kiralayamama olumsuzluklarını düşününce devre dışı kalıyor. Orada araç satın alma düşüncesi ise bir akrabanın üstüne alınma zorunluluğu, 500€ ya ancak 15-20 senelik araç bulunabileceği, bu alınabilecek aracın da geçmişinin bilinmemesi, sorun çıkartma riskinin yüksekliği, aynı şekilde kiralık araç gibi o da 1.5€ luk benzin yakacak olması devre dışı kalıyor. Bunlar kendi aracınla gitme hevesinin ağır basmasını sağlıyor. Lpg ile daha uygun yakışının olması, Avrupa'da lpgnin 50 cent olması (buradan daha ucuz), kendi aracının rahatlığı, özgürlük avantajları var.
Uçakla gitsek 18-20 saate yakın bir zaman harcıyor olacağım. Karabük-Kayseri otobüs, Havalimanına çık toplu taşımayla 1 saat yol, havalimanına 2 saat kala git, 4 saat uçuş, 1 saat oradaki havalimanından çık, 4-5 saat otobüs ile il değiştir, 1 saat toplu taşımayla eve git. O kadar bavul taşıma da cabası. Araba ile de 3000 km, 30-35 saatlik bir sürüşe eşdeğer. Herşeyden önce gurbetçilerimiz gibi Sıla Yolu'nu deneyimleyecek olmak ayrı bir heyecan katıyor.

Güvenlik:
İstanbul trafiğinden sağ kurtulanın da Avrupa'da sıkıntı yaşamayacağını düşünüyorum. 2016'dan 3 hafta, geçen seneden ise 1 haftalık Avrupa yollarında sürüş deneyimim var ve en ufak bir kaza riski, stres yaşamadım. Fakat ben Safranbolu'da bile günde en az 1 kez atlatıyorum. Şeridinde durmayanlar mı, yan yoldan kontrolsüz çıkan mı....
Geçen seneki Sıla Yolu rehberi yazısından kesit.
Gurbetçiler arasında adı bilimsel literatüre henüz geçmemiş imtihanların başında Türkiye’deki trafik gelir. Edirne-İstanbul arasındaki otoyol gayet Avrupa standartlarında olduğundan pek sıkıntı yaşanmaz. Fakat İstanbul’a girdikten sonra çile başlar. Gurbetçilerin ortak kanaati “Allah’ım bize kazasız belasız şu İstanbul’u çıkmayı nasip et!” minvalindedir. Hiçbir gurbetçi Belgrad, Viyana, Münih ya da Frankfurt’a girerken bu şekilde dua etmemiştir! Bu endişenin altında yatan unsurlardan biri, trafikte yaşanılan ikilemdir.
Sıla yolu kazalarına bakınca da Türkiye'de memleketine yakın mesafelerde olduğu görülmekte. Ayrıca yılda 1milyondan fazla Türk plakalı araç sınır dışına çıkıyormuş. Yine onbinlerce gurbetçimiz binlerce km.den geliyor sıkıntı yaşamıyorlar. Biz de yaşamayız inşallah. Yine de kaskoma yurtdışı teminatı isteyeceğim. Daha sonra da değineceğim fakat Avrupa kentlerinde park çok büyük sıkıntı. O nedenle aylık park ücreti ödenerek garajlara park edilebiliyor. Ben de kapalı bir otopark kullanmayı düşünüyorum. Gezi boyunca da güvenilir park yerlerine park etmeyi planlıyorum. Zira yabancı plakalı araçların camlarının kırılıp değerli eşyaların aranması olası.

