Mazda 6 GG (2002-08) Android Multimedya Deneyimi

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Araç fiyatları malum, onlara zaten iyi bakardık şimdi gözümüz gibi bakıyoruz Babamın makyajlı 2006 Mazda 6’sının en büyük eksikliği bluetooth ve aux gibi çıkışlara sahip olmamasıydı. CD player var ancak MP3 desteklemiyor. Güncel bir android ekran taktıralım dedim ama bu durumda BOSE CD player ve radyonun komple sökülüp atılması gerekiyordu, aşağıdaki örnekteki gibi.

1647352566476.png

Daha sonra yurtdışındaki kardeşim (aynı araç kendisinde de var), orijinal çıkma navigasyon ayarlayabileceğini söyledi. Bu aşağıdaki gibi gözlük ve ıvır zıvır kabının oraya takılıyor ve çok şık bir şekilde açılıp kapanma özelliğine sahip. Ancak tabi günümüz için ekran çok küçük, bluetooth vs yok ve oldukça demode gözüküyor. Dedim zaten ya Türkiye haritası bulunmaz ya da zaten fi tarihinden kalmadır dedim ve o ihtimali de geçtik

1647352581195.png

Daha sonra oraya uygun çözümler türemeye başladı, kardeşim de buradan noname Çin işi tablet yollayayım oluyorsa takın dedi. Kime bağlatacağız, BOSE çalışacak mı vs. derken aslında marka modele göre özel çözümlerin olduğunu gördük. Çinli firmalar, pazar payı var mı, kime satacağız vs. düşünmeden makyajlı 2006-2007 Mazda 6 için kendi sistemine uyumlu, tak çalıştır modunda çözümler geliştirmişler. Haydi yolla bakalım deyip işe giriştik.

Birkaç hafta sonra ekran geldi, ama ortada kablolar yok Dakika bir gol bir vazgeçelim derken, bir hafta sonra kabloları da ayrı bir pakette geldi Tabi PTT sağolsun ona da ayrı bir gümrük vergisi kesti.

1647352605417.png

Aşağıda ekranın ve orijinal klima+radyo göstergesinin oturacağı yuva var. Aslında ekran yukarıda gözüktüğü gibi oldukça ince fakat oturacağı yuvayı kabloları da düşünerek geniş yapmışlar, bu da aracın dışından bakıldığında şişman hatta tüplü tv gibi gözükmesine yol açıyor :)

1647352667982.png

Ekran 10.1 inch, 8 çekirdek, 64GB hafızalı Android 10 yüklü bir çözüm. Hediye olarak AHD (analog HD) 720p çözünürlüklü bir arka kamera lastik basınç ölçer ile geldi. Arkasından göreceğiniz gibi, radyo anteni, GPS ve sim kart takmak isterseniz 4G anten girişleri yer alıyor. Tüm kablolamalar Mazda 6 makyajlı ve BOSE’li modele göre uygun yapılmış.

Kabloları görünce ilk başta gözüm korktu ama yuvalarının hazır olduğunu görünce çok dert etmedim. BOSE’nin amfisi çalışır mı, CD player nasıl ses verecek vs. diye baya bir kurcaladım, kablo şemalarına baktım ve şöyle basit bir çözüm üretildiğini gördüm.

1647352735031.png

Bu çözümler aslında kendiliğinden amfili. İlk modeller bu konuda oldukça başarısız iken son senelerde oldukça yol almışlar. Ama kendiliğinden amfili olması bizde de ekstra BOSE amfisi olması sebebiyle ortalığı karıştıyor. Onu da şu şekilde çözmüşler, BOSE CD player ve orijinal radyo ses çıkışlarını ekranın AUX in girişine yönlendiriyorlar, oradan da BOSE amfiye gidiyor. Tabi bu arada anladığım kadarı ile aşağıdaki aparatla yükseltilmiş ses çıkışı normalize ediliyor. Açıkçası ses kalitesinden çok umudum yoktu ancak gerekli ayarlamaları yapınca oldukça şaşırttı, değerlendirmem yazının sonunda

