Mazda 3 BM Skyactiv Akü Problemi

arslangokalp

Sessiz
Araç Markası
2014-Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-sedan
Merhaba, yaklaşık 6 ay önce aracım akü arızası vermeye başladı. start stop arızasıda oluştu aynı anda. aküyü değiştirmek için servisi aradım ama servis akü satmadığını söyledi. bende nasıl bir akü tavsiye edersiniz diye sorunca herhangi bir start stop özellikli akü olsa yeter dediler. bende inci akü efb start stop özellikli 60 amper akü aldım. aküyü servise taktırdım ve tanıtımını yaptılar. aradan 5 ay geçti start stop düzgün çalışmıyor. sürekli devreye girmiyor (devreye girmesi için emniyet kemeri veya bazı şartlar var onlarda sıkıntı yok) özellikle akşamları farlar açık iken hiç devreye girmiyor, farları kapatınca devreye giriyor. aküyü aldığım yere gittim ölçüm yaptılar, şarj etmede ve aküde sıkıntı yok. hemen başka servisi aradım izah ettim, bir şey diyemediler. henüz buradaki servise gitmeye zamanım olmadı. bunun ile ilgili bir sorun yaşayan yada akü ile ilgili bir bilgisi olan bana yardımcı olabilecek olan var mı?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Akünün garanti kapsamında incelenmesi için aldığınız işyeri ile görüşün yardımcı olacaklarını tahmin ediyorum.

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Akü 64 ya da 65 amper olmalı yanlış hatırlamıyorsam. Boyutları itibari ile de bizim araçlara birebir uyan yalnızca 2 adet ürün bulabilmiştim ben. Biri Varta'nın EFB JIS 565 501 065 modeli diğeri de Mutlu'nun efb.d23.64.062.c modeli. Muhtemelen amper değeri düşük olduğundan start-stop devreye girmiyordur.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Akülerde bir CCA değeri oluyor, amperden ziyade bu değerin yüksek olması daha iyidir. Eski akü ile yeni akü CCA değerlerini kontrol etmek lazım

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
@MetinU abinin dediği gibi start stopda amper önemli.

@arslangokalp akü tanıtım olayını anlamadım , sök yenisini tak oldugunda çalışmıyormu ?

Tanıtım sırasında ne yapılıyor ?

Tanıtım sırasında bi yanlışlık yapılmış olabilirmi ?

Biz bizzat kutup başını kontrol ettinizmi ?

arslangokalp

Sessiz
Araç Markası
2014-Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Kutup başları ile ilgili problem yok, tanıtım yapılıyor. Ben aküyü başka bir yerden satın aldım, sonra servise gittim orada akü bağlanıp tanıtımı yapıldı. Dışarıda bile taktırsan gelip tanıtımı yapılacak dediler. CCA değerleri ile ilgili bir bilgim yok. Servis, start stop özelliği olan herhangi bir aküyü alıp getir olur demişti. Bende başka değerler ile ilgilenmedim. Artık servise tekrar gidince nedeni ortaya çıkacak ama fırsat bulamıyorum gitmeye

arslangokalp

Sessiz
Araç Markası
2014-Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
teşekkür ederim. sanırım yol gittikçe araç çalıştıkça şarj durumu tam oturmuş olabilir, araç akü ile tam uyum sağlamış olabilir.

OmmR

Zoom Zoom
Araç Markası
2018 Mazda 3 D
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Konuya biraz renk katayım :)
Arkadaşlar iki ay kadar önce aracım(2018 Mazda 3 dizel) akü yönetim sistemi arızası ile i-stop arızası vermeye başladı. İlk zamanlar biraz yol aldıktan sonra arızalar siliniyordu ama artık benden bu kadar dedi ve sürekli yanmaya başladı. Yakındır akü bitecek. üzerindeki aküde Japonca bir şeyler yazıyor anlayamadım. orjinal ükü.
Araştırdıklarımdan vartanın blue dynamic ebf jıs 565 501 065 modelinin uyumlu olduğu söyleniyor ama bir kaç yerde de AGM akülerden bahsedilmiş.
  • Hangi tür akü uyumludur? Ebf/Agm farkı nedir?
  • Akü değişimi nasıl yapılmalı? Aracın elektronik sistemleri açısından değişim esnasın yedek güç bağlanmalı mı? Bağlanacaksa nasıl bir bağlantı yapılabilir?
  • Akü değişimi sonrası I-stopun sağlıklı çalışmadığı söyleniyor. Ne yapmak gerekir? Resetleniyor mu? Resetleniyorsa nasıl olacak?
  • Başka benim aklıma gelmeyip sizin ekleyecekleriniz varsa memnun olurum. Teşekkür ederim

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Konuya biraz renk katayım :)
Arkadaşlar iki ay kadar önce aracım(2018 Mazda 3 dizel) akü yönetim sistemi arızası ile i-stop arızası vermeye başladı. İlk zamanlar biraz yol aldıktan sonra arızalar siliniyordu ama artık benden bu kadar dedi ve sürekli yanmaya başladı. Yakındır akü bitecek. üzerindeki aküde Japonca bir şeyler yazıyor anlayamadım. orjinal ükü.
Araştırdıklarımdan vartanın blue dynamic ebf jıs 565 501 065 modelinin uyumlu olduğu söyleniyor ama bir kaç yerde de AGM akülerden bahsedilmiş.
  • Hangi tür akü uyumludur? Ebf/Agm farkı nedir?
  • Akü değişimi nasıl yapılmalı? Aracın elektronik sistemleri açısından değişim esnasın yedek güç bağlanmalı mı? Bağlanacaksa nasıl bir bağlantı yapılabilir?
  • Akü değişimi sonrası I-stopun sağlıklı çalışmadığı söyleniyor. Ne yapmak gerekir? Resetleniyor mu? Resetleniyorsa nasıl olacak?
  • Başka benim aklıma gelmeyip sizin ekleyecekleriniz varsa memnun olurum. Teşekkür ederim
Yedek güç bağlamakta fayda var. :hhhhhh:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Ben efb diye biliyorum ama eminde değilim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yalova’da onu yapabilecek usta var mı acaba:utan: bir kaç videoda motosiklet aküsünü Çakmaktan bağlıyorlar ama detay anlatmamışlar
En basit elektrik ustası dahi yapabilir bunu ki... Hatta çırağı kalfası yapar. ;)

Üst Alt