Antifriz Hakkında Her Şey

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Antifiriz nazi Almanya'sının Sovyetler Birliğini işgali sırasında tanklarının ve diğer zırhlı araçlarının donması ve bu yüzden savaşı kaybetmeleri üzerine Alman bilim adamları tarafından icat edilmiştir.

Sovyetler Birliği ile olan Savaş kaybedildikden 2 ay sonra antifiriz icat edildiği için Hitler geç kalmış olan bu bilim adamlarını asarak idam ettirmiştir.

Peki nedir bu antifiriz? ve nasıl çalışır?

Arabamızın motoru arabayı yürütecek gücü sağlarken bir yandan da ısı üretir. Motor bloğu içinde devamlı dolaşan su ile motor soğutulur. Motordan aldığı ısı ile ısınan bu su da radyatörde havanın yardımıyla soğutulur.

Kapalı bir çevrimde ve ideal ısı dengelerinde devamlı oluşan bu olayın farkına biz ancak, herhangi bir arıza durumunda soğutma olayı yetersiz kaldığında, radyatörden buharlar çıktığında, yani bilinen tabiri ile arabamız hararet yaptığında varırız.
Kışın soğuk aylarında, hava sıcaklığı sıfırın altına düşünce, arabamız kapı önünde hareketsiz halde iken bu soğutma suyu da her su gibi donabilir. Donunca genişler ve yaptığı basınçla motor bloğunu çatlatabilir. Bu olayı önlemek için suyun içine, sıfırın çok altındaki derecelerde bile donmasına mani olacak ‘antifiriz’ dediğimiz sıvı ilave edilir.

Motorun soğutma suyunun içine ne oranda antifiriz konulacağını, o bölgede olabilecek en düşük hava sıcaklığı belirler. O zaman şöyle düşünülebilir. Tam emniyetli olması bakımından, soğutma suyunun yerine niçin tamamen antifiriz doldurmuyoruz? Antifiriz oranı yüzde yüzü bulunca sıcaklık ne kadar düşerse düşsün maksimum korunma sağlanmış olmaz mı?

Hayır, olmuyor. Mantıken ters gelebilir ama belirli orandan fazla konulan antifiriz bu sefer de tamamen ters tepki veriyor. Suya yüzde 50 oranında katılmış antifiriz -37 derecede donarken, antifirizin kendisi yani saf antifiriz -12 derecede donuyor.Ayrıca antifiriz kaynama sıcaklığını 130 lara çekiyor. "ama" hepsini antifiriz yaparsak saf antifiriz motoru soğutamıyor.

Suyla karışabilen her şey onun sıfır derece olan donma noktasını düşürür. Yani donma derecesini düşürmek için suya toz şeker, şurup hatta aküdeki asit bile konulabilir. Hepsi de bir dereceye kadar aynı işlevi görür ancak hiçbiri diğer tehlikeli yan etkileri bakımından tavsiye edilmez.

İlk otomobillerde şeker ve balın antifiriz olarak kullanılmaları denendi, sonraları ise alkolde karar kılındı. Ancak bu sefer de alkolün kaynama noktası düşük olduğundan motor sıcakken sorun çıkardı. O halde ideal antifirizin donmayı önlemesi ama aynı zamanda da suyun kaynamasına sebep olmaması gerekiyordu. Günümüzde bu amaçla ‘etilen glikol’ denilen renksiz kimyasal bir sıvı kullanılıyor.

Suyun içine katılan kimyasalların donmayı önleme özelliği, suyun ve buzun moleküler yapıları ve antifirizin bu yapılara olan etkisinden ileri geliyor. Bilindiği gibi tüm sıvılarda olduğu gibi suda da moleküller serbest ve düzensiz halde, katılarda (buzda) ise sabit ve düzgün bir yapıdadırlar. Su donarken önce moleküllerinin hareketleri yavaşlar sonra da düzgün ve sabit bir pozisyona gelirler yani kristalleşirler. İşte antifirizin buradaki rolü. moleküllerinin su molekülleri ile birleşerek onların buz kristalleri oluşturmalarına mani olmaktır.

Peki öyleyse ortada su yokken antifiriz kendi kendine niçin daha çabuk donuyor? Çünkü suya katıldığında antifirizin su moleküllerine yaptığını su da antifiriz moleküllerine yapar. Donmayı önlemek daha doğrusu geciktirmek iki taraflı çalışır, su da antifirizin donma derecesini düşürür. Sonuç olarak arabanın soğutma suyuna önerilenden fazla antifiriz konmasının hiçbir faydası yoktur aksine zararı vardır.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Hem küçük bir uyarı yapayım, hemde konunun tozunu alayım...