1647352769287.png

1647352753261.png

Aleti ve kabloları alıp Herter’in yolunu tuttum. Ahmet ustanın ilk başta gözü korktu ancak ben yardım ederim kabloların yerleri hazır deyince ameliyata beraberce giriştik Ahmet usta konsolu 10 dakikada indirdi sağolsun, bundan sonraki birkaç foto üzücü, midesi kaldırmayan bakmasın:p

1647352786177.png

1647352803915.png

1647352819371.png

1647352840904.png

2 saat içinde ekranı yerine oturtmayı başardık. Başardık diyorum zira kablolar kısa geldiğinden kasma yaptı ve bayağı uğraştırdı bizi. Ekrana görüntü geldi ve haydi bakalım başardık diye düşündük

1647352853838.png

Velakin biraz uğraştıktan sonra aşağıdaki sorunları gördük.
  • Sağ hoparlörden ses gelmiyordu.
  • Kamera çalışmıyordu
  • Direksiyon üzerinden kumandalar ayar yapmama rağmen çalışmadı.
  • Usb çıkışı çalışmıyordu.
  • Orijinal radyo çalışıyordu ancak anteni olmadığından kendi arayüzünden radyo doğal olarak çalışmadı.

Çin işi bu kadar oluyor demekki deyip, yapacak bir şey yok diyerek montaji bitirdik. Birkaç ay bu şekilde kullanıldı ama içime sinmedi tabi. Kardeşim satıcıya problemleri yazdı, muhtemelen kablo takımındandır demiş ve yeni bir set gönderdi. Gerçekten yurtdışı satıcıların iş ahlakları bizlerden çok daha yukarıda.

Yeni kablo seti birkaç haftada geldi, bu seferde tekrar sök tak gözümde büyüdüğünden birkaç ay da ben bekledim:)Daha sonra haydi bakalım deyip tekrar Ahmet ustanın yanına gittim. Bu sefer daha dikkatli bir şekilde eski kabloları söktük ve deneyerek yenilerini taktık. Usb ve kamera anında çalıştı, kamera kablosu kastığından temassızlık yapmış. Direksiyon tuşlarını da arayüzden tanıttım, ses testini de yaptık ve tüm hoparlörlerden ses geliyordu.

Ahmet usta yetmez dedi ve bir de radyo anteni uydurdu, onu da taktık ve radyo da çalıştı. Ancak bu sefer de o kablo yüzünden kasıntı yaşadık Artık ite kaka bir şekilde yerine oturttuk ve bozulsa da açmam artık:D

1647353022209.png

1647353136962.png

Şimdi gelelim deneyimlerime;

Harici mikrofonu çok güzel bir şekilde monte etti Ahmet usta, ancak mikrofon mu tırt yoksa yine kablo mu sorunlu ses bluetooth üzerinden çok derinden gidiyor.

1647353165232.png

Ekran çözünürlüğü, dokunma hassasiyeti, cihazın hızı vs. harika. Kendi arayüzü biraz hantal gibi ama genelde android auto veya carplay (kablosuz mevcut) kullanılacağından çok sıkıntı değil. Ekranın koruma bandını kaldırmadığım için fotolarda biraz soluk gözüküyor ama gerçekte oldukça canlı. Yalnız yansıma önleyici vs. sanırım yok zira güneş doğrudan vurduğunda baya bir görünmez oluyor ekran :D

1647353238276.png

1647353178471.png

1647353215922.png

GPS anteni de sağ havalandırma ızgarası tarafına koyuldu.

1647353258415.png

Kablosuz carplay 20-30 saniye içerisinde bağlanıyor. Spotify üzerinden ses kalitesi harika. Baslarda vs. hiçbir kayıp olmadı. İstenildiği zaman orijinal CD’ye geçilebilmesi de çok iyi oldu. Kamera çözünürlüğü ve gece çekim kalitesi gayet yeterli. İsterseniz bluetooth üzerinden torque da bağlayabiliyorsunuz. Yine lastiklere takabileceğiniz tpms aparatı ile tüm lastiklerin havasını izleyebiliyorsunuz.