Kasko Yurtdışı Teminatı Sıkıntısı:
İnternette bu yurtdışı teminatı konusunda hiçbir yazı yok. Aslında bunun için de yazıyorum bunu. Bilgi edinmek isteyenler buradan ulaşsın diye. Çoğunlukla Türkiye'deki kaskolar yurtdışı teminatı ekleseler de yurtdışındaki olası bir kazada yardımcı olmuyor. Aracı kendinizin çektirip kendinizin yaptırıp kendinizin ödeyip faturaları sonra genel merkeze gönderip uygun görülmesi halinde ancak ödemenizi tl olarak alıyorsunuz. Halbuki bir çok sigorta şirketinin Avrupa'nın her ülkesinde ofisi mevcut. Niye oradaki kazalarda destek hizmeti sunmazlar anlamam. İşin kötüsü hangi sigorta şirketi yurtdışı teminatlarında neler sunuyor, hangi maddeler var, sır gibi saklanıyor. Kaskonuza yurtdışı teminatı eklettiğinizde görebiliyorsunuz. Bu maddelerle ilgili sigorta şirketini arayınca bizim bilgimiz yok deyip acentelere yönlendiriyor. Acenteyi arayınca da teminat hakkında maddeleri önceden göremiyoruz, ancak yaptıktan sonra görebiliyoruz diyor. Bilmediğiniz maddeleri satın almanıza itiyor sigorta şirketleri yani. Yine de bazı sigorta şirketleri 2500€ ya kadar çekme ücretini karşılıyor. Bu da Avrupa ülkesinden ülkemize aracın çekilebilmesi için çoğunu karşılar diye düşünüyorum.

Yurtdışı Yol Yardım Hizmeti:
Diğer yandan yol yardım hizmetleri de önemli. Olası bir kazada ya da arızada bilmediğiniz bir yerde yalnız başına kalmak kötü bir durum, Allah kimseye göstermesin. Bunun için de Seyahat Dostum Assistans şirketi (sdassist.com) hem gurbetçilere, hem de Türk vatandaşlarına hizmet sunmakta. AB+Sırbistan+Makedonya+Bulgaristan+Romanya ülkelerinde hizmet veriyorlar. Güvenilirler de. Yıllık 120€'ya bu hizmetten yararlanabiliyorsunuz. Kendini riske atmak istemeyenler için birebir hizmet.
Olası kaza ve arızada yetkili servis ya da tamirciye çekilme, konaklama, gerekirse araba kiralama, büyük kazalarda yurda geri dönüş için uçak bileti de ücretsiz sağlıyorlar. Türkiye, Avusturya, Belçika, Almanya ve İngilterede de merkezleri bulunmakta.
Bunun dışında başka bir yol yardım hizmeti sunan şirket bulamadım. Adac, Türkassistance Alman oturum izni olan vatandaşlara hizmet sunmakta.

Yola Hazırlık:
Yurtdışında gündüz dahi farlar açık kullanılması gerektiğinden yedek ampul, yedek sigorta, 10bin km.yi geçer diye yedek yağ filtresi ve yedek sıfır yağ ve eksiltmeye karşın yedek 1 lt yağ, her ihtimale karşı yedek soğutma suyu, bijon, stepne, ufak tefek işler için gerekebilen düz, yıldız tornavida ve küçük uçlu tornavida seti, akü takviye kablosu, çekme halatı, ilk yardım çantası, yangın söndürücü, ve en önemlilerinden Avrupa tipi LPG dolum ağzı tipleri (ACME, Bayonet, M10).
Pasaport, vizeden bahsetmiyorum zaten. Ben görevlendirme ile gri pasaport ile çıkacağım kısmetse. Hususi pasaportlarda vize almak zorunlu. Bunun için AB'ye ilk giriş yapacağınız ülkeden almanız faydanıza olur. Bulgaristan transit vize istemekte diye biliyorum, emin değilim. Yunanistandan vizeyi alıp Yunan üzerinden gitmek daha mantıklı olacaktır bu durumda. Öteki türlü Yunanların bizi transit geçmekte kullanıyorsunuz diye sıkıntı yaşattıklarını okumuştum.

Bunun haricinde detaylı bakımdan geçmekte fayda var. Araçlarımız her ne kadar Japon olsa da, yolda bırakmasa da, o kadar km götürecek.