İkinci el almış olduğunuz araçta antifiriz olup olmadığı hakkında bilginiz yoksa veya hiç antrifiz konulmamış bir araba aldıysanız eğer; antifriz konulduktan sonra bir süre aracınızı gözlemleyin, antifirizin tortu ve pas açıcı özelliği olması nedeniyle borularda, kelepçelerde veya bazı aksamlarda oluşan tortu veya pası açacağı için kaçırma yapabilir !!

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Cok guzel bi bilgi peki bu renklerin anlami nedir bide organik antifrizler var piyasada bunlarin kullanim alanlari farkliliklari nedir?

Bizim mavi diye nitelendirdiğimiz antifrizler etilen glikol bazlı veya propan glikol bazlıdır. mavi veya sarı renkli oluyorlar.
Değiştirme süresi 2 yıl denilmekte..

Kırmızı denilen (organik denilen) antifirizler ise asit teknolojili üretilenler olmakla beraber 4 yıl denilmekte ömürleri..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Antifiriz

Genellikle, etilen glikol veya propilen glikol esaslı, motorların soğutma sistemlerine katıldığında soğutucunun donma noktasını düşüren, kaynama noktasını yükselten ve paslanmayı önleyen homojen bir sıvıdır. Antifriz homojen bir sıvı olmalı, gözle görülür safsızlıklar içermemeli ve uygun bir boyar madde ile belirgin bir şekilde renklendirilmiş olmalıdır.

İçeriğindeki katkılarla, metal ve alaşımlarını paslanma ve aşınmaya karşı koruması ve kışın donmayı önlediği gibi, yazın da harareti önlemesinden dolayı, sadece kış mevsiminde değil 4 mevsim kullanılması önerilir.

İdeal bir antifrizin donmayı önlemesi ve suyun kaynamasına sebep olmaması gerekir.

KULLANIM ÖZELLİKLERİ VE FAYDALARI

Daha iyi ısı transferi sağlayarak soğutmaya katkıda bulunur ve soğutma sitemlerinde dört mevsim kullanıma uygundur.
Soğutma sisteminin verimliliğini arttırarak motorun hararetini düşük tutar, motor ömrünü uzatır.

Sirkülasyon pompasının verimli çalışmasını sağlar.

Soğutma sistemlerinde kullanılan her türlü metal ve metal alaşımları ile uyumlu çalışır ve korozif madde oluşumuna engel olur.
Soğutma suyunun donma noktasını düşürerek soğuk iklimlerde genleşmeden kaynaklanan çatlama ve diğer hasarların oluşumuna engel olur.
Koruma özelliği sayesinde termostat, radyatör ve su pompasında onarım ihtiyacını düşürür.

Yani tasarruf sağlar.

Kaynak

Arabalarda Antifriz Kullanımı.

Antifriz radyatörü ve soğutma sistemini pas ve korozyondan korumak amacıyla da kullanılmaktadır. Donma noktası -12 derece olan saf antifriz, su ile karıştırıldığında donma noktası -37 dereceye kadar düşürmektedir. Ancak su oranı veya antifriz oranı arttıkça donma noktası düşmektedir. Bu nedenle doğru miktarda su ile karıştırılması önemlidir. Su oranı %70′i aşarsa donma %30′un altına düşmekte ve hararet tehlikesi baş göstermektedir.

Antifirizin ısıyı taşıma özelliği suya izafi olarak daha az olduğundan düşük ağırlığın önem arz ettiği uygulamalarda daha da az kullanılır.
Türkiye iklim koşullarında maksimum koruma için % 33 ila % 50 arasında antifriz kullanımı tavsiye edilmektedir. Karışım yaparken sert sulardan kaçınılması gerekmektedir. Çünkü sert sular antifrizin içindeki koruyucu katıkların etkisini azaltmaktadır. Bu nedenle musluk suyu yerine yumuşatılmış ve distile edilmiş su kullanılmalıdır. “Antifriz eklenmesi veya değiştirilmesine bomometre ile ölçüm yapıldıktan sonra karar verilmelidir Bomometre cihazı, sadece karışımdaki etilen glikol miktarını ölçmektedir ve formülündeki koruyucuların durumu hakkında bilgi vermemektedir.

