Mazda 626 GF (1997-02) Antfiriz'den Sonra Oluşan Sorunlar

Turkcomrade

Sessiz
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Merhabalar yaklaşık bir senelik bir 1998 / 626 GF sahibiyim. Her ne kadar arabayı çok sevsemde, bu arabayı aldıktan sonra yüzüm gülmedi. Her binişimde bir sorunla karşılaştım genede yılmadım. Neyse son sorun beni çileden çıkarttı artık.

Arabanın üst kapağı yapıldığında dandik conta takıldığından dolayı azar azar yağ suya karışıyordu o da arabada balçık yapmıştı. Garanti olsun diye hem yağ soğutucuyu körledik hemde silindir kapak contası tekrar değiştirildi. Her iki işlemde de radyatör temizleyici kullanıldı. En son herşey güzel olmuş derken, benzinliğe girdiğimde arabanın önünden sular aktığını farkettim ve kaputu açtığımda yedek su deposuna giden hortumun patladığını gördüm. Hemen sanayiye giderek idareten bir hortum taktım ve bornovada mazdacı ustanın yanına koştum. Yedek su deposu orjinal değildi ondan olabilir diye su deposunuda alarak gittim ve orada değiştirdik. Bu arada suda hala hafiften yağ lekeleri olduğunu gördüğümden ustaya bunu tekrar temizleyelim dedim.

Yapılan işlemler sırasıyla

Yedek su deposu değişti.
Radyatör temizleyici atıldı.
Araçta termostat yokmuş o takıldı.
Radyatör kapağı değiştirildi.
En son ise antifiriz koyuldu.

Arabanın hararet göstergesine dikkat ede ede geldim herhangi bir sorun olmadı. Birkaç gün sonra bucaya giderken arabanın sinyallerinin ve göstergesinin gittiğini farkettim ve yolda giderken araba stop etti. Yavaş yavaş geldim, daha öncede olmuştu elektirik aksamında bir sorun vardır diyerek çok üstüne düşmedim. Bu arada arabanın lpg göstergeside artık çalışmıyordu. Benzinde kullanıyordum ve boğaz kelebeği takılı kalmaya başladı. Özellikle lorantiden gaza geçerken gaz kelebeği 2bin devirde takılı kalıp bir anda 3 / 3.5 bin devirlere çıkıyordu. Arabayı yakında bir ustaya gösterdim otolab denen bir yeri önerdi ama maddi durumlardan dolayı biraz erteledim ve kapının önüne çektim arabayı.

Vee başıma kaynar sular dökülen o gün geldi çattı. Araba ile 5 km bir mesafeye gidip gelmem gerekti o yüzden arabayı çalıştırmaya indim ve aklıma gösterge çalışmıyor nolur nolmaz bir su eksiltmişmi diye bakayım dedim. Radyatörü açtım birde ne göreyim antifirizin a'sı yok. Yedek depoya baktım herşey normal gözüküyordu. Sonrasında su ekledim ve 1.5 / 2 litre arasında bir su aldı. Sonra arabaya girdim birde paspasın altına baktım ki ıpıslak ve arabayı çalıştırmaktan vazgeçtim.

Bugün ustayı aradım çekiciye at getir dedi. Bunun üstüne belki ben kaçağı bulabilirim diye orta konsolu söktüm ve sürücü altındaki halıyı kaldırmaya çalıştım ama nafile. Sanki komple konsolu indirmem gerekiyor. Önerilerinize açığım.

Masrafdan kaçınmak için hortumu körletsem mi yoksa konsolu söktürüp tamir mi ettirsem?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Büyük geçmiş olsun.
Aracın uzun yıllar antifriz konulmadan kullanılmış muhtemelen. Bunun sonunda antifriz konulunca suyun neden olduğu korozyon antifriz ile birlikte açılmış.

Başka bir yerden daha arıza vermesin dersen komple bakım/değişim/onarım yaptırmanı tavsiye ederim.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Çok geçmiş olsun, aracınızı hiç kullanmadan işin ehli bir ustaya emanet edip tepeden tırnağa bakım yapılması şart, birden fazla sorun var, bu şekilde yürütmeniz hem psikolojinizi hem cebinizi yorar. Tosun Usta ve Cihangir Usta tavsiye ediliyor forumda.

Turkcomrade

Sessiz
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Arkadaşlar konuyu güncelleyemedim. Birkaç gelişme oldu ama sorun başka şekilde devam ediyor.

Konuyu açtıktan sonraki gün su ekleye ekleye tosun ustanın yanına gittim. Zaten İzmire geldiğimden beri sürekli tosun ustanın yanındayım. Neyse ben sorundan bahsettim, usta ise kalorifer radyatörünün değişmesi lazım diyerek beni yönlendirdi ama göğüs felan söküleceği için ben direk körleyelim dedim. Neyse o gün körleme işlemini yaptık ve kaloriferi iptal ettirdim. Tam döneceğim sıra arabanın arada gaz yemediği aklıma geldi özellikle lorantiden vitese geçerken araba sanki gaz almıyor gibiydi. Ve bu sebebten dolayı ışıkta durduğum zaman ayağım sürekli gaz verir şekilde kullanıyordum. Neyse ufak bir test sürüşüne çıktık, hem gazda hemde benzinde yapıyordu araba bu sorunu. Usta kaloriferden sızan suyun beyinde oksitlenme yapabileceğini söyledi ondan dolayı bizde beyni söktük baktım fakat o da temizdi. Akşam geç olduğunu için maalesef devam edemedik ve usta daha sonra tekrar gel ateşlemeyi, bujileri kontrol edelim dedi ama benimde gitme fırsatım olmadı.