Yoldayken:
Sınır kulesinde Turing kurumundan yeşil sigorta yapılacak, yurtdışı çıkış harcı ödenecek, her ülkede sınırı geçildikten sonraki ilk benzinlikte vignette alınacak. Vignette otoban kullanımı için alınan ve aracın ön camına yapıştırılan hgs benzeri bir kağıt. Bulgaristan ve çoğu AB ülkelerinde vignette kullanılırken; Sırbistan, Hırvatistan gişede nakit olarak almakta. Belçika, Hollanda ve Almanya'da ise otobanlar bedava. Hollanda'da 2 tünelde az bir ücret alınmakta.

Avrupa boyunca düşük emisyon alanları mevcut. Buralara ancak kayıt olmuş ya da tescil edilip etiketi alınmış araçlar girebiliyor. Yoksa çok büyük cezalar yiyebiliyorsunuz. Bu nedenle Almanya'da bir oto dükkanına giderek yeşil emisyon etiketi alınmalı. Belçika'da ise internetten online aracınızın kaydınız yapabiliyorsunuz. İşte sövdüğünüz LPG'nin farkı ise burada ortaya çıkıyor. :) LPG sayesinde 2027'ye kadar giriş izni veriliyor. Antwerpen'den onayı 3 günde aldım. Brüksel yaza doğru başlayacakmış kayıtlara. Bunları takip etmek gerekiyor. Emisyon etiketleri ya da kayıtları yabancı plakalı araçlar için de bir zorunluluk.

3.jpg

Trafik cezalarını ise daha önce ayrı bir konuda anlatmıştım.
Belçika Trafik Cezaları
 
Son düzenleme:

MutluTEKİR

Aktif
Konum
Karabük
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
  • #5
Brükselde kuzenim var, yanlış hatırlamıyorsam milli kütüphanede görevli. Sormak istediğin bir şey olursa yardımcı olur ;)
Valla abi park konusunda vardı da, sokaklarda bile en fazla 2 saatlik mavi alanlar varmış. Park mecburi yani. Güvenli bir şekilde park edebileceğim bir yer varsa önerilere açığım. Park & Ride noktaları güvenli değil deniliyor yabancı plakalı araçlar için.
 

Forlan

Gri Atmaca
Konum
Ankara
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Hayırlı yolculuklar Mutlu. Bende bu yaz kısmet olursa arabayla geze geze Hollandaya gidip gelmeyi düşünüyorum.
 

MutluTEKİR

Aktif
Konum
Karabük
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
  • #10
Sofya'ya yaklaşırken dikkat et Bulgar polısı deli para alıyor yalandan :D
Valla radardan alırlar da yalandan bilemeyeceğim. Dış işleri bakanlığı Bulgardan gündüz ve olabildiğince hızlı geçin diyor zaten.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Hayırlı yolculuklar Mutlu. Bende bu yaz kısmet olursa arabayla geze geze Hollandaya gidip gelmeyi düşünüyorum.
Sana da hayırlı yolculuklar Kerim abi. Benim yolculuk Ramazan bayramı sonrası inşallah. Hollanda'da tanıdıklar var mı hala? Senin dizel mazdayla da Avusturya, İsviçre dağ yollarında ne zevk alınır var ya. :)
 

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Konum
İzmir
Araç Markası
Xedos 9
Hayırlı yolculuklar, kolaylıklar hocam. Bol bol guzu fotoğrafları bekliyoruz. ;)
Ya da beklemesek mi? Bu konuda Türkiye'de yaşadığımız için bir kere daha kahrolmasak mı? :D
 

MutluTEKİR

Aktif
Konum
Karabük
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
  • #12
Hayırlı yolculuklar, kolaylıklar hocam. Bol bol guzu fotoğrafları bekliyoruz. ;)
Ya da beklemesek mi? Bu konuda Türkiye'de yaşadığımız için bir kere daha kahrolmasak mı? :D
2 sene önce çekmiştim bol bol. :) Yine fırsat oldukça çekerim. Bu sefer düz yazı ve fotoğraflardan çok vlog şeklinde video paylaşımları yapmayı planlıyorum.
 