Dolayısıyla bomometre, antifrizin soğutma sistemini koruma gücünü ölçememektedir. Bütün antifrizler birbirlerinin aynısı değildir çünkü, piyasadaki antifriz ürünleri arasında büyük oranda kalite farkı vardır. İyi bir antifriz hem suyun donma derecesini düşürmeli hem de kaynama derecesini yükseltmelidir.OAT (organik asit teknolojisi) ile üretilen antifrizler içeriğindeki katıkların kimyasal özellikleri sayesinde hem daha uzun ömürlüdürler hem de aşınmaya karşı daha iyi koruma sağlarlar. Genel maksatlı antifrizler normalde yılda bir defa, ekleme yapılmadan değiştirilir. Gelişmiş antifrizler ise daha uzun ömürlü olduklarından 3 yıla kadar kullanılabilmektedir.

ANTİFRİZ VE ANTİFRİZİN KİMYASAL ÖZELLİKLERİ

Genellikle, etilen glikol veya propilen glikol esaslı, motorların soğutma sistemlerine katıldığında soğutucunun donma noktasını düşüren, kaynama noktasını yükselten ve paslanmayı önleyen homojen bir sıvıdır. Antifriz homojen bir sıvı olmalı, gözle görülür safsızlıklar içermemeli ve uygun bir boyar madde ile belirgin bir şekilde renklendirilmiş olmalıdır.

İçeriğindeki katkılarla, metal ve alaşımlarını paslanma ve aşınmaya karşı koruması ve kışın donmayı önlediği gibi, yazın da harareti önlemesinden dolayı, sadece kış mevsiminde değil 4 mevsim kullanılması önerilir.

İdeal bir antifrizin donmayı önlemesi ve suyun kaynamasına sebep olmaması gerekir.

ANTİFRİZ KULLANIM ÖZELLİKLERİ VE FAYDALARI

Daha iyi ısı transferi sağlayarak soğutmaya katkıda bulunur ve soğutma sitemlerinde dört mevsim kullanıma uygundur.

Soğutma sisteminin verimliliğini arttırarak motorun hararetini düşük tutar, motor ömrünü uzatır.

Sirkülasyon pompasının verimli çalışmasını sağlar.

Soğutma sistemlerinde kullanılan her türlü metal ve metal alaşımları ile uyumlu çalışır ve korozif madde oluşumuna engel olur.

Soğutma suyunun donma noktasını düşürerek soğuk iklimlerde genleşmeden kaynaklanan çatlama ve diğer hasarların oluşumuna engel olur.

Koruma özelliği sayesinde termostat, radyatör ve su pompasında onarım ihtiyacını düşürür. Yani tasarruf sağlar.

Kaynak

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
Mazdagaraj kış bakımı sunar :):)
@domestos abi güzel bilgiler , mesela ben antifirizin belli oranda suyla karıştırılınca özelliğinin arttığını bilmiyordum faydalı oldu, birde ben kırmızı (organik) olandan kullanıyorum diğer mavi antifiriz dedikleri nerelerde kullanılır eski tip araçlardamı ?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Mazdagaraj kış bakımı sunar :):)
@domestos abi güzel bilgiler , mesela ben antifirizin belli oranda suyla karıştırılınca özelliğinin arttığını bilmiyordum faydalı oldu, birde ben kırmızı (organik) olandan kullanıyorum diğer mavi antifiriz dedikleri nerelerde kullanılır eski tip araçlardamı ?

Benim de kafam karıştığı için bu bilgileri derledim... Bana göre renk çok önemli değil gibi geldi, önemli olan karışım oranı... Hani bir kaç yerde yazıldı çizildi, korozyona sebebiyet veriyor diye... Esasında; motor suyuna konulan antifriz oranı doğru olduktan sonra ne korozyona sebebiyet verir ne de başka bir olumsuzluğa...

Poyraz26

Japon harikası
Araç Markası
1998Mazda 323 Familia
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
merhaba arkadaşlar bende 98 323 var nekadar antifriz koymamı tavsiye edersiniz

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
@Adem Usta diyor ki ;
- Motor yağı her 5 bin kmde muhakkak değişecek!
- Antifiriz her yıl muhakkak değişecek!
Kulaklarımla duydum, anlatmaya gerek yok :)
İsraf israf yazık günah. :D Wankel motor değil ki 5bin km.de değişsin. Eski tip antifrizler değil ki her sene değişsin. Adem ustaya soraydın, Adem ustam bu motor yağını Eneos long life organik koyuyorsun adı üstünde uzun ömürlü bu diyeydin. :) Motor yağı kişiye motora göre değişken bir konu. Ama antifriz o kadar sık değişmesine gerek yok. Fabrikasyon konulan antifriz 100bin km 5-6 sene sonra bile tertemiz çıkıyor, antifrizin kimya yapısının değişmesi, oranının bozulması gibi bir durum da olmaz. Yeter ki eksilme olursa eksilmenin kaynağı bulunsun, musluk suyu ile ya da sadece saf su ile değil antifriz ile de doldurulması gerekir.

