Akü Tavsiyeleri (Genel Konu)

gececi

Katılımcı
Araç Markası
2011 M3 A/T Pikaçu
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Yasakla birlikte toplam 5 gün çalıştırmadım. Bugün 6. gün ve takviye ile çalıştı Pikaçu. Tek güzel yanı marş almadığında göstergelerin ileri geri gelmesi :)

Akü Araştıma Sonucu: Sanayii ve piyasada bolca İnci ve Mutlu(Çelik Power) arada Bosch markaları var. Hepsinin ortak özelliği 500 tl olması ağız birliği etmişler gibi. İnternette fiyatlar daha dalgalı siteden siteye değişiyor. Ama birkaç tanesi dikkatimi çekti, Varta satıyorlar ve fiyatları 550 tl civarı. Hatta biri Ümraniyede Polatlar lastik, şehir dışı yasağı olmasa gidip alacağım, @Kadir Ustayı da ziyaret edeceğim o kadar istekliyim :) Diğeri Muğla Menteşe'de Başak Ticaret. Bu ikisinden birine müşteri olacağım.
2011 BL Benzinli için Varta kullanan arkadaşlara sorum Varta E23 işimi görürmü: ebat olarak, iş olarak, f/p olarak(585 TL)

Yukarıda yazdığım adreslerdeki vartalar 2019 ilk çeyrek üretim fiyatlarıymış... :( Üstelik kargo ile almak pek mantıklı değil, akü gibi sarsılmaması-devrilmemesi gereken bir malzemeyi ne kadar iyi paketlerse paketlesinler, kargocu abiler hakkından gelebiliyor. Varta Anadolu yakası+gebze(Karat) bölgesinin sorumlusuna ulaştım ve gebze sanayide bayiiden alabileceğimi söyledi. Gebzeden düzceye kadar olan bölgenin ana satıcısına ulaşayım dedim, kocaelide bayii bulamadım. Akü satanlar piyasaya göre alıcısı bol ürünleri satıyorlar. Yakın çevremde bakınırken, yine çoğu akünün satışını yapan bir yer buldum. Satıcının her yeri akü paleti doluydu. "Ya satamadı elinde kalanlar ya da yeni gelmişler" diye düşündüm. Girdim sordum, tarihlerine baktım hepsi, 2020 ilk çeyrek üretimi. Fakat E23 yok :( BL için E23 tam tamına uygunluk gösteriyor diye öğrendim, yanlış öğrenmediysem. E11; akü yuvası için E23'ten biraz daha geniş ama yüksekliği daha azdı, E23'e göre amper değeri yüksekti. E11'i seçtim birazda "acaba" diyerekten. 480 TL 12V 74Ah ve CCA 680A takıldı Pikaçuya.

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Gonzales'e Mutlu akü almıştım. Garantisi 2 yıldı. Garanti bitiminden 3 ay sonra el sallamaya başladı.

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
Yukarıda yazdığım adreslerdeki vartalar 2019 ilk çeyrek üretim fiyatlarıymış... :( Üstelik kargo ile almak pek mantıklı değil, akü gibi sarsılmaması-devrilmemesi gereken bir malzemeyi ne kadar iyi paketlerse paketlesinler, kargocu abiler hakkından gelebiliyor. Varta Anadolu yakası+gebze(Karat) bölgesinin sorumlusuna ulaştım ve gebze sanayide bayiiden alabileceğimi söyledi. Gebzeden düzceye kadar olan bölgenin ana satıcısına ulaşayım dedim, kocaelide bayii bulamadım. Akü satanlar piyasaya göre alıcısı bol ürünleri satıyorlar. Yakın çevremde bakınırken, yine çoğu akünün satışını yapan bir yer buldum. Satıcının her yeri akü paleti doluydu. "Ya satamadı elinde kalanlar ya da yeni gelmişler" diye düşündüm. Girdim sordum, tarihlerine baktım hepsi, 2020 ilk çeyrek üretimi. Fakat E23 yok :( BL için E23 tam tamına uygunluk gösteriyor diye öğrendim, yanlış öğrenmediysem. E11; akü yuvası için E23'ten biraz daha geniş ama yüksekliği daha azdı, E23'e göre amper değeri yüksekti. E11'i seçtim birazda "acaba" diyerekten. 480 TL 12V 74Ah ve CCA 680A takıldı Pikaçuya.
Hayırlı olsun e11 mi e23 mu bl kasaya daha uygun netlestirebildiniz mi? 480 e iyiymis.e11 in yükseklik farkını nasil halletti.

Son düzenleme:

gececi

Katılımcı
Araç Markası
2011 M3 A/T Pikaçu
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Hayırlı olsun e11 mi e23 mu bl kasaya daha uygun netlestirebildiniz mi? 480 e iyiymis.e11 in yükseklik farkını nasil halletti.