ozgur35

Aktif
Konum
İzmir
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Valla radardan alırlar da yalandan bilemeyeceğim. Dış işleri bakanlığı Bulgardan gündüz ve olabildiğince hızlı geçin diyor zaten.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:


Sana da hayırlı yolculuklar Kerim abi. Benim yolculuk Ramazan bayramı sonrası inşallah. Hollanda'da tanıdıklar var mı hala? Senin dizel mazdayla da Avusturya, İsviçre dağ yollarında ne zevk alınır var ya. :)
Metro turızmle gıdıyordum o zaman otobüstekı kola fanta keklerı kolı kolı alıyorlardı. Arkadasların Tr plakayla gıdınce de ceplerıne 50 leva sıkıştırıyorduk :D
 

Broadcast

Özkan
Konum
Ankara
Araç Markası
Mazda 3 BK
Araç Renk ve Tip
Buz Mavi - HB
Neden:
Sohbet muhabbet başlığında paylaşmıştım çekincelerimi. Sonunda çok büyük oranda aracımla seyahat etmeyi planlıyorum.
Seyahat amacına gelirsek Erasmus+ Staj Hareketliliğini kazanarak doktora tezim hakkında Almanya'daki bu konuda uzman hocamdan yardım alacak olmam. Aynı zamanda eşim de Belçika'da kazandı. Euro kurunun yüksek olması nedeniyle ancak ikimiz de Erasmus+'u kazanırsak gidecektik, şükür ki ikimiz de kazandık. 3 aya yakın vakit geçireceğiz oralarda. Bu noktada benim Düsseldorf'a gel git yapma zorunluluğum oldu. Tek yön tren bileti 40€, tek yön otobüs bileti ise 18-20€ ücreti var, fakat otobüsler de 5 saatte gidiyor. Trenle git gel yapmaya kalksam bir sefer sadece 400 küsür tl ye malolacak. Tl kazanıp € harcayacak olmamdan ötürü de enine boyuna düşünmek durumunda kalıyorum.

Yaptığım hesap kitap sonucunda 5bin tl ye yakın tasarruf edeceğimi düşününce arabayla seyahat da ağır basmaya başladı. Buradan Brüksel 3000 km. git gel 6000 km. Brüksel-Düsseldorf 200 km. Az düşünüp 10bin km yapacağımı düşündüğümde 1000€ tasarruf sağlayacakken, km haliyle artacak ve tasarruf oranı da artacak. Araç kiralama düşüncesi kiralama ücreti, kredi kartından depozitonun bloke edilecek olması, hemen isteyince kiralayamama olumsuzluklarını düşününce devre dışı kalıyor. Orada araç satın alma düşüncesi ise bir akrabanın üstüne alınma zorunluluğu, 500€ ya ancak 15-20 senelik araç bulunabileceği, bu alınabilecek aracın da geçmişinin bilinmemesi, sorun çıkartma riskinin yüksekliği, aynı şekilde kiralık araç gibi o da 1.5€ luk benzin yakacak olması devre dışı kalıyor. Bunlar kendi aracınla gitme hevesinin ağır basmasını sağlıyor. Lpg ile daha uygun yakışının olması, Avrupa'da lpgnin 50 cent olması (buradan daha ucuz), kendi aracının rahatlığı, özgürlük avantajları var.
Uçakla gitsek 18-20 saate yakın bir zaman harcıyor olacağım. Karabük-Kayseri otobüs, Havalimanına çık toplu taşımayla 1 saat yol, havalimanına 2 saat kala git, 4 saat uçuş, 1 saat oradaki havalimanından çık, 4-5 saat otobüs ile il değiştir, 1 saat toplu taşımayla eve git. O kadar bavul taşıma da cabası. Araba ile de 3000 km, 30-35 saatlik bir sürüşe eşdeğer. Herşeyden önce gurbetçilerimiz gibi Sıla Yolu'nu deneyimleyecek olmak ayrı bir heyecan katıyor.