Moderatörün son düzenlenenleri:

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
İsraf israf yazık günah. :D Wankel motor değil ki 5bin km.de değişsin. Eski tip antifrizler değil ki her sene değişsin. Adem ustaya soraydın, Adem ustam bu motor yağını Eneos long life organik koyuyorsun adı üstünde uzun ömürlü bu diyeydin. :) Motor yağı kişiye motora göre değişken bir konu. Ama antifriz o kadar sık değişmesine gerek yok. Fabrikasyon konulan antifiriz 100bin km 5-6 sene sonra bile tertemiz çıkıyor, antifrizin kimya yapısının değişmesi, oranının bozulması gibi bir durum da olmaz. Yeter ki eksilme olursa eksilmenin kaynağı bulunsun, musluk suyu ile ya da sadece saf su ile değil antifriz ile de doldurulması gerekir.
Ben bilmem, Adem Usta'nın elçisiyim ben Mutlu Hocam:) Aranızı bulup 2 seneye bağlayalım derim.

Erçay

Aktif
Araç Markası
Subaru Forester
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Ben bu aracım için de yine paraflu siparişini verdim :)

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Motor yağı için 5 bin bence de çok erken, günümüzde bazı markalar 15 bin bazıları da 20 bin km veya yıl diyor. Benim aracın geçmiş bakımlarını %100 bilmediğim için bu zamana kadar kendine gelsin diye 6-7 bin aralığında değişim yaptım, bundan sonraki yağ değişimini 10 bin kilometrede yapacağım.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Adem ustam bu motorların aşığı bir insan olduğu için kıyamıyor :) Benim görüşüm yağa çok para vermeden 5 bin km formülü yada paraya kıyılıp uzun ömürlü bir yağ alınıyorsa 10 bin km de bir değişim yapılabilir. Herkesin kendi tercihi. Trafikte çok fazla dur kalk yapıyorsanız değişimi öne çekmekte yarar var.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Piyasada satılan, ucuz fiyatlı antirfizler ile bilindik marka antifrizlerin oluşabilecek farkları;

Sırf donma noktası olarak söylemiyorum. Kimyasal sektöründeyim. Bir analiz için aynı kimyasalın iki farklı markası bile analizlerde farklı sonuçlar veriyor. Örneğin basitçe %96’lık teksolün birisi analizlerde kullanılabiliyor, diğeri ise ancak temizlik sektöründe kullanılabiliyor gibi.

Sonuçta bu kimyasalı soğutma sisteminde kullanıyoruz ve sistem içinde donma noktasını düşüreceği gibi yapısal bütünlüğe de zarar vermemesi lazım. Ucuz kalite kimyasalın isteneni vermediğini gözümle görünce direkt olarak artık şüpheyle bakıyorum. Etkilerini anlık görmek zor olsa da ilerleyen süreçte conta ve hortumlara zarar vermeyeceği kesin değil. 2-3 yıl sonra contalarda veya hortumlarda yaşanacak deformeden antifriz sorumlu olabilir ama bu aklımıza gelmeyebilir.

Bir de örnek vereyim;
Kalorifer peteğini temizledikten sonra n11’den aldığım ucuz bir antifrizi kullandım ve daha ilk dakikada hortumlardan birkaçında sızıntı oldu. Halbuki temizlikten önce de sistemde 3 lt kırmızı organik antifriz vardı. Şimdi ne oldu da bu antifriz aşındırma yaptı? İkisi arasındaki fark neydi?

Herkesin kendi fiyat/kalite kıyaslaması tabi ki ama bu antifrizleri hem kışın donma derecesini düşürsün hem de yıl boyunca sistemi aşındırmaya karşı korusun/geciktirsin diye kullanıyoruz. Donma derecesini düşürürken soğutma sistemine zarar veriyor mu vermiyor mu buna da dikkat edelim diye yazdım bunca şeyi.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Üst Alt