O günden sonra araba ile üçyol-tınaztepe (50km) yaptım, birde karabağlar(10) gittim geldim, her binişimden sonra arabanın su eksilttiğini farkettim. Bucaya gittiğimde 200 ml kadar eksiltmişti. Karabağlara gittiğimde ise 400 ml kadar eksilttiğini farkettim. Arabaya son kez su takviyesi yaptım ve şimdi evin önüne yatıyor. Az önce kontrol ettiğimde su belki 20 ml kadar bir eksik vardı. Yani sızdırma gibi sorun olduğunu düşünmüyorum.

Tosun usta o gün körleme işleminden sonra kontrol etti ve contanın yanık olmadığını söyledi. Bu su kaçırma sebebi ne olabilir sizce? Arabanın gaz almama sorunu regülatör / gaz kelebeği yada conta ile ilgili bir problemden kaynaklı olabilir mi? Daha önce böyle bir problem ile karşılaşanınız oldu mu ?

Buradada videosu var izleyebilirsiniz.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Arkadaşlar konuyu güncelleyemedim. Birkaç gelişme oldu ama sorun başka şekilde devam ediyor.

Konuyu açtıktan sonraki gün su ekleye ekleye tosun ustanın yanına gittim. Zaten İzmire geldiğimden beri sürekli tosun ustanın yanındayım. Neyse ben sorundan bahsettim, usta ise kalorifer radyatörünün değişmesi lazım diyerek beni yönlendirdi ama göğüs felan söküleceği için ben direk körleyelim dedim. Neyse o gün körleme işlemini yaptık ve kaloriferi iptal ettirdim. Tam döneceğim sıra arabanın arada gaz yemediği aklıma geldi özellikle lorantiden vitese geçerken araba sanki gaz almıyor gibiydi. Ve bu sebebten dolayı ışıkta durduğum zaman ayağım sürekli gaz verir şekilde kullanıyordum. Neyse ufak bir test sürüşüne çıktık, hem gazda hemde benzinde yapıyordu araba bu sorunu. Usta kaloriferden sızan suyun beyinde oksitlenme yapabileceğini söyledi ondan dolayı bizde beyni söktük baktım fakat o da temizdi. Akşam geç olduğunu için maalesef devam edemedik ve usta daha sonra tekrar gel ateşlemeyi, bujileri kontrol edelim dedi ama benimde gitme fırsatım olmadı.

O günden sonra araba ile üçyol-tınaztepe (50km) yaptım, birde karabağlar(10) gittim geldim, her binişimden sonra arabanın su eksilttiğini farkettim. Bucaya gittiğimde 200 ml kadar eksiltmişti. Karabağlara gittiğimde ise 400 ml kadar eksilttiğini farkettim. Arabaya son kez su takviyesi yaptım ve şimdi evin önüne yatıyor. Az önce kontrol ettiğimde su belki 20 ml kadar bir eksik vardı. Yani sızdırma gibi sorun olduğunu düşünmüyorum.

Tosun usta o gün körleme işleminden sonra kontrol etti ve contanın yanık olmadığını söyledi. Bu su kaçırma sebebi ne olabilir sizce? Arabanın gaz almama sorunu regülatör / gaz kelebeği yada conta ile ilgili bir problemden kaynaklı olabilir mi? Daha önce böyle bir problem ile karşılaşanınız oldu mu ?

Buradada videosu var izleyebilirsiniz.
Su eksiltme boru kelepçeleri veya delik çatlak patlak gibi şeylerden olabilir. Rölanti saçmalığı ise sistemde su eksikliği nedeniyle rölanti motoru kaynaklı olabilir.

Uzun vadede kaloriferin körlenmesi iyi seçenek değil bence, kalorifersiz araba mı olur??

Tosun usta bu işin piri, isterse çözüm üretir ve yapar diye tahmin ediyorum.

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Sadece su sistemi olsa sökün hava filtresi kazanını, ardından aracı çalıştırıp tüm su hortumlarını tek tek kontrol edin diyeceğim ancak sizdeki problem kendi kendimize yapabileceklerimizi aşıyor gibi. Süreci işinde ehil ve ilgili bir ustayla organize götürmeniz faydalı olacaktır. Yine de su problemini kendiniz tespit edebilirseniz işiniz kolaylaşır diye geniş bir zamanda tüm su hortumlarını kontrol edin.

Ben de antifrizsizlik mağduruyum ve çözüm sürecinde aracın ne çok hortumu olduğunu öğrendim. Yağ filtresinin yanında bu filtreyi soğutmak için bile bir hortum varmış, ucundan deforme olup kaçırınca öğrendim. Ya da radyatörün yanında iğne ucu kadar bir kaçırma yapıyormuş, her zaman yeterli tazyikte olmadığı için radyatörün sıcaklığı ile buharlaştığından farkedemediğim bu sızıntıyı hasbelkader bir yerde kısa süreli çalışır vaziyette bırakıp dışarıda dolanırken alttan damlayan suyu görünce takip edip tespit etmiştim.

Siz su probleminin yerini tespit ederseniz ustanın da işi kolay olur, yoksa hiçbir usta tesadüfen denk gelebilecek bir su sızıntısı için saatlerce aracı incelemek istemeyecektir.

Üst Alt