Güvenlik:
İstanbul trafiğinden sağ kurtulanın da Avrupa'da sıkıntı yaşamayacağını düşünüyorum. 2016'dan 3 hafta, geçen seneden ise 1 haftalık Avrupa yollarında sürüş deneyimim var ve en ufak bir kaza riski, stres yaşamadım. Fakat ben Safranbolu'da bile günde en az 1 kez atlatıyorum. Şeridinde durmayanlar mı, yan yoldan kontrolsüz çıkan mı....
Geçen seneki Sıla Yolu rehberi yazısından kesit.


Sıla yolu kazalarına bakınca da Türkiye'de memleketine yakın mesafelerde olduğu görülmekte. Ayrıca yılda 1milyondan fazla Türk plakalı araç sınır dışına çıkıyormuş. Yine onbinlerce gurbetçimiz binlerce km.den geliyor sıkıntı yaşamıyorlar. Biz de yaşamayız inşallah. Yine de kaskoma yurtdışı teminatı isteyeceğim. Daha sonra da değineceğim fakat Avrupa kentlerinde park çok büyük sıkıntı. O nedenle aylık park ücreti ödenerek garajlara park edilebiliyor. Ben de kapalı bir otopark kullanmayı düşünüyorum. Gezi boyunca da güvenilir park yerlerine park etmeyi planlıyorum. Zira yabancı plakalı araçların camlarının kırılıp değerli eşyaların aranması olası.

Kasko Yurtdışı Teminatı Sıkıntısı:
İnternette bu yurtdışı teminatı konusunda hiçbir yazı yok. Aslında bunun için de yazıyorum bunu. Bilgi edinmek isteyenler buradan ulaşsın diye. Çoğunlukla Türkiye'deki kaskolar yurtdışı teminatı ekleseler de yurtdışındaki olası bir kazada yardımcı olmuyor. Aracı kendinizin çektirip kendinizin yaptırıp kendinizin ödeyip faturaları sonra genel merkeze gönderip uygun görülmesi halinde ancak ödemenizi tl olarak alıyorsunuz. Halbuki bir çok sigorta şirketinin Avrupa'nın her ülkesinde ofisi mevcut. Niye oradaki kazalarda destek hizmeti sunmazlar anlamam. İşin kötüsü hangi sigorta şirketi yurtdışı teminatlarında neler sunuyor, hangi maddeler var, sır gibi saklanıyor. Kaskonuza yurtdışı teminatı eklettiğinizde görebiliyorsunuz. Bu maddelerle ilgili sigorta şirketini arayınca bizim bilgimiz yok deyip acentelere yönlendiriyor. Acenteyi arayınca da teminat hakkında maddeleri önceden göremiyoruz, ancak yaptıktan sonra görebiliyoruz diyor. Bilmediğiniz maddeleri satın almanıza itiyor sigorta şirketleri yani. Yine de bazı sigorta şirketleri 2500€ ya kadar çekme ücretini karşılıyor. Bu da Avrupa ülkesinden ülkemize aracın çekilebilmesi için çoğunu karşılar diye düşünüyorum.

