Mazda 626 GF (1997-02) Amortisör Bilya Sorunu

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Hayırlı akşamlar arkadaşlar.
Yine ancak benim başıma gelebilecek bir olay geldi başıma.
Aracımda ön sağ tarafta direksiyonu çevirirken bir tıkırtı farkettim.İncelediğimde amortisörün üst tarafının çevirirken tutup bırakarak döndüğünü gördüm.Cihangir ustama danıştım.Söktür bilyayı yağlat geçer o dedi.Söktuğümüzde bilyanın dağılmış olduğunu gördük ve orada (Osmaniye Kadirli) bilya olmadığı için yağlayıp geri taktık ve çıkmacıdan bilya sipariş ettim.
IMG_20180728_174138.jpg

Resimdeki sağdaki bilya geldi ve görüldüğü üzere bendeki bilyadan daha küçük olduğu için yerine oturmadı.Ben çıkmacıya bu resmi attım ve bana benim aracın bilyasının 99 323 bilyası olduğunu söyledi ve tekrar onu gönderdi.Bugün tekrar yeni gelen bilyayı taktırmak için tamirciye gittiğimde kötü bir sürpriz ile karşılaştım maalesef o da yerine oturmadı
IMG-20180803-WA0010.jpeg
resimdeki gibi havada kaldı.Tekrar çıkmacı ile görüştüm bu sefer de bana amortisör yayı üzerindeki kep'in başka bir araca ait olduğunu söyledi.Adamın bana söylediği kep'i 99 323 kep'i ile değiştirip bir tane daha ikinci resimdeki bilyadan alıp takmam gerektiği.
Yalnız şöyle bir durum var.Ben geçen yıl amortisör bozulduğunda değiştirirken bana bendeki amortisör üst kulelerinin 99 323 lere ait olduğu fakat benim araca da uyduğu söylenmişti ama ben yine de sipariş verip kendi kulesi ile değişmiştim.şimdi ben buraya bütün fotoğrafları atıyorum ben içinden çıkamadım ne yapacağımı bilemedim bana bir yol gösterin lütfen.
Eski(99 323 lerin denilen)kule:
IMG_20171014_131515.jpg

Amortisör ile birlikte benim değiştiğim 626 takozu:
IMG_20171021_130426.jpg

Sırasıyla: Büyük gri olan benim dağılan bilya, küçük olan bana 626 bilyası diye ilk gönderilen bilya, büyük siyah olan 99 323 bilyası olarak ikinci gönderilen bilya
IMG-20180803-WA0020.jpeg

Amortisör yayının üzerindeki(başka modele ait olduğu söylenen)kep
IMG-20180803-WA0018.jpeg

Dağılan bilyanın kep ve takoz üzerinde duruşu (normalde tam oturuyor yerine)
IMG-20180803-WA0028.jpeg

IMG-20180803-WA0026.jpeg

Konu ile ilgili çeşitli diğer fotoğraflar:
IMG_20171019_094534.jpg
IMG-20180803-WA0016.jpeg

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Hocam geçmiş olsun, muhtemelen aracınız kule ve amortisörden geçmişte işlem görmüş ve yine muhtemeldir ki dönemin ustası, ya yokluktan ya uğraşmamaktan aracın uygun kulesi yerine ne uydurabildirmişse onu montajlamış. Haliyle devam eden süreçte de sağlam olmayan temelin üzerine sağlam bina yapmaya çalışınca bir yerde olay kopuyor. Ben olsam ne yapardım; 626 orjinal kule ne ise iki taraf için de onu sipariş ederdim, nasıl olsa 323 te uyuyor demezdim, masrafınız artacak ama kafa rahatlığına ve ara yerde sürekli muhtemel yapılacak maarafa da değer.

Otomotivci

Rölanti
Araç Markası
1994 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
hocam at elindekilerin hepsini çöpe git bir hurdalıkta veya yedieminde arabanın üstünden sök amartisörün bilyasını takozunu temizle yağla tak gitsin. Yalan yok benimde kafam karıştı :)

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Hocam geçmiş olsun, muhtemelen aracınız kule ve amortisörden geçmişte işlem görmüş ve yine muhtemeldir ki dönemin ustası, ya yokluktan ya uğraşmamaktan aracın uygun kulesi yerine ne uydurabildirmişse onu montajlamış. Haliyle devam eden süreçte de sağlam olmayan temelin üzerine sağlam bina yapmaya çalışınca bir yerde olay kopuyor. Ben olsam ne yapardım; 626 orjinal kule ne ise iki taraf için de onu sipariş ederdim, nasıl olsa 323 te uyuyor demezdim, masrafınız artacak ama kafa rahatlığına ve ara yerde sürekli muhtemel yapılacak maarafa da değer.
Bu araca 1.5 yıldan beri o kadar masraf ettim ki bir türlü rahat binemedim.Yoksa bende öyle düşünürdüm.

hocam at elindekilerin hepsini çöpe git bir hurdalıkta veya yedieminde arabanın üstünden sök amartisörün bilyasını takozunu temizle yağla tak gitsin. Yalan yok benimde kafam karıştı :)
Maalesef bulunduğum yer doğuda 10 bin nüfuslu bir ilçe.Dediğiniz şeylerin hiçbiri burada yok hatta Mazda araç bulunduğum ilçede benimki ile birlikte 2 tane var diğeri de benim tavsiyem ile alınan 2006 Mazda 3.

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Sıfır araçta da cefa çektin hocam ikinci elde de... Vefa ödülü olsaydı kuşkusuz kürsüye çıkardın. :(
Kısmet abi hayırlısı diyelim buna şükür.Bu araçta özellikle iş bilmez ustalardan çok sıkıntı çekiyorum zaman zaman beni arabadan soğutuyorlar ama direksiyona geçip yola çıkınca hepsini unutuyorum.

Üst Alt