Mazda 3 BL (2009-13) Air Intake Motoru Değişimi

vokutan

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3 Impressiv
Araç Renk ve Tip
Kristal Beyaz
Arkadaşlar merhaba,
Havalandırma sisteminin dışarıdan hava alışını açıp kapatmaya yarayan motor (air intake motoru) , sanırım BL kasa bazı araçlarda tıkırtı sorunu olarak karşımıza çıkıyor.
Altta resmini eklediğim butona basıldığında benim aracımda tık-tık-tık... şeklinde uzunca bir süre ses yapıyordu.
45025

Bunun serviste değiştirilmesi işlemi biraz maliyetli. Bu sebeple kendim nasıl çözebilirim diye internette araştırmalar yaptım önce doğru ürünü bulmaya çalıştım. USA de oem ürünler satan bir siteden motoru sipariş ettim. Kargo ile birlikte bana 30usd ye geldi. Ürünün bilgileri alttaki resimdeki gibidir.
45026

Ardından sökme takma işleri için referans olabilecek video ve fotoğraf internette bulup izledikten sonra kolları sıvayıp bu pazar operasyonu gerçekleştirdim.

Yaklaşık 3 saat kadar uğraştıktan sonra sonuç tıkırtı sesinden kurtuldum.
Bunu uygulamak isteyenler olursa diye çektiğim fotoğrafları ve işlem sonrası çalışma videosunu yüklüyorum.

İlk önce torpido kutusunun sökülmesi işi var. Forumda bununla ilgili mutlaka bilgiler vardır, ben eklemiyorum. 5dk kadar süren bir iş. Torpido söküldükten sonra dış hava alma işlemini yapan damper ve üzerine takılı olan motora ulaşıyorsunuz.
Fotoğraflarlardaki 1-2-3 olarak numaralandırdığım vidaları sökünce motorun bağlı olduğu damper yerinden çıkıyor. 1 ve 2 numaralı vidalar sorunsuz ancak 3 numaralı vidaya ulaşmak gerçekten sabır ve el becerisi istiyor. Ortam çok ufak, bu sebeple 3.vidaya ulaşmak, hatta görmek bile gerçekten zor. Cep telefonu kamerası yardımı ile sökebildim.
45027

45028

45029

45030

45031

İlk çalıştırma videosu

Videonun sonunda görünen kutu satın aldığım oem parçanın kutusudur. Onun yanında duran ise bozuk olan orjinal damper motoru.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ellerine emeklerine sağlık, geçmiş olsun. Bilgilendirme için teşekkürler, güzel konu olmuş. :harika:

Üst Alt