Yurtdışı Yol Yardım Hizmeti:
Diğer yandan yol yardım hizmetleri de önemli. Olası bir kazada ya da arızada bilmediğiniz bir yerde yalnız başına kalmak kötü bir durum, Allah kimseye göstermesin. Bunun için de Seyahat Dostum Assistans şirketi (sdassist.com) hem gurbetçilere, hem de Türk vatandaşlarına hizmet sunmakta. AB+Sırbistan+Makedonya+Bulgaristan+Romanya ülkelerinde hizmet veriyorlar. Güvenilirler de. Yıllık 120€'ya bu hizmetten yararlanabiliyorsunuz. Kendini riske atmak istemeyenler için birebir hizmet.
Olası kaza ve arızada yetkili servis ya da tamirciye çekilme, konaklama, gerekirse araba kiralama, büyük kazalarda yurda geri dönüş için uçak bileti de ücretsiz sağlıyorlar. Türkiye, Avusturya, Belçika, Almanya ve İngilterede de merkezleri bulunmakta.
Bunun dışında başka bir yol yardım hizmeti sunan şirket bulamadım. Adac, Türkassistance Alman oturum izni olan vatandaşlara hizmet sunmakta.

Yola Hazırlık:
Yurtdışında gündüz dahi farlar açık kullanılması gerektiğinden yedek ampul, yedek sigorta, 10bin km.yi geçer diye yedek yağ filtresi ve yedek sıfır yağ ve eksiltmeye karşın yedek 1 lt yağ, her ihtimale karşı yedek soğutma suyu, bijon, stepne, ufak tefek işler için gerekebilen düz, yıldız tornavida ve küçük uçlu tornavida seti, akü takviye kablosu, çekme halatı, ilk yardım çantası, yangın söndürücü, ve en önemlilerinden Avrupa tipi LPG dolum ağzı tipleri (ACME, Bayonet, M10).
Pasaport, vizeden bahsetmiyorum zaten. Ben görevlendirme ile gri pasaport ile çıkacağım kısmetse. Hususi pasaportlarda vize almak zorunlu. Bunun için AB'ye ilk giriş yapacağınız ülkeden almanız faydanıza olur. Bulgaristan transit vize istemekte diye biliyorum, emin değilim. Yunanistandan vizeyi alıp Yunan üzerinden gitmek daha mantıklı olacaktır bu durumda. Öteki türlü Yunanların bizi transit geçmekte kullanıyorsunuz diye sıkıntı yaşattıklarını okumuştum.

Bunun haricinde detaylı bakımdan geçmekte fayda var. Araçlarımız her ne kadar Japon olsa da, yolda bırakmasa da, o kadar km götürecek.

Yoldayken:
Sınır kulesinde Turing kurumundan yeşil sigorta yapılacak, yurtdışı çıkış harcı ödenecek, her ülkede sınırı geçildikten sonraki ilk benzinlikte vignette alınacak. Vignette otoban kullanımı için alınan ve aracın ön camına yapıştırılan hgs benzeri bir kağıt. Bulgaristan ve çoğu AB ülkelerinde vignette kullanılırken; Sırbistan, Hırvatistan gişede nakit olarak almakta. Belçika, Hollanda ve Almanya'da ise otobanlar bedava. Hollanda'da 2 tünelde az bir ücret alınmakta.

Avrupa boyunca düşük emisyon alanları mevcut. Buralara ancak kayıt olmuş ya da tescil edilip etiketi alınmış araçlar girebiliyor. Yoksa çok büyük cezalar yiyebiliyorsunuz. Bu nedenle Almanya'da bir oto dükkanına giderek yeşil emisyon etiketi alınmalı. Belçika'da ise internetten online aracınızın kaydınız yapabiliyorsunuz. İşte sövdüğünüz LPG'nin farkı ise burada ortaya çıkıyor. :) LPG sayesinde 2027'ye kadar giriş izni veriliyor. Antwerpen'den onayı 3 günde aldım. Brüksel yaza doğru başlayacakmış kayıtlara. Bunları takip etmek gerekiyor. Emisyon etiketleri ya da kayıtları yabancı plakalı araçlar için de bir zorunluluk.