E23 uygunluk açısından daha iyi, E11 biraz alçak kalıyor. +kutup kablosunu akü yuvası içine biraz bastırmak zorunda kaldık. Aküyü üstten tutan parça akünün alçaklığından havada kaldığı için araya takoz koyduk.

ferhat

Sessiz
Araç Markası
2000 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan Glx
bence ne alırsan al ömrü iki yıl ben inci akü aldım arabayı bir hafta çalıştırmadım akü bitti ve hem servisi hem firma alaka göstermedi ne yaparsan yap bire bir değişim yapmadılar bende şarj ettirdim kullanmaya devam ediyorum eski aracımda volt diye bir akü vardı o bile inciden daha dayanıklı cıktı bundan sonra marka farketmez hangisi uygun alıcam

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
E23 uygunluk açısından daha iyi, E11 biraz alçak kalıyor. +kutup kablosunu akü yuvası içine biraz bastırmak zorunda kaldık. Aküyü üstten tutan parça akünün alçaklığından havada kaldığı için araya takoz koyduk.
Teşekkürler hocam ben de e11 aldım bakalım. Bulunduğum ilçede varta yoktu merkeze gitmedim n11 den 455 e geldi. Bir de eski aküyü hurdaya verince 400 civarlarına duser sanirim . Takoz filan ayarlarım artık her sabah arkadaşın takviyesiyle güne başlamaktan iyidir

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
Internette okudugum yorumda kırmızı tıpayı mutlaka sökün demişlerdi. Benim aldiğimda tıpa göremedim. Sizde var mıydı?

Ekli dosyalar

• 20200618_141430.jpg
    20200618_141430.jpg
    329 KB · Görüntüleme: 32
  • 20200618_141422.jpg
    20200618_141422.jpg
    301.8 KB · Görüntüleme: 31

dina35

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
20 gün önce aküm bitti varta vardı üstünde afa marka vartanın ürettiği aküyü aldım 335tl ye.74 amper.

osk@r78

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Gri Sedan
Bende geçen ay taktırdım Ford orjinal. Büyük ihtimal inci ye falan yaptırmıştır diye düşünüyorum. 72 ya da 74 amper olması lazım. Akü tablasına zor oturdu birşekilde montajladılar. Bakalım ne kadar gidecek. Üzerindeki akü 8 yıllıktı..

Montimpex

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 BNskyD PowerSNS
Araç Renk ve Tip
Sedefli Beyaz/ Sedan
Bende geçen ay taktırdım Ford orjinal. Büyük ihtimal inci ye falan yaptırmıştır diye düşünüyorum. 72 ya da 74 amper olması lazım. Akü tablasına zor oturdu birşekilde montajladılar. Bakalım ne kadar gidecek. Üzerindeki akü 8 yıllıktı..

Aslında bilinenin aksine amper gücünden ziyade soğuk marş değerinin(SAE) yüksek olması daha makbuldür akü seçiminde. Özellike soğuk memleketlerde yaşayanların yüksek SAE değerine sahip aküleri tercih etmeleri tavsiye edilmektedir..

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Mutlu gibi bir markadan beklenmeyen hareket olmuş.
Mutlu 4 seneyi doldurmadan el salladı, misafirlerimin yanında beni rencide etti. Bereket misafirlerim işin yabancısı olmadıklarından el atıp ittirdiler vurdura vurdura devam ettik eğlenceye..

Mutlu mutsuz etse de Mazda sabrını gösterip dayanacak vakara sahip hamdolsun.

Dünkü 4'lü masa istişaresinde Varta'ya karar verildi, piyasaya bakıp transferi tamamlayacağız.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Mutlu 4 seneyi doldurmadan el salladı, misafirlerimin yanında beni rencide etti. Bereket misafirlerim işin yabancısı olmadıklarından el atıp ittirdiler vurdura vurdura devam ettik eğlenceye..

Mutlu mutsuz etse de Mazda sabrını gösterip dayanacak vakara sahip hamdolsun.

Dünkü 4'lü masa istişaresinde Varta'ya karar verildi, piyasaya bakıp transferi tamamlayacağız.
"vurdura vurdura eğlence"

:huhuu: :islik:

Bu sefer bambaşka şeyler kaçırmışım sanki. :koptum:

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
"vurdura vurdura eğlence"

:huhuu: :islik:

Bu sefer bambaşka şeyler kaçırmışım sanki. :koptum:
Şimdi ben sana "cımbızcı Domestos" desem :p :D

IMG_20220829_124631.jpg
Mutlu gitti Varta geldi.
Eski akünün iadesiyle;
60 Ah 900 lira,
74 Ah 1150 lira.

74 Ah niyetiyle gitmiştim ancak satıcı arkadaşın "abi yuvaya uymaz bu" deyişi ve eski akünün tamamen ölmesinden dolayı en acilinden akü alma zarureti üzerine tamam yuvaya uyan 60 Ah takalım deyip transferi tamamladık.

Bakalım aynı kapasitedeki Varta'nın ömrü Mutlu'ya nazaran ne kadar olacak :rolleyes:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Şimdi ben sana "cımbızcı Domestos" desem :p :D

Ekli dosyayı görüntüle 62847
Mutlu gitti Varta geldi.
Eski akünün iadesiyle;
60 Ah 900 lira,
74 Ah 1150 lira.

74 Ah niyetiyle gitmiştim ancak satıcı arkadaşın "abi yuvaya uymaz bu" deyişi ve eski akünün tamamen ölmesinden dolayı en acilinden akü alma zarureti üzerine tamam yuvaya uyan 60 Ah takalım deyip transferi tamamladık.

Bakalım aynı kapasitedeki Varta'nın ömrü Mutlu'ya nazaran ne kadar olacak :rolleyes:
Güle güle kullan hocam, ben olsam geçici yuvaya bırakır eve gidene kadar kalsın böyle, eve gidince ben yuvayı ayarlarım deyip 74 alırdım, ama her türlü yepis yeni bir Varta'n var artık :asik: fiyatlar zaten beklenildiği gibi desek yeridir

Üst Alt