1647353320875.png

1647353336824.png

1647353349101.png

İnternetten doğrudan güncelleme alabiliyor, işletim sistemi android olduğu için zaten yapabilecekleriniz sınırsız. İster netflix ister oyun ister youtube. Ama ben ısrarla sürüş güvenliği açısından carplay ya da android auto harici kullanılmaması taraftarıyım.

Kontağı kapatınca uykuya geçiyor ancak birkaç gün sonra aküyü yedik:( Sağlam akım çekiyormuş nasıl uykuysa bu:D Onun için uykuyu iptal ettim ve kontağı kapatınca direk kapanıyor. Açılış da uykuda anında gerçekleşirken boot ederse 30-40 sn. civarı.

Usb çıkışları zayıf, carplay ya da android auto bağlıyken şarj çok yavaş oluyor. Mikrofon da dediğim gibi tırt.

Sonuç olarak bu kasa Mazda 6’lara şehrinizde iyi bir montaj ustanız varsa kesinlikle tavsiye ederim, zira gözlük kabı boşluğuna güncel modellerdeki gibi çok iyi oturuyor Fiyatlar da özelliklere göre 180-300$ arası gördüğüm. Tabi alet geldiğinde dolar 8 civarıydı, şu anda saçma rakamlara çıkıyor maalesef.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Hayırlı olsun keşke biraz daha uzatarak yazsaydınız çok zevkliydi okuması bi çırpıda bitti ;)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Hayırlı olsun keşke biraz daha uzatarak yazsaydınız çok zevkliydi okuması bi çırpıda bitti ;)
Ben de aynı şeyleri düşünmüştüm. Çok güzel olmuş, anlatımı daha da güzel.

İnsanoğlu debelenince yapamayacağı şey yok. :D

Güzel günlerde kullanmak nasip olsun inşallah.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Emeğinize sağlık, çok şık olmuş, Mazda 6 hala duruyor öğrenmiş olduk, Mx-5 nerelerde?

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Teşekkürler. Mx-5 gitti, artık sığamıyordum inmesi binmesi eziyet olmuştu:) Cx-5'le takasa girdik bakalım, uzunca bir süre bineriz inşallah diye düşünüyorum:)

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Kontağı kapatınca uykuya geçiyor ancak birkaç gün sonra aküyü yedik:( Sağlam akım çekiyormuş nasıl uykuysa bu:D Onun için uykuyu iptal ettim ve kontağı kapatınca direk kapanıyor. Açılış da uykuda anında gerçekleşirken boot ederse 30-40 sn. civarı.

Mazda 3 için aynı sistem (%90 ı aynı zaten aynı spec.leri kullanan cihazlar için) kullanıyorum. Uyku modunda normalde pek akım çekmiyor.
6 çekirdekli olanlar ve 4 çekirdekli olan eko seri multimedyaların yazılımları biraz daha garip onlar için bir şey söyleyemem ama intel işlemcili olanlar için 3-4 yıldır bu konuda herhangi bir sorun yaşamadım. 1 hafta yattığı da oldu aracın. Ama benim aracımda bose yok. Cihazınızın uyku modunda Bose sistemi ve anfi kısımları da kapanmıyor olabilir.
Sonuçta orijinal olarak değil "bir yolunu bularak" bu sistemlere adapte edilmiş universal bir yapılandırma. Kontrol edebiliyorsanız bu kısmı bir kontrol edin bence. Eğer direk kapanma modu, sonrası ilk açılış süresi rahatsız etmiyorsa da hiç kurcalamayın. :)

Çünkü dediğim gibi çıkarsa bose tarafına kontak/teyp uyku moduna geçince iletişimi veya o sistemlerin elektriğini kesecek ilave donanımlar eklemeniz gerekir.

Ilgaz-p

Katılımcı
güzel olmuş hayırlı olsun bende bu şekilde birşey düşünüyorum ancak ben harici bir sistem kafamda var usb/aux aparatı mevcut bende aux'dan ses alıp o şekilde bağlamayı düşünüyorum.

Üst Alt