Ekli dosyayı görüntüle 33121

Trafik cezalarını ise daha önce ayrı bir konuda anlatmıştım.
Belçika Trafik Cezaları
Biz de daha önce birlikte yurtdışı seyahati yaptığım iş yerinden bir arkadaşımla iki araç ailelerimizle birlikte Avrupa seyahati yapmayı planlıyoruz.Ocak ayında aracımın kaskosunu yenilenirken yurtdışı kaskoyuda eklettim.Yazınızı okuyunca benzer riskleri düşündüğümüzü gördüm.Bizden önce giderseniz yol tecrübelerinden yararlanmak isterim.
 

MutluTEKİR

Aktif
Konum
Karabük
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
  • #15
Biz de daha önce birlikte yurtdışı seyahati yaptığım iş yerinden bir arkadaşımla iki araç ailelerimizle birlikte Avrupa seyahati yapmayı planlıyoruz.Ocak ayında aracımın kaskosunu yenilenirken yurtdışı kaskoyuda eklettim.Yazınızı okuyunca benzer riskleri düşündüğümüzü gördüm.Bizden önce giderseniz yol tecrübelerinden yararlanmak isterim.
Avrupa yolları daha güvenli zaten de bizimki pimpiriklik hocam vallahi. :) yurtdışına arabasıyla çıkıp da kaza yapan google arama sonuçlarında görmedim. Birşey olursa da yol yardım hizmeti yardım eder, en kötü durumda aracı ta Türkiyeye kadar çektiririm diye düşünüyorum. Ama inşallah hiç gerekmez.
 

ezmocesteri

Seçkin Üye
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Ankara
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
Hayırlı yolculuklar Mutlu şimdiden, doğru karar vermişsin arabayla gitmekle.
 

MutluTEKİR

Aktif
Konum
Karabük
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
  • #17
Sağolasın Bülent abi. Böyle yorumlar gaza getiriyor. :D

Bu arada istikamet Kapıkule-Svilengrad-Sofya (Bulgaristan)-Niş-Belgrad (Sırbistan)- Szeged-Budapeşte-Györ (Macaristan)- Viyana-Wels (Avusturya) -Passau-Nürnberg-Fulda-Kassel-Dortmund-Herne-Düsseldorf (Almanya)-Genk-Brüksel(Belçika)

Niş, Budapeştede otelde konaklamayı, Nürnberg yakınındaki Rothsee gölünde kamp yapmayı düşünüyorum. Göle de girilebiliyor. Herne'de akrabada dinlenip sonra Brüksel'e gitmeyi planlıyorum.

Euro kuru artması nedeniyle ağustostaki ara tatilde öncelik yakın çevre olmak üzere arabada konaklamalı ya da kamp yapmalı geziler düşünüyorum. Öncelik Belçika, Hollanda, Kuzey Almanya, fırsat kalırsa Fransa, daha da vakit kalırsa İsviçre ve Fransız Alplerinde sürüş keyfi. Gönül isterdi ki Norveçin en kuzeyine çıkabileyim.

Aracıma lpg takılalı 50 bin km oldu. İnşallah subap sorunu çıkarmaz orada.
 

ezmocesteri

Seçkin Üye
Yönetici
Global Moderatör
Konum
Ankara
Araç Markası
2013 - Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan İmp.
Kendine vakit ayırabilirsen İsknadinavya harika olurdu :) Supap sıkıntısı yaşamazsın, senin kit ayarı da bunu destekliyor, daha var o işe
 

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Olumsuz düşünme hocam sağlıcakla sorunsuz sıkıntısız gidip gelirsin ve bizlere bol fotoğraf içeren konular açarsın... Bizlerde yine ağzımızın suyunu akıtarak okuruz zevkle. :)
 

kadir

Aktif
Konum
İstanbul
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Valla abi park konusunda vardı da, sokaklarda bile en fazla 2 saatlik mavi alanlar varmış. Park mecburi yani. Güvenli bir şekilde park edebileceğim bir yer varsa önerilere açığım. Park & Ride noktaları güvenli değil deniliyor yabancı plakalı araçlar için.
App yaptıralım araçdan inince takar , binerken sökersin....
 
Üst Alt